Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 14-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Պետրոսով,  Բոնդարենկո, Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան (Ն.Պետրոսյան, 75):
Գոլեր՝ 0:1 Մարկարով (40):
1 հուլիսի: Տուր XIV: Երեւանի ֆուտբոլիստներին ընդունում են Մոսկվայի դինամոյականները
«ԱՐԱՐԱՏԸ» ՀՐԱԲԽԻ ՎՐԱ՞
Մոսկվայում՝ ինչպես տանը: Անհետանում է նյարդային լարվածությունը: Մայրաքաղաքում երկրպագուները թերեւս ամենաարդարն են, չկա ֆանատիզմ: Հաշվի առնելով այդ ամենը, ինչպես նաեւ այն հանգամանքը, որ տրիբունաներում միշտ բազմաթիվ են «Արարատի» երկրպագուները՝ ինչպես մոսկվահայեր, այնպես էլ Երեւանից գործուղվածներ, կարելի է հուսալ, որ մերոնք իրենց կզգան ինչպես տանը: Դրա վառ օրինակն է «Սպարտակի» հետ հանդիպումը խաղաշրջանի սկզբում, որը մինչ օրս համարվում է այս տարվա թերեւս ամենալավ ֆուտբոլային ներկայացումը: Բացի այդ, վերջին երկու տարիները «Արարատին» շնորհեցին Մոսկվայի «չեմպիոնի» կոչումը:
…Օրագրիս մեջ հուլիսի 1-ով թվանշված այս պարբերությունը գրել էի վաղուց, բայց այսօր սիրտս մի տեսակ անհանգիստ է: Առավոտյան «Комсомольская правда» թերթում կարդացի Մարտին Մերժանովի` հունիս ամսվա իրադարձությունների տեսությունը: Խորը վերլուծություն, խնդիրներին քաջատեղյակություն, նրբանկատ դիտարկումներ: Տագնապալի էր հնչում նրա միտքն այն մասին, որ «Արարատն» առաջատարի իր դիրքով ավելի շուտ գտնվում է հրաբխի, այլ ոչ թե Օլիմպոսի վրա: Չէ՞ որ պայքարն ամեն տուրում դառնում է ավելի սուր ու դժվարին: «Արարատի» հետեւից ընթացող ակումբներն առաջին տարին չէ, որ լավ են խաղում: Դրանցից հինգը` Մոսկվայի եւ Կիեւի «Դինամոները», ԲԿՄԱ-ն, «Շախտյորը» եւ «Զարյան», առաջատարին զիջում են մեկ «մրցաշարային քայլով»: Եթե հաշվի առնենք, որ առաջին շրջանի վերջին տուրում առաջատարները հանդիպելու են միմյանց հետ, կարելի է հավատալ Մերժանովին` հնարավոր է թիմերի նկատելի վերադասավորում:
Բայց այդ ամենը չի նշանակում, որ Մարտին Իվանովիչը արժանին չի մատուցում «Արարատին»: Ընդհակառակը, իր տեսության մեջ նա «Արարատի» հաջողություններին ասես տալիս է տեսական հիմնավորում: «Ֆուտբոլային հունիսի լույսի ներքո,- գրում է նա,- երբ մենք հնարավորություն ունեինք ոչ միայն հետեւել սուր մրցապայքարների ԽՍՀՄ առաջնությունում եւ Գավաթի համար պայքարում, այլեւ ականատես եղանք երկու չափազանց հետաքրքիր հանդիպումների Անգլիայի եւ Բրազիլիայի առաջնակարգ հավաքականների հետ, մեր ֆուտբոլի խնդիրներն ավելի ակնհայտ դարձան:
Պարզվեց, որ խորհրդային ֆուտբոլիստները ոչնչով չեն զիջում աշխարհի լավագույն թիմերին ո՛չ ֆիզիկական պատրաստվածությամբ, ո՛չ արագությամբ, եւ նույնիսկ ո՛չ տակտիկայով, որն այժմ ուղղված է հարձակվողական ոճին, բայց հետ են մնում կատարողական վարպետությամբ` թե անգլիացիներից, թե հատկապես բրազիլացիներից:
Այսպիսով, կատարողական վարպետության բարձրացման խնդիրն, ինչպես եւ նախկինում, օրակարգային է մեր ֆուտբոլիստների ու մարզիչների համար: Այդ թերությունը հստակ բացահայտվեց միջազգային հանդիպումներում»:
Ընդհանրացնելով իր դիտարկումները` տեսաբանը գալիս է այն եզրահանգմանը, որ «Արարատը» առաջատար է իր հարձակվողների արդյունավետության շնորհիվ, ովքեր խփել են բոլորից շատ գոլեր, իսկ արդյունավետությունն, իր հերթին, արտացոլում է թիմի հարձակվողական տակտիկան եւ նրա խաղացողների համեմատաբար լավ տեխնիկական զինվածությունը:
Ահա ինչ ի նկատի ունի Մերժանովը. շատ թիմերի մոտ գրեթե հավասար ուժի դեպքում` արագություն, տոկունություն, տակտիկա, հաջողությունը որոշում է տեխնիկան, իսկ այն երեւանցիների մոտ ավելի լավն է…
Այդ մտքերով տարված` սպասում էի երեկոյան հեռուստահաղորդմանը Մոսկվայից: Հրաբխի մասին արտահայտությունը հանգիստ չէր տալիս:
…Հարմարավետ տեղավորվում եմ հեռուստացույցի առջեւ եւ Աստծուն աղաչում, որպեսզի երկրորդ խաղակեսի սկզբին հաշիվը գոնե ոչ-ոքի լինի: Ահա «Դինամո» ստադիոնը, լուսացույցը, որի վրա գրված է հաշիվը` 1:0` հօգուտ «Արարատի»: Գոլ է խփել Մարկարովը քառասուներորդ րոպեին: Բրավո, Էդի՛կ: 107-րդ գոլը երկրի առաջնությունում: Երկրի տասներորդ դիպուկահարը, գերազանցել է ֆուտբոլի այնպիսի լեգենդար վարպետների, ինչպիսիք են Բորիս Փայչաձեն եւ Կոնստանտին Բեսկովը: Նրանք խփել են 106-ական գոլ: Նայում եմ Մարկարովին հաջորդող ռմբարկուների ցուցակը եւ նրանց մեջ չեմ տեսնում մեկին, ով կարող էր առաջ անցնել նրանից: Իսկ Էդիկը, եթե իրեն հավաքի, կարող է ավելի վերեւ գնալ: Առաջատարները Հուսաինովն ու Կալոեւն են: Նրանց հաշվին գրանցված են 115-ական գնդակներ:
Առաջին շրջանի նախավերջին տուրում պետք է հանդիպեինք Մոսկվայի «Դինամոյի» հետ: Բոլորն արդեն գիտեին, որ երկու տարիների ընթացքում «Արարատը» չէր պարտվում Մոսկվայում: Երկրպագուները նույնպես համոզված էին, որ չենք պարտվելու: Սրա հետ կապված բոլոր մոսկովյան թիմերի մոտ անվստահություն էր նկատվում, երբ մեր հետ էին խաղում:
Մեզ հաջողվեց հաղթել «Դինամոյին» Մոսկվայում: Միակ գոլի հեղինակ դարձավ Մարկարովը: Մարկարովը մեզ շատ օգնեց: Նրա մեծ փորձը շատ տեղին էր: Չնայած իր փոքր հասակին, նա մշտապես հարձակման ամենաթեժ գծում էր գտնվում եւ կարողանում էր գրագետ ձեւով ճիշտ դիրք ընտրել:
…Վերադառնանք խաղին: Երեւում է, տղաների տրամադրությունը բարձր է: Զգացվում է, որ նրանք գտել են իրենց խաղը: Թեեւ նկատվում է, որ արարատցիները որոշակի չափով գոհ են իրենց ձեռք բերածից եւ չեն ցանկանում գայթակղվել: «Մենք մեր գործն արեցինք, կարծես ասում են նրանք գործընկերներին, հիմա դուք փորձեք գոլ խփել»: Դինամոյականները չկարողացան դա անել: Ավելին, նրանք մեկ կամ երկու անգամ կարողացան Աբրահամյանի դարպասի մոտ գոլային պահ ստեղծել, բայց նույնքան հնարավորություն ունեին հակառակորդի դարպասը գրավել նաեւ մերոնք: Այնպես որ, խաղը հավասար էր բոլոր տեսանկյուններից, եւ ելքը վճռեց Իշտոյանի ու Մարկարովի վարպետությունը: Առաջինը գնդակը փոխանցեց տուգանային հրապարակի կենտրոն, իսկ երկրորդը հմտորեն օգտվեց դրանից եւ գեղեցիկ գոլ խփեց գլխով` կրկի՛ն գլխով: Իսկապես հիասքանչ այդ գոլը Կենտրոնական հեռուստատեսությունը ցուցադրեց երկու ժամ անց` «Время» լրատվականի մարզական նորությունների ժամանակ:
Չնայած փոքր հասակիս, հաճախակի էի գլխով գոլեր խփում: Եթե «պարաշյուտ-փոխանցում» էր արվում, ապա այնտեղ ես անելիք չունեի, սակայն եթե եզրից ոչ մեծ բարձրության վրա սուր փոխանցում էր կատարվում էր եւ հնարավոր էր հարվածել պաշտպանից առաջ անցնելով, ապա այդպիսի պահերը բաց չէի թողնում: Այդպիսի գոլեր շատ էի խփում: 1971 թվականին, օրինակ, խաղում էինք Երեւանում «Պախտակորի» հետ: Մինչեւ խաղը տհաճ շշուկներ կային, որ հնարավոր է «հանձնենք» խաղը, քանի որ իրենք կարող էին դուրս մնալ բարձրագույն խմբից: Խաղի ընթացքում մենք առավելություն ունեինք 2:0, սակայն հետո «Պախտակորը» կարողացավ հավասարեցնել հաշիվը, եւ եթե հանդիպումն այդպես էլ ավարտվեր, շատերը կմտածեին, որ այդ խոսակցություններն անտեղի չէին: Սակայն խաղի վերջում Սերգեյ Բոնդարենկոն ձախ եզրից ուղարկեց գնդակը տուգանային: Գնդակն ընթանում էր ինձնից 2-3 մետր առաջ: Ստիպված էի խփել արդեն օդում՝ «ծիծեռնակի» հարվածով: Հետո մի քանի օր տառապում էի գոտկատեղի ցավերից:
Հետո հաղորդեցին 14-րդ տուրի մյուս արդյունքները: Հիանալի է, հիմա արդեն միայն մեկ թիմ է կրնկակոխ հետապնդում «Արարատին»` ԲԿՄԱ-ն: Նա ունի 16 միավոր, բայց նրանց հաջորդ հանդիպումը «Արարատի» հետ է եւ Երեւանում: Երկու թիմեր զիջում են երեք միավորով` Կիեւի «Դինամոն» ու «Դնեպրը»: 14-ական միավոր ունեն 5 թիմեր: Այնպես որ, «Արարատն» ամրապնդում է միանձնյա առաջատարի իր դիրքը: Վաղ է խոսել այն մասին, որ նա վառ արտահայտված առաջատարն է: Դրա համար, բացի Մերժանովի թվարկած որակներից, անհրաժեշտ է եւս մեկը` փորձ:
Ի՞նչու էր Մարկարովը շատ գոլեր խփում. մրցակցի տուգանայինում նրա ուղեղը համակարգչից արագ էր աշխատում:
Բնականաբար, ամեն թիմում էլ կարող էին խնդիրներ ծագել, բայց կարող եմ վստահ ասել, որ եթե 1973 թ. թիմի ներսում ինչ-որ լուրջ տարաձայնություններ լինեին, ապա հաջողության չէինք հասնի: Ամեն դեպքում, խաղի վրա դա չէր ազդում: Եթե լուրջ բան լիներ, ինչքան էլ փորձեինք հանդերձարանում դա պահել, միեւնույն է կանդրադառնար խաղի վրա: Ընդհանրապես, կարծում եմ, որ 1973թ. հաջողության գլխավոր գրավականներից մեկը այն էր, որ կոլեկտիվը միասնական էր եւ կուռ:
Այնպիսի վառ անհատների հետ աշխատելն, ինչպիսին էր օրինակ` Արկադի Անդրեասյանը, միաժամանակ ե՛ւ բարդ էր, ե՛ւ հետաքրքիր: Բնականաբար, կարեւոր արդյունքն է: Իսկ հաղթողներին, ինչպես հայտնի է, չեն դատում: Թիմում ինչ էլ լինի, նպատակը միշտ մեկն է՝ հաղթանակ: Իսկ երբ խաղը հաղթում ես՝ ամեն ինչը մոռացվում է:
Այսպիսով, առաջին շրջանի ավարտից մեկ տուր առաջ պարզվում է, որ Երեւանի «Արարատը» կհատի առաջնության հասարակածը` նվաճելով «գարնանային չեմպիոնի» ոչ պաշտոնական կոչումը: «Արարատը» կունենա 20 կամ 19 միավոր, կամ 18` ԲԿՄԱ-ին պարտվելու դեպքում: Բայց կպահպանի առաջին տեղը, քանի որ բանակայինները չեն կարողանա հաղթել 8:0 հաշվով: Այդպիսի հաշիվ վերջին անգամ գրանցվել է ավելի քան քսան տարի առաջ…

Восхождение «Арарат-73»: игра 14-я
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Погосов, Бондаренко, Иштоян, Маркаров, Заназанян (к), Н.Казарян (Н.Петросян, 75).
Гол: 0:1 Маркаров (40).
1 июля. Тур XIV. Футболистов из Еревана принимают динамовцы Москвы.
«АРАРАТ»  НА  ВУЛКАНЕ?
В Москве, как дома. Пропадает нервозность. Болельщик в столице, пожалуй, самый справедливый, ничуть не фанатичный. Учитывая все это, а также то обстоятельство, что на трибунах всегда много болельщиков «Арарата» - как московских армян, так и командировочных из Еревана, можно надеяться, что наши будут чувствовать себя как дома. Пример тому - матч со «Спартаком» в начале сезона, который до сих пор считают едва ли не лучшим футбольным спектаклем нынешнего года. Кроме того, последние два года принесли «Арарату» репутацию «чемпиона» Москвы.
...Весь этот абзац на страничке дневника, помеченной 1 июля, я написал давно, но сегодня было как-то неспокойно на душе. Утром прочел в «Правде» футбольное обозрение Мартына Мержанова за июнь. 200 строк емкого текста. Глубокий анализ, знание проблем, тонкая наблюдательность. Тем тревожнее прозвучала его фраза о том, что «Арарат» со своим лидирующим положением находится скорее на вулкане, чем на Олимпе. Ведь борьба с каждым туром обостряется и осложняется. Клубы, идущие вслед за «Араратом», не первый год играют  хорошо. Пять из них - московское и киевское «Динамо», ЦСКА, «Шахтер» и «Заря» отстают от лидера на один «турнирный шаг». Если учесть, что в последнем туре первого круга лидеры встречаются между собой, можно верить Мержанову, что возможны заметные передислокации команд.
Однако все это не означает, что Мартын Иванович не воздал должное «Арарату». Напротив, в своем обзоре он дает успехам «Арарата» как бы теоретическое обоснование. «На фоне футбольного июня, - пишет он, - когда мы имели возможность понаблюдать не только за острыми схватками на чемпионате СССР и в борьбе за Кубок, но и видели два интереснейших матча с первоклассными сборными Англии и Бразилии, стали очевиднее проблемы нашего футбола.
Выяснилось, что советские футболисты нисколько не уступают лучшим командам мира ни в физической подготовке, ни в скорости, ни даже в тактике, которая теперь настроена на атакующий лад, но отстают в исполнительском мастерстве и от англичан, и, особенно, от бразильцев.
Таким образом, проблема повышения исполнительского мастерства по-прежнему остра для наших футболистов и тренеров. Этот недостаток, отчетливо выявленный в международных встречах, как в зеркале, отразил выступления наших клубов в розыгрыше первенства страны: тот же активный наступательный футбол и - те же промахи».
Обобщив свои наблюдения, обозреватель приходит к выводу, что «Арарат» как раз первенствует за счет результативности своих нападающих, забивших больше всех мячей, а результативность, в свою очередь, отражает наступательную тактику команды и сравнительно хорошую техническую оснащенность ее игроков.
Вот куда клонит Мержанов: при примерно равной силе игры у многих команд - скорость, выносливость, тактика - успех решает техника, а она у ереванца лучше...
С этими мыслями я и дожидался вечерней телепередачи из Москвы. Все это нравилось, но фраза о вулкане не давала покоя.
...Усаживаюсь поудобнее у телевизора и молю бога, чтоб счет к началу второго тайма был хотя бы ничейным. Но вот знакомая футбольная закладка, стадион «Динамо», освещенное табло, а на нем счет 1 : 0 в пользу «Арарата». Гол на сороковой минуте забил Маркаров.  Браво, Эдик! Сто седьмой гол в чемпионатах страны! Десятый снайпер страны, обошел таких легендарных футбольных асов как Борис Пайчадзе и Константин Бесков. У них по 106. Смотрю список бомбардиров, идущих за Mapкаровым, и не вижу среди них ни одного, кто мог бы его догнать. А Эдик, если возьмет себя в руки, может продвинуться еще выше - впереди видны фигуры Хусаинова и Калоева. У них по 115 мячей.
