Մոսկվան եւ Անկարան այլեւս Նախիջեւանի երաշխավորներ չեն լինի - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Moscow and Ankara to Lose Status as Guarantors of Azerbaijan’s Nakhchivan հոդվածի թարգմանությունը, որի հեղինակ Փոլ Գոբլը 1990-ականների կեսերին հանդես էր գալիս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տարածքների փոխանակման գաղափարով։
Փոլ Գոբլ
Նախիջեւանի՝ Ադրբեջանի ինքնավար կազմավորման եւ խորհրդային առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինի էթնիկ ինժեներիայի ամենաճակատագրական գործողություններից մեկի կարգավիճակը շուտով փոխվելու է։ Ինքնավար հանրապետության խորհրդարանը փետրվարի 2-ին դիմել է Բաքվին՝ հաստատելու նոր սահմանադրական ձեւակերպումը, որը բացառում է որեւէ հղում 1921 թվականի Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերին, որոնց համաձայն Մոսկվան ու Անկարան դարձան Նախիջեւանի կարգավիճակի եւ սահմանների երաշխավորները։
Այս որոշումը «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման» (TRIPP) նախագծի կարեւոր մաս կազմող տարածաշրջանի կարգավիճակն ու սահմանները փաստացիորեն դնում է բացառապես Բաքվի վերահսկողության տակ։
Քիչ հավանական է, որ Թուրքիայի կառավարությունն անհանգստացած լինի այս քայլով, քանի որ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում նրա դիրքերն ամրագրված են ավելի ուշ շրջանի երկկողմ պայմանագրերով։ Մոսկվան, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, փորձելու է հակազդել։
Նախիջեւանի պատմությունը վերջին հարյուրամյակում լի էր դրամատիկ իրադարձություններով։ Երբ Կարմիր բանակը 1920 թվականի հուլիսին վերականգնեց Մոսկվայի վերահսկողությունը տարածաշրջանի նկատմամբ, այն սկզբում տարածքը հանձնեց Հայաստանին, իսկ այնուհետեւ՝ Ադրբեջանին։ Հարավային Կովկասի նկատմամբ խորհրդային վերահսկողությունն ապահովելու եւ դեպի Ադրբեջան ու Կենտրոնական Ասիա Թուրքիայի անխոչընդոտ ցամաքային ուղին արգելափակելու համար Ստալինը, որն այն ժամանակ Խորհրդային Ռուսաստանի ազգությունների գործերով ժողովրդական կոմիսարն էր, տարածաշրջանի սահմանները գծեց այնպես, որ Նախիջեւանը բուն Ադրբեջանից անջատեց հայկական Սյունիքի մարզով։ 1921 թվականին Կրեմլը կազմակերպել էր Խորհրդային Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկու փաստաթղթերի՝ Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերի ստորագրումը, որոնք հռչակեցին, որ թեեւ Նախիջեւանը Ադրբեջանի մաս է հանդիսանում, Մոսկվան եւ Անկարան հանդիսանում են թե՛ նրա կարգավիճակի, թե՛ սահմանների երաշխավորները։ 1922 թվականին Խորհրդային Միության կազմավորումից հետո Նախիջեւանը ֆորմալ առումով դարձավ Ադրբեջանի մաս։
Նույնիսկ խորհրդային շրջանում բազմաթիվ ադրբեջանցիներ երազում էին բուն Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ Զանգեզուրի միջանցքի վերականգնման մասին, ճիշտ այնպես, ինչպես շատ հայեր հույս ունեին Հայաստանին միացնել Ղարաբաղը, որտեղ էթնիկ հայերը մեծամասնություն էին կազմում։ Սակայն մինչեւ 1988 թվականին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտության սկիզբը, ադրբեջանցիները կարող էին Հայաստանի տարածքով մեկնել Նախիջեւան, իսկ Ադրբեջանի էթնիկ հայերը, ներառյալ Ղարաբաղը, կարող էին այցելել Հայաստան, քանի որ ամբողջ տարածաշրջանը գտնվում էր խորհրդային վերահսկողության ներքո։ Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո ամեն ինչ փոխվեց։ Պատերազմի մեծ մասի ընթացքում՝ 1988-ից մինչեւ 1994 թվականը, Հայաստանը վերահսկում էր Ղարաբաղը եւ Ադրբեջանի հարակից տարածքները, մինչդեռ Ադրբեջանը զրկված էր Հայաստանի տարածքով Զանգեզուրի միջանցքն օգտագործելու հնարավորությունից՝ Նախիջեւան դուրս գալու, ինչպես նաեւ Թուրքիայի եւ Արեւմուտքի հետ առեւտուր իրականացնելու համար։
