«Արարատ» - «Դինամո» (Թբիլիսի) 3:0 (0:0):
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Բոնդարենկո (Մարտիրոսյան, 5), Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Պողոսով, Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան (Ն.Պետրոսյան, 46):
Գոլեր՝ 1:0 Մարկարով (49), 2:0 Զանազանյան (70), 3:0 Իշտոյան (72):
22 հուլիսի: Տուր XVII: Թբիլիսիի դինամոյականների պատասխան այցը:
ԱՐԺԱՆԱՊԱՏՎՈՐԵՆ ԿՐԵԼ ՓԱՌՔԻ ԲԵՌԸ
Կրկին մեծ տոն է: Կրկին` «միջազգային» հանդիպում: Երեւանցի երկրպագուների մոտ ռեւանշի ծարավ չի զգացվում: Առկա է հաղթելու վստահության: Իհարկե. չէ՞ որ «Արարատն» առաջատարն է:
Մերոնք հյուրերին դիմավորեցին ջերմորեն եւ հանդիսավորությամբ: Ծաղիկներ, գրկախառնություններ եւ, իհարկե, կովկասյան պերճաշուք սիրալիրության դրսեւորումներ: Թբիլիսցիները շնորհավորեցին երեւանցիներին նրանց մրցաշարային բարձր կարգավիճակի կապակցությամբ: Տանտերերն ի պատասխան հույս հայտնեցին, որ դինամոյականների մոտ դեռ ամեն ինչ առջեւում է: Վրացիները, բնականաբար, համաձայնեցին:
Վրացիների հետ խաղերը միշտ լարված ու պատասխանատու էին: Դա արդեն ավանդույթ էր դարձել՝ այդպես էր մինչեւ մեր սերունդը եւ մեզանից հետո:
1966 թվականին նրանք Թբիլիսիում ջախջախեցին «Արարատին» 5:0 հաշվով ու սկսեցին մեզ բարեւել՝ ցույց տալով 5 մատ եւ ակնարկելով այդ պարտությունը: Հետո, երբ արդեն մենք նրանք հաղթեցինք 4:0 հաշվով, կատակով 4 մատ էին ցույց տալիս: Իսկ ընդհանուր առմամբ, մեր հարաբերությունները շատ նորմալ էին, խաղացողների միջեւ լարվածություն չկար: ԽՍՀՄ հավաքականի հավաքների ժամանակ ես ու Մանուչար Մաչաձեն ապրում էինք նույն սենյակում:
Հանդիպումը բազմաթիվ առումներով հիասքանչ էր: Թեեւ սկզբում թվում էր, թե ականատես չենք լինի վառ, հարավային, հարձակվողական ֆուտբոլի` անհատապես հսկելով «Արարատի» հարձակվողներին` հյուրերի պաշտպանները ստեղծել էին պրեսինգ հիշեցնող իրավիճակ: Խուրցիլավան հսկում էր Մարկարովին, Ձոձուաշվիլին` Ղազարյանին, Էբրալիձեն` Անդրեասյանին… Այսպիսով, հյուրերի մտահղացումը բացահայտվել էր առանց դժվարության. ամուր պաշտպանություն, կտրուկ հակագրոհներ առաջ քաշված 2-3 հարձակվողների մասնակցությամբ, որոնց մեջ հատուկ դեր պետք է կատարեր արագաշարժ, լավ տեխնիկա ունեցող Գուցաեւը:
Բայց ահա 10-րդ րոպեին Ղազարյանը առաջին անգամ առանց մեծ դժվարության ազատվում է «խնամակալից», դեմ առ դեմ է դուրս գալիս Գոգիայի հետ, եւ թեեւ վերջինս փրկում է դրությունը, բայց դրվում է տհաճ լարվածության մեկնարկը: Երկու րոպե անց իրավիճակը կրկնվում է, եւ այս անգամ Ղազարյանի հարվածը հետ է մղում հյուրերի պաշտպանը: 19-րդ րոպեն է: Հարվածում է Իշտոյանը. գնդակն անցնում է դարպասաձողի կողքով: Անցնում է եւս երկու րոպե, Զանազանյանին հաջողվում է նշանառու հարված կատարել: Հետո գլխով հարվածում է Ղազարյանը, որից հետո Գոգիան հազիվ է հասնում Անդրեասյանի կողմից ուղարկված գնդակին:
