• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 4-10
Համալիրի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 90 հազար քառ. մետր: ԱՄՆ-ի կառավարությունը 76 միլիոն դոլար էր ծախսել նոր դեսպանատան կառուցման վրա:
Ելույթ ունենալով դեսպանատան նոր շենքի բացման արարողությանը, դեսպան Ջոն Էվանսն ասել էր, որ «ԱՄՆ-ն մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը»:
Նա հաստատել էր Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ նպաստելու ԼՂ հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Դեսպանը նշել էր, որ ղարաբաղյան խնդրի լուծմանը հասնելու համար Երեւանն ու Բաքուն ստիպված կլինեն փոխզիջումների գնալ՝ շեշտելով, որ Միացյալ Նահանգները «մտադիր չէ կողմերին հակամարտության լուծում պարտադրել»:
Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ դեսպանատան նոր շենքը ոչ միայն վկայում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացմանն ուղղված այդ երկրի մտադրության մասին, այլեւ հանդիսանում է «ապագայի յուրօրինակ ներդրում»։
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 4-10
Դիվանագիտական սկանդալ Վրաստանի հետ
Մայիսի 4-ին Վրաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Դավիթ Կերեսելիձեն ասել էր, որ Թբիլիսին ստուգում է տեղեկություններն այն մասին, որ ՀՀ Ազգային ժողովի խոսնակ Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Հարավային Օսիայի խորհրդարանի ղեկավար Անատոլի Բիբիլովի հետ, որը Արցախ էր ժամանել որպես դիտորդ մասնակցելու մայիսի 3-ին կայացած ԱԺ ընտրություններին:
Նույն օրը ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը հայտնել էր, որ հանդիպումը կրել է մասնավոր բնույթ եւ «պաշտոնական որեւէ հարց չի քննարկվել» ։
Մայիսի 5-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել էր իր վրաց պաշտոնակից Իրակլի Ղարիբաշվիլիին, որ Հայաստանն անվերապահորեն աջակցում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ դա «անձնական բնույթի, ոչ պաշտոնական շփում էր, որը տեղի էր ունեցել ոչ աշխատանքային օրվա ընթացքում»:
Միաժամանակ, Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Յուրի Վարդանյանը հրավիրվել էր երկրի ԱԳՆ, որտեղ հանդիպել էր փոխնախարար Գիգի Գիգիաձեի հետ: Վրացի դիվանագետը «ծայրահեղ մտահոգություն» էր հայտնել Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ու Անատոլի Բիբիլովի հանդիպման կապակցությամբ:
Աղոթք՝ Վաշինգտոնում
Մայիսի 7-ին Վաշինգտոնի ազգային մայր տաճարում տեղի էր ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջկրոնական աղոթք։
Աղոթքի արարողությանը մասնակցել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը, ՄԱԿ-ում Միացյալ Նահանգների դեսպան Սամանթա Փաուերը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղար Օլավ Ֆիքսե Թվեյթը եւ այլք:
Ելույթ ունենալով արարողության ընթացքում, Սերժ Սարգսյանը հույս էր հայտնել, որ ԱՄՆ-ն վաղ թե ուշ ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՀ նախագահը հիշեցրել էր, որ ամերիկյան առաջադեմ հասարակական-քաղաքական գործիչները դեռեւս 19-րդ դարի վերջին խստորեն դատապարտել են սուլթանական կառավարության հակահայկական քաղաքականությունը
«Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան Հենրի Մորգենթաուի անունը ոսկե տառերով է հավերժացվել հայերի բարեկամների շարքում: Ժամանակին նա դարձավ առաջին ամերիկացին, որն աշխարհին պատմեց հայ ժողովրդի նկատմամբ երիտթուրքերի զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ որպես «ազգի ոչնչացման արշավ» որակելով Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ ժողովուրդը հավերժ կհիշի նաեւ հարյուրավոր այն ամերիկացիներին, ովքեր Հայաստանի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Եվրոպայի տարածքում որբանոցներ հիմնեցին՝ մահից փրկելով եւ խնամելով ցեղասպանությունը վերապրած տասնյակ հազարավոր հայ որբերին»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը:

John Evans talking at the Embassy opening
The total area of the complex is 90,000 square meters. The U.S. government spent USD 76m to build the new embassy.
Speaking at the opening of the new building, U.S. Ambassador to Armenia John Evans said that “the USA attaches great importance to the development of relations with Armenia”.
John Evans confirmed America’s readiness to assist to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and normalization of Armenian-Turkish relations. The Ambassador said that to solve the Karabakh problem, Yerevan and Baku should make compromises, and added that the USA “doesn’t intend to impose the resolution of the conflict on the parties.”
John Evans talking at the Embassy opening John Evans talking at the Embassy opening
Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that the new building of the U.S. Embassy not only proved the country’s intention to boost relations with Armenia, but it was also a “particular contribution to the future.”
•    5 YEARS AGO: MAY 4-10, 2015
The diplomatic scandal with Georgia
On May 4, Spokesperson of the Georgian MFA David Kereselidze said that the official Tbilisi was clarifying the information on the meeting of Armenian parliament speaker Galust Sahakyan with the speaker of South Ossetia parliament Anatoli Bibilov, who visited Karabakh as an observer at the parliamentary elections.
On the same day, Head of the PR and Media Department of Armenian parliament Arsen Babayan stated that the Sahakyan-Bibilov meeting was “private” and the parties did not discuss “any official matters”.
On May 5, Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan assured his Georgian counterpart Irakli Gharibashvili of Armenia’s rigorous support to the territorial integrity and sovereignty of Georgia.
Hovik Abrahamyan and Irakli Gharibashvili Hovik Abrahamyan and Irakli Gharibashvili
Photo: Armenian Government’s press office
Abrahamyan stated during the phone call that it was “an informal communication of private character on a day-off”.
At the same time, Armenian Ambassador to Georgia Yuri Vardanyan was summoned to the Georgian Foreign Ministry where he met Deputy Minister Gigi Gigiadze. The Georgian diplomat said he was “extremely worried’’ about the meeting between Galust Sahakyan and Anatoli Bibilov.
The prayer in Washington
On May 7, a prayer dedicated to the Armenian Genocide victims was held at the Washington National Cathedral.
The ceremony was attended by Armenian President Serzh Sargsyan, U.S. Vice President Joseph Biden, U.S. Ambassador to the U.N. Samantha Power, as well as Secretary General of the World Council of Churches Olav Fykse Tveit and other guests.
Vigen Sargsyan, Edward Nalbandyan, Sersh Sargsyan, Joe Biden and Samantha Power at Washington National Cathedral Vigen Sargsyan, Edward Nalbandyan, Sersh Sargsyan, Joe Biden and Samantha Power at Washington National Cathedral
Speaking at the ceremony, Serzh Sargsyan expressed the hope that the United States would recognize the Armenian Genocide sooner than later.
The Armenian President recalled that progressive American social-public figures condemned the anti-Armenian policy of the Ottoman sultan’s government back in late 19th century.
Sersh Sargsyan speaks at Washington National Cathedral Sersh Sargsyan speaks at Washington National Cathedral
“U.S. Ambassador Henry Morgenthau’s name has been eternalized in gold letters among the friends of Armenians in the Ottoman Empire. He was the first American to tell the world about the mass killings of the Armenians carried out by Young Turks, describing the Armenian Genocide as an “extermination campaign.”
The Armenian people will also always remember hundreds of Americans who established orphanages in Armenia, Middle East and Europe to save and take care of the tens of thousands of Armenian orphans who survived the Genocide,” said Serzh Sargsyan.