«Դինամո» (Թբիլիսի) - «Արարատ» - 0:0 (4:3 – 11-մետրանոցներով):
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Պետրոսյան (Բոնդարենկո, 46), Պողոսով, Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ղազարյան:
11-մետրանոցներ՝
իրացրեցին՝ Իշտոյան, Պողոսով, Մարկարով:
չիրացրեցին՝ Կովալենկո, Զանազանյան, Ղազարյան:
17 հունիսի: Տուր XII: Թբիլիսի: «Արարատը» հանդիպում է «Դինամոյի» հետ
ԱՄԵՆԱ-ԱՄԵՆԱ…
Այս վաղեմի մրցակիցների հանդիպումները ծնում են բազմաթիվ կատակներ: Եթե հանդիպումն ընթանում է Թբիլիսիում, ասում են՝ «չեզոք դաշտում»: Քանի որ դժվար է հաշվել՝ տրիբունաներում «որքան են մերոնք, որքան՝ ձերոնք»: Եթե խաղը Երեւանում է, ասում են՝ «միջազգային հանդիպում»` պայքարի սկզբունքային, անզիջում լինելու պատճառով: Միշա Մեսխին տարիներ առաջ նկատել է. «եթե «Արարատը» բոլոր թիմերի դեմ խաղար այնպես, ինչպես Թբիլիսիի դինամոյականների դեմ, վաղուց չեմպիոն դարձած կլիներ»:
1970 թ. ես Հանրապետական մանկապատանեկան ֆուտբոլի դպրոցի ավագ մարզիչն էի: «Արարատ» հրավիրվեցի 1971 թ. հունվարին: Նույն տարում թիմին միացավ նաեւ Էդուարդ Մարկարովը: «Արարատին» միանալու հրամանագրում մեր ազգանունները կողք կողքի էին գրված:
«Արարատն» արդեն մի քանի տարի խաղում էր այդ կազմով եւ լավ կոմպլեկտավորված էր: Միակ թափուր տեղը՝ կենտրոնական հարձակվողի գծում էր, այնպես որ Մարկարովը ոչ ոքի տեղը չէր գրավելու:
1970 թ. «Արարատը» մրցաշարային աղյուսակում զբաղեցրել էր 12-րդ հորիզոնականը: 1971 թ.-ի մրցաշրջանից առաջ ինձ ուղարկեցին Մոսկվա` նոր մարզիչ Գլեբովին Երեւան բերելու նպատակով: Այսպիսով, երբ 1971-ին թիմին միացանք ես, Մարկարովն ու Գլեբովը, «Արարատը» նվաճեց արծաթե մեդալներ: Հազվադեպ է պատահում, որ 12-րդ հորիզոնականից միանգամից «թռիչք» է կատարվում 2-րդ հորիզոնական: Կարելի է ասել, որ 1973 թ.-ի հաջողությունը սկսվեց 1971-ից:
Գլեբովը լավ տակտիկ էր եւ կարողացավ թիմին լավ նախապատրաստել: Նրան հաջորդեց Նիկիտա Սիմոնյանը, ով նախկինում փայլուն ֆուտբոլիստ լինելով, գործնականում նաեւ շատ լավ մարզիչ էր: 1973թ. տեսությունն ու պրակտիկան միավորելով, դարձանք չեմպիոն:
Կարող եմ ասել, որ իմ ողջ կարիերայի ընթացքում (եւ որպես խաղացող, եւ որպես մարզիչ) մեր ամենասկզբունքային մրցակիցը եղել է Թբիլիսիի «Դինամոն», եւ ամենահիշարժան հանդիպումները եղել են հենց մեր թիմերի միջեւ: Երբ խաղում էին այս թիմերը, տոմս հայթայթելը դժվար գործ էր:
Ամենասկզբունքային մրցակիցների շարքում Թբիլիսիին հետեւում էր Բաքվի «Նեֆթչին», հետո նոր միայն մոսկովյան ու ուկրաինական թիմերը:
Ինձ տանջում էին կասկածները՝ գնա՞լ, թե՞ չգնալ Թբիլիսիում կայանալիք հանդիպմանը: Մինչեւ կիրակի չէի կարողանում ոչ մի որոշում կայացնել: Արժե՞ արդյոք մեկնել. երկու խաղակեսերն էլ ցուցադրվելու են հեռուստացույցով: Ոչ: Հետո միտքս փոխեցի: Քանի որ այսօր, միեւնույն է, գործերով պետք է գնամ Իջեւան, ապա սկզբում կմեկնեմ այնտեղ, ապա վերջնականապես կորոշեմ: Թբիլիսին շատ մոտ է Իջեւանին. մեղք կլինի չգնալը… «Գնացի՛նք»,- ասում եմ վարորդին:
Առաջ անցնելով՝ ասեմ, որ չփոշմանեցի գնալուս համար: Հյուրերին Թբիլիսիում դիմավորում էին կարգախոսներով, ծաղիկներով: Ես գիտեի, որ «Արարատի» տղաները հանգրվանել են «Սաքարթվելո» հյուրանոցում: Երկու ոստիկաններ, որոնցից հարցրեցի, թե որ տրոլեյբուսով կարող եմ հասնել այնտեղ, հարցրեցին իմ կարծիքը հանդիպման ելքի մասին: Զգուշորեն ասացի, որ խաղը կավարտվի ոչ-ոքի, իսկ հետո 11-մետրանոցներով կհաղթեն մերոնք: Փոխզիջում էի փնտրում, բայց զրուցակիցները չգնացին դրան: «Ոչ-ոքին մեզ ձեռք չի տալիս»,- վճռականորեն հայտարարեցին նրանք եւ ցույց տվեցին, թե ինչպես հասնեմ կանգառ:
Ահա եւ հյուրանոցը: Թիմն արդեն նախասրահում է, պատրաստվում է մեկնել մարզադաշտ: Սիմոնյանին սերտորեն շղթայել են նրա թբիլիսյան երկրպագուները: Մենք հազիվ հասցրեցինք մի քանի նախադասություն փոխանակել, երբ մոտեցավ եւս մեկ վրացի եւ նրան հրավիրեց խաղից հետո հյուրընկալվել իրեն…
Տղաները բոլորը լավ տրամադրություն ունեն: Պատմում են, թե ինչ ջերմ են դիմավորել իրենց: Եկել են սպորտկոմիտեի նախագահը, կոմսոմոլի Կենտկոմի քարտուղարը, վրաստանյան ֆուտբոլի վետերաններ՝ Բորիս Պայչաձեի գլխավորությամբ:
«Դինամոյի» հետ խաղերը միշտ էլ հետաքրքիր էին անցնում: Բայց այդ տարի մենք մեկ գլուխ բարձր էինք իրենցից: Չնայած 11 մետրանոցներով պարտվեցինք «Դինամոյին», սակայն ես դա հոգեբանական առումով պարտություն չեմ համարում:
Կարելի է ասել, որ այդ ժամանակահատվածում 5 խաղերից եւ ոչ մեկում պարտություն չենք կրել: Այդ փաստի գիտակցումը շատ կարեւոր էր թիմի համար: Այսինքն` թիմը մեծ վստահություն ու կայունություն ձեռք բերեց: Դրսի խաղերում մենք նույնպիսի խաղ էինք ցուցադրում, ինչպես տանը:
Այս մրցաշրջանի հաղթանակների շարքը մեզ համար փոքր, սակայն վստահ առաջընթաց էր: Այդ ժամանակ էլ սկսեցինք մտածել չեմպիոն դառնալու մասին:
Մենք միշտ հիվանդագին էինք տանում պարտությունները, իսկ ժողովուրդը մեզ ոգեւորում էր: Մեր երկրպագուն խելացի էր, երեւի թե բացառիկ էր իր բնույթով, քանի որ կարողանում էր մտնել մեր դրության մեջ եւ երես չէր թեքում նույնիսկ անհաջողությունների ժամանակ: Երկրպագուները հավաքվում էին այգիներում եւ վերլուծում խաղը: Նրանք ամեն կերպ աջակցում էին մեզ, երբեմն զանգում էին, գալիս էին եւ հանդիպում մեզ: Միշտ ասում էին, որ հավատում են մեր ուժերին: Նրանց հավատը մեզ ուժ էր տալիս:
Գնում ենք «Լոկոմոտիվ»: Դինամոյական գլխավոր մարզադաշտը վերակառուցվում, ընդլայնվում է. այս մեկը չի համապատասխանում ժամանակակից ֆուտբոլի պահանջներին: Բայց հարմարավետ տեսք ունի: Տրիբունաներն այնքան մոտ են կանաչ խոտածածկույթին, որ նույնիսկ լսելի է ֆուտբոլիստների շնչառությունը: Ռադիոկապով տեղեկություններ են հաղորդում թիմերի մասին, ներկայացնում են նրանց հանդիպումների պատմությունը, հետո լսում եմ ինչ-որ կատակ-երգ, որում հաճախ օգտագործվում է «Կայրաթ» բառը: Ինձ ասացին, որ երգիծում են Ալմա-Աթայում կայացած նախորդ հանդիպման ժամանակ դինամոյականների կրած պարտությունը: Շատ լավ է, որ վրացիները երգիծանքի առարկա են դարձրել իրենք իրենց: Հումորը միշտ օգնում է: Կատակը՝ կատակ, իսկ իմ հարեւան երկրպագուների երբեմնի վստահությունն այլեւս չեմ նկատում: Ազդում է ոչ միայն «Արարատի» առաջատար դիրքը: Երեւանից մեկնելու նախօրեին Թբիլիսիից ինձ զանգահարեց ընկերս եւ ասաց, որ վրացիները մտահոգված են «Արարատի» արձանագրած վերջին երեք արդյունքներով: Կատա՞կ է՝ 10 խփած գնդակ երեք խաղերում: Եթե դրան ավելացնենք նաեւ այն, որ թբիլիսցիները չեն կարողացել հաղթել այդ երեք թիմերից երկուսին, ապա…
Ահա եւ մեկնարկում է հանդիպումը: Գրոհը «Արարատի» դարպասի մոտ երկար է, կազմակերպված, բայց հետո մերոնք հավասարեցնում են խաղը եւ առաջին անգամ իսկապես սպառնում դաշտի տերերի դարպասին: Այդ պահին ես հնարավորություն ունեմ պատկերացում կազմել տրիբունաներում երկրպագուների ուժերի հարաբերակցության վերաբերյալ: Իմ կարծիքով, հանդիսատեսների շուրջ մեկ-երրորդը թբիլիսահայեր են: Նրանք փորձում են աջակցել «Արարատին», բայց դա նրանց մոտ վատ է ստացվում, քանի որ երկրպագուների մնացած երկու-երրորդը միասնաբար փորձում են խանգարել նրանց, լռեցնել: Մարզադաշտում անհավանական աղմուկ է, չի լսվում հաղորդավարի ձայնը… Ուղիղ իմ առջեւում բարձրացված է մի պաստառ, որի վրա գրված է. «5 : 0 Դաթունաշվիլիի օգտին»: (Դաթունաշվիլիի անունը ֆուտբոլի պատմության մեջ մտավ նրանից հետո, որ մի քանի տարի առաջ նա երեւանցիների դարպասն ուղարկեց 5 անպատասխան գնդակ, ընդ որում բոլորը՝ երկրորդ խաղակեսում: Ռեկորդ, որը գրանցվեց հայրենական ֆուտբոլի պատմության մեջ եւ, ամենակարեւորը, ժամանակին ծնեց բազմաթիվ ուրախ պատմություններ ու կատակներ):
Հանդիպումը շարունակվում է: Առաջին խաղակեսն ընթանում է դինամոյականների առավելությամբ: Նրանք հաճախ են հայտնվում Աբրահամյանի դիմաց, բայց շտապում են, իրար խառնվում եւ չեն կարողանում պատշաճ տնօրինել գնդակը: Գնդակը մի դեպքում հարվածում է դարպասաձողին, մյուս դեպքում գլորվում է, բայց չի հասնում դատարկ դարպասին եւ նման շատ այլ իրավիճակներ: Մերոնք երկու անգամ են լուրջ սպառնալիք պարունակող գրոհ կազմակերպել: Ընդմիջումից հետո խաղը հավասարվում է, առավելությունն երբեմն նույնիսկ անցնում է «Արարատին»: Ամենավերջին րոպեներին Իշտոյանը կատարում է իր ամենահաջողված հնարքներից մեկը՝ շրջանցում է պաշտպանին եւ դեմ-դիմաց է դուրս գալիս դարպասապահին: Թեեւ անկյունը սուր էր, այնուամենայնիվ, նա պարտավոր էր հարված կատարել: Դարպասապահը կանխատեսում էր հարվածը: Իշտոյանը շփոթված շուրջն էր նայում, իսկ Մարկարովը բռունցքով գետնին էր հարվածում՝ կարծես ասելով ինչու՞ ինձ չփոխանցեցիր գնդակը: Մեկ րոպե անց արդեն ես էի բռունցքով ծնկներիս հարվածում. Մարկարովը դարպասաձողի մոտ է, նրան թվում է, - իսկ միգուցե դա իսկապես այդպես է, - որ պաշտպանը ձեռքով է խաղացել: Բայց սուլիչը լռում է, եւ Էդիկը հարմար դիրքից պայքարը շարունակելու փոխարեն բողոքարկում է դատավորի լռությունը: Աններելի է փորձառու ֆուտբոլիստի համար: Կարճ ասած, երկու ոստիկաններին արված իմ դիվանագիտական կանխատեսումն իրականացավ՝ ոչ-ոքի, զրո-զրո: Սպասենք 11-մետրանոցներին: Ես վստահ էի, որ մերոնք իրենց բարձունքում կլինեն: Չէ՞ որ ուժեղ հակառակորդի հետ իր դաշտում ոչ-ոքի խաղալը նշանակում է հաղթել հոգեբանական մենամարտում: Այսպիսի դեպքերում ավելի շատ նյարդայնանում են դաշտի տերերը. նրանք հույս ունեին վաստակել երկու միավոր, իսկ կստանան, - եթե նույնիսկ ավելի հաջող իրականացնեն,- մեկը:
Այն, որ ես որոշ չափով իրավացի էի, ցույց տվեց իրադարձությունների հետագա ընթացքը: Սկզբում Աբրահամյանը հետ մղեց «Դինամոյի» հարձակվողներից մեկի գնդակը, ինչին հաջորդեց մյուսի ձախողումը: Բայց ո՞վ կարող էր մտածել, որ մերոնք չեն օգտվի այդ առավելությունից ու վեց հարվածից երեքում չեն կարողանա գոլ խփել: Կովալենկոն, Զանազանյանն ու Ղազարյանը չկարողացան իրականացնել 11-մետրանոցները: Զարմանալի է: Եթե մերոնք մեկ անգամ վրիպեին, իսկ թբիլիսցիները հաջող իրականացնեին բոլոր հինգ հարվածները, դեռ հասկանալի կլիներ: Իսկ ահա 50 տոկոս խոտան…
«Դինամո Թբիլիսիի» հետ շատ լավ խաղացինք: Խաղի ժամանակ գոլ չգրանցվեց: Խաղավերջի 11 մետրանոցների ժամանակ պարտվեցինք 3:4 հաշվով: Բայց այդ պարտությունը մեզ չհիասթափեցրեց: Նրանց դարպասապահ Գոգիան շատ փորձառու էր եւ թիմին մեծ օգուտ էր տալիս: Կարողանում էր թիմը ղեկավարել եւ կազմակերպել պաշտպանությունը: Նա մի ժամանակ հրավիրված էր ԽՍՀՄ հավաքական:
11 մետրանոցների իմաստն այդ տարի այդպես էլ չհասկացանք: Միեւնույն է, առանց դրանց էլ մենք չեմպիոն կդառնայինք: Դարպասապահի համար հատկապես դժվար էր 11 մետրանոցներով խաղալ: Չնայած մենք հիմնականում հաղթում էինք 11 մետրանոցների ժամանակ: Լավ խաղից հետո շատ տհաճ էր 11 մետրանոցներով պարտվել:
Թբիլիսիի մարզադաշտում մեր թիմի երկրպագուները շատ էին` թե տեղի հայերը եւ թե Հայաստանից եկածները: Շատ լավ հարաբերությունների մեջ էինք Թբիլիսիի խաղացողների հետ, նրանց հետ հաճախ ընկերական հանդիպումներ էինք անցկացնում: Մինչեւ հիմա պահպանում ենք կապը վրացի ֆուտբոլային վետերանների հետ:
Հետադարձ ճանապարհին ստիպված էի մխիթարվել նրանով, որ, ընդհանուր առմամբ, ականատես եղա լավ խաղի, որ երեւանցիները չփչացրեցին գնդակների տարբերությունը, որ ապագա հավանական մրցակցին զիջեցին ոչ թե երկու, այլ մեկ միավոր, ի վերջո, որ պահպանեցին առաջատարի դիրքը, քանի որ այդ օրը պարտվեց նաեւ ԲԿՄԱ-ն…
Ես բացասական էի վերաբերվում հետխաղյա 11-մետրանոցների համակարգին, որը ներդրվել էր 1973 թ.: Երբ խաղը ոչ ոքի էր ավարտվում, իրացվում էին 11-մետրանոց հարվածներ`չնայած ես միշտ հինգերորդն էի հարվածում եւ միշտ` հաջող:

Восхождение «Арарат-73»: игра 12-я
«Арарат»: А.Абрамян, С.Геворкян, А.Саркисян, А.Коваленко, Н.Месропян, Н.Петросян (С.Бондаренко, 46), С.Погосян, Л.Иштоян, Э.Маркаров, О.Заназанян, Н.Казарян.
Пенальти:
Реализовали: Иштоян, Погосов, Маркаров
Не реализовали: Коваленко, Заназанян, Казарян.
17 июня. Тур XII. Тбилиси.  «Арарат» встречается с «Динамо».
САМЫЙ, САМЫЙ...
Встречи этих старых соперников рождают много шуток. Если матч в Тбилиси, говорят: «на нейтральном поле». Потому что трудно подсчитать, «сколько наших – сколько ваших» на трибунах. Если игра в Ереване, говорят: «международный матч». Это из-за принципиальности, бескомпромиссности борьбы. Миша Месхи много лет назад заметил: «если бы «Арарат» против всех команд играл так, как против динамовцев Тбилиси, то давно стал бы чемпионом».
В начале 70-ых я работал старшим тренером в республиканской детско-спортивной футбольной школе в Малатии. В «Арарат» меня пригласили в январе 1971 года. Примечательно, что одновременно со мной в команду пришел и Эдуард Маркаров. В приказе о зачислении в команду наши фамилии стояли рядом друг с другом.
«Арарат» уже несколько лет выступал в этом составе и был хорошо укомплектован. Единственным вакантным местом была позиция центрального нападающего.
В 1970 году «Арарат» занял в чемпионате 12-е место. А перед сезоном 1971 года я поехал в Москву, чтобы привезти в команду Николая Глебова. Таким образом, в 1971 году к команде присоединились я, Маркаров и Глебов, и «Арарат» завоевал серебряные медали. Так бывает очень редко, когда команда с 12-го места взлетает сразу на второе. Так что, начало успеха 1973 года было заложено в 1971 году.
Глебов был хорошим тактиком и в этом отношении хорошо подготовил команду. После него в «Арарат» пришел Никита Симонян, который, в качестве бывшего блестящего игрока, был прекрасен на практике. Так что в 1973 году мы связали теорию и практику и стали чемпионами.
В течение моей карьеры - и как игрока, и как тренера, самым принципиальным соперником для нас всегда было тбилисское «Динамо». И самые интересные и запоминающиеся матчи были именно между нашими командами. Достать билет на матч было проблематичным.
В списке самых принципиальных соперников после тбилиссцев шел бакинский «Нефтчи», и лишь потом московские и украинские команды.
Меня раздирали сомнения: ехать или не ехать на матч в Тбилиси. До самого воскресенья не мог принять никакого решения. Стоит ли ехать: оба тайма показывают по телевизору. Нет. Потом передумал: так как сегодня мне все равно надо быть по делам в Иджеване, то съезжу сперва туда, а там и решу окончательно. От Иджевана же рукой подать до Тбилиси - ну, прямо грех не махнуть... «Поехали», - говорю водителю.
Забегая вперед, скажу, что не пожалел о поездке. Гостей в Тбилиси встречали лозунгами, красочными букетами, цветами. Я знал, что араратовцы остановились в прекрасной гостинице «Сакартвело». Двое милиционеров, у которых я справлялся, на каком троллейбусе проехать туда, спросили мое мнение об исходе матча. Я осторожно заявил, что игра закончится вничью, а по пенальти выиграют наши. Я искал компромисса, но собеседники не пошли на него. «Ничья нас не устраивает», - заявили они решительно и показали, как пройти к остановке.
Вот и гостиница. Команда была уже на крыльце, готовилась к отъезду на стадион. Симоняна тесным кольцом обступили его тбилисские болельщики. Только успели переброситься парой фраз, как подошел еще один грузин и пригласил его в гости после игры...
Ребята все в хорошем настроении. Рассказывают, как тепло их встретили. Приехали председатель спорткомитета, секретарь ЦК комсомола, ветераны грузинского футбола во главе с Борисом Пайчадзе.
Встречи с «Динамо» всегда проходили интересно. Но в этот год мы были на голову сильнее них. Несмотря на поражение по пенальти, в психологическом смысле я не считаю это поражением.
Можно сказать, что на этом отрезке первенства в 5 играх подряд мы не терпели поражений. Осознание этого факта было очень важным для команды. Команда приобрела большую уверенность и стабильность. В матчах на выезде мы демонстрировали такую же игру, как и дома.
Именно в этот период мы и стали думать о чемпионстве.
Мы всегда болезненно переносили поражения, но народ нас поддерживал. Наш болельщик был умен, наверное, исключителен по своей сути, так как мог войти в наше положение, и не отворачивался от нас даже в случае поражений. Болельщики собирались в парках и анализировали игру. Они всячески нас поддерживали, звонили, встречали после игр на выезде. Всегда говорили, что верят в наши силы, а их вера, в свою очередь давала силы нам.
Едем на «Локомотив». Главный динамовский стадион перестраивается, расширяется, этот же не отвечает требованиям современного футбола. Но выглядит уютно. Трибуны подступают к зеленому полю так близко, что слышно даже дыхание футболистов. Радиоузел передает сведения о командах, рассказывает истории их поединков, потом слышу какую-то шуточную песенку, в которой часто повторяется слово «Кайрат». Мне сказали, что это вышучивалось поражение динамовцев в предыдущем матче в Алма-Ате. Это здорово, что грузины предметом шутки сделали самих себя. Юмор всегда помогает. Но шутки шутками, а былой уверенности у моих соседей болельщиков я не обнаруживаю. Сказывается не только лидирующее положение «Арарата». Накануне отъезда из Еревана мне позвонил из Тбилиси приятель и сказал, что грузины озадачены тремя последними результатами «Арарата» - 4: 1, 4 : 0 и 3 : 0. Шутка ли - 10 забитых мячей в трех играх? Если к этому добавить, что тбилисцы не смогли одолеть две из трех этих команд, то...
Но вот начинается матч. Атака на ворота «Арарата» долгая, планомерная, но потом наши выравнивают игру и впервые реально угрожают порогам хозяев поля. В этот момент я имею возможность составить себе представление о соотношении болельщицких сил на трибунах. По-моему, примерно одна треть зрителей - тбилисские армяне. Они пытаются поддержать «Арарат», но это им плохо удастся, потому что остальные две трети болельщиков дружно пытаются перебить их, заглушить. На стадионе стоит невероятный шум, гам, не слышен голос диктора... Прямо передо мной взвивается транспарант с надписью: «5:0 в пользу Датунашвили». (Имя Датунашвили пошло в историю футбола тем, что несколько лет назад он провел в ворота ереванцев пять сухих мячей, причем все - во втором тайме. Рекорд, вошедший в историю отечественного футбола, и главное-породивший в свое время массу веселых историй и анекдотов).
