• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Սեպտեմբերի 23-ին ռուսաստանցի միջնորդ Յուրի Մերզլյակովը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ԼՂ հարցով հատուկ կոմիտեն կարող են համագործակցել մի շարք հարցերի շուրջ:
«Մինսկի խմբի համանախագահները բանակցություններում զբաղվում են միջնորդությամբ, ներկայացնում են առաջարկություններ, իսկ ԵԽԽՎ-ն կարող է ներդրում ունենալ երկու երկրներում հասարակական կարծիքի մոբիլիզացման գործում` կարգավորմանը հասնելու համար անհրաժեշտ փոխզիջումը գտնելու համար: ԵԽԽՎ-ն կարող է նաեւ ակտիվ լինել Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելիս երկու երկրների ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցերում, որոնցից կարեւորագույնը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու պարտավորությունն է», - ասել էր ռուսաստանցի դիվանագետը:
Յուրի Մերզլյակովը կարծիք էր հայտնել, որ «Եվրոպայի Խորհուրդը եւ իր Խորհրդարանական Վեհաժողովը կարող են իրենց վրա վերցնել հակամարտության գոտում զինադադարի ռեժիմի խախտման յուրաքանչյուր դեպքի վերահսկողությունը» եւ «ազդել կողմերի վրա, որպեսզի նրանք հետեւեն ստանձնած պարտավորություններին»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Զոհեր Տավուշում
Սեպտեմբերի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերը խախտել էին հրադադարի ռեժիմը՝ ինտենսիվ կրակ վարելով Տավուշի մարզի սահմանամերձ բնակավայերի ուղղությամբ: Արդյունքում հայկական կողմից խաղաղ բնակիչներ էին զոհվել. Պառավաքարում 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը, Բերդավանում՝ 94-ամյա Շուշան Ասատրյանը եւ 41-ամյա Սոնա Ռեւազյանը:
Միջնորդների արձագանքը
Սեպտեմբերի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները լուրջ մտահոգություն էին հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական շրջաններում եւ դրանց շուրջ ականանետների եւ ծանր զինատեսակների օգտագործման վերաբերյալ:
«Նման զինատեսակների կիրառումը հանգեցնում է հակամարտության անթույլատրելի սրման: Խստիվ հորդորում ենք կողմերին՝ խուսափել քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերից: Կողմերը Ժնեւյան կոնվենցիաներով պարտավորություններ են ստանձնել՝ պաշտպանելու ոչ զինվորականների անվտանգությունը»,- նշել են համանախագահները:
Միջնորդներն ափսոսանք էին հայտնել, որ միջադեպերը տեղի են ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ Նյու Յորքում ծրագրված հանդիպման նախօրեին:
«Մենք ակնկալում ենք նախարարներից ծավալել լուրջ քննարկումներ բանակցային գործընթացի, ինչպես նաեւ հակամարտության սրման միջադեպերի վերաբերյալ: Քանի դեռ մենք չենք կարող հստակ որոշել, թե ինչպես են սկսվել այդ միջադեպերը, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրը մեղադրում է մյուսին, հակամարտության կողմերը պետք է աշխատեն ԵԱՀԿ-ի կողմից հետաքննություն անցկացնելու մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ, ինչպես դա քննարկել էր նախագահների կողմից»,- ասել էին միջնորդները:
Երեւանի արձագանքը
Սեպտեմբերի 25-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում հանդիպում էր ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ եւ իր վրդովմունքն էր հայտնել Ադրբեջանի կողմից զինադադարի կոպիտ խախտումների կապակցությամբ։
«Ադրբեջանը վատ ավանդույթ է դարձրել տարածաշրջանային կարեւոր այցելություններից, բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ Արցախի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին ամեն՝ իրավիճակը սրելը՝ դրանով իսկ կասկածի տակ դնելով հանդիպումների նպատակահարմարությունը, խոչընդոտելով բանակցային գործընթացը»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Պարգեւներ Ալեքսանյանին եւ Ծառուկյանին
Սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագրեր էր ստորագրել «Ալեքս Գրիգ» ընկերության նախագահ Սամվել Ալեքսանյանին եւ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգեւատրելու մասին:
Հրամանագրերում ասված էր, որ նրանք պարգեւատրվել են «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման եւ անցկացման աշխատանքներին ցուցաբերած գործուն աջակցության համար»:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 СЕНТЯБРЯ 2005 ГОДА
23 сентября российский посредник Юрий Мерзляков сказал, что Минская группа ОБСЕ и специальный комитет Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по Нагорному Карабаху могут сотрудничать по целому ряду вопросов.
