Սերժ Սարգսյանը 2005թ. հունվարի 18-ին
Հունվարի 13-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Իվանովը հայտարարել էր, որ «Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, եւ այն ինքնուրույն կորոշի, որ ուղղությամբ շարժվել»:
Սերգեյ Իվանովը 2005 թվականին Սերգեյ Իվանովը 2005 թվականին
«Մենք Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության անդամներ ենք: Հայաստանում տեղակայված է ռուսաստանյան խոշոր ռազմակայան: Մենք ունենք սերտ տնտեսական եւ մշակութային կապեր», - ասել էր Սերգեյ Իվանովը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում Ռուսաստանի դեսպանատանը` ԱՄՆ կատարած իր աշխատանքային այցի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսում:
Միեւնույն ժամանակ, նշել էր նա՝ «մենք չենք բրդելու Հայաստանին որեւէ ուղղությամբ»:
Հայ խաղաղապահներն Իրաքում
Հունվարի 18-ին հայ խաղաղապահ զորախումբը (46 ռազմական բժիշկ, վարորդներ ու սակրավորներ) մեկնել էր Իրաք:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը հայ խաղաղապահների մեկնումը Իրաք անվանել էր «շատ կարեւոր իրադարձություն Հայաստանի, Միացյալ Նահանգների եւ միջազգային կոալիցիայի համար»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Ջոն Էվանսը 2005թ. հունվարի 18-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Ջոն Էվանսը 2005թ. հունվարի 18-ին
«Մենք ողջունում ենք այս զորախումբն Իրաքում տեղակայելու մասին Հայաստանի կառավարության որոշումը: Իրաքում իրավիճակը բարդ է, եւ մենք հասկանում ենք, որ զորախումբ ուղարկելու որոշումը հեշտ չէր», - ասել էր Ջոն Էվանսը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք չենք կարող հեռու մնալ տարածաշրջանային գործընթացներից՝ մասնավորապես, Իրաքում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված միջազգային ջանքերից»:
«Հայաստանը ներգրավվում է մի գործընթացի մեջ, որը չնայած համաշխարհային հանրության եւ այդ թվում հայ հասարակության ոչ միանշանակ ընկալմանը, հանդիսանում է միջազգային անվտանգության կառուցման կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկը»,- ասում էր պաշտպանության նախարարը: Նա նկատել էր, որ «միջազգային հանրությանը լիարժեք ինտեգրվելու մեր ցանկությունը որոշակի բարոյական պարտավորություններ է ենթադրում»:
Սերժ Սարգսյանը 2005թ. հունվարի 18-ին Սերժ Սարգսյանը 2005թ. հունվարի 18-ին
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-19
Թուրքիային ուղղված «ազդանշանը»
Հունվարի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ պետք է «ազդանշան» դառնա Թուրքիայի համար եւ Անկարային հիշեցնի ստանձնած պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտության մասին:
Ելույթ ունենալով Երեւանում իր ռուսաստանցի պաշտոնակցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել էր, որ Հայաստանը կատարելու է ստորագրված արձանագրություններով նախատեսված իր բոլոր պարտավորությունները: «Չէի ցանկանա մտածել, թե Թուրքիայի իշխանությունները հատուկ են արգելափակում արձանագրությունների վավերացումը»,- նշել էր նա:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Սերգեյ Լավրովը Երեւանում 2010թ. հունվարի 14-ին Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Սերգեյ Լավրովը Երեւանում 2010թ. հունվարի 14-ին
Սերգեյ Լավրովն էլ ասել էր, որ Մոսկվան «ոչ կոռեկտ է համարում հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները արհեստականորեն շաղկապելու փորձերը»:
«Մենք այդ գործընթացների միջեւ ոչ մի կապ չենք տեսնում»,- ընդգծել էր Լավրովը:
Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լուցենբերգերը Մեդիանաքսի հետ հարցազրույցում ողջունել էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը:
«Ես ողջունում եմ Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որը ճանապարհ է հարթում Ազգային Ժողովի կողմից հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված արձանագրությունների վավերացման գործընթացը սկսելու համար: Հուսով եմ, որ գործընթացը երկու երկրներում էլ հարթ կավարտվի, խելամիտ ժամկետներում եւ առանց որեւէ նախապայմանների»,- ասում էր դիվանագետը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-19
Սարսափելի սպանություն Գյումրիում
Հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը սպանեց Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամներին՝ Սերյոժա Ավետիսյանին, Հասմիկ Ավետիսյանին, Աիդա Ավետիսյանին, Արմեն Ավետիսյանին, Արաքսյա Պողոսյանին, Հասմիկ Ավետիսյանին: 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց:
Հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունել էր Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինին, որը նշել էր, որ ռուսաստանյան կողմը շահագրգռված է դեպքի մանրամասների շուտափույթ բացահայտմամբ եւ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում: Նա ընդգծել էր, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի ղեկավարությունը համագործակցում է Հայաստանի իրավապահ մարմինների հետ եւ աջակցում է գործի քննությանը:
Երեւանի բնակիչները սգում են Ավետիսյանների մահը Երեւանի բնակիչները սգում են Ավետիսյանների մահը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունվարի 13-ին հանդիպել էր Գյումրի ժամանած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Արկադի Բախինի հետ: Վերջինս ՀՀ պաշտպանության նախարարին էր ներկայացրել հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ ՌԴ պաշտպանության նախարարության հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքները:
Հունվարի 15-ին Գյումրիում տեղի ունեցավ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների հետ հրաժեշտի արարողությունը:
Հուղարկավորությանը մասնակցել էին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը, պատգամավորներ:
Գեւորգ Կոստանյանը Գյումրիում մի քանի հազար ցուցարարների ներկայությամբ հայտարարել էր, որ կդիմի ՌԴ գլխավոր դատախազին՝ Վալերի Պերմյակովին Հայաստանի արդարադատությանը հանձնելու պահանջով:
«Ես՝ որպես գլխավոր դատախազ, տղամարդավարի ձեզ ասում եմ, որ այս պահանջով միանշանակ դիմելու եմ ՌԴ գլխավոր դատախազին»,- ասել էր Կոստանյանը:
Հունվարի 15-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինն ուղերձ էր հղել է Հայաստանի քաղաքացիներին:
«Այսօր Գյումրիում տեղի ունեցավ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների հուղարկավորությունը: Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ցավակցել որեւէ նորմալ մարդու գիտակցության մեջ չտեղավորվող հանցավոր արարքի զոհերի հարազատներին ու մտերիմներին: Նման գազանությունները արդարացում չունեն: Նրանք ոչ ազգություն ունեն, ոչ էլ պետական պատկանելություն: Դեսպանատան բոլոր աշխատակիցները կիսում են եղբայրական հայ ժողովրդի կորստի ցավը ու սգում են նրա հետ: Վստահ եմ, որ հանցագործը կպատժվի օրենքի ողջ խստությամբ: Հայաստանի եւ ՌԴ իրավապահ մարմիններն համատեղ հետաքննություն են վարում: Այն անկողմնակալ ու համապարփակ կլինի: Ես դրանում կասկած չունեմ: Հայ-ռուսական բարեկամության բազմադարյա պատմության մեջ եղել են բարդ էջեր, սակայն մենք մշտապես համատեղ ուժերով հաղթահարել ենք դժվարությունները, միմյանց աջակցելով: Հավատում եմ, որ հիմա էլ այդպես կլինի»:
Հունվարի 18-ին տեղի ունեցավ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Սերժ Սարգսյանի հեռախոսազրույցը:
«Ռուսաստանյան պետության ղեկավարը եւս մեկ անգամ ցավակցել է զոհվածների հարազատներին, ինչպես նաեւ ողջ հայ ժողովրդին`Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ: Ռուսաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ քննչական միջոցառումները կանցկացվեն սեղմ ժամկետներում եւ մեղավորները կկրեն օրենքով նախատեսված պատիժը: Վլադիմիր Պուտինը նաեւ հույս է հայտնել, որ Հայաստան ժամանած ռուսաստանյան բժիշկներն իրեն հայ գործընկերների հետ միացին անհրաժեշտ բարձրակարգ օգնություն կցուցաբերեն ողբերգության ժամանակ կենդանի մնացած վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանին: Ռուսաստանյան պետության ղեկավարը նաեւ վստահեցրել է իր հայ պաշտոնակցին, որ անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը կարող է բժշկական ինքնաթիռ ուղարկել` Մոսկվայում երեխայի հետագա բուժումը կազմակերպելու համար»,- ասված էր Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Հունվարի 19-ին Սերյոժա Ավետիսյանը մահացավ:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ էր հղել երեխայի մահվան կապակցությամբ:
«Մեզ չհաջողվեց փրկել փոքրիկ Սերյոժայի կյանքը: Չնայած հայ եւ ռուս բարձրակարգ բժիշկների անսահման ճիգերին՝ մենք կորցրինք նրան: Հանգավ լույսը, որը Գյումրիի ոճրագործությունից հետո բոլորիս միակ սփոփանքն էր, որն անվերականգնելին գոնե ինչ-որ չափով լցնելու համար անելիք էր թողնում մեզ: Ավա՜ղ, չստացվեց, չնայած հնարավոր եւ անհնարին բոլոր ջանքերին՝ չստացվեց»,- հայտարարել էր նախագահը:
Էրդողանի  ու Սարգսյանի նամակագրությունը
