•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 1-6
Ընտրվելուց առաջ Տիգրան Թորոսյանը զբաղեցնում էր խորհրդարանի փոխխոսնակի եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնը:
ԼՂՀ-ի «լիարժեք ինտեգրման» անհրաժեշտությունը
Հունիսի 5-ին Բուխարեստում Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «արդեն 15 տարի է ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը շարունակում է ապացուցել իր անկախության իրավունքը՝ պետականության կերտման գործում ունեցած նվաճումներով»:
Ռոբերտ Քոչարյանը, Թրայան Բասեսկուն եւ Իլհամ Ալիեւը 2006թ. հունիսի 5-ին Բուխարեստում Ռոբերտ Քոչարյանը, Թրայան Բասեսկուն եւ Իլհամ Ալիեւը 2006թ. հունիսի 5-ին Բուխարեստում
Ելույթ ունենալով Բուխարեստում կայացած Սեւծովյան երկխոսության եւ գործընկերության ֆորումի գագաթնաժողովում ՝ նախագահն ասել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գործնականում իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին լիակատար համապատասխանությամբ: Անկախության հանրաքվեի արդյունքները պաշտպանվել են նաեւ ժողովրդին պարտադրված պատերազմում: Այս իրադարձությունները տեղի էին ունեցել Սովետական կայսրության փլուզման հետ կապված գլոբալ փոփոխությունների համատեքստում: Դա տարանջատման միջոցով ինքնորոշման դասական օրինակ է: Այնտեղ մեծացել է մի ամբողջ սերունդ, որն իրեն համարում է այս պետականության կրողն ու պաշտպանը: Համոզված ենք, որ անհրաժեշտ են արդյունավետ ջանքեր՝ Հանրապետությունը միջազգային հանրություն լիարժեք ինտեգրելու համար»:
Երեւանում դիմավորել են հաղթողներին
Հունիսի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Երեւանում հանդիսավոր կերպով դիմավորել էին Թուրինում կայացած շախմատի օլիմպիադայում հաղթած Հայաստանի ազգային թիմը:
Ոսկե մեդալակիրներին հանդիսավոր կերպով դիմավորելու համար օդանավակայան էին ժամանել Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գեւորգյանը:
Օդանավակայանից հավաքականը ժամանել էր Երեւանի Ազատության հրապարակ, որտեղ, չնայած ուշ ժամին, նրանց սպասում էր մի քանի հազար մարդ:
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականն իր պատմության մեջ առաջին անգամ էր նվաճել ոսկե մեդալներ շախմատի օլիմպիադայում:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները կրկին չկարողացան համաձայնության գալ
Հունիսի 6-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ հունիսի 4-5-ը Բուխարեստում կայացած բանակցություններում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները կրկին չկարողացան համաձայնության գալ այն հարցի շուրջ, որը 2006 թվականի փետրվարին դարձել էր Ռամբույեում բանակցությունների ձախողման պատճառը:
«Նախագահները չկարողացան համաձայնության գալ այս հարցում, չնայած այն հանգամանքին, որ Ռամբույեում կայացած հանդիպումից անցած ժամանակահատվածում միջնորդները կողմերին առաջարկել էին մի շարք նոր մոտեցումներ եւ ձեւակերպումներ», - ասել էր Օսկանյանը:
Հունիսի 6-ն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն անվանել էին «հրատապ եւ իրականանալի»:
«Համանախագահները շարունակում են մնալ այն կարծիքին, որ խաղաղ կարգավորումը հրատապ է եւ իրականանալի, եւ որ 2006 թվականը հարմար «պատուհան» է առաջընթաց ապահովելու համար: Համանախագահները շարունակում են համոզված լինել, որ իրենց կողմից սահմանված եւ հակամարտող կողմերին ներկայացված կարգավորման հիմնական սկզբունքները փոխընդունելի կարգավորման հիմք են ապահովում: Համանախագահները ափսոսում են, որ կողմերը դեռ համաձայնության չեն եկել այդ սկզբունքների շուրջ», - ասված էր հայտարարությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 1-6
Բանակցություններ ՀԱԿ-ի ու իշխանությունների միջեւ
Հունիսի 3-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ԱՀԿ) քաղխորհրդի արտահերթ նիստում հաստատվել էր իշխանությունների հետ երկխոսության պատվիրակության կազմը:
Այն գլխավորում էր ՀԱԿ կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը: Պատվիրակության կազմում էին նաեւ ԱԱԾ նախկին պետ Դավիթ Շահնազարյանը, Երեւանի նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանը, ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ Սամվել Աբրահամյանը եւ Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության վարչության քարտուղար Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Դրանից մեկ օր առաջ «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ վերջին երեք տարիների ընթացում ՀԱԿ դիրքորոշումը գնալով կոշտացել է, իսկ իշխանության դիրքորոշումը` մեղմացել:
Նրա խոսքերով, «արտահերթ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների պահանջը օրակարգում է, իսկ Սերժ Սարգսյանի հեռանալու պահանջը` ուժի մեջ»:
«Եթե արտահերթ ընտրությունների հանրային պահանջարկը հնարավոր լինի ցույց տալ Ազատության հրապարակում, ապա իշխանափոխությունը մեկ ամսվա ընթացքում լուծվող խնդիր է»,- ասել էր Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը 2011թ. հունիսի 2-ին Նիկոլ Փաշինյանը 2011թ. հունիսի 2-ին
Հունիսի 6-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ԱԺ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասել էր, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հիմքեր չկան:
«Մենք միշտ ունենք ընտրության հնարավորություն»
Հունիսի 2-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ասել էր, որ «աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից մենք այսօր ճիշտ հորիզոնականի վրա ենք»:
«Հայ Զինվոր» թերթին տված հարցազրույցում Դավիթ Տոնոյանը ասել էր․
«Արտաքին կապերն ուրվագծված են, կողմնորոշումները՝ նույնպես։ Ռուսաստանի Դաշնության՝ մեր ռազմավարական եւ ավանդական դաշնակցի հետ արդյունավետ գործընկերությանը զուգընթաց՝ չեն բացառվում նաեւ ընդլայնումները։ Մենք միշտ ունենք ընտրության հնարավորություն։ Այսինքն՝ չենք բացառել տարբերակների առկայությունը, եւ դա մեզ ավելի համարձակ ու ճկուն քաղաքականություն վարելու հնարավորություն է ընձեռում։ Մենք աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից ճիշտ հորիզոնականի վրա ենք այսօր։ Ունենք անհրաժեշտ կապեր բոլոր ուժային կենտրոնների հետ՝ ե՛ւ Եվրամիության, ե՛ւ ԱՄՆ-ի, ե՛ւ Իրանի, ե՛ւ Չինաստանի, ինչը հուսալի երաշխիք է` զսպելու Ադրբեջանի արկածախնդիր նկրտումները»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 1-6
Քոչարյան. «Հայաստանը պետք է ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ եզրակացություններ անի»
Հունիսի 1-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր.
