«Արարատ» - «Շախտյոր» - 3:0 (1:0)
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան Անդրեասյան, (Իշտոյան, 40), Բոնդարենկո (Մարտիրոսյան, 55), Պողոսով, Մարկարով, Զանազանյան, Ն.Ղազարյան:
Գոլեր՝ 1:0 Մարկարով (10), 2:0 Ղազարյան (84), Իշտոյան (90):
13 հունիսի: Տուր XI: Երեւանցիները ծանոթանում են բարձրագույն լիգայի նորակոչիկ «Շախտյորի» հետ:
ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՏՈՒՐԻ ՎԱՐԴԵՐՆ ՈՒ ՓՇԵՐԸ
Մահացել է Ալեքսանդր Սեմյոնովիչ Պոնոմարյովը: Հաղորդավարն այս ցավալի լուրը հայտնեց ռադիոյով, եւ ամբողջ մարզադաշտը ոտքի կանգնեց մեկ րոպե լռությամբ: Եթե ինչ-որ ցուցիչ սարք կարողանար կարդալ հանդիսատեսի, ֆուտբոլիստների եւ դատավորների մտքերը եւ դուրս բերեր ընդհանուր կարծիքի բանաձեւ, ապա այն կունենար մոտավորապես հետեւյալ տեսքը.
«Պոնոմարյով: Ֆուտբոլում այսպիսի անունները միլիոնավոր պատանիների ստիպել են դուրս գալ կանաչ խաղադաշտ եւ երազել փառքի մասին»:
Եթե հիմա «Արարատն» առաջին տեղում է, անցյալ տարի չորրորդում էր, իսկ նախանցյալ տարի դարձել էր արծաթե մրցանակակիր, ապա դա, իհարկե, Ալեքսանդր Սեմյոնովիչի՝ «Արարատի» մարզչի վաստակն է, թեեւ ճակատագրի հեգնանքով նրան բախտ չվիճակվեց տոնել այդ հաղթանակների ուրախությունը: Նա գնաց մարզելու հավաքականը. նրա կազմակերպած, ստեղծած ֆուտբոլային նվագախումբը սկսեց հանդես գալ առանց իր գեղարվեստական ղեկավարի: Հիշում եմ, նրան բաժին էին ընկնում միայն անախորժություններ: Նույնիսկ եկավ մի պահ, երբ «Արարատը» դուրս էր մնում բարձրագույն լիգայից: Նրան պակասում էր մեկ միավոր, եւ նա ստիպված էր պաշտպանել իր տեղը ուժեղագույների շարքում հետնապահների խմբում. այն ժամանակ այդպիսին էր խաղային համակարգը:
Ալեքսանդր Պոնոմարյով:
Լուսանկարը՝ shakhtar.com:
Ալեքսանդր Սեմյոնովիչն ինձ ասում էր, որ իրեն ամենաշատը տանջում է անարդարության մասին միտքը. նա տեսնում է, նա զգում է, որ թիմը ուժ, վարպետություն է հավաքել, որ շուտով կթռչի, բայց ահա տարօրինակ մրցաշարային քաղաքականության կազմակերպիչների կամքով կարող է դուրս մնալ բարձրագույն լիգայից:
Ալեքսանդր Պոնոմարյովի հիշատակը շատ թանկ է մեզ համար: Նա ամբողջությամբ նվիրվում էր աշխատանքին՝ միաժամանակ հոգ տանելով մեր մասին: Մի օրինակ բերեմ: Ամռանը մարզումների ժամանակ դաշտը չոր էր լինում, եւ նա ջրի ցնցուղ էր պահում դարպասի մոտ, որպեսզի դարպասապահի վայրէջքը ինչ-որ չափով փափուկ լինի:
Մի ժամանակ «Արարատը» վատ էր հանդես գալիս դրսի հանդիպումներում: Կարծես մինչեւ խաղի մեկնարկը հոգեբանորեն պարտված լինեինք: Պոնոմարյովը զգում էր դա, եւ հանդիպումից առաջ կարող էր, օրինակ, հարցնել ինձ` «Ղազարյան, գիտես, թե որքա՞ն է կշիռդ եւ հասակդ»: Պատասխանում էի հարցին, ինչից հետո նա հայտնում էր ինձ հակառակորդ թիմի պաշտպանի կշիռն ու հասակը, եւ ասում էր, որ ինչ էլ լինի, ես պարտավոր եմ հաղթող դուրս գալ մեր մենամարտերում: Նա կարող էր վստահություն ներշնչել յուրաքանչյուրին:
Մեկ-մեկ Ալյոշա Աբրահամյանը դժգոհում էր, որ մարզումների ժամանակ շատ մոտ տարածությունից ենք հարվածում դարպասին: Ի վերջո Պոնոմարյովը թիմ հրավիրեց Բորիս Ռազինսկուն, որը դարձավ հիմնական դարպասապահ, իսկ Ալյոշան` պահեստային: Բորիսն անվախորեն ասում էր, որ հնարավորինս մոտ տարածությունից հարվածենք: Ալյոշան էլ տեսավ դա եւ վարակվեց նրանից: Պոնոմարյովը շատ հետաքրքիր հնարքներ էր կիրառում յուրաքանչյուրիս վրա հոգեբանորեն ազդելու համար: Նա շատ արժանի մարդ էր եւ մեծ ներդրում է ունեցել «Արարատի» կայացման գործում:
«Արարատը» ոչ միայն հաստատուն կերպով մնաց, այլեւ դարձավ առաջինն իր «սփոփիչ» խմբում: Նա ցուցադրեց ավելի կայուն խաղ, քան խաղաշրջանի սկզբում, եւ դրանք հուսադրող նախանշաններ էին: Դրանք ներկայիս «Արարատի» ծիլերն էին: Հենց այդ տարի՝ 1969թ.-ին, երբ հաջողվեց դժվարին պայքարում տեղ զբաղեցնել բարձրագույն լիգայում, ձեւավորվեց, Հովհաննես Զանազանյանի կարծիքով, ներկայիս թիմը.
- Այո,- հետագայում ասում էր թիմի ավագը,- մեկ խաղաշրջան անց մենք դարձանք երկրորդը, իսկ այն ժամանակ քայլում էինք անդունդի եզրով: Դժվար է դրան հավատալ, բայց դա այդպես է:
Պոնոմարյովը լուրջ ուշադրություն էր դարձնում ֆուտբոլիստների ֆիզիկական պատրաստվածությանը… Նրա կարգախոսը շարժումն էր, իսկ շարժումն առանց տոկունության հնարավոր չէ: Խոստովանեմ. մեզ համար սկզբնական շրջանում հեշտ չէր: Այն, ինչը մեզ էր հարմար, ձեռք չէր տալիս մարզչին: Մեզանից յուրաքանչյուրը ցանկանում էր հակառակորդի ոտքերի արանքով ուղարկել գնդակը, իսկ Պոնոմարյովի հրահանգներն անփոփոխ էին. խաղալ մեկ-երկու հպումով՝ հաճախակի օգտվելով հեռահար փոխանցումներից:
Հովհաննես Զանազանյան:
Կտրուկ աճեց ծանրաբեռնվածությունը: Մենք ավելի վաղ մարզվել էինք Գագրայում՝ նախամրցաշարային հավաքներում: Հետո ծանրաբեռնվածությունը թուլացել էր: Պոնոմարյովը 1969թ. մեզ թույլ տվեց լիցքաթափվել միայն խաղաշրջանի ամենավերջում: Կյանքում այդքան չէի վազել, որքան այդ տարի: Չեմ ճանաչում մեկ այլ մարզչի, ով նման խանդոտ կհետեւեր ֆուտբոլիստների ֆիզիկական վիճակին: Պոնոմարյովի ժամանակ մենք ծանոթացանք լուրջ բժշկական հետազոտությունների, շոգեբաղնիքի, կշեռքի հետ: Ավելորդ քաշը մարզչին պարզապես հանում էր հունից: Կարծում եմ, Կովալենկոն, Բոնդարենկոն մինչ օրս հիշում են, թե ինչ համառ էր Պոնոմարյովը ավելորդ քաշը գցելու պահանջի մեջ:
Ալեքսանդր Պոնոմարյովը մեր մեջ սերմանեց աշխատասիրություն, նպատակասլացություն, ավելացրեց ծանրաբեռնվածությունը: Օրվա ընթացքում մեզ մոտ 2-3 մարզում կարող էր լինել. մարզում կար անգամ խաղից առաջ: Պատահել է, որ խաղադաշտ է դուրս գալիս այն մտքով, որ խաղի ընթացքում, ի վերջո, կհանգստանամ:
Մի անգամ մարզվում էինք Ռոստովում, որտեղ չափազանց շոգ էր, եւ չգիտես ինչու նա մեզ մարզման դուրս բերեց ժամը 13:00-ին: Մի քիչ վազեցի, սակայն վատ զգացի ինձ եւ կանգնեցի: Նա նայեց ինձ եւ հարցրեց՝ «Ինչո՞ւ չես մարզվում»: Ես էլ պատասխանեցի, որ չափազանց շոգ է: Նա ինձ հանդերձարան ուղարկեց: Հետո եկավ եւ ասաց, որ եթե ես իսկապես չէի կարող մարզվել, դա մի բան է, սակայն եթե «գլուխ եմ պահել», դա՝ վատ է: Բայց ես իրոք ինձ լավ չէի զգում եւ չէի կարող վազել: Նա հիշաչար մարդ չէր, միշտ կարող էր մոտենալ, զրուցել:
Իմ քաշը 72.5 կգ էր, իսկ Պոնոմարյովը առաջարկեց ինձ եւս մեկ կիլոգրամ նիհարել: Չնայած, որ ես ինձ լավ էի զգում, հետեւեցի նրա խորհրդին եւ մեկուկես կիլո «գցեցի», ինչից հետո սկսեցի ինձ դաշտում էլ ավելի լավ զգալ: Նա նաեւ ինձ սովորեցրեց ջուր շատ չխմել, ինչը եւս լրացուցիչ թեթեւության հաղորդեց խաղիս:
Իսկ ինչ վերաբերում է խաղի ստեղծագործմանը, ապա այս հարցում նա թերություններ ուներ: Կարող եմ ասել, որ նա իմ մեջ նաեւ ստեղծագործ խաղացողի այդպես էլ չտեսավ:
Նրա պահանջկոտությունը տարածվում էր բոլորի վրա նույն կերպով: Նա կարող էր ոչ բավարար ակտիվության համար հանդերձարան ուղարկել երիտասարդ Անդրեասյանին եւ նույն անսասանությամբ ուրիշ քաղաքից տուն ուղարկել կարգը խախտած փորձառու Կովալենկոյին:
Հիմա ես միայն կարող եմ զարմանալ Պոնոմարյովի համառությանը, որով նա հաղթահարում էր հակազդեցությունը: Եթե միայն այդ ժամանակ ներկա լինեիք մեր քննարկումներին ու խորհրդակցություններին… Դրանք երբեմն շարունակվում էին երեք ժամ, բոլորը խոսում էին, իսկ նախկինում մեր թիմը երբեք զրուցասեր չէր եղել. ամեն մեկը ուրախանում եւ վրդովվում էր ինքն իր համար:
Փոխարենը տարեվերջին մենք ունեցանք թիմ, հենց թիմ, այլ ոչ թե կազմ: Իսկ 1970 թվականին «Արարատն» արդեն անվանեցին հեռանկարային: Առաջին շրջանը մենք լավ ավարտեցինք, իսկ հետո… Դե, բախտներս չբերեց, հայտնվեցինք 12-րդ տեղում:
Ալեքսանդր Պոնոմարյովը հոյակապ մարզիչ էր: Նա սովորեցրեց մեզ ճիշտ վերաբերվել պրոֆեսիոնալ սպորտին: Նա ուշադիր էր մեր խնդիրների նկատմամբ: Եթե մեզանից ինչ-որ մեկը ընտանեկան կամ այլ խնդիրներ ուներ, նա զրուցում էր եւ ճիշտ լուծումներ էր առաջարկում:
…Ինչի՞ մասին էին այդ պահին մտածում մեր հյուրերը՝ Դոնեցկի ֆուտբոլիստները: Նրանք, հավանաբար, հիշում էին, թե ինչպես էր Պոնոմարյովը՝ «քնած առյուծը», խաղում «Շախտյորի» կազմում, օգնում թիմի կայացմանը: Բարի խոսքով են հիշում Ալեքսանդր Սեմյոնովիչին (վստահ էի դրանում) եւ Խարկովում, որտեղ նա մարզել էր «Ավանգարդը»: Այդ ժամանակ թիմն այնպիսի վատթար վիճակում չէր, որքան այսօր: Կարծում եմ, ֆիննական «Ուպոն-Պալո» թիմը նույնպես Պոնոմարյովի մահը հարգել է մեկ րոպե լռությամբ, չէ՞ որ այդ թիմը եւս մարզել է Ալեքսանդր Սեմյոնովիչը: Այնուհանդերձ, նրա անունն ամենաշատը կապված է երկու ակումբների՝ Մոսկվայի «Տորպեդոյի» եւ «Դինամոյի» հետ: Առաջինում նա փայլեց որպես առաջին մեծության ֆուտբոլային աստղ, իսկ երկրորդ կոլեկտիվին նա 1963թ. դարձրեց երկրի չեմպիոն:
Կասկած չկա, որ տխուր լուրն այսօր կսկիծ հարուցեց ամբողջ աշխարհի ֆուտբոլի գիտակների սրտերում: Պոնոմարյովի խաղը դեռ այն ժամանակներում գլխիվայր շրջեց բոլոր պատկերացումները թիմում կենտրոնական հարձակվողի տեղի ու դերի մասին եւ իսկական բացահայտում հանդիսացավ:
…Հիմա խաղի մասին: Հենց հնչեց դատավորի սուլիչի ձայնը, երկրպագուները սկսեցին ինքնամոռաց աղմկել: Նրանք կարծես գրոհի էին մղում երեւանցիներին: Կարծում եմ, այսօր տրիբունաները գոհ մնացին սիրելի թիմի խաղից: Նախ, նրանք գեղեցիկ խաղաոճով հաղթեցին առաջատարներից մեկին: Երկրորդ, նրանց կուռքը` Մարկարովը գոլ խփեց, ընդ որում՝ կրկին գլխով, կրկին՝ խաբելով դարպասապահին: Ղազարյանի եւ Իշտոյանի խփած հաջորդ երկու գոլերը եւս «մաքուր» էին եւ հայտնվել էին դարպասում ոչ առանց Մարկարովի մասնակցության:
11-րդ տուրից առաջ մենք ԽՍՀՄ Գավաթի խաղարկության շրջանակում հանդիպում էինք Բաքվի «Նեֆթչիի» հետ (Էդուարդ Մարկարովը հանդես է եկել «Նեֆթչիի» կազմում 1961-1970 թթ., - խմբ.): 1971թ. երբ «Արարատը» նվաճեց ԽՍՀՄ առաջնության արծաթե մեդալները, «Նեֆթչին» դուրս մնաց բարձրագույն խմբից, իսկ 1973թ. կրկին հայտնվեց առաջին լիգայում:
Ես ասում էի մարզիչին, որ իմ նախկին թիմի դեմ հանդես գալու հետ կապված որեւէ խնդիր չունեմ, բայց առաջին 1-2 տարիներին թիմի ղեկավարությունը չէր ընդգրկում ինձ կազմում՝ ավելորդ լարվածությունից խուսափելու համար:
Սակայն որոշ ժամանակ անցավ, եւ 1973 թ. ես մեկնեցի Բաքու: Իհարկե, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 30 տարի ապրել եմ այդ քաղաքում, որից 20-ը՝ ֆուտբոլում, ինձ դժվար էր հանդես գալ նախկին թիմի դեմ: Առաջին րոպեներին ես ավելի շատ հետեւում էի խաղին, սակայն հետո ամեն ինչ մոռացվեց, եւ մնաց միայն մեկ նպատակ` հաղթել: Պատասխան խաղը Երեւանում նույնպես բարդ ստացվեց: («Արարատը» երկու դեպքում էլ հաղթանակներ տարավ (Բաքվում՝ 1:0 եւ Երեւանում՝ 3:1), եւ երկու խաղերում Մարկարովին հաջողվել էր գրավել մրցակցի դարպասը-խմբ):
Այսպիսով, հաղթանակը փայլուն էր, համոզիչ եւ շատ կարեւոր: Երկու միավորով ետ է մղվել առաջատարներից մեկը, ձեռք են բերվել միավորներ խոշոր հաշվի մրցանակի համար (խոշոր հաշվով տարած չորրորդ հաղթանակը, մինչդեռ հակառակորդներից ոչ մեկը նույնիսկ երկու խոշոր արդյունք չունի): Եվ առհասարակ, այսօրվա տուրն ամրագրեց «Արարատի» առաջին տեղը գնդակների տարբերությամբ: 14 միավոր ունի նաեւ ԲԿՄԱ-ն, բայց խփած եւ բաց թողած գնդակների անհամեմատ վատ տարբերությամբ: «Սպարտակը» հետ է մղել «Դնեպրին» եւ արագ մոտենում է առաջատարներին: Նույնը կարելի է ասել նաեւ «Զարյայի» մասին, որն ունի 12 միավոր: Կեցցեն, չկոտրվեցին անհաջող մեկնարկից հետո:
«Շախտյորը», ինչպես եւ մնացած ուկրաինական թիմերը, անհարմար մրցակից էր մեզ համար, սակայն մենք նրանց հաղթեցինք՝ ցուցադրելով հարձակողական խաղ: Ընդհանրապես, «Արարատը» նվաճեց չեմպիոնությունը հենց հարձակողական ֆուտբոլի շնորհիվ: Մեր հարձակվողներն ուղղակի պարտավոր էին գոլ խփել, քանի որ կիսապաշտպանները հսկայական աշխատանք էին տանում: Կիսապաշտպանները` Բոնդարենկոն, Անդրեասյանը, Զանազանյանը եւ Պողոսյանը եւս շատ գոլեր էին խփում:
Միակ բանը, որ վշտացրեց հանդիսատեսին, Անդրեասյանի վնասվածքն էր: Խաղից առաջ կիրովականցիները նրան նվեր մատուցեցին՝ մրցանակ 500-րդ գոլի համար, որը նա խփել էր «Պախտակորի» հետ նախորդ խաղի ընթացքում, իսկ 40 րոպե անց նրան դաշտից դուրս էին հանում շտապօգնության պատգարակով:
«Շախտյորի» հետ խաղում՝ 40-րդ րոպեին վնասվածք ստացա: Մարկարովը անհարմար փոխանցում կատարեց, մտա պայքարի մեջ, եւ ուկրաինացիների աջ պաշտպանը վնասեց ոտքս: Ստիպված էի լքել խաղադաշտը, ոտքիս կարեր դրեցին եւ մոտ 18 օր չխաղացի: Վերադարձա միայն ԲԿՄԱ-ի հետ խաղի ժամանակ (հուլիսի 8-ին)՝ դուրս գալով 2-րդ խաղակեսում:
Այդ կորստի «փոխհատուցումը» եղավ Իշտոյանի անսպասելի լավ խաղը: Փոխարինելով վնասվածք ստացած ընկերոջը՝ նա խաղաց այնպես եռանդուն ու ագրեսիվ, ինչպես վաղուց չէր խաղացել: Հանդիպման ավարտին նա իր տեղափոխություններով շփոթության մեջ գցեց հյուրերի պաշտպանությանը եւ գոլ խփեց, որը արժանապատվորեն պսակադրեց ֆուտբոլային տոնը:

«Арарат» (Ереван)–«Шахтёр» (Донецк). 3:0 (1:0).