1966թ. «Արարատը» Թբիլիսիում պարտություն կրեց 0:5 հաշվով, եւ բոլոր գնդակները 2-րդ խաղակեսում խփեց Դաթունաշվիլին: 1971 թվականին մենք ռեւանշ վերցրեցինք՝ Թբիլիսիում ջախջախելով նրանց 4:0 հաշվով: Այդ խաղում ինձ հաջողվեց երկու գոլ խփել:
Կարճ ասած, առաջին երեսուն րոպեների ընթացքում երեւանցիները հյուրերի դարպասի ուղղությամբ այնքան հարվածներ կատարեցին, որքան ուրիշ անգամ չես տեսնի ամբողջ խաղի ընթացքում: Երբեմն տպավորություն էր ստեղծվում, որ դաշտի տերերը մտահոգված էին ոչ այնքան գոլ խփելով, որքան ձգտում էին թուլացնել թբիլիսցիների պաշտպանությունը, դարպասապահին հանել հավասարակշռությունից: Եթե դա այդպես է, ապա նրանց հաջողվում էր կատարել առաջադրանքը: Առաջին խաղակեսի ավարտին թբիլիսցիների մոտ նկատվում էր որոշակի հոգնածություն: Նրանք հազիվ էին հասցնում Երեւանի հարձակվողների, հատկապես Իշտոյանի ու Ղազարյանի նպատակասլաց տեղափոխությունների հետեւից, ովքեր այդ հանդիպմանը ցուցադրեցին որքան գրագետ, նույնքան էլ ինքնամոռաց խաղ:
Թբիլիսիի «Դինամո»-ի հետ մեր խաղերը միշտ էլ սկզբունքային են եղել: Մեր դաշտում շատ ավելի լավ խաղ ցուցադրեցինք, քան առաջին հանդիպման ժամանակ Թբիլիսիում: Նիկիտա Սիմոնյանի կողմից ընտրված ճիշտ տակտիկան օգնեց մեզ հաջողության հասնել:
Սիմոնյանն ամեն խաղի համար մեր առջեւ նոր առաջադրանքներ էր դնում: Նա հաշվի էր առնում ամեն ինչ`տանն ենք խաղում, թե՞ դրսում, ո՞վ է մեր հակառակորդը եւ այլն: Կազմակերպչական հսկայական աշխատանք էր տանում, գիտեր, որ ֆուտբոլիստին ինչ դիրքում պետք է խաղացնել եւ երբ պետք է նրան դաշտ դուրս բերել: Իհարկե, հաշվի էր առնում նաեւ խաղացողի կարծիքը: Սովորաբար, մարզիչը եւ խաղացողները համակարծիք էին դիրքի հետ կապված: Հազվադեպ էր պատահում, որ խաղացողները Սիմոնյանի հետ համակարծիք չլինեին:
Չնայած այդքան հաղթանակներ էինք տանում, ամեն խաղին մեծ պատասխանատվությամբ էինք պատրաստվում:
Իսկ թբիլիսցինե՞րը: Նրանք առաջին խաղակեսում միայն երկու անգամ իրական գոլային պահ ստեղծեցին: 15-րդ րոպեին Ռախվիաշվիլին չկարողացավ օգտվել Աբրահամյանի ոչ նպաստավոր դիրքից, իսկ ամենավերջում նրան փոխարինած Ծերեթելին կատարեց վտանգավոր փոխանցում, որը Աբրահամյանը դժվարությամբ կասեցրեց:
Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկին «Արարատի» դարպասը հազիվ փրկվեց գոլից: Կովալենկոն առաջ անցավ` անհաջող փոխանցում կատարելով խաղընկերներին: Գնդակը վերցրեց կենտրոնական պաշտպան Կանտելաձեն եւ առաջացած միջանցքով (Կովալենկոն չհասցրեց վերադառնալ իր դիրքին) առանց խոչընդոտների հասավ, նույնիսկ մտավ տուգանային հրապարակ, բայց անհաջող հարված կատարեց, եւ Աբրահամյանը որսաց գնդակը: Տրիբունաները դեռ չէին հասցրել վերապրել այդ պահը, երբ երեւանցիների ձեռնարկած նպատակասլաց գրոհը ավարտեց Մարկարովը` դիպչելով Խուրցիլավային, գնդակը հայտնվեց դարպասի անկյունում:
Թբիլիսիի «Դինամոյի» հետ շատ հետաքրքիր հարաբերություններ ունեինք: Պատահել է, նրանց դաշտում 4:0 հաշվով հաղթանակ ենք տարել, իսկ պատասխան խաղում նրանք մեր դաշտում հաղթել են 1:0 հաշվով: Միմյանց դեմ խաղալը հաճելի էր թե՛ մեզ, թե՛ նրանց. փոխադարձ հարգանք կար: Ինչպես մեզ մոտ, այնպես էլ նրանց մոտ ընդունված էր չվիրավորել հակառակորդին եւ երբեք ոչ սպորտային հնարքների չդիմել: «Դինամոյի» երկրպագուներն էլ մեզ երբեւէ թշնամաբար չեն վերաբերվել: Ընդհանրապես, ֆուտբոլում պետք է զգույշ լինել, քանի որ մի փոքր սխալն էլ կարող է բացասական ազդել ժողովուրդների բարիդրացիական հարաբերությունների վրա:
Այս խաղի ժամանակ մենք ռեւանշ վերցրեցինք, չնայած որ նախորդ անգամ մեր կրած պարտությունը 11 մետրանոցներով էր, ինչը ես պարտություն չեմ համարում: Այս խաղում մենք վստահ հաղթանակ տարանք:
«Արարատին» թե՛ փորձառությունը, թե՛ հաղթանակները միանգամից չեն տրվել: Մենք աստիճանաբար ենք հասել ամեն ինչին, եւ դա մեզ օգնել է վարպետանալ մեր գործում:
Դա շրջադարձային պահ էր հանդիպման մեջ: Երեւանցիների ոտքերից, ինչպես ընդունված է ասել, ցած ընկան շղթաները, իսկ Թբիլիսիի դինամոյականները, ըստ երեւույթին, հիասթափվեցին սեփական պաշտպանական տակտիկայից: Ամեն դեպքում, այդ պահից սկսած հանդիսատեսն ականատես եղավ այն բաց, ակտիվ ֆուտբոլին, որն ակնկալում էր նախքան խաղը:
Այստեղ պարզվեց, որ բաց հարձակվողական պայքարում երեւանցիներն ավելի հաճախ են հաղթող դուրս գալիս: Մտածեցի, որ թբիլիսցիների համար ոչ սովորական պաշտպանական դասավորությունը ճարահատյալ է ընտրվել: Նրանք գիտեին, որ «Արարատն» իր դաշտում անընդհատ գրոհելու է, գիտակցում էին հակառակորդների ներկայիս ուժը, ելնելով դրանից` կառուցել էին իրենց տակտիկան: Բայց տեղի ունեցավ այն, ինչ սովորաբար տեղի է ունենում նման դեպքերում. կորցնելով կամ ինքնակամ հրաժարվելով «սեփական խաղից»` հյուրերը չեն գտնում «ուրիշ խաղ»: Ավելին, կիրառելով իրենց ոչ բնորոշ պրեսինգ (իսկ պրեսինգը ոչ այլ ինչ է, քան գնդակով գտնվող խաղացողի համար թակարդ լարելը)` թբիլիսցիներն ընկան իրենց իսկ լարած թակարդը: Քանի որ նրանք հաշվի չէին առել երեւանցի հարձակվողների արագ տեղաշարժվելու եւ մանեւրելու որակները, որոնք նրանց թույլ էին տալիս ավելի հաճախ պոկվել պաշտպանների հսկողությունից: Իսկ տեխնիկական վարպետությունը նրանց թույլ էր տալիս գնդակն ուղարկել դեպի դարպասը ամենաանհավանական դիրքերից: Հենց այդպես խփվեց երկրորդ գնդակը: Մարկարովը հանգիստ ազատվեց հսկողությունից, նկատեց տուգանային հրապարակ ներխուժող Զանազանյանին եւ փափուկ փոխանցումով նրան ուղարկեց գնդակը: Ավագը անթերի հարված կատարեց: Իսկ գոլը, որը հետեւեց երկու րոպե անց, ոչ այնքան Իշտոյանի վարպետության ու Գոգիայի սխալի արդյունքն էր, որքան