«Այն, որ Ադրբեջանը սկսել էր գերազանցել մեզ սպառազինության որակով՝ գաղտնիք չէր, սակայն մի բան է դա իմանալը, մեկ այլ բան՝ դրան դեմ առ դեմ մարտի դաշտում առերեսվելը: Ցավալին այն է, որ ՀԱՊԿ անդամ, իր տարածքում ռուսական ռազմակայան ունեցող Հայաստանը նկատելիորեն զիջում էր հակառակորդին սպառազինության որակով: Հասարակության ցավագին արձագանքն այստեղ հասկանալի է: Բոլորն ուզում էին հավատալ, որ ռազմական դաշինքը Ռուսաստանի հետ նվազագույնը երաշխավորում է ռազմական բալանսի պահպանումը, այսինքն՝ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի անվտանգությունը (մինչեւ Բաքվի եւ Մոսկվայի միջեւ 2011թ.-ին կնքված պայմանագրի իրագործումը կողմերի միջեւ սպառազինության որակի առումով հավասարակշռությունը պահպանվել է):
Պարզվեց՝ ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է: Ռազմական կոնֆլիկտի սրացումը ակնհայտորեն ձեռնտու չէ Ռուսաստանին, քանի որ դնում է նրան բարդ ընտրության առաջ՝ միջնորդի պարտավորությունները կատարելու, Հայաստանի ռազմական դաշնակիցը լինելու եւ Ադրբեջանի հետ հետագա մերձեցման ձգտման միջեւ: Նորագույն հարձակողական սպառազինության մատակարարումները Բաքվին խախտեցին բալանսը, զգալիորեն մեծացնելով այդպիսի սցենարի հավանականությունը։
Ինչո՞ւ դա տեղի ունեցավ եւ կարելի՞ էր արդյոք խուսափել իրադարձությունների այդպիսի զարգացումից. այս հարցերը դեռ երկար ժամանակ բանավեճերի, ենթադրությունների ու սպեկուլյացիաների առարկա կլինեն: Հայաստանը պետք է կարողանար կասեցնել ռուս-ադրբեջանական պայմանագրի իրագործումը, ամենաքիչը՝ սահմանափակել այն տեսականու առումով, կամ սինխրոնացնել դրա իրագործումը հավասարազոր մատակարարումներով դեպի Հայաստան:
Փաստարկներն այստեղ առավել քան բավական էին: Ինձ հայտնի չէ, թե ինչպիսի հետեւողականությամբ են իշխանությունները զբաղվել այդ հարցով, եւ ինչու դա հնարավոր չեղավ կանխել, այդ պատճառով զերծ կմնամ գնահատականներ տալուց:
Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք անպատրաստ գտնվեցինք մի շարք ռազմական սարքավորումների առումով, որոնց ձեռք բերումը լիովին մեր ուժերի մեջ էր եւ միջկառավարական համաձայնագրեր չէր պահանջում: Արդեն երկու տարուց ավելի է, ինչ հակառակորդի բանակը բազմաթիվ խնդիրներ էր առաջացնում գիշերային ժամերին, քանի որ հագեցած էր բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով: Ի՞նչն էր մեզ խանգարում ապահովել բանակը գիշերային տեսանելիության սարքերի, ջերմատեսների, գիշերային նշանառության սարքերի, կապի միջոցների եւ զորահավաքային ռեսուրսի անհատական պաշտպանության միջոցների բավական քանակով: Նորմալ չէ, երբ հրամանատարը կառավարում է մարտը բջջային հեռախոսով, երբ դասակի հենակետում գիշերային նշանառության սարքեր չկան կամ մոբիլիզացիոն ռեսուրսից զորակոչված անձնակազմի համար զրահաբաճկոնների քանակը չի բավարարում: Հարկ է անհապաղ լրացնել բոլոր առկա բացերը ու հասկանալի է, որ աշխատանքներն այդ ուղղությամբ արդեն տարվում են: Բայց այդ ամենը պետք է անել ինստիտուցիոնալ մակարդակի վրա, այլ ոչ թե «ազգովի», ինչպես Ղարաբաղյան շարժման ամենասկզբում էր: Կամավորները պետք է ռազմաճակատ մեկնեն ոչ թե ինքնաբուխ կերպով, այլ ուղարկվեն զորամասեր զինկոմիսարիատների կողմից՝ ռազմական մասնագիտությանը համապատասխան», - ասել էր Քոչարյանը։
Հայաստանի նախկին նախագահը հայտնել էր, որ «ՀԱՊԿ որոշ երկրների գործողություններն, ըստ էության, անհամատեղելի են ռազմական դաշինքում մեր ընդհանուր անդամակցության հետ:
«Ակնհայտ է, որ այդ երկրների շահերը մենք չենք փոխի, բայց լուրջ հետեւություններ անել պարտավոր ենք: Պետք է ճիշտ հասկանալ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՀԱՊԿ-ը եւ գերագնահատված սպասումներ չունենալ այդ կազմակերպությունից: ՀԱՊԿ-ն ասիմետրիկ կառույց է, որի առանցքը հանդիսանում են Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական շահերը՝ մասնակից պետություններից յուրաքանչյուրի շահերի հետ ինքնուրույն եւ առանձին շաղկապվածությամբ: Որեւէ արտահայտված համընդհանուր շահ այստեղ չկա: Որտե՞ղ են մեր ընդհանուր ռազմաքաղաքական հետաքրքրություններն, օրինակ, Ղազախստանի կամ Ղրղըզստանի հետ: Միամտություն կլինի կարծելը, թե համատեղ անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին կարող է գերակշռել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Ղազախստանի ձեւավորված փոխհարաբերություններին: Այս պատճառով էլ ՀԱՊԿ-ը պետք է դիտարկել Ռուսաստանի հետ ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության համատեքստում: Այդպիսին է իրականությունը, եւ դա չի կարելի հաշվի չառնել», - նշել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Բունդեսթագի ճանաչումը
Հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագը քննարկել եւ ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւը:
Բանաձեւը ոչ միայն ճանաչում էր Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված ոճիրը որպես ցեղասպանություն, այլեւ մատնանշում է այդ հանցագործությունում Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը:
«Հայերի ճակատագիրը զանգվածային ոչնչացման, էթնիկ զտումների, տեղահանության, եւ այո՛, ցեղասպանության, օրինակ է: Խորհրդարանը ցավում է գերմանական կայսրության ամոթալի դերի համար: Որպես Օսմանյան կայսրության գլխավոր ռազմական դաշնակից՝  Գերմանիան, տեղյակ լինելով հայերի հանդեպ ծրագրվող ոճիրի մասին, չի միջամտել՝ կանխելու մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը»,- ասված էր բանաձեւի տեքստում:
Արմեն Գեւորգյանի վերադարձը
Հունիսի 6-ին Արմեն Գեւորգյանը, որը 2014 թվականին հրաժարական էր տվել փոխվարչապետի պաշտոնից, նշանակվել էր Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար:
Արմեն Գեւորգյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2016թ. հունիսի 6-ին Արմեն Գեւորգյանը եւ Սերժ Սարգսյանը 2016թ. հունիսի 6-ին
«Արմեն Գեւորգյանն ունի բավականաչափ փորձ, որպեսզի կարողանա հավուր պատշաճի կատարել Հայաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի դժվարին պարտականությունները: Կայացած գործիչ է: Նրան ես ճանաչում եմ համատեղ աշխատանքից՝ գրեթե 20 տարի եւ այս 20 տարիների ընթացքում չեմ հիշում մի դեպք, երբ նա դժվարանար իր պարտականությունները կատարել: Այդ ընթացքում նա առնչվել է նաեւ Ազգային անվտանգության խորհրդի գործունեությանը, զբաղվել է հարցերով, որոնք հենց Խորհրդի անմիջական պատասխանատվության ոլորտում են»,- ասել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 ИЮНЯ 2006 ГОДА
До избрания Тигран Торосян занимал пост вице-спикера парламента и руководителя делегации Армении в Парламентской Ассамблее Совета Европы.
Необходимость «полноценной интеграции» НКР
5 июня президент Армении Роберт Кочарян заявил в Бухаресте, что «вот уже 15 лет Нагорно-Карабахская Республика продолжает доказывать свое право на независимость своими достижениями в построении государственности».
Выступая на саммите Черноморского форума диалога и партнерства в Бухаресте, президент говорил:
«Народ Нагорного Карабаха реализовал на практике свое право на самоопределение в полном соответствии с нормами международного права. Результаты референдума по независимости были защищены и в навязанной этому народу войне. Эти события происходили в контексте глобальных изменений, связанных с распадом Советской империи. Это хрестоматийный пример самоопределения путем отделения. Там выросло целое поколение, считающее себя носителями и защитниками этой государственности. Мы убеждены, что необходимы эффективные усилия по полноценной интеграции Республики в международное сообщество».
В Ереване встретили победителей
В ночь с 5 на 6 июня в Ереване торжественно встретили сборную команду Армении по шахматам, победившую на Шахматной Одимпиаде в Турине.
Для торжественой встречи обладателей золотых медалей в аэропорт прибыли председатель Национального Собрания Армении Тигран Торосян, премьер-министр Андраник Маргарян, руководитель аппарата президента Армении Армен Геворгян.
Из аэропорта «Звартноц» шахматная сборная Армении прибыла на ереванскую площадь Свободы, где несмотря на позднее время, их ждали несколько тысяч людей. Собравшиеся встретили членов шахматной сборной Армении бурными аплодисментами.
Мужская сборная Армении впервые в своей истории завоевала золотые медали Шахматной Олимпиады.
Президентам Армении и Азербайджана вновь не удалось договориться
Глава МИД Армении Вардан Осканян заявил 6 июня, что на переговорах в Бухаресте 4-5 июня президентам Армении и Азербайджана вновь не удалось договориться вокруг вопроса, который стал причиной неудачи переговоров в Рамбуйе в феврале 2006 года.
«Президентам не удалось договориться вокруг этого вопроса несмотря на то, что за время, прошедшее после встречи в Рамбуйе, посредники предложили сторонам ряд новых подходов и формулировок», - сказал Осканян.
6 июня сопредседатели Минской группы ОБСЕ назвали мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта «срочным и достижимым».
«Сопредседатели продолжают придерживаться мнения о том, что мирное урегулирование является срочным и достижимым, и что 2006 год остается удобным «окном» для достижения такого прогресса. Сопредседатели продолжают считать, что основные принципы урегулирования, определенные и представленные ими сторонам конфликта, являются отвечающей интересам обеих сторон базой для урегулирования. Сопредседатели сожалеют, что стороны пока не пришли к согласию относительно данных принципов», - говорилось в заявлении.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 ИЮНЯ 2011 ГОДА
Переговоры АНК и властей
3 июня оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) утвердил состав делегации для диалога с властями.
Делегацию возглавил координатор центрального офиса АНК Левон Зурабян, в ее состав
вошли экс-глава СНБ Армении Давид Шахназарян, экс-мэр Еревана Ваагн Хачатрян, заместитель председателя правления АОД Самвел Абрамян и секретарь правления Народной партии Армении Феликс Хачатрян.
За день до этого главный редактор газеты «Айкакан Жаманак» Никол Пашинян заявил, что в течение трех последних лет позиция АНК постепенно ужесточалась, а позиция властей - смягчалась.
По его словам, «требование о проведении внеочередных президентских и парламентских выборов находится на повестке дня, а вопрос ухода Сержа Саргсяна остается в силе».
«Если народное требование о внеочередных выборах будет возможно продемонстрировать на площади Свободы, то смена власти будет делом одного месяца», - заявил Пашинян.
6 июня руководитель парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян сказал, что в стране нет оснований для проведения досрочных выборов.
«У нас всегда есть возможность выбора»
2 июня первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян заявил, что «с геополитической точки зрения, сегодня мы находимся на верной горизонтали».
В интервью газете «Ай Зинвор» Давид Тоноян сказал:
«Внешние связи и ориентация очерчены. Параллельно с результативным взаимодействием с нашим стратегическим и традиционным союзником Россией не исключается также расширение. У нас всегда есть возможность выбора. То есть, мы не отрицаем наличие вариантов, и это дает нам возможность вести более смелую и гибкую политику. С геополитической точки зрения, сегодня мы находимся на верной горизонтали. У нас есть необходимые связи со всеми силовыми центрами – и с ЕС, и с США, и с Ираном, и с Китаем, что является надежной гарантией для усмирения авантюрных стремлений Азербайджана».
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 1-6 ИЮНЯ 2016 ГОДА
Кочарян: «Армения должна сделать выводы относительно ОДКБ»
1 июня экс-президент Армении Роберт Кочарян заявил:
«То, что Азербайджан стал превосходить нас в качестве вооружения, не было секретом, однако одно дело это знать, другое – столкнуться с этим на поле боя. Ирония в том, что Армения – член ОДКБ, с российской военной базой на своей территории – заметно уступала противнику в качестве вооружения. Болезненная реакция общества здесь понятна. Всем хотелось верить в то, что военный союз с Россией гарантирует как минимум соблюдение военного баланса, а значит и безопасность Армении и Карабаха (до реализации контракта подписанного между Баку и Москвой в 2011 году паритет в качестве вооружения соблюдался).
