Սերժ Սարգսյանը եւ Քեթրին Էշթոնը
Նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության շրջանակներում Հայաստանի Գործողությունների ծրագիրը «պատվախնդիր փաստաթուղթ է» եւ «մեր նոր ճանապարհային քարտեզը` բարեփոխումները շարունակելու համար»։
Ելույթ ունենալով գերմանական Բերթելսման հիմնադրամում, Ռոբերտ Քոչարյանը կարծիք էր հայտնել, որ Գործողությունների ծրագիրը հնարավորություն կտա նաեւ ակտիվացնել Հայաստանի եւ ԵՄ անդամ-երկրների միջեւ երկկողմ հարաբերությունները:
Քոչարյանը նշել էր նաեւ, որ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը (ԱԳԳԾ) հիմք է հանդիսանում ՆԱՏՕ-ի հետ «երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ համագործակցության համար»։
Կրկին առաջարկել է Թուրքիային
Նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի առաջարկը` ստեղծել հայ-թուրքական միջկառավարական հանձնաժողով բոլոր վիճելի խնդիրները քննարկելու համար, ուժի մեջ է:
Հայաստանի նախագահը հիշեցրել էր, որ առաջարկել էր ստեղծել միջկառավարական հանձնաժողով 2005թ. գարնանը, պատասխանելով Թուրքիայի վարչապետի առաջարկին` ստեղծել պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով: Ըստ Ռոբերտ Քոչարյանի, պատմաբանները չեն կարող պատասխանատվություն կրել երկկողմանի հարաբերությունների համար, քանի որ այն կրում են կառավարությունները:
«Սակայն միջկառավարական հանձնաժողովում կարող են լինել ենթախմբեր, որոնցից մեկում կարող են համատեղ աշխատել երկու երկրների պատմաբանները»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 15-21
Տարոն Մարգարյանը Երեւանի նոր քաղաքապետն է
Նոյեմբերի 15-ին Երեւանի ավագանու անդամները միաձայն մայրաքաղաքի նոր քաղաքապետ էին ընտրել Տարոն Մարգարյանին։
Նոյեմբերի 18-ին տեղի էր ունեցել Երեւանի նորընտիր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի երդմնակալության արարողությունը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել էր Տարոն Մարգարյանին՝ մաղթելով հաջողություն եւ հաստատակամություն, եւ շնորհակալություն էր հայտնել նախորդ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանին, ով, ըստ նախագահի, իր կարճ պաշտոնավարման ընթացքում «հասցրել է իր հետքը թողնել Երեւանի պատմության մեջ»:
Քեթրին Էշթոնի այցը
Նոյեմբերի 16-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել էր Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնին:
Երկրի ղեկավարը նշել էր, որ Հայաստանը կարեւորում է ԵՄ հետ հարաբերությունների ամրապնդումն ու շարունակական խորացումը: «Մեր նպատակը շատ հստակ է, եւ բազմաթիվ անգամ հայտարարել ենք, որ Հայաստանի ապագան տեսնում ենք որպես եվրոպական չափանիշներով կառուցված բարեկեցիկ երկիր եւ հաստատուն գնալու ենք այդ ճանապարհով»,- ասել էր նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը եւ Քեթրին Էշթոնը Սերժ Սարգսյանը եւ Քեթրին Էշթոնը
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Քեթրին Էշթոնն ասել էր, որ Եվրամիության հետ Հայաստանի խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի ստորագրման բանակցություններն առաջիկայում կմտնեն նոր փուլ:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Քեթրին Էշթոնը Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Քեթրին Էշթոնը
«Մենք պատրաստ ենք օգնել Հայաստանին տնտեսական առաջընթացի ապահովման համար, որին էապես կարող է նպաստել Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի ստորագրումը, որի շուրջ բանակցությունների գործընթացն առաջիկայում կմտնի նոր փուլ»,- ասել էր Էշթոնը:
Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ Ասոցացման համաձայնագիրը, որի մաս էր կազմում խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը, չստորագրվեց. Հայաստանը անդամակցեց Եվրասիական տնտեսական միությանը։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 15-21
«Վատագույն սցենարը»
Նոյեմբերի 17-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք հավերժ պատերազմ չենք ցանկանում, սակայն եթե Բաքվի ղեկավարությունը կրկին փորձի ճակատագրի հետ խաղալ, ապա թող պատրաստվի վատագույն սցենարին»:
«Այդ դեպքում որեւէ մեկին չեն կարողանա մեղադրել քաղաքների եւ շրջանների կորստի համար: Բաքվում պետք է գիտակցեն՝ ուժային լուծումն իրենց մոտ չի ստացվելու», - ասել էր նախագահը՝ պատասխանելով «Գոլոս Արմենիի» թերթի հարցին:
«Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականությունը առաջացրել է թերլիարժեքության եւ պարտվածի բարդույթներ: Եվ բնական է, որ ադրբեջանական իշխանություններն օգտագործում են ցանկացած առիթ այդ բարդույթներից ազատվելու համար՝ անգամ ստի, ապատեղեկատվության եւ իրականության խեղաթյուրման ճանապարհով: Նրանք միշտ պնդել են, որ Ադրբեջանը Հայաստանից ուժեղ է, որ իրենք ունեն ժամանակակից սպառազինություններ եւ նավթադոլարներ, որոնք օգտագործելով, կարող են ցանկացած պահին գրավել Լեռնային Ղարաբաղը: Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում առճակատվելով հակառակ իրականության հետ, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հիմա ստիպված է արդարացնել մարդկային եւ ռազմա-տեխնիկական կորուստները», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян и Кэтрин Эштон
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 16 ноября в Берлине, что План действий Армении в рамках Политики Европейского Соседства является «амбициозным документом» и «нашей новой дорожной картой для продолжения реформ».
Выступая в фонде Бертельсмана. Роберт Кочарян выразил мнение, что План действий предоставит возможность и для активизации отношений Армени со странами-членами ЕС на двусторонней основе.
Кочарян также отметил, что План действий индивидуального партнерства (IPAP) Армении с НАТО является «основой для долговременного институционального сотрудничества».
Вновь предложил Турции
Президент Армении Роберт Кочарян заявил 16 ноября, что предложение Армении о создании армяно-турецкой межправительственной комиссии для обсуждения всех спорных вопросов остается в силе.
Президент Армении напомнил, что предложил создать межправительственную комиссию весной 2005 года, отвечая на послание премьер-министра Турции с предложением о создании совместной комиссии историков. По словам Роберта Кочаряна, историки не могут нести ответственность за двусторонние отношения, поскольку его несут правительства. «Однако в межправительственной комиссии могут быть подгруппы, в одной из которых могут совместно работать историки двух стран»,- заявил президент Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 НОЯБРЯ 2011 ГОДА
Тарон Маргарян - новый мэр Еревана
15 ноября члены Совета старейшин Еревана единогласно избрали Тарона Маргаряна новым мэром столицы.
18 ноября состоялась церемония инаугурации Тарона Маргаряна.
Президент Армении Серж Саргсян поздравил Тарона Маргаряна, пожелав ему удачи и последовательности, а также выразил благодарность его предшественнику Карену Карапетяну, который в течение своего недолгого пребывания на посту мэра «успел оставить свой след в истории города».
Визит Кэтрин Эштон
16 ноября президент Армении Серж Саргсян принял в Ереване Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон.
Глава государства отметил, что Армения придает важность укреплению и углублению отношений с ЕС. «Наша цель очень ясна, и мы много раз заявляли, что видим будущее Армении как благополучной страны, построенной на европейских ценностях, и мы решительно будем идти этим путем»,- сказал президент.
Серж Саргсян и Кэтрин Эштон Серж Саргсян и Кэтрин Эштон
На встрече с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном Кэтрин Эштон сказала, что переговоры Армении с Евросоюзом о подписании соглашения о создании зоны свободной торговли скоро выйдут на новый этап.
Эдвард Налбандян и Кэтрин Эштон Эдвард Налбандян и Кэтрин Эштон
«Мы готовы помочь Армении для обеспечения экономического прогресса, чему может существенно способствовать подписание соглашения о зоне свободной торговли, переговоры вокруг которого скоро выйдут на новый этап»,- отмечала Эштон.
Соглашение об ассоциации Армении с ЕС, составной частью которого было соглашение о зоне свободной торговли, подписано не было – Армения вступила в Евразийский экономический союз.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 НОЯБРЯ 2016 ГОДА
«Худший сценарий»
17 ноября президент Армении Серж Саргсян заявил, что «нам не нужна вечная война, но если руководство в Баку захочет вновь испытать судьбу, то пусть подготовится к худшему сценарию».
«Потому что тогда им будет некого обвинять в потере городов и районов. В Баку должны осознать: не получится у них силового решения», - сказал Серж Саргсян, отвечая на вопрос газеты «Голос Армении».
Серж Саргсян Серж Саргсян
«Политика руководства Азербайджана создала комплексы неполноценности и побежденного. И, естественно, азербайджанские власти используют любой повод, любую ситуацию для устранения этого комплекса, даже путем лжи, дезинформации и искажения реальности. Они всегда утверждали, что Азербайджан сильнее, чем Армения, что у них современное оружие, нефтедоллары, использовав которые смогут в любой момент захватить Нагорный Карабах. Столкнувшись с противоположной реальностью в ходе апрельской войны, руководство Азербайджана, не добившись своего, теперь вынуждено оправдывать людские и военно-технические потери, понесенные в ходе апрельской войны», - сказал президент.