Հունվարի 16-ին ՀՀ նախագահը պատասխանել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նամակին: Վերջինս Սերժ Սարգսյանին հրավիրել էր Թուրքիա՝ մասնակցելու ապրիլի 24-ին Չանակալեի ճակամարտի 100-ամյակի միջոցառումներին: Էրդողանը հրավերներ էր ուղարկել 102 պետությունների ղեկավարներին, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանին ու ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային:
Սերժ Սարգսյանի պատասխան նամակում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Ավա՜ղ, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը եւ տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին: Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի եւ ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը: Ուստի, խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին՝ ոգեկոչելով մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը»:

Serzh Sargsyan on January 18, 2005
On January 13, 2005 Russian Defense Minister Sergey Ivanov said that “Armenia is a sovereign state and it will make independent decision” at the press conference in Russian Embassy in Washington, held in conclusion of his working visit to the United States.
Sergey Ivanov in 2005 Sergey Ivanov in 2005
“Together we make part of the Collective Security Treaty Organization (CSTO). A large Russian military base is located in Armenia. We have very close economic and cultural links,” Sergey Ivanov said. At the same time, he noted that Russia “will not push Armenia in any direction”.
Armenian peacekeepers arrive in Iraq
Armenian peacekeeping contingent (46 medical officers, sappers, and drivers) traveled to Iraq on January 18.
U.S. Ambassador to Armenia John Evans called the dispatch of the Armenian peacekeepers to Iraq “a very important event for Armenia, the United States and the international coalition”.
“We welcome the decision of the Armenian government to station this contingent in Iraq. The situation in Iraq is complicate, and we understand that the decision to send the contingent was a difficult one,” said John Evans.
Serzh Sargsyan and John Evans on January 18, 2005 Serzh Sargsyan and John Evans on January 18, 2005
Armenian Defense Minister Serzh Sargsyan said that “we cannot stay aside the regional processes, especially the international efforts for establishment of peace and stability in Iraq”.
“Armenia is getting involved in a process, which, despite the ambiguous perception on the part of the international community as well as by the Armenian society, is one of the most important components of building international security,” he said. Sargsyan noted that “our striving for full integration into the international community brings forth certain moral obligations”.
Serzh Sargsyan on January 18, 2005 Serzh Sargsyan on January 18, 2005
•    10 YEARS AGO: JANUARY 1-19, 2010
A “signal” for Turkey
On January 14, 2010 Armenian Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian stated that the decision of the Constitutional Court concerning Armenian-Turkish protocols should become a “signal” for Turkey and remind Ankara of the necessity to fulfill the commitments it undertook.
Speaking at a press conference in Yerevan with his Russian counterpart, Nalbandian stressed that Armenia would fulfill the commitments provided for by the protocols. “I would not like to think that the Turkish authorities intentionally block the ratification of protocols,” he noted.
Edward Nalbandian and Sergey Lavrov at a news conference in Yerevan Edward Nalbandian and Sergey Lavrov at a news conference in Yerevan
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in his turn that the Kremlin “views as inappropriate the efforts to artificially link the processes of normalizing Armenian-Turkish relations and Karabakh conflict settlement”.  “We see no link between these processes”, he stressed.
Head of European Union Delegation in Armenia Raul de Luzenberger welcomed the decision of the Constitutional Court of Armenia in the interview to Mediamax.
“I welcome the decision of the Constitutional Court which opens the way for the parliamentary ratification procedure of the protocols on the normalization of Armenian-Turkish relations. I hope that the ratification process will be completed smoothly in both countries, within a reasonable timeframe and without any preconditions,” he noted.
•    5 YEARS AGO: JANUARY 1-19, 2015
The horrifying murder in Gyumri
In the early morning of January 12, soldier serving in the Russian military base in Gyumri Valeriy Permyakov killed six members of Avetisyan family: Seryozha Avetisyan, Hasmik Avetisyan, Aida Avetisyan, Armen Avetisyan, Araksya Poghosyan, and Hasmik Avetisyan. Another child, 6-month-old Seryozha Avetisyan was taken to hospital with gunshot wounds.
On the same day Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan held a meeting with Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin. The latter said that Russia wanted the crime to be solved as soon as possible and the perpetrators to be brought to justice. Volynkin also stressed that the command staff of the Russian military base was fully cooperating with Armenian law enforcement bodies and the investigation.
On the following day Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan had a meeting with First Deputy Defense Minister of Russia, General of the Army Arkady Bakhin in Gyumri today. Bakhin introduced Ohanyan to the measures taken by the Russian Defense Ministry’s commission in order to detect regarding the crime in Gyumri.
The lying in repose ceremony took place in Gyumri on January 15. The funeral was attended by Armenian parliament speaker Galust Sahakyan, Prosecutor General Gevorg Kostanyan, and MPs.
Gevorg Kostanyan addressed the thousands of protesters in Gyumri, announced he would send a written request to the Prosecutor General of Russia demanding to transfer the legal Valeriy Permyakov to the Armenian justice.
“I give a man’s word that I will definitely make that demand to the Russian Prosecutor General,” he said.
On the same day Ambassador Ivan Volynkin addressed the citizens of Armenia, saying:
“The funeral of the Avetisyans family was held in Gyumri today. I would like to once again express condolence to the relatives and friends of the innocent victims of the criminal act which any normal human being can’t grasp. Such atrocities have no justifications. They belong to no nationality or state. All the associates of the Embassy share the pain of the loss with the brotherly people of Armenia and mourn together with them. I am sure the criminal will be punished to the fullest extent of the law. The Armenian and Russian law enforcement bodies are holding a joint investigation. It will be objective and comprehensive. I have no doubts about it.There were tough pages in the centuries-long history of Russian-Armenian friendship, but we always overcame the hurdles with joint efforts and support for each other. I believe that will be the case now too.”
On January 18 the Armenian and Russian Presidents held a conversation over the phone.
“President Vladimir Putin again expressed condolences to the relatives of the killed as well as the whole Armenian people regarding the tragedy in Gyumri, where an entire family was murdered several days ago. The Russian President has expressed the confidence that all the necessary investigative actions will be taken as soon as possible and the perpetrators will be prosecuted according to the law. Vladimir Putin has also expressed the hope that Russian doctors sent to Gyumri will provide the necessary qualified treatment to the 6-month-old survivor of the tragedy Seryozha Avetisyan. The Russian President has also assured his Armenian counterpart that if needed, Russia would be ready to send a medical aircraft to take the infant to Moscow for further treatment,” the Kremlin said in a press statement.
On January 19, Seryozha Avetisyan died.
Armenian President Serzh Sargsyan expressed his condolences on the death of the 6-month-old child.
“We did not manage to save little Seryozha’s life. Despite the efforts taken by Armenian and Russian highly-qualified specialists, we lost him. The light, our only consolation after the Gyumri atrocity that let us fill the irrevocable gap to some extent, has faded. Unfortunately, we didn’t manage to save him despite doing everything possible and impossible,” said Sargsyan.
The Erdogan-Sargsyan correspondence
On January 16 Armenian President Serzh Sargsyan responded to the invitation of his Turkish counterpart to the festivities, scheduled for April 24 to commemorate the centennial of the Çanakkale battle. According to the Turkish press, President Recep Tayyip Erdogan extended invitations to 102 leaders including Sargsyan and U.S. President Barack Obama.
In particular, Sargsyan’s response read:
“Alas, Turkey continues its traditional policy of denialism, “improving” its tools of history distortion year by year. This time Turkey marks the anniversary of the Battle of Gallipoli on April 24 for the first time, while it actually began on March 18, 1915 and lasted till late January, 1916. Furthermore, allies’ land campaign- the Gallipoli land battle - took place on April 25, 1915. What purpose does it serve if not a simple-minded goal to distract the attention of the international community from the events dedicated to the centennial of the Armenian Genocide? Whereas, before organizing a commemorative event, Turkey has much more important obligation towards its own people and the entire humanity, namely the recognition and condemnation of the Armenian Genocide. Hence, when calling for international peace I would advise you not to forget sending a message to the world to recognize the Armenian Genocide, thus paying a tribute to the memory of 1.5 million innocent victims.”