2020 թվականին, երբ ադրբեջանական զորքերը Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում հետ գրավեցին Ղարաբաղի մեծ մասը, Զանգեզուրի հարցը (ինչպես ադրբեջանցիներն անվանում են միջանցքը) կրկին սրվեց, հատկապես այն պատճառով, որ դրանով իրականացվող առեւտուրն էլ ավելի մեծ կարեւորություն ձեռք բերեց բազմաթիվ կողմերի, այդ թվում՝ Չինաստանի եւ Եվրոպական միության համար։
Միջազգային համակարգը լիովին հասկանալի պատճառներով զգուշանում է պետական սահմանների ցանկացած փոփոխությունից, իսկ Ռուսաստանն ու Իրանը հանդես են գալիս կոնկրետ Հարավային Կովկասում փոփոխությունների դեմ։ Չնայած դրան, շատ դիտորդներ համոզված են, որ Բաքուն եւ Անկարան երբեք չեն հրաժարվի Զանգեզուրի միջանցքի նկատմամբ ադրբեջանական լիակատար վերահսկողություն հաստատելու հույսերից։
Այս թեմայով շահարկումներն ավելի ուժեղացան 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ գագաթնաժողովից հետո։ Մի կողմից, Արեւմուտքում շատերը Վաշինգտոնում ձեռք բերված խաղաղության մասին պայմանավորվածությունները եւ TRIPP-ի իրականացման ծրագրերը դիտարկում էին որպես լուծում։ Մյուս կողմից, Մոսկվայում եւ Թեհրանում դրա մեջ տեսնում էին ոչ միայն սպառնալիք «Հյուսիս-Հարավ» առանցքով առեւտրին, այլեւ իրենց ազդեցությանը տարածաշրջանում՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի դերի ընդլայնումը։ Ոմանք դա դիտարկում էին պարզապես որպես եւս մեկ քայլ դեպի այդ երթուղու նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողության հաստատում։ Տարածաշրջանի պատմությունը, հատկապես վերջին տարվա իրադարձությունները, ապահովում են համատեքստ այս քայլերը հասկանալու համար, ինչպես նաեւ Նախիջեւանում սահմանադրական փոփոխությունները։
Այս փոփոխությունների հետեւանքները, անկասկած, առավել զգալի կլինեն Ադրբեջանի համար։ Բաքուն պաշտոնապես չի չեղարկել 1921 թվականի համաձայնագրերը, սակայն ադրբեջանական կառավարությունը կարող է նահանջել իր վերջին քայլից, եթե հանգամանքները պահանջեն։
Կարճաժամկետ հեռանկարում, սակայն, այս գործողությունը, անկասկած, կընկալվի որպես Բաքվի հայտարարություն այն մասին, որ նա շարունակելու է վարել ավելի անկախ միջազգային քաղաքականություն, որը մերժում է Ռուսաստանի՝ իրեն վերահսկելու փորձերը եւ ուրիշների գերիշխելու փորձերը։ Փաստացիորեն դա Բաքվին վերադարձնում է այն դիրքորոշմանը, որն այն զբաղեցնում էր Ադրբեջանի Առաջին Հանրապետության ժամանակ՝ Ռուսաստանում հեղափոխությունից հետո՝ ձգտելով հանդես գալ որպես առաջին կարգի անկախ տարածաշրջանային խաղացող։
Ռուսաստանը, անկասկած, կուռճացնի այս սպառնալիքը ոչ միայն Բաքվին նահանջ հարկադրելու, այլեւ Հայաստանի կառավարության՝ Ադրբեջանի հետ աճող համագործակցությունը խաթարելու համար։ Մոսկվան կարող է նաեւ ավելի լայն քայլեր ձեռնարկել Երեւանում կառավարությունը փոխելու համար, որպեսզի Հայաստանը սերտորեն չհամագործակցի Ադրբեջանի հետ։ Իրանի ներկայիս կառավարությունը նույնպես, հավանաբար, կշարունակի ամեն ինչ անել՝ ԱՄՆ մասնակցությունը Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ միջանցքի հարցում տապալելու համար։

Москва и Анкара потеряют статус гарантов Нахичевани - Mediamax.am
Представляем вашему вниманию перевод статьи Moscow and Ankara to Lose Status as Guarantors of Azerbaijan’s Nakhchivan, автором которой является Пол Гобл, выступавший в середине 1990-х с идеей об обмене территориями между Арменией и Азербайджаном.
Пол Гобл
Статус Нахичевани - автономной области Азербайджана и одного из наиболее роковых актов этнической инженерии советского лидера Иосифа Сталина, вот-вот изменится. Парламент автономной республики попросил 2 февраля Баку утвердить новую конституционную формулировку, которая исключает любые ссылки на Московский и Карсский договоры 1921 года, сделавшие Москву и Анкару гарантами статуса и границ Нахичевани.
Это решение фактически ставит исключительно под контроль Баку статус и границы региона, приобретающего все большее значение как часть «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP).
Маловероятно, что турецкое правительство будет обеспокоено этим шагом, поскольку его позиции в отношениях с Азербайджаном обеспечены более поздними двусторонними договорами. Москва же, скорее всего, будет противодействовать этому развитию событий как еще одному признаку все более независимой позиции Азербайджана и потери Россией рычагов влияния на Южном Кавказе.
История Нахичевани за последнее столетие была полна драматизма. Когда Красная Армия восстановила контроль Москвы над регионом в июле 1920 года, она сначала передала территорию Армении, а затем - Азербайджану. Чтобы обеспечить советский контроль над Южным Кавказом и заблокировать возможность беспрепятственного наземного пути в Азербайджан и Центральную Азию для Турции, Сталин, будучи в то время народным комиссаром по делам национальностей Советской России, провел границы в регионе таким образом, что отделил Нахичевань от собственно Азербайджана армянской Сюникской областью. Кремль организовал подписание двух договоров между Советской Россией и Турцией в 1921 году - Московского и Карсского договоров, которые провозгласили, что хотя Нахичевань является частью Азербайджана, Москва и Анкара являются гарантами как ее статуса, так и ее границ. После образования Советского Союза в 1922 году Нахичевань формально стала частью Азербайджана.
Даже в советский период многие азербайджанцы мечтали о восстановлении Зангезурского коридора между собственно Азербайджаном и Нахичеванью, так же как многие армяне надеялись присоединить Карабах, где этнические армяне составляли большинство, к Армении. Однако до начала конфликта между Азербайджаном и Арменией в 1988 году азербайджанцы могли путешествовать через Армению в Нахичевань, а этнические армяне в Азербайджане, включая Карабах, могли ездить в Армению, поскольку весь регион оставался под советским контролем. После первой карабахской войны все изменилось. На протяжении большей части войны, с 1988 по 1994 год, Армения контролировала Карабах и соседние части Азербайджана, в то время как Азербайджан был лишен возможности использовать Зангезурский коридор через армянскую территорию для выхода в Нахичевань и торговли с Турцией и Западом.
В 2020 году, когда азербайджанские войска отвоевали большую часть Карабаха во время Второй карабахской войны, вопрос о Зангезуре, как азербайджанцы называют коридор, снова обострился, особенно по мере того, как торговля через него становилась все более важной для большего числа сторон, включая Китай и Европейский союз.
Международная система вполне понятно опасается любых изменений государственных границ, а Россия и Иран выступают конкретно против изменений на Южном Кавказе. Несмотря на это, многие наблюдатели убеждены, что Баку и Анкара никогда не откажутся от надежд установить полный азербайджанский контроль над Зангезурским коридором.
Спекуляции на эту тему только усилились после саммита в Вашингтоне в августе 2025 года. С одной стороны, многие на Западе рассматривали достигнутые на саммите договоренности о мире между Арменией и Азербайджаном и планы о реализации TRIPP как решение. С другой стороны, некоторые в Москве и Тегеране видели в этом не только угрозу торговле по оси Север-Юг, но и своему влиянию в регионе, учитывая расширение роли США. Некоторые рассматривали это просто как еще один шаг к установлению азербайджанского контроля над этим маршрутом. История региона, особенно события последнего года, обеспечивает контекст для понимания этих шагов, так же как и конституционные изменения в Нахичевани.
Последствия этих изменений, безусловно, будут наиболее ощутимыми для  Азербайджане. Баку формально не денонсировал соглашения 1921 года, однако, и азербайджанское правительство могло бы отступить от своего последнего шага, если обстоятельства этого потребуют. В краткосрочной перспективе, однако, это действие, безусловно, будет воспринято как заявление Баку о том, что он будет продолжать проводить все более независимую международную политику, отвергающую российские попытки контролировать его политику и попытки других доминировать над ним. Фактически это возвращает Баку к позиции, которую он занимал во время Первой Азербайджанской Республики после революции в России, стремясь выступать независимым региональным игроком первого ранга. В долгосрочной перспективе то, что только что произошло, открывает Баку путь к подавлению автономии Нахичевани, низведению ее до статуса других регионов страны и даже к попыткам изменить ее границы и, соответственно, границы Азербайджана в целом.
Это затронет и других международных игроков. Россия, безусловно, будет раздувать эту угрозу не только для того, чтобы попытаться заставить Баку отступить, но и чтобы подорвать растущее сотрудничество армянского правительства с Азербайджаном. Москва также могла бы предпринять более широкие шаги для смены правительство в Ереване, чтобы Армения не стала тесно сотрудничать с Азербайджаном, как она делает сейчас. Нынешнее иранское правительство также, вероятно, будет продолжать делать все возможное, чтобы торпедировать участие США в коридоре между Азербайджаном и Нахичеванью.