Ռոբերտ Քոչարյանն 2005թ. ապրիլի 24-ին
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ապրիլի 20-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը «կարեւոր է հայ-թուրքական հարաբերութունների համար, քանի որ այն կպատասխանի մեր երկու ժողովուրդների միջեւ գոյություն ունեցող բազմաթիվ հարցերին եւ հնարավորություն կընձեռի նայել դեպի ապագա»։
«Մենք անցյալը հիշում ենք դառնությամբ, բայց առանց ատելության: Մեզ համար դժվար է հասկանալ թուրքական կողմի ագրեսիվ արձագանքը, որն արտահայտվում է ոչ միայն անցյալի ժխտման, այլեւ Հայաստանի շրջափակման մեջ: Մենք կանգնած ենք պարադոքսի առջեւ, որն իմաստավորում է պահանջում: Չարացածությունն ուղեկցում է ողբերգական անցյալի համար պատասխանատու կողմին, այլ ոչ թե զոհին։ Մենք վստահ ենք, որ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կօգնի Թուրքիային հաշտվել իր անցյալի հետ, հաղթահարել այն բարդույթը, որը՝ փոխանցվելով  սերնդեսերունդ, ավելի ու ավելի մեծ դժվարություններ է ստեղծում մեր հարեւան ժողովուրդների հարաբերություններում»,- ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ելույթ ունենալով «Ամենածանր հանցագործությունը, ամենածանր մարտահրավերը. ցեղասպանությունն ու մարդու իրավունքները» խորագրով միջազգային համաժողովին։
Ռոբերտ Քոչարյանն 2005թ. ապրիլի 20-ին Ռոբերտ Քոչարյանն 2005թ. ապրիլի 20-ին
ՀՀ նախագահը նաեւ ասել էր.
«Առաջին համաշխարհային պատերազմը, աշխարհի վերափոխման գլոբալ շահերով եւ դրան հաջորդած 20-րդ դարի գաղափարախոսական մեծ դիմակայությունը, դարձան հայ ժողովրդի օրինական իրավունքների ճանաչման ճանապարհին ծառացած հիմնական խոչընդոտները: Մենք դարձանք Առաջին համաշխարհային պատերազմի զոհը, չնայած մենք չէինք այն սկսել: Մեր հիշողության իրավունքն էլ դարձավ սառը պատերազմի զոհը»:
Բուշն աջակցում է Էրդողանի առաջարկությանը
Ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը հայտարարել էր «Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին օրերի ընթացքում 1,5 հայերի զանգվածային սպանությունների եւ բռնի տեղահանումների» մասին:
«Մենք նայում ենք Թուրքիայի եւ Հայաստանի ազատության, խաղաղության եւ բարգավաճման ապագային` հույս հայտնելով, որ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի վերջերս արված առաջարկը հնարավորություն կտա առաջ տանել այդ գործընթացները»,- ասել էր Բուշը:
Էրդողանի նամակը ՀՀ նախագահին էր ուղարկվել ապրիլի 10-ին: Թուրքիայի վարչապետը, մասնավորապես, առաջարկել էր ստեղծել «մեր երկու երկրների պատմաբաններից եւ այլ փորձագետներից բաղկացած մի խումբ, որը կուսումնասիրի ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի, այլեւ երրորդ երկրների արխիվները, եւ իր եզրահանգումները կներկայացնի միջազգային հանրությանը»:
Քոչարյանի պատասխանն՝ Էրդողանին
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատասխանել էր Էրդողանի նամակին:
Ռոբերտ Քոչարյանն 2005թ. ապրիլի 24-ին Ռոբերտ Քոչարյանն 2005թ. ապրիլի 24-ին
Նամակում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Անցյալին անդրադառնալու Ձեր առաջարկը չի կարող արդյունավետ լինել, եթե այն չի անդրադառնում ներկային եւ ապագային: Արդյունավետ երկխոսության մեջ ներգրավվելու համար մեզ անհրաժեշտ է ստեղծել նպաստավոր եւ համապատասխան քաղաքական միջավայր: Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման պատասխանատվությունը կրում են կառավարությունները, եւ մենք իրավասու չենք այն պատվիրակել պատմաբաններին։ Ուստի, մենք առաջարկել ենք եւ կրկին առաջարկում ենք առանց նախապայմանների մեր երկու երկրների միջեւ հաստատել նորմալ հարաբերություններ։ Ահա այս համատեքստում կարող է գումարվել միջկառավարական հանձնաժողով` քննարկելու երկու երկրների միջեւ առկա ցանկացած խնդիր կամ բոլոր կարեւոր խնդիրները, նպատակ ունենալով լուծել դրանք եւ հասնել փոխըմբռնման»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 20-26
Վավերացման գործընթացի առկախումը
Ապրիլի 22-ին Հայաստանի իշխող կոալիցիայի կազմի մեջ մտնող ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ եւ ՕԵԿ-ի քաղաքական խորհուրդներն հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում առաջարկել են առկախել հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը ՀՀ Ազգային ժողովում:
Նույն օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը կասեցնում է հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման գործընթացը, բայց պահպանում է իր ստորագրությունն այդ փաստաթղթերի տակ։
Ժողովրդին ուղղված հեռուստատեսային ուղերձում ՀՀ նախագահը, մասնավորապես, ասել էր.
