Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ՝ Աբովյան - Mediamax.am
Մեդիամաքսը սկսում է նոր շարք՝ «Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ», որն իրականացվելու է ՎՏԲ-Հայաստան բանկի աջակցությամբ: Հաճախ են միմյանց ասում, որ «մենք մեր երկիրը չենք ճանաչում», հիմնականում ի նկատի ունենալով գեղատեսիլ վայրերը, բնական եւ ճարտարապետական հուշարձանները: Սակայն կարող ենք պնդել, որ քիչ բան գիտենք նաեւ այն քաղաքների մասին, որոնք շատ մոտ են Երեւանին: Ուստի որոշեցինք ինչ-որ չափով փակել այդ բացը եւ ներկայացնել 10 քաղաքներ, որոնք տուրիստական չեն համարվում (բացառությամբ Էջմիածնի), սակայն ունեն իրենց հմայքը:
Կանաչ քաղաք՝ խաչվող զբոսայգիներով ու նեղ արահետներով: Մի քանի ժամով մայրաքաղաքային աղմուկից կտրվելու ու մաքուր օդ շնչելու համար պուրակներով հարուստ Աբովյանը լավագույն տարբերակը կարող է լինել:
Արա Գեղեցիկի եւ Շամիրամի լեգենդը
Երեւանից 10 կմ հեռավորության վրա գտնվող Աբովյանը, թեեւ երիտասարդ քաղաք է, սակայն ունի խորը արմատներ: Այն առաջացել է Էլար թաղամասից, որը հնագույն բնակավայր է: Լեգենդի համաձայն, Էլարը (Ելար-ԵլԱրա) հայ արքա Արա Գեղեցիկի եւ Ասորեստանի թագուհի Շամիրամի ճակատամարտի վայրն է: Հայ արքային սիրահարված եւ նրանից մերժում ստացած թագուհին պատերազմ է հայտարարում Արային, որի ժամանակ արքան վիրավորվում է, ապա մահանում: Էլար անվանումը, ըստ տեղացիների, առաջացել է այն բանից հետո, երբ Արա Գեղեցիկն ընկել է մարտում, ու Շամիրամը, բղավելով, կանչել է. «Ել Արա»: Աբովյանին հարակից, իրար հաջորդող գյուղերի՝ Արզնի, Արագյուղի, Արամուսի, Արալեզի եւ Արալեռի անվանումները եւս տեղացիները կապում են Արա գեղեցիկի հետ:
Ինչպե՞ս հասնել Աբովյան
Աբովյանը Երեւանին շատ մոտ է, եւ այստեղ կարելի է հասնել ընդամենը 20 րոպեում: Գործում են մի քանի երթուղիներ՝ Երեւանի Սասունցի Դավթի կայարանից եւ Կենտրոնական ավտոկայանից: Աբովյան կարող եք հեշտությամբ հասնել նաեւ տաքսիով: Ի դեպ, ասում են՝ Հայաստանում առաջին տաքսի ծառայությունը հիմնվել է այս քաղաքում:
Քաղաքը Երեւան-Սեւան երկաթուղու հատման վայրում է, ինչի համար, երբեմն, անվանում են Երեւանի «հյուսիսային դարպաս»։ Այն ունի երկաթուղային կայարան՝ Երեւան-Սեւան ուղղությամբ, այնպես որ այստեղ հասնելու ուղիներից մեկն էլ կարող է լինել էլեկտրագնացքը:
Քաղաքային կոլորիտ
Աբովյանը քաղաքի է վերածվել 1963թ.-ից։ Այստեղ եղել են միութենական նշանակության գործարաններ. արդյունաբերական խոշոր կենտրոն է համարվել: Խորհրդային միության փլուզումից հետո տնտեսապես քաղաքը պարալիզացվել է:
Քաղաքում բնիկ աբովյանցիները քիչ են, նրանք միայն Էլար թաղամասում են ապրում:
Աբովյանի կենտրոնական հատվածներից մեկը Կինոյի խաչմերուկն է. այստեղ ժամանակին կինոթատրոն է եղել, որը խորհրդային տարիներից հետո չի գործում եւ վերածվել է շուկայի: Մի հատվածում մրգեր ու բանջարեղեն են վաճառում, մյուսում՝ հագուստ: Եթե ցանկանում եք մի քանի րոպեում ծանոթանալ Աբովյանի կոլորիտին, ապա Կինոյի խաչմերուկում արված պտույտը բավարար է:
Քաղաքի մշակութային կենտրոնները
Աբովյանում շրջագայության քարտեզը գծելիս նախընտրելի է սկսել մշակութային կենտրոններից: Աբովյանցիների հպարտությունը քաղաքի եզրում գտնվում «Էլառ-Դարանի» ամրոցն է, որը թվագրվում է մ.թ.ա. 3-րդ-ից 1-ին հազարամյակով:
Բնակավայրի հիմնումը կապվում է ուրարտական արքայատոհմի հետ, այդ շրջանում կոչվել է Դարանի:
Այս ամրոցի տարածքում պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել է ուրարտական արքա Արգիշտի Ա-ի սեպագիր արձանագրությունը, որի կրկնօրինակը դրված է քաղաքի միակ՝ Հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամության թանգարանի բակում:
Երկու հարեւան բլուրներից մեկի վրա ամրոցն է, մյուսի՝ II Աշխարհամարտի ժամանակ գերի ընկածների գերեզմանը: Ռազմագերիների գերեզմանի մասին հայտնի է դարձել միայն Խորհրդային միության փլուզումից հետո:
Երկու բլուրների ամենագեղեցիկ տեսարանը բացվում է քաղաքի ամենահին՝ Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու բակից: Պատմական աղբյուրներում եկեղեցում հիմնման տարեթիվ է նշվում 1851թ.-ը:
Մեր օրեր հասած եկեղեցին այսօր էլ մնում է աբովյանցիների սիրելի ուխտավայրերից մեկը, որտեղ հանգիստ կարելի է մի կողմ թողնել քաղաքային անցուդարձն ու վայելել կատարյալ խաղաղությունը:
Եկեղեցու քահանա տեր Մաշտոցը հպարտությամբ պատմում է, որ Սուրբ Ստեփանոսի ուխտի օրն այստեղ ասեղ գցելու տեղ չի լինում:
Սուրբ Ստեփանոսից քաղաքի կենտրոն իջնող՝ Սարալանջի ճանապարհին կարող եք մի փոքր դադար առնել ու տեսնել Տրդատ Գ թագավորի արձանը:
Շատ քիչ ներքեւում էլ քաղաքի մարզադաշտն է: Եթե ձեզ բախտ վիճակվի Աբովյան այցելել սպորտային խաղերի օրերին, ապա դուք կարող եք ձեր հանգստի մի քանի ժամը տրամադրել դրանք դիտելուն:
Մյուս վայրը, ուր կարելի է այցելել օրվա առաջին կեսին, Հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամության թանգարանն է, որը բացվել է 1982թ.-ին:
Այստեղ ցուցադրվում են երկու ժողովուրդների բարեկամությանը վերաբերող շուրջ 800 պատմական, ազգագրական, գրավոր աղբյուրների, լուսանկարների, քարտեզների, շքանշանների, մեդալների, տնտեսական եւ կենցաղային իրերի հավաքածուներ, գեղանկարիչների, քանդակագործների եւ ժողովրդական ստեղծագործողների աշխատանքներ:
Աբովյանի քաղաքապետարանի շենքի դիմաց էլ կարող եք տեսնել հայ մեծանուն գրող Խաչատուր Աբովյանի դիմաքանդակն ու 8 մետր բարձրությամբ քանդակախումբը, որին պատկերված են Հայ աշխարհազորայինը եւ Ռուս ազատարար զինվորը:
Թանգարանից մի քանի քայլ հեռավորության վրա Աբովյանի թատրոնն է, որը վերաբացվել է վերջին շրջանում: Դեռ նոր-նոր կազմված խաղացանկը միայն ցուցանակի վրա չի մնում: Այնպես, որ երեկոյան կարելի է այցելել թատրոն ու որեւէ ներկայացում դիտել:
Եթե Աբովյանում եք երեխաների հետ, նրանց համար իսկական տոն կազմակերպելը եւս շատ հեշտ է, պարզապես պետք է քաղաք գալ տիկնիկային ներկայացումների օրերին ու ձեր փոքրիկների հետ վայելել դրանք:
Նրանց օրը կատարյալ դարձնելու համար այստեղ եւս մեկ հնարավորություն կա: Թատրոնից քիչ հեռու Աբովյանի մանկական զբոսայգին է, որի աշխատակից Վաչագան պապն արդեն հինգերորդ տարին է՝ բարի ժպիտով միացնում է կարուսելների շարժիչն ու հետեւում երեխաների ուրախությանը:
Կանաչ քաղաքի հմայքը
Թանգարանի ու թատրոնի շենքերի արանքում Աբովյանի երիտասարդների ամենասիրելի վայրն է՝ առաջին համբույրի այգին: Տեղացիներն ասում են, որ գրեթե բոլոր երիտասարդներն առաջին անգամ հենց այստեղ են համբուրվել:
Աբովյանի կենտրոնական փողոցներին զուգահեռ երեք շարքով բուլվարներ են, որոնք շրջանաձեւ են, եւ եթե սկսեք ուղիղ քայլել մի կետով, ապա որոշ ժամանակ անց նորից կհայտնվեք նույն կետում. Աբովյանում կորելը պարզապես անհնար է:
Բնության գեղեցկության սիրահարները կարող են հանգիստն անցկացնել խոտերին նստած: Աբովյանի պուրակները ձեզ կօգնեն վերանալ ամենօրյա հոգսերից ու հիանալ խիտ ծառերի գեղեցկությամբ:
Իսկ տեսարանն ամբողջացնում են պուրակների զրուցարաններում նարդի ու շախմատ խաղացող տարեցները, զբոսնող կամ այգու մի անկյունում համբուրվող երիտասարդները:
Որտե՞ղ ի՞նչ ուտել
Աբովյանը դեռ խորհրդային միության տարիներից մասնագիտացած է եղել հանրային սննդի ոլորտում: Աբովյանի հին «վետերոկների»՝ «Օջախի», «Մելինեի», «Ջրահարսի», «Արագիլի», «Հատիսի» համբավը պտտվում է մինչ օրս:
Քաղաքի կենտրոնում կան հանրապետությունում հայտնի սննդի ցանցերի մասնաճյուղեր, սակայն մենք նախընտրեցինք այցելել տեղական սրճարաններն ու ռեստորանները:  Եթե դուք մի փոքր քաղցած եք, եւ արագ սննդի վաճառակետ եք փնտրում, ապա, անպայման, փորձեք Կինոյի շենքի մոտ վաճառվող կարկանդակներից:
Արագ սնուդի մյուս հայտնի վաճառակետը «Աբովյան» բուրգերն են, որտեղ կարող եք համտեսել ֆիրմային բուրգեր:
Մի քանի փոքրիկ ռեստորան-սրճարաններ կան, այստեղ կարող եք ճաշակել ազգային ուտեստներ: Աբովյանում տեղական որեւէ առանձնահատուկ կերակրատեսակ չկա, սակայն տեղացիները պնդում են, որ «Մակու», «Վան», «Ուռենի» եւ մյուս ռեստորան-սրճարաններում ցանկացած այցելու կգտնի իր ճաշակով սնունդ:
Ի դեպ, «Ուռենու» ճանապարհին քաղաքի ամենասառը ջրով ցայտաղբյուրն է, որի մոտ գրեթե հերթեր են գոյացած: «Ուռենի» այցելելու դեպքում չմոռանաք փորձել ֆիրմային սառը թեյը:
Որտե՞ղ զվարճանալ կամ հանգստանալ
Քաղաքում ակումբներ ու դիսկոտեկներ չկան: Խորհրդային միության տարիներին երիտասարդների սիրելի վայրը «Զոդիակ» եւ «Հեքիաթ» դիսկոտեկներն էին, որոնց մասին այսօր կարոտով են հիշում:
Աբովյանի Թատրոնի դիմացի հատվածում մարզասրահն է, այնպես որ ակտիվ սպորտով հանգիստն անցկացնելու եւ լողավազանում ձեր մկանները թուլացնելու հնարավորությունը եւս բաց մի թողեք:
Ակտիվ հանգիստ կարելի է անցկացնել նաեւ «Մա Պլազա» ժամանցային համալիրում, որտեղ կարող եք սեղանի թենիս ու բիլիարդ խաղալ:
Համալիրի մանկական սրճարանում էլ փոքրիկներին սպասում են մանկական խաղերն ու համեղ ուտեստները:
Առանց գիշերակացի
Աբովյան ձեր այցը նախատեսեք առանց գիշերակացի: Քաղաքում գիշերելու համար հարմար վայրեր չկան: Սա ունի իր օբյեկտիվ պատճառը. Աբովյանի զբոսաշրջային քաղաք չէ, բացի այդ Երեւանը շատ մոտ է:
«Այս քաղաքը մարդ է»
ՎՏԲ-Հայաստանի Բանկի աշխատակիցները հպարտությամբ են խոսում քաղաքի մասին:
Մասնաճյուղի կառավարիչ Շավարշ Պետրոսյանը ծնվել եւ ապրել է Արամուս գյուղում: Աբովյանաբնակ է շատ քիչ ժամանակ, բայց Հայաստանի քաղաքներից ամենաշատը սիրում է հենց Աբովյանը:
«Ինձ համար գեղեցկություն է, կյանք է, կենսակերպ է: Աբովյանը կոլորիտ ունի, հոգի ունի: Այս քաղաքը մարդ է, ես այս քաղաքի հետ զրուցում եմ, ամեն անգամ շրջում եմ ու վերջում ասում՝ ինչ լավ է, որ դու կաս Աբովյան: Ես ինձ ուրիշ քաղաքում ապրելուց չեմ պատկերացնում: Բոլորս իրար ճանաչում ենք, հարգում: Երբեք չես մտահոգվի, որ երեխան ուշ ժամերին կարող է լինել բակերում կամ պուրակներում», - ասում է նա:
Բանկի ոսկերիչ-մասնագետ Վաչագան Քեշիշյանը երկար ժամանակ է, որ ապրում է Աբովյանում: Քաղաքը սիրում է մաքրության ու բնակիչների համար: Աշխատանքից հետո քայլում է փողոցներով, զրուցում ծանոթների հետ:
«Այս քաղաքում եմ մեծացել, ամեն մի անկյունն ինձ հարազատ է, ամեն մի ծառը հատ-հատ գիտեմ: Աբովյանում բոլորը սիրում են իրար, դրանով էլ առանձնանում է մեր քաղաքը», - ասում է նա:
Բանկի ավագ մասնագետ Հայարփի Կարապետյանը եւս ծնվել է Աբովյանում, սակայն ամուսնանալուց հետո այլ քաղաք է տեղափոխվել: Չնայած ապրում է Հրազդանում, բայց աշխատանքի է անցել այստեղ, քանի որ, ինչպես ինքն է ասում, շատ է կարոտում Աբովյանը:
«Ինձ համար ամենահոգեհարազատը մեր բանկի տարածքն է. իմ հայրական տունը եւս այստեղ է գտնվում: Սա Կինոյի խաչմերուկն է, երբ փոքր էի՝ հաճախ էինք կինո գնում, հնդկական ֆիլմեր էինք դիմում: Իմ մանկության հուշերը կապված են այս քաղաքի հետ, ես հարազատի պես սիրում եմ Աբովյանը», - խոստովանում է նա:

Знакомые-незнакомые города: Абовян - Mediamax.am
Медиамакс запускает новый цикл «Знакомые-незнакомые города» при поддержке Банка ВТБ (Армения). Мы часто признаемся, что плохо знаем свою страну, в основном имея в виду достопримечательности, природные и архитектурные памятники. Однако мы не так много знаем и о городах, расположенных совсем недалеко от Еревана. Так возникла идея попробовать восполнить этот пробел, представив 10 городов, которые не считаются туристическими (кроме Эчмиадзина), но обладают своеобразной прелестью.