ողջ թիմի համախմբված ջանքերի արդյունքը, որից հակառակորդի նյարդերը վերջնականապես տեղի տվեցին` նրան թելադրելով մրցապայքարի սեփական պայմանները: «Արարատը» կարող էր մեծացնել հաշվի տարբերությունը: Սկզբում Մարկարովը մոտ տարածությունից հարվածեց դարպասաձողին, հետո հապաղեց Իշտոյանը` դեմ-դիմաց դուրս գալով դարպասապահի հետ, հաջողությունը չժպտաց նաեւ Անդրեասյանին, ով վերջում ավելի ակտիվ դրսեւորեց իրեն, քանի որ «Դինամոյի» պաշտպանները հանգիստ թողեցին նրան:
Ինչ վերաբերում է հյուրերին, ապա նրանք, թեեւ մի քանի զուգակցված քայլեր ձեռնարկեցին, բայց չկարողացան հասնել դրանց արդյունավետ հանգուցալուծմանը: Տարօրինակ էր տեսնել, թե ինչպես են լավ ֆուտբոլիստները, հայտնվելով «Արարատի» տուգանային հրապարակի առջեւ, երկար ժամանակ մտածում, թե ինչպես շարունակել եւ ավարտել գրոհը: Ազդում էր, իմ կարծիքով, այն հանգամանքը, որ սկզբից եւեթ հյուրերը տրամադրված էին այլ խաղի, իսկ վերադասավորվելու համար չբավականացրին ուժերը: Քանի որ պրեսինգը հոգնեցնում է նրանց, ովքեր «հսկում են» հակառակորդին: Զարմանալի է, բայց փաստ. երեւանցիները խաղի ընթացքում իրենց թույլ էին տալիս նույնիսկ մի փոքր շունչ քաշել: Հանդիպման ավարտին թվում էր, որ նրանք պատրաստ են խաղալ եւս մեկ խաղակես, բայց դա ոչ միայն ֆիզիկական պատրաստվածության, այլեւ` ուժերի հմուտ, ռացիոնալ օգտագործման արդյունք էր:
Մի խոսքով, այս հանդիպումը «Արարատի» երկրպագուներին եւս մեկ անգամ համոզեց, որ իրենց սիրելի թիմը բարձրացնում է խաղի որակը: Անձամբ ինձ դուր եկավ նաեւ այն, որ երեւանցիների գործողություններում ինքնահավանության, գոռոզության ստվեր անգամ չէր նկատվում, թեեւ, ինչ մեղքս թաքցնեմ, նրանց մրցաշարային փայլուն կարգավիճակը, թերթերի կողմից հնչեցվող ողջույնի բացականչությունները կարող էին ցանկացած մեկի գլուխը պտտեցնել: Բայց չէ՞ որ դա նույնպես որակ է. արժանապատվորեն կրել փառքի բեռը:

Восхождение «Арарат-73»: игра 17-я
«Арарат»: А.Абрамян, Бондаренко (Мартиросян, 5), Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Погосов, Иштоян, Маркаров, Заназанян (к), Н.Казарян (Н.Петросян, 46).
Голы: 1:0 Маркаров (49), 2:0 Заназанян (70), 3:0 Иштоян (72).
22 июля. Тур XVII. Ответный визит тбилисских динамовцев.
ДОСТОЙНО НЕСТИ  БРЕМЯ  СЛАВЫ
Опять на футбольной улице большой праздник. Опять - «международный» матч. Жажды реванша нет у ереванских болельщиков. Есть уверенность в победе. Еще бы, «Арарат» - лидер.
Гостей встретили радушно и торжественно. Цветы, объятия, приветствия, и, конечно же, велеречивые кавказские изъявления в любезности. Тбилисцы поздравляли ереванцев с их высоким турнирным статусом. Хозяева в ответ выражали надежду, что у динамовцев все еще впереди. Грузины, естественно, соглашались.
С грузинами у нас всегда были жесткие игры. Мы могли выиграть с крупным счетом, могли разгромно уступить. В 1966 году, после того, как тбилисское «Динамо» обыграло ереванцев со счетом 5:0, грузины стали здороваться с нами, показывая 5 пальцев и намекая на это поражение. Потом, когда мы их разгромили со счетом 4:0, то они стали здороваться, показывая уже 4 пальца. А вообще взаимоотношения между игроками были нормальными, напряжения не было, даже дружили.
Например, выступая за сборную СССР, мы с Манучаром Мачаидзе жили в одном номере.
Матч был по многих отношениям замечательный. Хотя поначалу казалось, что яркого, южного, наступательного футбола не получится, потому что динамовцы Тбилиси неожиданно предложили игру, не свойственную их команде. Разобрав персонально нападающих «Арарата», защитники гостей учредили нечто похожее на прессинг. Хурцилава сторожил Маркарова, Дзодзуашвили - Казаряна, Эбралидзе плотно прикрыл Андриасяна... Итак, замысел гостей был разгадан без труда: оборона с резкими острыми контратаками двух-трех выдвинутых вперед форвардов, среди которых особую роль должен был выполнять быстрый, техничный Гуцаев.
Но вот десятая минута, и Казарян впервые без особого труда отрывается от своего опекуна, остается один на один с Гогия и хотя последний спасает положение,- начало неприятному напряжению положено. Через две минуты ситуация повторяется, и на этот раз страж гостей отбивает удар Казаряна. 19-я минута. Иштоян бьет - мяч пролетает рядом со штангой. Проходят две минуты, Заназаняну удается нанести прицельный удар. Потом бьет головой Казарян, потом Гогия еле дотягивается до мяча, посланного Андриасяном.
Короче, уже в первые тридцать минут ереванцы нанесли по воротам гостей столько ударов, сколько иной раз не увидишь и за всю игру. Создавалось порой ощущение, что хозяева поля озабочены были не столько тем, чтобы забить гол, сколько стремились растерзать оборону тбилисцев, вывести из равновесия вратаря. Если это так, то задача им удалась. Уже к концу первого тайма стало заметно, что тбилисцы несколько устали. Они стали еле успевать за стремительными перемещениями ереванских нападающих, особенно - Иштояна и Казаряна, продемонстрировавших в этой встрече игру сколь грамотную, столь и самоотверженную.
В 1966 году «Арарат» проиграл в Тбилиси со счетом 5:0 и все голы забил во втором тайме Датунашвили. Однако в 1971 годы мы взяли у них реванш, разгромив их в Тбилиси со счетом 4:0. В том матче мне удалось дважды отличиться.
А что же тбилисцы? В первом тайме они только дважды создали реальную голевую ситуацию. На пятнадцатой минуте Рехвиашвили не смог воспользоваться нечетким выходом Абрамяна, а под самый занавес Церетели послал опасный мяч, который с трудом парировал Абрамян.
Начало второго тайма чуть не обернулось голом в ворота «Арарата». Коваленко вышел вперед и неудачно отпасовал мяч партнерам. Его перехватил центральный защитник Кантеладзе и по образовавшемуся коридору (Коваленко не успел отойти на свои позиции) без всяких помех дошел до штрафной площадки и даже вошел в нее, но ударил не очень удачно, и Абрамян взял мяч. Не успели трибуны пережить этот страх, как стремительно развитую ереванцами атаку завершил резкий удар Маркарова. Мяч, задев Хурцилаву, влетел в угол ворот.
Это был поворотный момент в матче. У ереванцев, как принято говорить, спали оковы с ног, а динамовцы Тбилиси, которым уже надо было отыгрываться, видимо, сами разочаровались в собственной оборонительной тактике. Как бы там ни было, но с этой минуты зрители увидели тот открытый, темпераментный футбол, который предвкушали задолго до начала встречи.
С тбилисским «Динамо» мы были в очень интересных отношениях. Бывало, что громили их на их поле 4:0, а в ответной игре уступали на своем поле 0:1. Играть друг против друга было приятно и им, и нам - присутствовало взаимоуважение. Как у нас, так и у них не было принято оскорблять противника и обращаться к неспортивным приемам. Болельщики «Динамо» тоже никогда не относились к нам враждебно. Вообще, в футболе к таким моментам надо относиться особенно чутко, так как небольшая ошибка может негативно отразиться на дружественных отношениях двух стран.