«Մեկ տարի շարունակ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից նախապայմանների լեզվով շարադրված հրապարակային խոսքերի պակաս չի զգացվել, մեկ տարի շարունակ Թուրքիան ամեն ինչ արել է ժամանակ ձգելու եւ գործընթացը տապալելու համար: Հետեւաբար` մեր եզրակացությունն ու դիրքորոշումն էլ միանշանակ է.
1. Թուրքիան պատրաստ չէ սկսված գործընթացը շարունակել եւ առանց նախապայմանների, արձանագրությունների տառին համապատասխան քայլերով առաջ շարժվել:
2. Ողջամիտ ժամկետները, մեր կարծիքով, ավարտվել են: Ամեն գնով ապրիլի 24-ն անցկացնելու թուրքական գործելաոճը պարզապես անընդունելի է:
3. Մենք անընդունելի ենք համարում նաեւ Հայաստան-Թուրքիա երկխոսությունն ինքնանպատակ դարձնելու անիմաստ ձեռագիրը եւ այս պահից սկսած` հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը համարում ենք սպառված»:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը՝ Բաքվում
Ապրիլի 26-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն մեկօրյա այցով մեկնել էր Բաքու, որտեղ մասնակցել էր Հոգեւոր առաջնորդների համաշխարհային երկրորդ գագաթնաժողովին:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 20-26
Սրբադասման արարողությունը եւ SOAD-ի համերգը
Ապրիլի 23-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կայացել էր Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողությունը, որին 19:15-ին հաջորդել էր համազգային լռության րոպեն:
Դրանից քիչ հետո Երեւանի Հանրապետության հրապարակում սկսվել էր System of a Down խմբի համերգը:
Դավութօղլուի ուղերձը
Ապրիլի 21-ին Թուրքիայի վարչապետ Ահմետ Դավութօղլուն հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որում «թուրքական կառավարության եւ թուրք ժողովրդի անունից ցավակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին»: Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել էր, թե ապրիլի 24-ին Թուրքիայում Հայ պատրիարքարանի կողմից կմատուցվի հատուկ արարողակարգ՝ ի հիշատակ «զանգվածային կոտորածների ու տեղահանությունների զոհերի»:
«Օսմանյան հայերի հիշատակը եւ հայկական մշակութային ժառանգությունը հարգելը Թուրքիայի պատմական եւ մարդասիրական պարտքն է: Այս ըմբռնումով, Օսմանյան հայերի հիշատակն ապրիլի 24-ին Հայկական պատրիարքարանի կողմից մատուցվելիք կրոնական արարողությամբ կհարգվի Թուրքիայում, ինչպես դա արվում է ամբողջ աշխարհում»,- ասվում էր Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության մեջ:
Ահմետ Դավութօղլուն Ահմետ Դավութօղլուն
«Հնարավոր է ճանաչել Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կատարվածի պատճառներն ու դրանց իրականացնողներին: Այնուամենայնիվ, ամեն ինչ կապակցելով ընդամենը մեկ բառի հետ եւ ողջ պատասխանատվությունը բարդել բացառապես Թուրքիայի ժողովրդի վրա եւ իրականացնել դա թշնամական հռետորաբանությամբ, բարոյական եւ իրավական տեսանկյունից խնդրահարույց է: Որպես հարյուր տարի առաջ լավ եւ վատ օրերին միեւնույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովուրդների ժառանգներ` մեր փոխադարձ պատասխանատվությունն է ամոքել վերքերը եւ վերականգնվել: Թուրքիան անտարբեր չի գտնվի այս պատասխանատվության հանդեպ եւ կշարունակի անել հնարավոր ամեն ինչ` բարեկամության եւ խաղաղության համար»,- նշել էր Թուրքիայի վարչապետը:
Ավստրիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
Ապրիլի 21-ին Ավստրիայի խորհրդարանն ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
Ավստրիական խորհրդարանում ներկայացված 6 քաղաքական խմբակցությունների ընդունած միացյալ հայտարարությունում նշվում էր, որ 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված զանգվածային կոտորածները եղել են «ցեղասպանություն»:
«Հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն էր»
Ապրիլի 24-ին Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային կոտորածները անվանել էր «ցեղասպանություն»:
Յոահիմ Գաուկը Յոահիմ Գաուկը
«Հայերին վիճակված ճակատագիրը զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների, տեղահանումների եւ, այո, ցեղասպանությունների պատմության օրինակ է: Այս ծրագրավորված, հաշվարկված հանցանքը բաժին ընկավ հայերին միայն մեկ պատճառով՝ նրանք հայեր էին»,- ասել էր Գերմանիայի նախագահը` ելույթ ունենալով Բեռլինի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը:
Պուտին. 1915թ. իրադարձությունները ցնցեցին ողջ աշխարհը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում հայտարարել էր, որ «ռուս ժողովուրդն այսօր սգում է հայ ժողովրդի հետ միասին»:
Այս մասին Վլադիմիր Պուտինն ասել էր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողության շրջանակում իր ելույթի ընթացքում:
Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 2015թ. ապրիլի 24-ին Վլադիմիր Պուտինը Երեւանում 2015թ. ապրիլի 24-ին
«1915թ. իրադարձությունները ցնցեցին ողջ աշխարհը, իսկ Ռուսաստանում դրանք ընկալվեցին որպես սեփական ցավ: Հազարավոր հայեր ապաստան գտան Ռուսաստանի տարածքում եւ փրկվեցին: Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին: Այսօր Ռուսաստանի հարյուրավոր քաղաքներում կանցկացվի շուրջ 2000 ոգեկոչման միջոցառում»,- ասել էր ՌԴ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել եւ մնում է այն, որ մարդկանց զանգվածային սպանությունները չունեն որեւէ արդարացում: Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել էր, որ միջազգային հանրությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ, որ անցյալի ողբերգական իրադարձությունները այլեւս երբեք չկրկնվեն:
Էրդողանի ցավակցությունները
Ապրիլի 24-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ցավակցությունն էր հայտնել Թուրքիայի հայ համայնքին ապրիլի 24-ի կապակցությամբ:
«Այս օրը, որը կարեւոր նշանակություն ունի մեր հայ քաղաքացիների համար, ես եւս մեկ անգամ հարգանքի տուրք եմ մատուցում օսմանյան բոլոր հայերի հիշատակին, որոնք կորցրին իրենց կյանքը Առաջին աշխարհամարտում, եւ իմ ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց երեխաներին եւ թոռներին»,- ասել էր Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ «հայկական համայնքի տնտեսական, սոցիալական, մշակութային եւ քաղաքական ներդրումը ինչպես Օսմանյան կայսրությունում, այնպես էլ Թուրքիայում, մշտապես երախտագիտությամբ է հիշվելու»։
Ռեջեփ Էրդողանը Ռեջեփ Էրդողանը
Միաժամանակ՝ Էրդողանը նշել էր, որ «Օսմանյան կայսրությունում տուժել են բոլոր ազգերի միլիոնավոր ներկայացուցիչներ»:
«Մեզ հաջողվել է հիմնել Թուրքիայի հանրապետությունը՝ ոչ թե մոռացության մատնելով, այլ սովորելով հաղթահարել այդ տառապանքները: Այսօր մենք աշխատում ենք եւ ձգտում ենք մեր բոլոր քաղաքացիների ու ընկերների հետ համատեղ՝ անկախ նրանց էթնիկ կամ կրոնական պատկանելությունից, հասնել ավելի լավ ապագայի՝ հիմնվելով խաղաղության, ներդաշնակության եւ եղբայրության վրա»,- շեշտել էր Թուրքիայի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ իրենք տեղյակ են «այն ցավալի իրադարձություններից, որոնց անցյալում առերեսվել է հայ համայնքը, եւ կիսում են նրանց վիշտը»:

• 15 YEARS AGO: APRIL 20-26, 2005
Armenian president Robert Kocharyan said in Yerevan on April 20 that the recognition of the Armenian Genocide “is vital for Armenian-Turkish relations, since it will give answers to many questions existing between our nations and will give an opportunity to face the future”.
“We remember the past with bitterness but without hate. It’s hard for us to understand the aggressive reaction of the Turkish side which is expressed not only in the denial of the past but also in the blockade of today’s Armenia. We are confronted with a paradox which should be understood. The side responsible for the tragic past bears malice, not the victims. We are certain that the international recognition of the Genocide will allow Turkey to put up with its past, overcome the complex which, having passed on from generation to generation creates new difficulties in relations between our neighbor nations,” he said at the international conference “Ultimate crime, ultimate challenge: genocide and human rights”.
Kocharyan also said:
“The World War I with its global interests to alter the world and the great ideological confrontation of the 20th century which has followed it, became the principal obstacles on the path of recognition of Armenian people’s legal rights. We have become the victims of the World War I, though we have not launched it. Our right to remember became the victim of the Cold War.”
George Bush supports Erdogan’s proposal
On April 24 U. S. President George W. Bush spoke of the “forced exile and mass killings of as many as 1.5 million Armenians during the last days of the Ottoman Empire”.
“We look to a future of freedom, peace, and prosperity in Armenia and Turkey and hope that Prime Minister Erdogan's recent proposal for a joint Turkish-Armenian commission can help advance these processes,” said George W. Bush.
The letter of Turkish Prime Minister Recep Erdogan, which President Bush mentioned, was sent to Armenian President on April 10, 2005. In his letter, Turkish PM particularly suggested “establishing a joint group consisting of historians and other experts from our two countries to study the developments and events of 1915 not only in the archives of Turkey and Armenia but also in the archives of all relevant third countries and to share their findings with the international public”.
Kocharyan’s response to Erdogan
On April 26 Armenian President Robert Kocharyan responded to Erdogan’s proposal.
The response read in particular:
“Your proposal to touch upon the past cannot be productive if it doesn’t refer to the present and to the past. In order to get involved into a productive dialogue we need to create a favorable and relevant political environment. The responsibility for the development of bilateral relations lies with the governments and we are not authorized to entrust it to the historians. Taking this into consideration, we have suggested and still suggest establishing normal relations between our countries without preconditions.”
• 10 YEARS AGO: APRIL 20-26, 2010
Ratification is put on hold
On April 22 political councils of parties, included in the ruling coalition, made a joint statement in which they suggested putting the process of ratifying Armenian-Turkish protocols in the National Assembly of Armenia on hold.
The political councils of the Republican Party of Armenia, “Prosperous Armenia” Party and “Orinats Yerkir” party grounded the suggestion by the fact that Turkey put forward preconditions and violated the agreements, reached earlier.
On the same day Armenian President Serzh Sargsyan declared that Armenia was suspending the procedure of ratifying the Armenian-Turkish Protocols but keeping the signature on those documents.
He said in a televised address:
“For a whole year, Turkey’s senior officials have not spared public statements in the language of preconditions. For a whole year, Turkey has done everything to protract time and fail the process. Hence, our conclusion and position are straightforward:
1.Turkey is not ready to continue the process that was started and to move forward without preconditions in line with the letter of the Protocols.
2.The reasonable timeframes have, in our opinion, elapsed. The Turkish practice of bypassing the 24th of April at any cost is simply unacceptable.
3.We consider unacceptable the pointless efforts of making the dialogue between Armenia and Turkey an end in itself; from this moment on, we consider the current phase of normalization exhausted”.
Armenian Catholicos travels to Azerbaijan
Catholicos of All Armenians Karekin II made a one-day visit to Baku on April 26 to participate in the Second World Summit of Religious Leaders.
• 5 YEARS AGO: APRIL 20-26, 2015
The canonization ceremony and the SOAD concert
On April 23 the Mother See of Holy Etchmiadzin held the Canonization of Martyrs Ceremony, followed by national moment of silence at 19:15.
Soon afterwards System of a Down concert kicked off in Republic Square in Yerevan.
Davutoglu’s statement
On April 21, 4 days prior to the Armenian Genocide Centennial, Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu made a statement to “express condolences of the Turkish government and its people to the Armenian people”.
He added that on April 24 the Armenian Patriarchate of Turkey would serve a special ceremony in commemoration of “the victims of mass killings and deportations”.
“To protect the memory of the Ottoman Armenians and the Armenian cultural heritage is a humane and historic duty of Turkey. With this understanding, the Ottoman Armenians will be commemorated in Turkey just like in the entire world through a religious ceremony to be held on April 24 by the Armenian Patriarchate,” Davutoglu said in a statement.
“It’s possible to identify the reasons and perpetrators of what happened during the World War I. However, demoting everything to a single word and to put the responsibility solely on the Turkish people and associating it with hate speech is consciously and legally problematic. As the descendants of two nations that shared good and bad times 100 years ago, we are responsible for healing the wounds of the past. Turkey is not indifferent to this responsibility. We will continue doing everything possible to establish peace and friendship,” he stated.
Austria recognizes the Armenian Genocide
On April 21 the Austrian parliament adopted a resolution condemning the Armenian Genocide.
The joint statement adopted by 6 political parties represented in the Austrian parliament noted that the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire 100 years ago were “genocide’’.
German President: “It was genocide”
On April 24 German President Joachim Gauck called the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire 100 years ago “genocide”.
“The fate of the Armenians is an example of the history of mass exterminations, ethnic cleansing, deportations and, yes, the genocides that left such a terrible mark on the 20th century. This planned, criminally calculated act struck Armenians for one reason alone: because they were Armenians,” he said at the Armenian Genocide Centennial event at the Berlin Cathedral, dedicated to the Centennial of the Genocide.
Putin: “1915 events shook the whole world”
On April 24 in Yerevan, Russian President Vladimir Putin said that “the Russian people are mourning with the Armenian people today”.
Vladimir Putin made that remark while addressing a speech at the remembrance ceremony of the Armenian Genocide Centennial at the Tsitsernakaberd Memorial.
“1915 events shook the whole world and Russia perceived them as our own pain. Thousands of Armenians found sanctuaries in Russia and survived. Today we are mourning together with the Armenian people. Around 2000 remembrance events will be held in hundreds of Russian cities today,” he said.
According to Putin, Russia’s stance had been and was that mass killings of people had no justification.
Vladimir Putin stressed that the international community ought to do its best so as the tragic events of past would not ever happen again.
Erdogan’s condolences
On April 24 President of Turkey Recep Tayyip Erdogan extended condolences to the Armenian community of Turkey.
“On this day that carries a special significance for our Armenian citizens, I once again respectfully commemorate all the Ottoman Armenians who lost their lives amid the conditions of the World War I and extend my condolences to their children and grandchildren,” said the Turkish President.
According to him, “Armenian community’s economic, social, cultural and political contributions both to the Ottoman Empire and the Republic of Turkey will always be remembered with appreciation”.
At the same time, Erdogan noted that “millions from all nations also perished within the boundaries of the Ottoman Empire”.
“We succeeded in establishing the Republic of Turkey not by forgetting these sufferings, but by learning to cope with them. Today, we are working and striving together with all our citizens and friends, regardless of their ethnic or religious identities, to attain a better future on the basis of peace, harmony and fraternity,” said Erdogan.
He added that Turkey “is cognizant of the sorrowful events experienced in the past by the Armenian community and sincerely shares their pain”.