• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Սեպտեմբերի 23-ին ռուսաստանցի միջնորդ Յուրի Մերզլյակովը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ԼՂ հարցով հատուկ կոմիտեն կարող են համագործակցել մի շարք հարցերի շուրջ:
«Մինսկի խմբի համանախագահները բանակցություններում զբաղվում են միջնորդությամբ, ներկայացնում են առաջարկություններ, իսկ ԵԽԽՎ-ն կարող է ներդրում ունենալ երկու երկրներում հասարակական կարծիքի մոբիլիզացման գործում` կարգավորմանը հասնելու համար անհրաժեշտ փոխզիջումը գտնելու համար: ԵԽԽՎ-ն կարող է նաեւ ակտիվ լինել Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցելիս երկու երկրների ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցերում, որոնցից կարեւորագույնը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու պարտավորությունն է», - ասել էր ռուսաստանցի դիվանագետը:
Յուրի Մերզլյակովը կարծիք էր հայտնել, որ «Եվրոպայի Խորհուրդը եւ իր Խորհրդարանական Վեհաժողովը կարող են իրենց վրա վերցնել հակամարտության գոտում զինադադարի ռեժիմի խախտման յուրաքանչյուր դեպքի վերահսկողությունը» եւ «ազդել կողմերի վրա, որպեսզի նրանք հետեւեն ստանձնած պարտավորություններին»:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 21-27
Զոհեր Տավուշում
Սեպտեմբերի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերը խախտել էին հրադադարի ռեժիմը՝ ինտենսիվ կրակ վարելով Տավուշի մարզի սահմանամերձ բնակավայերի ուղղությամբ: Արդյունքում հայկական կողմից խաղաղ բնակիչներ էին զոհվել. Պառավաքարում 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը, Բերդավանում՝ 94-ամյա Շուշան Ասատրյանը եւ 41-ամյա Սոնա Ռեւազյանը:
Միջնորդների արձագանքը
Սեպտեմբերի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները լուրջ մտահոգություն էին հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական շրջաններում եւ դրանց շուրջ ականանետների եւ ծանր զինատեսակների օգտագործման վերաբերյալ:
«Նման զինատեսակների կիրառումը հանգեցնում է հակամարտության անթույլատրելի սրման: Խստիվ հորդորում ենք կողմերին՝ խուսափել քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերից: Կողմերը Ժնեւյան կոնվենցիաներով պարտավորություններ են ստանձնել՝ պաշտպանելու ոչ զինվորականների անվտանգությունը»,- նշել են համանախագահները:
Միջնորդներն ափսոսանք էին հայտնել, որ միջադեպերը տեղի են ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ Նյու Յորքում ծրագրված հանդիպման նախօրեին:
«Մենք ակնկալում ենք նախարարներից ծավալել լուրջ քննարկումներ բանակցային գործընթացի, ինչպես նաեւ հակամարտության սրման միջադեպերի վերաբերյալ: Քանի դեռ մենք չենք կարող հստակ որոշել, թե ինչպես են սկսվել այդ միջադեպերը, քանի որ կողմերից յուրաքանչյուրը մեղադրում է մյուսին, հակամարտության կողմերը պետք է աշխատեն ԵԱՀԿ-ի կողմից հետաքննություն անցկացնելու մեխանիզմի ներդրման ուղղությամբ, ինչպես դա քննարկել էր նախագահների կողմից»,- ասել էին միջնորդները:
Երեւանի արձագանքը
Սեպտեմբերի 25-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում հանդիպում էր ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ եւ իր վրդովմունքն էր հայտնել Ադրբեջանի կողմից զինադադարի կոպիտ խախտումների կապակցությամբ։
«Ադրբեջանը վատ ավանդույթ է դարձրել տարածաշրջանային կարեւոր այցելություններից, բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ Արցախի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին ամեն՝ իրավիճակը սրելը՝ դրանով իսկ կասկածի տակ դնելով հանդիպումների նպատակահարմարությունը, խոչընդոտելով բանակցային գործընթացը»,- ասել էր Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Պարգեւներ Ալեքսանյանին եւ Ծառուկյանին
Սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագրեր էր ստորագրել «Ալեքս Գրիգ» ընկերության նախագահ Սամվել Ալեքսանյանին եւ «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգեւատրելու մասին:
Հրամանագրերում ասված էր, որ նրանք պարգեւատրվել են «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման եւ անցկացման աշխատանքներին ցուցաբերած գործուն աջակցության համար»:

•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 21-27, 2005
On September 23, OSCE Minsk Group’s Russian Co-chair Yuri Merzlyakov stated that the Minsk Group and the Special Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Nagorno-Karabakh could cooperate on a wide range of issues.
“The OSCE Minsk Group Co-chairs are engaged in mediation at the talks and making proposals, whereas PACE could contribute to the mobilization of public opinion in two countries for seeking compromise which could help achieve settlement. PACE could also be active in assuring fulfillment of commitments by two countries taken upon their accession to the Council of Europe. The major commitment is the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict,” he said.
Yuri Merzlyakov Yuri Merzlyakov
Merzlyakov also expressed the opinion that the Council of Europe and its Parliamentary Assembly could “take control over” each incident of ceasefire violation in the conflict area and “exert influence upon the sides and force them to follow commitments they have undertaken.”
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 21-27, 2015
Casualties in Tavush
On September 24, the armed forces of Azerbaijan conducted intensive shelling of the border villages of Armenia’s Tavush marz. The shelling killed three civilians: 83-year-old Paytsar Aghajanyan from Paravakar village and 94-year-old Shushan Asatryan and 41-year-old Sona Revazyan from Berdavan village.
The co-chairs react
On September 25, the OSCE Minsk Group Co-Chairs expressed their serious concerns about Armenian and Azerbaijani forces using mortars and heavy weapons in and around civilian areas.
“The use of such weapons represents an unacceptable escalation in the conflict. We express our deepest condolences to the families of the deceased and recognize the casualties on each side of the international border and Line of Contact. We appeal to the sides in the strongest possible terms to avoid civilian casualties. The sides have an obligation under the Geneva Conventions to protect the safety and security of non-combatants,” the co-chairs said.
They also expressed regret that those incidents took place on the eve of the agreed meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers in New York.
“We expect the Ministers to have a serious discussion on the escalation of violence and the issues surrounding a negotiated settlement. While we are unable to determine with certainty how the violence originated since each side accuses the other, the parties should work towards an OSCE investigation mechanism as discussed between the Presidents,” added the co-chairs.
Yerevan reacts
On September 25, Foreign Minister Edward Nalbandian had a meeting with the OSCE Minsk Group Co-chairs in New York and expressed his indignation over gross ceasefire violations by Azerbaijan, which caused human losses among civilians.
“Azerbaijan has developed a bad practice of escalating the situation, even at the expense of human casualties, on the line of contact with Nagorno-Karabakh and the border with Armenia ahead of important visits to the region and high level meetings, thus undermining the meetings and impeding the negotiation process,” said the Armenian FM.
Awards for Aleksanyan and Tsarukyan
On September 26, Armenian President Serzh Sargsyan signed decrees on conferring President of Alex Grig Samvel Aleksanyan and President of Multi Group Gagik Tsarukyan with the 2nd class orders “For Services to the Motherland”.
Serzh Sargsyan and Gagik Tsarukyan Serzh Sargsyan and Gagik Tsarukyan
Photo: Press office of Armenian President
The decrees mentioned that they were awarded for “active assistance to organization of the events commemorating the Armenian Genocide Centennial.”