Зеленый город со скрещенными парками и узкими аллеями. Богатый зеленью Абовян может стать прекрасным местом, куда можно сбежать на несколько часов от ереванского шума и подышать свежим воздухом.
Легенда об Ара Прекрасном и Шамирам
Расположенный в 10 км от Еревана, Абовян считается молодым городом, но может похвастаться глубокими корнями. Он возник на основе древнейшего населенного пункта Элар. Предание гласит, что именно в Эларе (Элар-ЭлАра) произошло сражение между армянским царем Ара Прекрасным и ассирийской царицей Семирамидой (Шамирам). Повелительница Ассирии, влюбленная в армянского царя, не добившись взаимности, объявила ему войну, во время которой он погиб от смертельной раны. Согласно преданию, название Элар появилось после того, как Шамирам бросилась к раненному возлюбленному и стала просить его подняться: «Ел, Ара!» (Встань, Ара!). С именем древнего армянского царя местные жители связывают и происхождение окружающих Абовян сел: Арзни, Арагюх, Арамус, Аралез, Аралер.
Как добраться?
Из Еревана в Абовян можно добраться всего за 20 минут. Есть как минимум два автобусных маршрута: от Центрального автовокзала и железнодорожного вокзала. В Абовян можно поехать и на такси. Кстати, говорят, именно здесь появились первые в Армении частные такси.
Также в Абовяне есть железнодорожная станция, на которой останавливаются электрички Ереван-Севан, из-за чего город часто называют «северными воротами Еревана». Так что, в Абовян можно добраться и на электропоезде.
Городской колорит
Абовян стал городом в 1963 году. Здесь были основаны заводы общесоюзного значения, город считался крупным промышленным центром.
Коренных абовянцев в городе немного, они в основном живут в районе Элар. Одна из центральных частей Абовяна - «перекресток у кино»: в свое время в здании работал кинотеатр, который перестал действовать после распада СССР, и теперь служит в качестве городского рынка. В одной части здания продают фрукты и овощи, в другой – одежду. Достаточно немного погулять в этом районе, чтобы ощутить абовяновский колорит.
Культурные центры
Составляя  план изучения Абовяна, стоит начать с культурных объектов. Предмет гордости абовянцев – крепость «Элар-Даран», которая находится на выезде из города. Строение датируется 3-1 тысячелетиями до н. э.
Основание населенного пункта, получившего название Дарани, связывают с урартской царской династией.
Во время раскопок было обнаружено клинописное свидетельство урартского царя Аргишти Первого. Копия клинописи установлена во дворе музея Дружбы армянского и русского народов.
На двух соседних холмах расположились крепость и кладбище военнопленных времен Второй Мировой войны. О существовании этого захоронения стало известно только после распада Советского Союза.
Красивый вид на холмы открывается со двора самой старой в Абовяне церкви Св. Степаноса (1851 г.).
По сей день церковь является излюбленным местом паломничества абовянцев: здесь можно на время забыть о суете и насладиться безмятежностью.
Служитель церкви о. Маштоц с гордостью рассказывает, что в день Св. Степаноса в церкви яблоку негде упасть.
По дороге в центр города, которая пролегает через район Сараландж, можно увидеть статую царя Трдата.
Чуть ниже расположен городской стадион.
Еще одно место, которое стоит посетить - музей Дружбы армянского и русского народов, открытый в 1982 году.
Здесь выставлено более 800 экспонатов - фотографии, карты, ордена и медали, предметы быта, скульптуры и картины.
Напротив здания мэрии Абовяна стоят памятник Хачатура Абовяна и 8-метровавя скульптурная композиция, изображающая армянского ополченца и русского воина.
В нескольких шагах от музея находится Абовянский театр, который не так давно возобновил работу.
Если вы собираетесь в Абовян вместе с детьми, то можете превратить эту поездку в настоящий праздник: достаточно приехать в город в дни выступлений кукольного театра.
Есть и другой способ порадовать детей. Недалеко от театра находится детский парк, в котором дедушка Вачаган уже пятый год включает карусели и дарит детям радость.
Прелесть зеленого городка
Между зданиями музея и театра находится излюбленное место абовянской молодежи – «парк первого поцелуя». Местные жители утверждают, что именно здесь впервые целуются почти все молодые абовянцы.
Параллельно центральным улицам Абовяна тремя рядами пролегают кольцевые бульвары, и если все время идти по одному из них, то непременно вернешься в исходную точку. Потеряться в Абовяне просто невозможно.
Скверы Абовяна помогут забыть о повседневных проблемах.
Дополняют картину играющие в нарды или шахматы пожилые мужчины, гуляющие и целующиеся в укромных уголках парка влюбленные.
Где поесть?
Еще со времен СССР Абовян славился развитой сферой общественного питания. Слава старых ресторанов Абовяна, таких как «Оджах», «Мелине», «Арагил», «Атис», не угасает по сей день.
В центре города есть известные сети закусочных, однако мы предпочли изучить местные кафе и рестораны. Если вы немного проголодались и ищете точку быстрого питания, то попробуйте пирожки, которые продаются в ларьке рядом со зданием бывшего кинотеатра.
Другая известная точка – «Абовян бургер», где стоит заказать фирменные бургеры.
Есть в городе несколько небольших кафе-ресторанов, где готовят национальные блюда. Традиционная кухня Абовяна не отличается от столичной, но местные жители уверяют, что любой посетитель найдет в местных ресторанах «Маку», «Ван» или «Урени», блюдо по своему вкусу.
Кстати, на пути к ресторану «Урени» находится фонтанчик с самой холодной водой в городе – вокруг него почти всегда собирается очередь. В «Урарту» стоит заказать фирменный холодный чай.
Где развлечься и отдохнуть?
В городе нет клубов или дискотек. В советские времена популярными были дискотеки «Зодиак» и «Сказка», о которых сегодня жители вспоминают с ностальгией.
Напротив здания кинотеатра находится спортзал, так что не упустите возможность активно провести время и расслабиться в бассейне.
Возможности для активного отдыха есть и развлекательном комплексе «Ма Плаза», где можно поиграть в настольный теннис или бильярд.
В детском кафе, расположенном в комплексе, для малышей предусмотрены игры и отдельное питание.
Без ночлега
Поездку в Абовян лучше планировать без перспективы ночлега, так как в городе нет мест, где стоило бы остановиться. Тому есть объективные причины: Абовян - не туристический город. К тому же он расположен слишком близко к Еревану.
«Этот город как живой»
Сотрудники Банка ВТБ (Армения) рассказывают о своем городе с гордостью.
Управляющий филиала Шаварш Петросян родился и вырос в селе Арамус. В Абовян он переехал совсем недавно, но именно этот город он считает лучшим в Армении.
«Для меня это - красота, жизнь, образ жизни. У Абовяна есть свой колорит, душа. Этот город как живое существо, я беседую с ним, гуляю и говорю: «Как же хорошо, что ты есть, Абовян!». Я не представляю свою жизнь в другом городе. Мы все здесь знаем и уважаем друг друга. Здесь не нужно переживать, если твой ребенок допоздна играет во дворе или парке», - говорит он.
Ювелир банка Вачаган Кешишян живет в Абовяне уже давно.
«Я вырос в этом городе, каждый уголок в нем – родной для меня. Я знаю здесь каждое дерево. В Абовяне все любят друг друга, в этом и особенность нашего города»,- говорит он.
Старший специалист банка Айарпи Карапетян тоже родом из Абовяна, но после замужества переехала в другой город. И хотя теперь она живет в Раздане, но на работу устроилась именно в Абовяне, потому что, как признается сама, очень скучала по родному городу.
«Мой родной дом недалеко от нашего филиала, у здания бывшего кинотеатра. В детстве мы часто ходили в кино, смотрели индийские фильмы. Мои детские воспоминания связаны с этим городом, и я люблю Абовян», - признается она.