Во время этой игры мы взяли реванш, несмотря на то, что предыдущую игру мы проиграли по пенальти, что я не считаю поражением. В этой игре мы сумели реализовать все наши моменты, и одержали убедительную победу.
Опыт и победы «Арарата» не возникли сами по себе. Мы пришли ко всему этому постепенно, что позволило нам чувствовать себя увереннее и профессиональнее. К высотам мы шли медленно, но уверенно.
Но тут выяснилось другое - в открытой, наступательной борьбе ереванцы все чаще выходили победителями. И мне подумалось, что необычное для тбилисцев оборонительное построение было избрано вынужденно. Они знали, что «Арарат» на своем поле будет атаковать и атаковать, сознавали нынешнюю грозную силу соперников, исходя из этого, построили свою тактику. Но произошло то, что обычно в подобных случаях и происходит: потеряв, или добровольно отказавшись от «своей игры», гости не нашли «чужую игру». Более того. Применив несвойственный им прессинг - а прессинг не что иное, как ловушка, которую устраивают игроку, находящемуся с мячом - тбилисцы сами же попались в эту ловушку. Ибо они не учли скоростные качества и маневренность ереванских форвардов, позволявшие им все чаще вырываться из-под опеки защитников. Техническое же мастерство позволяло им направлять мячи по воротам с самых невероятных позиций. Так по сути дела и был забит второй мяч. Маркаров ловко освободился из-под контроля, заметил врывающегося  в штрафную площадку Заназаняна и мягким пасом выложил ему под удар мяч. Капитан пробил безукоризненно. А гол, который последовал через две минуты, был результатом не столько мастерства Иштояна и ошибки Гогия, а скорое итогом коллективных усилий всей команды, наконец, расшатавший нервы соперника и диктовавшей им свои условия сражения. «Арарат» мог увеличить счет. Сперва Маркаров попал с близкого расстояния в штангу, потом замешкался Иштоян, оставшись один на один с вратарем, не повезло и Андриасяну, который под конец заиграл значительно активнее, так как защитники «Динамо» оставили его в покое.
Игры с тбилисским «Динамо» всегда были принципиальными. Каждая команда стремилась к победе. На нашем поле мы сыграли намного лучше, чем в первом матче в Тбилиси. Тактика, избранная Никитой Симоняном, помогла нам достичь успеха.
Симонян перед каждой новой игрой ставил перед нами новые задачи. Он учитывал все – играем ли мы дома или на выезде, кто наш соперник, в каком состоянии находится тот или иной игрок. Выполнял огромную организационную работу, знал, когда нужно выводить на поле того или иного игрока. Конечно, он учитывал и мнение самого игрока. Обычно, игроки и тренер были едины в вопросе позиции на поле. Очень редко, когда игрок не был согласен с решением Симоняна.
Несмотря на то, что мы одерживали столько побед, мы подходили к каждой игре с большой ответственностью - продолжали приходить на тренировки на час раньше установленного времени.
Что касается гостей, то они, хоть и предприняли несколько комбинационных ходов, но добиться их эффектного окончания не смогли. Было как-то странно видеть, как хорошие  футболисты, оказавшись перед штрафной площадкой «Арарата»,   задумывались, подолгу не зная, как продолжить, завершить атаку. Сказывалось, на мой взгляд, то обстоятельство, что с самого начала гости были нацелены, настроены на другую игру, а перестроить им не хватило сил. Потому что прессинг больше изматывает тех, кто «держит» соперника. Удивительно, но факт: ереванцы в ходе игры позволяли себе даже небольшие передышки. К концу игры, казалось, что они способны сыграть еще один тайм. Но это результат не только физической подготовки, но и умелого, рационального расходования своих сил. Словом, отчетный матч еще раз убедил поклонников «Арарата», что любимая их команда наращивает класс игры. Лично мне понравилось и то, что в действиях ереванцев не просматривалось и тени зазнайства, высокомерия, хотя, чего греха таить, блестящее их турнирное положение, хор приветственных восклицаний, раздающихся со страниц всех газет, мог бы вскружить голову кому угодно. Но ведь это тоже класс - достойно нести бремя славы.