Встреча продолжается. Первый тайм проходит под знаком превосходства динамовцев. Они часто появляются перед Абрамяном, но спешат, суетятся и не могут толком распорядиться мячом. Однажды мяч попадает в штангу, в следующий раз катится, но не докатывается до пустых ворот и еще масса подобных ситуаций. Наши только дважды атаковали угрожающе. После перерыва игра выравнивается, преимущество даже временами у «Арарата». Под самый конец Иштояну удался его коронный трюк - обводка защитника, и он вышел один на один с вратарем. Угол, правда, был острым, но все же он обязан был забить мяч. Вратарь парировал удар, Иштоян растерянно оглядывался, а Маркаров стучал кулаком об землю: почему, мол, не откинул мне мяч. Через минуту уже я стучал кулаком по коленкам: Маркаров почти у самой штанги, ему кажется, - а может так оно и было- что защитник сыграл рукой. Но свистка нет, и Эдик вместо того, чтобы продолжать борьбу в выгоднейшей ситуации, апеллирует к судье. Непростительно для многоопытного футболиста. Короче, мой дипломатический прогноз, данный двум милиционерам, оправдался: ничья, ноль-ноль. Будут бить пенальти. Я был уверен, что наши окажутся на высоте. Ведь сыграть на чужом поле вничью с сильным соперником, это значит выиграть психологическую дуэль. В таких случаях больше нервничают хозяева поля: они рассчитывали на два очка, а получат, - если даже пробьют удачнее, - одно.
И в том, что я в какой-то степени был прав, показал дальнейший ход событий. Сперва Абрамян парировал удар одного из форвардов «Динамо», потом последовал промах другого. Но кто мог подумать, что наши не воспользуются такой форой, что из шести ударов трижды не забьют гола. Коваленко, Заназаняи и Казарян не смогли реализовать одиннадцатиметровые. Поразительно. Промахнись наши один раз, тбилисцы реализуй все пять ударов - ну... бывает. А вот 50 процентов брака ни одна команда, претендующая на классность, не может себе позволить...
Мы очень хорошо сыграли с тбилисским «Динамо». Голов во встрече забито не было, а по пенальти мы уступили со счетом 3:4. Однако это поражение не разочаровало нас. Вратарь тбилиссцев - Гогия был очень опытным стражем ворот и приносил немалую пользу своей команде. Он мог руководить командой и организовывать защитную линию. Одно время он даже выступал за сборную СССР.
Суть и смысл послематчевых 11-метровых в этот год мы так и не поняли. Мы бы стали чемпионами и без очков, набранных за победы по пенальти. Для вратаря играть с послематчевыми пенальти особенно тяжело, несмотря на то, что в основном, по пенальти мы побеждали. А проигрывать по пенальти, особенно после хорошо проведенных матчей, было очень неприятно.
Наших болельщиков в Тбилиси всегда было много - как местных, так и прибывавших на игру из Армении. Мы были в очень хороших отношениях с тбилисскими игроками, часто проводили с «Динамо» товарищеские встречи. До сих пор мы поддерживаем связь с грузинскими футбольными ветеранами.
Всю обратную дорогу пришлось утешаться тем, что в целом увидел неплохую игру, что ереванцы не испортили разницы мячей, что будущему возможному конкуренту уступили не два, а одно очко, что, наконец, сохранили свое лидирующее положение, поскольку в этот же день проиграл ЦСКА...
Эдуард Маркаров
Я отрицательно относился к системе, которая была введена в 1973 году и заключалась в том, что матчи не завершались вничью, а пробивались послематчевые пенальти. Хотя я всегда бил пятым и всегда забивал.