• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 4-10
Համալիրի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 90 հազար քառ. մետր: ԱՄՆ-ի կառավարությունը 76 միլիոն դոլար էր ծախսել նոր դեսպանատան կառուցման վրա:
Ելույթ ունենալով դեսպանատան նոր շենքի բացման արարողությանը, դեսպան Ջոն Էվանսն ասել էր, որ «ԱՄՆ-ն մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը»:
Նա հաստատել էր Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ նպաստելու ԼՂ հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Դեսպանը նշել էր, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծմանը հասնելու համար Երեւանն ու Բաքուն ստիպված կլինեն փոխզիջումների գնալ՝ շեշտելով, որ Միացյալ Նահանգները «մտադիր չէ կողմերին հակամարտության լուծում պարտադրել»:
Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ դեսպանատան նոր շենքը ոչ միայն վկայում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացմանն ուղղված այդ երկրի մտադրության մասին, այլեւ հանդիսանում է «ապագայի յուրօրինակ ներդրում»։
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 4-10
Դիվանագիտական սկանդալ Վրաստանի հետ
Մայիսի 4-ին Վրաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Դավիթ Կերեսելիձեն ասել էր, որ Թբիլիսին ստուգում է տեղեկություններն այն մասին, որ ՀՀ Ազգային ժողովի խոսնակ Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Հարավային Օսիայի խորհրդարանի ղեկավար Անատոլի Բիբիլովի հետ, որը Արցախ էր ժամանել որպես դիտորդ մասնակցելու մայիսի 3-ին կայացած ԱԺ ընտրություններին:
Նույն օրը ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը հայտնել էր, որ հանդիպումը կրել է մասնավոր բնույթ եւ «պաշտոնական որեւէ հարց չի քննարկվել» ։
Մայիսի 5-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել էր իր վրաց պաշտոնակից Իրակլի Ղարիբաշվիլիին, որ Հայաստանն անվերապահորեն աջակցում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ դա «անձնական բնույթի, ոչ պաշտոնական շփում էր, որը տեղի էր ունեցել ոչ աշխատանքային օրվա ընթացքում»:
Միաժամանակ, Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Յուրի Վարդանյանը հրավիրվել էր երկրի ԱԳՆ, որտեղ հանդիպել էր փոխնախարար Գիգի Գիգիաձեի հետ: Վրացի դիվանագետը «ծայրահեղ մտահոգություն» էր հայտնել Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ու Անատոլի Բիբիլովի հանդիպման կապակցությամբ:
Աղոթք՝ Վաշինգտոնում
Մայիսի 7-ին Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում տեղի էր ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթք։
Աղոթքի արարողությանը մասնակցել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպան Սամանթա Փաուերը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղար Օլավ Ֆիքսե Թվեյթը եւ այլք:
Ելույթ ունենալով արարողության ընթացքում, Սերժ Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ ԱՄՆ-ն վաղ թե ուշ ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել էր, որ ամերիկյան առաջադեմ հասարակական-քաղաքական գործիչները դեռեւս 19-րդ դարի վերջին խստորեն դատապարտել են սուլթանական կառավարության հակահայկական քաղաքականությունը
«Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան Հենրի Մորգենթաուի անունը ոսկե տառերով է հավերժացվել հայերի բարեկամների շարքում: Ժամանակին նա դարձավ առաջին ամերիկացին, որն աշխարհին պատմեց հայ ժողովրդի նկատմամբ երիտթուրքերի զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ որպես «ազգի ոչնչացման արշավ» որակելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ ժողովուրդը հավերժ կհիշի նաեւ հարյուրավոր այն ամերիկացիներին, ովքեր Հայաստանի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Եվրոպայի տարածքում որբանոցներ հիմնեցին՝ մահից փրկելով եւ խնամելով ցեղասպանությունը վերապրած տասնյակ հազարավոր հայ որբերին»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը:

Овик Абрамян и Ираклий Гарибашвили
Виген Саргсян, Эдвард Налбандян, Серж Саргсян, Джозеф Байден и Саманта Пауэр в Кафедральном соборе Вашингтона
Джон Эванс выступает на открытии посольства
•    15 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 МАЯ 2005 ГОДА
Новое посольство США
6 мая в Ереване открылось новое посольство США.
Общая площадь комплекса составляет 90 тыс. кв. метров. Правительство США потратило на строительство нового посольства $‌76 млн.
Выступая на церемонии открытия нового здания посольства, посол Джон Эванс сказал, что «Соединенные Штаты придают огромную значимость развитию отношений с Арменией».
Джон Эванс подтвердил готовность США содействовать урегулированию нагорно-карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений. Посол сказал, что для достижения решения карабахской проблемы Ереван и Баку должны будут пойти на компромиссы, заметив при этом, что США «не намерены навязывать сторонам решение конфликта».
Джон Эванс выступает на открытии посольства Джон Эванс выступает на открытии посольства
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что новое здание посольства США не только свидетельствует о намерении этой страны активизировать отношения с Арменией, но и является «своеобразным вкладом в будущее».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 МАЯ 2015 ГОДА
Дипломатический скандал с Грузией
4 мая пресс-спикер МИД Грузии Давид Кереселидзе сказал, что Тбилиси проверяет информацию о встрече председателя Национального Собрания Армении Галуста Саакяна с главой парламента Южной Осетии Анатолием Бибиловым, посетившим НКР для участия в качестве наблюдателя в выборах в Национальное Собрание.
В тот же день глава пресс-службы Национального собрания Армении Арсен Бабаян заявил, что встреча Галуста Саакяна и Анатолия Бибилова «носила частный характер» и на ней «никаких официальных вопросов не обсуждалось».
5 мая премьер-министр Армении Овик Абрамян заверил грузинского коллегу Ираклия Гарибашвили в неукоснительной поддержке территориальной целостности и суверенитета Грузии.
Овик Абрамян и Ираклий Гарибашвили  Овик Абрамян и Ираклий Гарибашвили
В телефонной беседе Овик Абрамян заявил, что это была «неформальная коммуникация личного характера в нерабочий день».
В то же время, в МИД Грузии был приглашен посол Армении Юрий Варданян, с которым встретился заместитель министра Гиги Гигиадзе. Грузинский дипломат выразил «крайнюю обеспокоенность» встречей Саакяна и Бибилова.
Молебен в Вашингтоне
7 мая в Кафедральном соборе Вашингтона состоялся молебен по жертвам Геноцида армян.
На церемонии присутствовали президент Армении Серж Саргсян, вице-президент США Джозеф Байден, посол США в ООН Саманта Пауэр, генсек Всемирного совета церквей Олав Фиксе Твейт и другие.
Виген Саргсян, Эдвард Налбандян, Серж Саргсян, Джозеф Байден и Саманта Пауэр в Кафедральном соборе Вашингтона Виген Саргсян, Эдвард Налбандян, Серж Саргсян, Джозеф Байден и Саманта Пауэр в Кафедральном соборе Вашингтона
Выступая в ходе церемонии, Серж Саргсян выразил надежду, что США рано или поздно признают Геноцид армян.
Президент Армении напомнил, что прогрессивные общественно-политические деятели США еще в конце 19-го века строго осуждали антиармянскую политику султанского правительства.
Серж Саргсян выступает в в Кафедральном соборе Вашингтона Серж Саргсян выступает в в Кафедральном соборе Вашингтона
«Имя посла США в Османской империи Генри Моргентау золотыми буквами вписано в список друзей армянского народа. В свое время он стал первым американцем, рассказавшим миру о массовых преступлениях младотурок против армян и назвавшим Геноцид армян «маршем по уничтожению целого народа».
Армянский народ будет вечно помнить также сотни американцев, которые основали приюты на территории Армении, Ближнего Востока и Европы, спасая от смерти и окружая заботой десятки тысяч армянских сирот, переживших Геноцид», - отметил Серж Саргсян.