Все оказалось гораздо сложнее. Очевидно, что обострение военного конфликта не выгодно России, поскольку ставит её перед сложным выбором между обязанностями посредника, военного союзника Армении и стремлением дальнейшего сближения с Азербайджаном. Поставки новейшего наступательного вооружения Баку нарушили баланс, значительно повысив вероятность такого сценария.
Почему это произошло и можно ли было избежать такого развития событий – эти вопросы ещё долгое время будут предметом споров, предположений и спекуляций. Армения должна была суметь остановить выполнение контракта, как минимум – ограничить его по номенклатуре, или синхронизировать его выполнение с аналогичными поставками в Армению. Аргументов для этого было более чем достаточно. Мне неизвестно: насколько энергично власти пытались это сделать и почему это не удалось предотвратить, поэтому воздержусь от оценок. Вместе с этим, мы оказались не готовыми и по целому ряду военного оснащения, приобретение которых полностью было в нашей власти и не нуждалось в межправительственных соглашениях. Уже более двух лет армия противника доставляла много хлопот в ночное время суток, поскольку была оснащена всем необходимым. Что нам мешало оснастить армию в достаточном количестве приборами ночного видения, тепловизорами, ночными прицелами, средствами связи, средствами индивидуальной защиты для мобресурса? Ненормально, когда командир управляет боем посредством сотового телефона, когда на взводном опорном пункте нет ночных прицелов или не хватает бронежилетов для призванного из мобресурса личного состава. Следует незамедлительно восполнять все имеющиеся пробелы и понятно, что работа в этом направлении уже ведется. Но делать это надо уже на институциональном уровне, а не «всем миром», как в самом начале карабахского движения. Добровольцы должны ехать на фронт не спонтанно, а направляться в воинские части военными коммисариатами с учетом их воинских специальностей», - говорил Кочарян.
Экс-президент Армении заявил также, что «действия некоторых стран ОДКБ по сути несовместимы с нашим общим членством в военном союзе».
«Очевидно, что интересы этих стран мы не изменим, но сделать для себя серьёзные выводы должны. Надо правильно понять что такое ОДКБ и не иметь от организации заведомо завышенных ожиданий. ОДКБ – ассиметричная структура, стержнем которой являются военно-политические интересы России в самостоятельной и раздельной увязке с интересами каждой из стран-участниц. Нет выраженного интегрированного общего интереса. Где наши общие военно-политические интересы к примеру с Казахстаном или с Киргизией? Наивно полагать, что совместное членство в ОДКБ может перевесить сложившиеся взаимоотношения Казахстана с Турцией и Азербайджаном. Поэтому на ОДКБ следует смотреть в контексте военно-политического и военно-технического сотрудничества с Россией. Такова реальность, и из неё надо исходить», - отмечал экс-президент.
Признание Бундестага
2 июня Бундестаг Германии рассмотрел и утвердил резолюцию по признанию Геноцида армян.
В резолюции преступление, совершенное против армян в Османской империи, было не только названо геноцидом, но и была указана историческая ответственность Германии за него.
«Судьба армян является примером массового уничтожения, этнических чисток и депортаций, и конечно, геноцида. Парламент сожалеет о постыдной роли, которую сыграла в этом Германская империя. Как главный военный союзник Османской империи, Германия была осведомлена о готовящемся против армян преступлении и не попыталась остановить это преступление против человечества», - говорилось в тексте резолюции.
Армен Геворгян вернулся во власть
6 июня Армен Геворгян, ушедший в 2014 году в отставку с поста вице-премьера, был назначен секретарем Совета национальной безопасности Армении.
«Армен Геворгян обладает достаточным опытом, чтобы должным образом выполнять обязанности секретаря Совета национальной безопасности Армении. Он – состоявшийся деятель. Его я знаю почти 20 лет. И за эти 20 лет не помню случая, когда бы у него возникли трудности с выполнением обязанностей. За этот период он имел дело и с Советом нацбезопасности, занимался вопросами, которые непосредственно входят в сферу ответственности Совета», - заявил президент Армении Серж Саргсян.