«Сопредседатели Минской группы занимаются посредничеством на переговорах, вносят предложения, а ПАСЕ могла бы внести вклад в дело мобилизации общественного мнения в двух странах на поиск компромисса, который позволил бы достичь урегулирования. ПАСЕ могла бы быть также активной в вопросах соблюдения обеими сторонами обязательств, взятых при вступлении в Совет Европы, главным из которых является обязательство урегулировать нагорно-карабахский конфликт исключительно мирными средствами», - говорил российский дипломат.
Юрий Мерзляков также отмечал, что «Совет Европы и его Парламентская ассамблея могли бы взять на себя контроль» за каждым случаем нарушения режима прекращения огня в зоне конфликта и «воздействовать на стороны с тем, чтобы они следовали взятым на себя обязательствам».
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 21-27 СЕНТЯБРЯ 2015 ГОДА
Жертвы в Тавуше
24 сентября Вооруженные силы Азербайджана вели интенсивный огонь в направлении приграничных сел Тавушского марза Армении. Жертвами обстрелов стали трое гражданских лиц: 83-летняя жительница села Паравакар Пайцар Агаджанян и жители села Бердаван - 94-летняя Шушан Асатрян и 41-летняя Сона Ревазян.
Реакция посредников
25 сентября сопредседатели Минской группы ОБСЕ выразили серьезную обеспокоенность применением тяжелого вооружения и минометов армянскими и азербайджанскими вооруженными силами в районе гражданских поселений.
«Применение подобных видов оружия приводит только к недопустимой эскалации конфликта. Мы выражаем глубокие соболезнования семьям жертв. Мы строжайшим образом рекомендуем сторонам избегать жертв среди гражданского населения. Стороны взяли на себя обязанности по защите невоенных лиц в рамках Женевской конвенции», - отмечали сопредседатели.
Они выражали сожаление в связи с тем, что подобные инциденты имели место накануне запланированной встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Нью-Йорке.
«Мы надеемся, что между министрами состоятся серьезные обсуждения вокруг переговорного процесса, а также инцидентов, обостряющих конфликт. Пока мы не можем с точностью определить, как именно возникают эти инциденты, поскольку каждая из сторон обвиняет другую. Сторонам конфликта нужно работать над разработкой механизмов проведения расследований со стороны ОБСЕ, как это обсуждалось между президентами»,- отмечали посредники.
Реакция Еревана
25 сентября глава МИД Армении Эдвард Налбяндян встретился в Нью-Йорке с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и выразил возмущение в связи с грубыми нарушениями режима перемирия со стороны Азербайджана, которые привели к человеческим жертвам среди мирного населения.
«В Азербайджане стало плохой традицией обострять ситуацию на линии соприкосновения с Арцахом или на границе с Арменией перед важными региональными визитами и встречами на высоком уровне, тем самым ставя под сомнение целесообразность встреч и препятствуя переговорному процессу», - говорил глава МИД Армении.
Награды Алексаняну и Царукяну
26 сентября прездент Армении Серж Саргсян подписал указы о награждении президента компании «Алекс Григ» Самвела Алексаняна и президента концерна «Мульти Груп» Гагика Царукяна орденами «За заслуги перед отечеством» второй степени.
В указах говорилось, что награды вручаются за «действенное содействие в организации и проведении мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян».