Ծանոթ անծանոթ քաղաքներ՝ Արտաշատ - Mediamax.am
Արտաշատը Մեծ Հայքի հնագույն մայրաքաղաքներից է: Թեեւ այսօրվա Արտաշատը 5 կմ հեռավորության վրա է, սակայն դա չի խանգարում տեղացիներին հպարտանալ երբեմնի մայրաքաղաքային փառքով:
Արտաշատում առաջինն աչքի է ընկնում հենց քաղաքի կենտրոնում տեղադրված Արտաշես Ա թագավորի արձանը: Արքան մ.թ.ա. 176 թ.-ին է կառուցել Արտաշատ մայրաքաղաքը: Պատմության համաձայն՝ Կարթագենի նշանավոր զորավար Հանիբալը փախել էր իր երկրից եւ հանգրվանել Հայաստանում։ Հենց նրան էլ Արտաշես արքան վստահել է քաղաքի նախագծումն ու կառուցման աշխատանքները, ինչի համար քաղաքին տվել են երկրորդ անուն՝ Հայկական Կարթագեն։ Արտաշատը կառուցվել է 30 տարում։
Մոտ 600 տարի Արտաշատը եղել է Մեծ Հայքի գլխավոր մայրաքաղաքը: Երկրի քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային գլխավոր կենտրոնը գրավել եւ ավերել է Շապուհ 2-րդը՝ 364-369թթ.-ին:
Երբեմնի հզոր եւ զարգացած քաղաքի մնացորդները կարելի է տեսնել՝ այցելելով Արտաշատի հնավայր, որտեղ մինչ օրս պեղումներ են ընթանում:
Երեւանից 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Արտաշատ կարելի է հասնել ինչպես տաքսիով, այնպես էլ երթուղայինով:
Եթե վաղ առավոտյան լինեք Արտաշատում, ապա առաջին բանը, որ արժե տեսնել, քաղաքային շուկայի եռուզեռն է: Այստեղ մի քանի պտույտը բավարար է տեղացիներին ծանոթանալու եւ քաղաքային կոլորիտը զգալու համար: Դե, իհարկե, կարող եք նաեւ թարմ միրգ ու բանջարեղեն գնել:
Քաղաքային շուկայի ճանապարհին էլ կտեսնեք հագուստի առեւտրով զբաղվող արտաշատցիներին, ովքեր, լույսը դեռ նոր բացված, արդեն թեժ զրույցի բռնված կլինեն:
Հնագույն թատրոնը՝ հնագույն քաղաքում
Ամենակարեւոր բանը, որ չի կարելի բաց թողնել Արտաշատում, թատրոնն է:
Հայաստանում թատրոնը սկզբնավորվել է հենց այս քաղաքից:
Արտավազդ Բ-ն իր հորից` Տիգրան Մեծից, ք. ա. 53 թ.-ին ժառանգում է թագավորական գահը: Այդ ժամանակաշրջանում հելլենիստական մշակույթը, հատկապես թատրոնը, նոր վերելք էր ապրում։ Արտավազդը, որը հունական ողբերգություններ էր գրում, համարվում էր արվեստների գիտակ։ Հենց նրա տիրակալության օրոք էլ, երբ բեմադրվում էր Էվրիպիդեսի «Բաքոսուհիներ» ողբերգությունը, հայտարարվում է հայկական բանակի կողմից հռոմեական լեգեոնների կրած պարտության մասին: Ներկայացման ժամանակ թատրոնի բեմ է բերվում պարտություն կրած Մարկոս Կրասոս զորավարի գլուխը:
Արտաշատի թատրոնի երբեմնի փառքն այսօր էլ շարունակվում է: Ակտիվ գործող թատրոնի խաղացանկում մշտապես նոր ներկայացումներ են ավելանում:
Թատրոնի տնօրեն Գեղանուշ Սահակյանը հպարտանում է, որ դռները երբեք չեն փակում, իսկ խաղացանկում ունեն ավելի քան 15 ներկայացում:
Մեր այցը համընկավ «Խաղում ենք Թումանյան» ներկայացման պրեմիերայի հետ, որը հասցրեց ֆիքսել նաեւ մեր տեսախցիկը:
Հրաշքների սենյակում
Արտաշատի թատրոնում կարելի է հայտնվել հրաշքների աշխարհում, եթե անգամ ձեր այցը չի համընկել ներկայացման օրերի հետ:
Դեռ դրսից կարելի է նկատել երկու տղամարդկանց, ովքեր պատուհանից այն կողմ շախմատ են խաղում: Եթե միանգամից չեք կողմնորոշվում, թե դա որ սենյակում է, ապա ներս մտնելուն պես հարցրեք՝ որտե՞ղ է գտնվում թատրոնի բեմադրական մասի վարիչ Համլետ Հակոբյանի աշխատասենյակը:
Դուռը բացելիս կնկատենք գրություն՝ «Ինչի՞ է պետք մարդն առանց երազանքի»:  Այս տողերը թատրոնի վաստակավոր դերասան, երջանկահիշատակ Ռոմեն Ավինյանն արտասանել է ֆիլմերից մեկում:
Գործընկերոջ հիշատակին նվիրված փոքրիկ հրաշք է պատրաստել Համլետ Հակոբյանը. առաստաղից դանդաղ ներքեւ է իջնում բեմ հիշեցնող ցուցափեղկը՝ վրան դերասանի նկարները:
Սենյակում մյուս հրաշքին ականատես կլինեք մոտենալով լվացարանին: Բավարար է բաժակը մոտեցնել ծորակին եւ առանց այն բացելու բաժակի մեջ ջուր կամ կոնյակ է լցվում: Թատրոնի բեմադրական մասի վարիչը կատակում է. «Ծորակն ինքն է զգում՝ ում ջուր լցնի, ում՝ կոնյակ»: Մասնագիտությամբ ինժեներ Համլետ Հակոբյանի սենյակում բազմաթիվ այլ թաքնված հրաշքներ էլ կան, որոնք սպասում են բացահայտվելուն:
Իսկ ահա շենքի միջանցքում մեծ ծաղկաման է դրված՝ վերում անձրեւանոց: Երբ մոտենում ես ծաղկամանին ու մաքրում տերեւներից մեկի վրայի փոշին, սկսում է անձրեւ գալ, որն ուղեկցվում է լուսաձայնային էֆեկտներով: Սա եւս թատրոնի բեմադրական մասի վարիչի «ձեռքի գործն է»:
Ո՞ւր գնալ եւ ի՞նչ տեսնել
Արտաշատում մարզադպրոց է գործում, որին կից ֆուտբոլային խաղադաշտ կա: Այն թատրոնի հարեւանությամբ է գտնվում: Տեղավորում է մոտ 3000 հանդիսական։
Դիմացի մայթին վարչական շենքերն են ու դեռ Խորհրդային Միության տարիներից մնացած կառույցները, այդ թվում՝ Պիոներական պալատը:
Վայրը, ուր, անպայման, պետք է այցելել, Արտաշատի լիճն է: Բնության սիրահարների համար լճի ափին ընտանեկան փոքրիկ խնջույքը կատարյալ հանգիստ կարող է լինել:
Արտաշատցիների հպարտությունը նորակառույց Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին է, որի օծումը այս տարի է կատարվել: Մինչ այդ քաղաքը գործող եկեղեցի չուներ:
Եկեղեցու ճանապարհին էլ փոքրիկ մատուռ կա, այն եւս քաղաքի բնակիչների սիրելի սրբավայրն է:
Որտե՞ղ սնվել եւ գիշերել
Թեթեւ սնվելու եւ առաջ անցնելու համար խորհուրդ ենք տալիս քաղաքի գլխավոր՝ Օգոստոսի 23, փողոցի վրա գտնվող IM արագ սննդի կետի համեղ եւ թարմ կարկանդակները փորձել:
Մեկ այլ տարբերակ կարող է լինել Արտաշատի սուպերմարկետի առաջին հարկում գործող սրճարանը:
Իսկ եթե ցանկանում եք յուրօրինակ եւ կոլորիտային միջավայրում հայտնվել, ապա այցելեք «Պանդոկ+»:
Այստեղ ձեզ կզարմացնեն ոչ միայն տարբերվող ինտերիերով, այլեւ ճաշացանկով: Հայկական եւ վրացական ավանդական խոհանոցների ուտեստներից բացի, կարող եք համտեսել պանրի, սնկի եւ նռան քաբաբ, տավարի ուղեղից պատրաստված ճաշատեսակ, ինչպես նաեւ խմել լցնովի գարեջուր ու ծխել նարգիլե:
Ավելի դասական միջավայրը նախընտրողներին խորհուրդ ենք տալիս այցելել «Նոր Արտաշատ» ռեստորանային-հյուրանոցային համալիր:
Ազգային ճաշատեսակներով հագեցած խոհանոցում խոստանում են համեղ կերակրել ցանկացած քմահաճ այցելուի: Ռեստորանում հատուկ «Արտաշատ» անունով ճաշացանկ ունեն:
Համալիրի երկրորդ հարկում էլ տեղակայված են հյուրասենյակները, որտեղ կարող եք գիշերել:
Արտաշատը ջերմ քաղաք է
ՎՏԲ բանկի Արտաշատի մասնաճյուղի կառավարչի տեղակալ Աննա Սահակյանը բնիկ արտաշատցի է: Հպարտանում է, որ թատրոնը հենց իր հայրենի քաղաքում է սկիզբ առել, եւ ասում է, որ բնակչությունն այսօր է մեծ ձգտում ունի դեպի թատրոնն ու մշակույթը: Ժամանակին Մետաքսի ճանապարհին գտնված Արտաշատը, ինչպես նշում է Աննա Սահակյանը, այսօր է փորձում է բարձր պահել իր անունը:
«Քաղաքում սիրելի վայրեր շատ ունեմ, բոլորն ինձ հարազատ են: Շատ եմ սիրում մոտակայքում գտնվող Խոր Վիրապ սրբավայրը, որտեղ կատարյալ հանգստություն է»,- ասում է նա:
Բանկի ավագ մասնագետ Հասմիկ Սողոմոնյանի խոսքով՝ Արտաշատում ուշադիր, հոգատար եւ հյուրասեր մարդիկ են ապրում:
«Այն քաղաքում, որտեղ կյանքդ ես ապրում, դառնում է քո սրտի մի մասնիկը: Շատ հարազատ ու ջերմ քաղաք է ինձ համար Արտաշատը: Իմ ամենասիրելի վայրը թատրոնն է, ինչպես նաեւ Խոր Վիրապ եկեղեցին: Արտաշատում փոքրիկ այգի ունենք, հաճախ երեկոներս այնտեղ եմ անցկացնում»,- ավելացնում է նա:
Բանկի Արտաշատի մասնաճյուղի ավագ մասնագետ Դոնարա Ստեփանյանը սիրում է Արտաշատն իր առավելություններով եւ թերություններով:
«Սիրում եմ հողը, ջուրը, օդը, մարդկանց: Չեմ կարող բառերով արտահայտել իմ զգացածը: Անգամ թերություններն եմ սիրում: Ցանկացած վայրում, որ լինում եմ, կարոտում եմ: Չեմ կարող բացատրել, թե ինչ զգացում եմ ունենում, երբ վերադառնալիս մոտենում եմ քաղաքիս»,- ասում է Դոնարան եւ ավելացնում, որ քաղաքում ամենից շատ սիրում է իր դպրոցի բակը:

Знакомые-незнакомые города: Арташат - Mediamax.am
Медиамакс завершает цикл «Знакомые-незнакомые города» при поддержке Банка ВТБ (Армения). Мы часто признаемся, что плохо знаем свою страну, в основном имея в виду достопримечательности, природные и архитектурные памятники. Однако мы не так много знаем и о городах, расположенных совсем недалеко от Еревана. Так возникла идея попробовать восполнить этот пробел, представив 10 городов, которые не считаются туристическими (кроме Эчмиадзина), но обладают своеобразной прелестью.
Арташат - одна из древних столиц Великой Армении. И тот факт, что современный город находится в пяти километрах от древнего поселения, не мешает жителям Арташата гордиться его былой славой.
Первым в Арташате бросается в глаза памятник царю Арташесу I, который основал город в 176 году да н. э. Согласно древним летописям, выдающийся карфагенский полководец Ганнибал, находясь в бегах, некоторое время укрывался в Армении. Ему царь Арташес и доверил проектирование и строительство своей столицы, которая впоследствии получила второе название - Армянский Карфаген. Арташат строился 30 лет.
Арташат был столицей Великой Армении примерно 600 лет. Этот политический, экономический и культурный центр был завоеван и разгромлен Шапухом II в 364-369 гг.
Руины некогда прогрессивного и влиятельного города можно увидеть, посетив территорию, на которой ведутся раскопки.
Да Арташата, расположенного в 30 км от Еревана, можно доехать на общественном транспорте или на такси.
Если вы попали в Арташат рано утром, то в первую очередь вам стоит окунуться в бурную жизнь местного рынка. Нескольких минут, проведенных здесь, достаточно, чтобы познакомиться с местными жителями и ощутить колорит города.
Конечно, можно и закупиться свежими фруктами и овощами. По пути к городскому рынку еще засветло можно увидеть торговцев одеждой, ведущих оживленную беседу.
Древний театр в древнем городе
Главная достопримечательность Арташата, которую никак нельзя обойти стороной, это театр.
Именно в этом городе зародилось армянское театральное искусство. Не увидеть театр, который был создан и уже прошел серьезный путь еще до Рождества Христова – настоящее преступление.
Когда в 53 году на престол после своего отца Тиграна Великого взошел Артавазд II, эллинистическая культура переживала в Армении новый подъем. Особенно бурно развивался театр. Царь Артавазд, писавший греческие трагедии, считался знатоком искусства. Именно в период его царствования произошел известный случай, когда римские войска потерпели поражение в битве с армянами.
Известие о победе вместе с головой командующего римской армией Марка Красса доставили Артавазду прямо в театр, где в тот момент шла постановка «Вакханок» Еврипида.
Былая слава арташатского театра живет до сих пор. Репертуар труппы постоянно пополняется новыми представлениями. Директор театра Гехануш Саакян гордится тем, что двери культурного учреждения никогда не закрываются, а количество спектаклей в репертуаре уже перевалило за 15.
Наш визит совпал с премьерой спектакля «Играем Туманяна».
Комната чудес
В арташатском театре можно попасть в мир чудес, даже если ваш визит не совпал с днем выступлением труппы.
Еще снаружи можно через окно увидеть двух мужчин, играющих в шахматы. Если вам трудно определить, где это происходит, то спросите, где находится кабинет заведующего сценой Гамлета Акопяна.
Открыв дверь, вы увидите надпись: «Чего стоит человек без мечты?». Эта реплика принадлежит одному из киногероев, сыгранных заслуженным актером театра Роменом Авиняном.
Гамлет Акопян в память о коллеге создал небольшое чудо: с потолка плавно опускается напоминающая сцену полка с фотографиями актера.
Другое чудо можно заметить, если попытаться набрать воды из-под крана. Стоит только поднести стакан к крану, как из него начинает самостоятельно и померенно течь вода или коньяк. Заведующий сценой шутит: «Кран сам понимает, кому налить воды, а кому - коньяка». В кабинете Гамлета Акопяна – инженера по специальности - спрятано еще много чудес.
В коридоре здания театра можно увидеть зонтик, нависающий над цветочным горшком. Попытка стереть пыль с одного из листьев цветка обернется небольшим дождем из-под зонтика, сопровождающимся светозвуковыми эффектами. Это тоже дело рук заведующего сценой.
Куда пойти и что попробовать
Недалеко от здания театра в Арташате действует спортивная школа, при которой есть футбольное поле с местами для 3000 зрителей.
Напротив расположены административные здания и учреждения, сохранившиеся еще с советских времен, в том числе - Дом пионеров.
Еще одно обязательное для посещения место – Арташатское озеро. Для любителей природы небольшой семейный пикник на берегу озера может стать идеальным отдыхом.
Предмет гордости арташатцев – церковь Св. Ованнеса, освященная в этом году. До этого в городе не было действующего храма.
На пути к церкви вы увидите небольшую часовню – излюбленную святыню жителей города.
Где пообедать и переночевать
Чтобы быстро перекусить и продолжить путь, советуем купить вкуснейшие и свежие пирожки в точке быстрого питания, расположенной на главной улице Арташата – улице 23 августа.
Другим вариантом может стать кафе, действующее на первом этаже арташатского супермаркета.
А если вы хотите пообедать в оригинальном и колоритном месте, то вам следует зайти в «Пандок+», который не только удивит вас необычным интерьером, но и порадует прекрасным меню.
Помимо традиционных армянских и грузинских блюд здесь можно заказать кебаб из сыра, грибов и граната, блюдо из говяжьих мозгов, а еще - разливное пиво и даже кальян.
А тем, кто предпочитает классический стиль, рекомендуем посетить ресторанно-гостиничный комплекс «Новый Арташат».
Богатая национальными блюдами кухня обещает вкусно накормить даже самого привередливого посетителя. В ресторане действует специальное меню под названием «Арташат».
На втором этаже комплекса расположены гостиничные номера.
Арташат – теплый город
Заместитель управляющего арташатским филиалом Банка ВТБ (Армения) Анна Саакян – уроженка Арташата. Она гордится тем, что именно в ее городе зародился армянский театр. По ее словам, и сегодня Арташат, через который в свое время проходил Великий шелковый путь, старается поддерживать прежнюю славу.
«У меня много родных мест в городе. Я очень люблю находящийся неподалеку монастырь Хор Вирап, в котором царит полная безмятежность», - говорит она.
По словам старшего специалиста банка Асмик Согомонян, в Арташате живут внимательные, заботливые и гостеприимные люди.
«Город, в котором живешь, входит в твое сердце. Для меня Арташат – очень родной и теплый город. Мое любимое место – театр, а также Хор Вирап. В Арташате есть небольшой парк, где я часто провожу вечера», - добавляет она.
Старший специалист арташатского филиала Банка ВТБ (Армения) Донара Степанян любит Арташат со всеми его достоинствами и недостатками.
«Мне дороги его земля, вода, воздух и люди. Я скучаю по нему, где бы ни находилась. Не могу передать то, что чувствую, когда возвращаюсь домой», - сказала Донара.