В предпоследнем туре первого круга мы должны были играть на выезде с московским «Динамо». Все знали, что мы уже на протяжении двух лет не проигрываем в Москве. Болельщики также были уверены, что «Арарат» не проиграет. В связи с этим у всех московских команд в играх с нами чувствовалось некая неуверенность.
Мы смогли обыграть «Динамо» в Москве. Единственный гол забил Маркаров. Маркаров нам очень помог. Его бесценный опыт пришелся очень кстати. Несмотря на свой небольшой рост, он умел грамотно выбирать позиции и всегда находился на острие атаки.
...Но вернемся к игре. Было видно: настроение у ребят хорошее. Чувствовалось, что они нашли свою игру. Правда, заметно было и другое - араратовцы в какой-то степени удовлетворились достигнутым и не искушали судьбу. «Мы свое сделали, как бы говорили они партнерам, теперь вы попытайтесь забить гол». Динамовцы не смогли этого сделать. Более того, они лишь раз или два смогли создать у ворот Абрамяна голевой момент, но столько же раз имели возможность взять ворота и наши. Так что игра была равной во всех отношениях, и дело решило мастерство Иштояна и Маркарова. Первый передал мяч в центр штрафной площади, а второй умело воспользовался этим и забил красивый гол головой - опять головой! Гол этот, поистине великолепный, Центральное Телевидение показало два часа спустя во время передачи спортивных новостей в программе «Время».
Несмотря на небольшой рост, я часто забивал головой. Если был «навес-парашют», мне там делать было нечего, но если шел прострел с фланга, и можно было сыграть на опережение, то такие моменты я не упускал. Подобных голов я забивал много. В 1971 году, например, мы играли в Ереване с «Пахтакором». До матча ходили неприятные разговоры о том, что мы должны «сдать» им матч, потому что они могли вылететь из высшей лиги. Мы вели по ходу встречи 2:0, но «Пахтакор» сумел сравнять счет, и если бы матч так и закончился, то многие бы подумали, что слухи имели под собой реальную основу. Однако в конце матча Сергей Бондаренко с левого фланга на небольшой высоте прострелил мяч, который шел на расстоянии 2-3 метров от меня. Пришлось забивать в полете – «ласточкой». Потом несколько дней отходил от болей в пояснице.
Потом передали остальные результаты 14 тура. Прекрасно: теперь уже только одна команда преследует «Арарат» по пятам - ЦСКА. У него16 очков, но следующая игра армейцев с «Араратом» и в Ереване! Две команды отстают на три очка - киевское «Динамо» и «Днепр». По 14 очков у пяти команд. Так что «Арарат» утверждает как единоличный лидер. О том, что это ярко выраженный лидер, говорить рано. Потому что, на мой взгляд, для этого, помимо перечисленных Мержановым качеств, необходимо еще одно - опыт!
Почему Маркаров много забивал? Ответ прост: в штрафной соперника его мозг работал быстрее компьютера. Естественно, в каждой команде могли возникать конфликты, недопонимания, но могу с уверенностью сказать, что если бы в 1973 году внутри команды были какие-то серьезные разногласия, то мы бы не добились успеха. В любом случае, на игре это не сказывалось. Если бы было что-то непреодолимое, то как бы мы не пытались держать это внутри команды, в раздевалке, рано или поздно это проявилось бы и на поле. Считаю, что одним из главных залогов успеха 1973 года было то, что коллектив был единым.
Работать с такими яркими индивидуальностями как, например, Аркадий Андреасян, было сложно и интересно одновременно. Естественно, самое главное – это результат. А победителей, как известно, не судят. Что бы ни происходило в команде, главная цель – это победа. Когда побеждаешь, все разногласия забываются и отходят на второй план.
Итак, за тур до окончания первого круга стало ясно, что ереванский «Арарат» пересечет экватор первенства, завоевав неофициальный титул «весеннего чемпиона», о присвоении которого, по-моему, кроме К. Есенина, все позабыли. У «Арарата» будет либо 20, либо 19 очков, либо 18 - в случае, если проиграет ЦСКА. Но первое место сохранят, потому что армейцы не смогут выиграть со счетом 8:0. Такое в последний раз было лет двадцать с лишним назад...