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян (Иштоян, 40), Бондаренко (Мартиросян, 55), Погосов, Маркаров, Заназанян (к), Н.Казарян.
Голы: 1:0 Маркаров (10), 2:0 Казарян (84), 3:0 Иштоян (90).
13 июня. Тур XI. Ереванцы знакомятся с дебютантом высшей лиги «Шахтером».
ШИПЫ  И  РОЗЫ ОЧЕРЕДНОГО ТУРА
Умер Александр Семенович Пономарев. Диктор объявил эту печальную весть по радио, и весь стадион встал, замерев в минуте молчания. Если бы какой-нибудь аппарат-индикатор сумел прочесть мысли зрителей, футболистов и судей, а потом вывести формулу общего мнения, то она выглядела бы примерно так:
«Пономарев! Такие имена в футболе заставляли миллионы мальчишек идти на зеленое поле и мечтать о славе».
Александр Пономарев.
Фото: shakhtar.com.
Если сейчас «Арарат» на первом месте, в прошлом году он был на  четвертом, а в   позапрошлом стал серебряным призером - то в этом, конечно же, заслуга Александра Семеновича, тренера «Арарата», хотя по иронии судьбы ему не пришлось вкусить   радость этих побед. Он ушел тренировать сборную, и наложенный, наигранный им футбольный оркестр стал выступать без бывшего своего художественного руководителя. Я помню, ему доставались одни неприятности. Был момент, когда «Арарат» чуть не вылетел из высшей лиги. Он недобрал очко и вынужден был отстаивать свое место среди сильнейших в группе аутсайдеров. Александр Семенович говорил, что больше всего его мучает мысль о несправедливости - он видит, он чувствует, что команда набрала силу, класс, что она вот-вот взлетит, но вот, по прихоти организаторов странной турнирной политики, может даже случайным образом вылететь из высшей лиги.
Память об Александре Пономареве очень важна для нас. Он полностью отдавал себя работе и в то же время заботился о нас. Приведу такой пример. Летом во время тренировок поле было сухим, и Пономарев лейкой регулярно поливал вратарскую площадку, чтобы вратарю было мягче падать.
Было время, когда «Арарат» плохо играл на выезде. Было чувство, что мы проигрывали психологически еще до выхода на поле. Пономарев чувствовал это и до игры, например, мог спросить меня: «Казарян, ты знаешь, сколько ты весишь и каков твой рост?». Я отвечал на его вопрос. После этого он сообщал мне вес и рост защитника противника, и говорил, что во что бы то ни стало, я должен выйти победителем. Он мог вдохнуть уверенность в каждого.
Несколько раз Алеша Абрамян выражал недовольство тем, что во время тренировок мы наносим ему удары с очень близкого расстояния. Был период, когда Пономарев пригласил в команду Бориса Разинского, который стал основным вратарем, а Алеша ушел в запас. Борис бесстрашно говорил, чтобы мы наносили удары с максимально близкого расстояния. Алеша увидел и заразился этим. Пономарев применял очень интересные приемы психологического воздействия на каждого из нас. Он был очень достойным человеком и внес большой вклад в становление «Арарата».
«Арарат» не просто удержался, но и стал первым в своей «утешительной» группе. Он показывал более стабильную игру, чем в начале сезона, и это были обнадеживающие симптомы. В тех ростках уже угадывался нынешний «Арарат». Именно в том, 1969 году, когда удалось в нелегкой борьбе отстоять место в высшей лиге, и сформировалась, по мнению Ованеса Заназаняна, нынешняя команда.
- Да, - говорил позднее капитан, - через сезон мы стали вторыми, а тогда ходили над пропастью. Трудно в это поверить, но это так.
Пономарев обратил серьезное внимание на физическую подготовку игроков... Его девизом было движение, ну а движение без выносливости немыслимо. Признаться, нам нелегко приходилось на первых порах. То, что устраивало нас, не устраивало тренера. На двусторонних играх каждый из нас норовил пустить сопернику мяч между ног - особый шик, - а установки Пономарева неизменно сводились к одному - играть в одно-два касания, возможно чаще пользуясь дальними передачами.
Ованеса Заназанян.
Резко возросли нагрузки. Прежде мы так тренировались в Гагре, на предсезонных сборах, затем нагрузки сбрасывались. Пономарев в 1969 году дал нам послабление лишь в самом конце сезона. Я в жизни столько не бегал, сколько в том году. Не знаю другого тренера, который так ревностно следил бы за физической формой игроков. Это при Пономареве мы познакомились с серьезными медицинскими обследованиями, парной, весами. Лишний вес буквально выводил тренера из себя. Думаю, Коваленко, Бондаренко и сегодня могут вспомнить, как настойчив был Пономарев  в требовании сбросить лишний вес.
Александр Пономарев привил нам трудолюбие, целеустремленность, увеличил нагрузки. В день у нас могло быть по три тренировки, тренировки даже были перед игрой. Бывало, что во время матча я выходил на поле с мыслью о том, что наконец отдохну.
Однажды мы тренировались в Ростове, где было очень жарко, и почему-то в час дня он вытащил нас на тренировку. Я побегал немного, почувствовал себя не очень хорошо, и перестал тренироваться. Он посмотрел на меня и спросил: «Почему не бегаешь?». Я говорю: «Жарко». Он меня послал в раздевалку. Потом он пришел и сказал, что если я действительно не мог тренироваться, это одно, но если смухлевал - то это плохо. Но я реально не мог бегать в тот день. Он был незлопамятным человеком, всегда мог подойти, поговорить.
Мой вес составлял 72,5 кг., а Пономарев попросил меня сбросить еще килограмм. Несмотря на то, что я себя хорошо чувствовал, после того как последовал его совету и сбросил еще полтора килограмма, то стал чувствовать себя на поле еще лучше. Пономарев научил меня пить много воды, что также привело к дополнительной легкости.
Что же касается созидательности игры, то в этом у него были недостатки. Могу сказать по себе - во мне он так и не увидел созидающего футболиста.
Требовательность его распространялась на всех в одинаковой степени. Он мог за недостаточную активность отправить в раздевалку молодого Андриасяна и с той же непреклонностью отослать из другого города домой опытного Коваленко, нарушившего дисциплину.
Сейчас я только подивиться могу упорству Пономарева, с которым он преодолевал противодействие. Побывали бы вы тогда на наших разборах и совещаниях! По три часа порой длились они, все говорили, а прежде наша команда никогда не была словоохотливой - каждый радовался и обижался втихомолку.
Зато к концу года у нас появилась команда, именно команда, а не состав. А в 1970 году «Арарат» уже назвали перспективным. Первый круг мы закончили неплохо, а потом... Ну, не повезло нам, сорвались на 12-е место.
Александр Пономарев был великолепным тренером. Он научил нас правильно относиться к профессиональному спорту.  Он был внимателен и к нашим проблемам, переживаниям. Если у кого-то были какие семейные проблемы, он беседовал с нами и подсказывал правильные решения.
...О чем думали в этот момент наши гости - футболисты Донецка. Они, очевидно,   вспоминали, как Пономарев, «дремлющий лев», играл за «Шахтер», помогал становлению команды. Добрым словом вспоминают об Александре Семеновиче - я в   этом был уверен – и в Харькове, где он тренировал «Авангард». Тогда команда была не в таком плачевном положении, как сейчас. Полагаю, что и финская команда «Упон-Пало» почтила память Пономарева минутой молчания - ведь и эту команду тренировал Александр Семенович. И все же имя его крепче всего связано с двумя клубами - с московскими «Торпедо» и «Динамо». В первом он блистал, как футбольная звезда первой величины, а второй коллектив он в  1963 году сделал чемпионом страны.
Нет сомнения, что печальная весть сегодня отозвалась горечью в сердцах знатоков футбола по всем мире. Игра Пономарева еще в ту пору перевернула все привычные представления о месте и роли центрального нападающего в команде и была подлинным откровением.
...Теперь об игре. Только раздался свисток судьи, как болельщики зашумели, словно ошалелые. Они как бы бросали в атаку ереванцев. Думаю, что сегодня трибуны остались довольны игрой любимой команды. Во-первых, выиграли в хорошем стиле у одного из лидеров. Во-вторых, их кумир Маркаров забил гол и снова, между прочим, головой, и снова - обманув вратаря. Остальные два гола, забитые Казаряном и Иштояном, тоже были чистейшими и залетели в ворота опять-таки не без участия Маркарова.
Перед матчами 11-го тура мы встречались в матчах на Кубок СССР с бакинским «Нефтчи» (Эдуард Маркаров выступал в составе «Нефтчи» в 1961-1970 гг., - ред). В 1971 году, когда «Арарат» взял серебро первенства, «Нефтчи» вылетел в первую лигу, и в 1973 году также выступал в первой лиге. Я говорил тренеру, что проблем нет, я могу поехать на игру и сыграть, но первый год-два руководство команды не включало меня в состав во избежание лишнего ажиотажа. Но прошло время, и на матч 1973 года я поехал. Учитывая, что в Баку было прожито 30 лет, 20 из которых - в футболе, играть против бывшей команды было непросто. На первых минутах я скорее осматривался, но потом все забылось и осталось понимание того, что перед тобой соперник, которого надо обыграть. Игра в Ереване также выдалась непростой («Арарату» удалось одержать победы в обоих матчах (3:1 в Баку и 1:0 в Ереване), и Маркаров отличился в обоих матчах – ред.).
Таким образом, победа была яркой, убедительной и очень важной. Отброшен на два очка назад один из лидеров, завоеваны балы за приз крупного счета (четвертая победа такая, в то время как ни у кого из соперников нет даже двух крупных результатов). И вообще сегодняшний тур упрочил по разнице мячей первое место «Арарата». 14 очков еще у ЦСКА, но с несравненно худшей разницей забитых и пропущенных мячей. «Спартак» отбросил назад «Днепр» и вплотную приближается к лидерам. То же можно сказать и о «Заре», у которой 12 очков. Молодцы - не   сломились после неудачного старта!
«Шахтер» как и остальные украинские команды, был для нас неудобным соперником, однако мы победили, продемонстрировав атакующую игру. В целом, «Арарат» выиграл чемпионат посредством атакующей игры. Наши нападающие были просто обязаны забивать, потому что полузащитники выполняли огромную работу. Немало забивали и сами полузащитники - Бондаренко, Андреасян, Заназанян и Погосян.
Единственное, что принесло огорчение зрителям - травма Андриасяна. Перед игрой кироваканцы преподнесли ему подарок - приз за 500-ый гол, забитый им в предыдущем матче с «Пахтакором», а через 40 минут его унесли с поля на санитарных носилках.
В матче с «Шахтером» на 40-й минуте я получил травму. Маркаров сделал неудобную передачу, я пошел в борьбу, и правый защитник украинцев разрезал мне голень. Мне пришлось покинуть поле, ногу зашили и я не играл около 18 дней. Вернулся я лишь к игре с ЦСКА (8-го июля), выйдя на поле во втором тайме.
«Компенсацией» зa эту потерю стала неожиданно хорошая игра Иштояна. Заменив пострадавшего товарища, он заиграл так свежо, напористо и агрессивно, как не играл давно. К концу матча он вконец запутал своими перемещениями защиту гостей и забил гол, достойно увенчавший футбольный праздник.