Սերժ Սարգսյանը 2005թ. հունվարի 18-ին
Հունվարի 13-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Իվանովը հայտարարել էր, որ «Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, եւ այն ինքնուրույն կորոշի, որ ուղղությամբ շարժվել»:
Սերգեյ Իվանովը 2005 թվականին Սերգեյ Իվանովը 2005 թվականին
«Մենք Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության անդամներ ենք: Հայաստանում տեղակայված է ռուսաստանյան խոշոր ռազմակայան: Մենք ունենք սերտ տնտեսական եւ մշակութային կապեր», - ասել էր Սերգեյ Իվանովը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում Ռուսաստանի դեսպանատանը` ԱՄՆ կատարած իր աշխատանքային այցի արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսում:
Միեւնույն ժամանակ, նշել էր նա՝ «մենք չենք բրդելու Հայաստանին որեւէ ուղղությամբ»:
Հայ խաղաղապահներն Իրաքում
Հունվարի 18-ին հայ խաղաղապահ զորախումբը (46 ռազմական բժիշկ, վարորդներ ու սակրավորներ) մեկնել էր Իրաք:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը հայ խաղաղապահների մեկնումը Իրաք անվանել էր «շատ կարեւոր իրադարձություն Հայաստանի, Միացյալ Նահանգների եւ միջազգային կոալիցիայի համար»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Ջոն Էվանսը 2005թ. հունվարի 18-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Ջոն Էվանսը 2005թ. հունվարի 18-ին
«Մենք ողջունում ենք այս զորախումբն Իրաքում տեղակայելու մասին Հայաստանի կառավարության որոշումը: Իրաքում իրավիճակը բարդ է, եւ մենք հասկանում ենք, որ զորախումբ ուղարկելու որոշումը հեշտ չէր», - ասել էր Ջոն Էվանսը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք չենք կարող հեռու մնալ տարածաշրջանային գործընթացներից՝ մասնավորապես, Իրաքում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված միջազգային ջանքերից»:
«Հայաստանը ներգրավվում է մի գործընթացի մեջ, որը չնայած համաշխարհային հանրության եւ այդ թվում հայ հասարակության ոչ միանշանակ ընկալմանը, հանդիսանում է միջազգային անվտանգության կառուցման կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկը»,- ասում էր պաշտպանության նախարարը: Նա նկատել էր, որ «միջազգային հանրությանը լիարժեք ինտեգրվելու մեր ցանկությունը որոշակի բարոյական պարտավորություններ է ենթադրում»:
Սերժ Սարգսյանը 2005թ. հունվարի 18-ին Սերժ Սարգսյանը 2005թ. հունվարի 18-ին
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-19
Թուրքիային ուղղված «ազդանշանը»
Հունվարի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ պետք է «ազդանշան» դառնա Թուրքիայի համար եւ Անկարային հիշեցնի ստանձնած պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտության մասին:
Ելույթ ունենալով Երեւանում իր ռուսաստանցի պաշտոնակցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել էր, որ Հայաստանը կատարելու է ստորագրված արձանագրություններով նախատեսված իր բոլոր պարտավորությունները: «Չէի ցանկանա մտածել, թե Թուրքիայի իշխանությունները հատուկ են արգելափակում արձանագրությունների վավերացումը»,- նշել էր նա:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Սերգեյ Լավրովը Երեւանում 2010թ. հունվարի 14-ին Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Սերգեյ Լավրովը Երեւանում 2010թ. հունվարի 14-ին
Սերգեյ Լավրովն էլ ասել էր, որ Մոսկվան «ոչ կոռեկտ է համարում հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացները արհեստականորեն շաղկապելու փորձերը»:
«Մենք այդ գործընթացների միջեւ ոչ մի կապ չենք տեսնում»,- ընդգծել էր Լավրովը:
Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լուցենբերգերը Մեդիանաքսի հետ հարցազրույցում ողջունել էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումը:
«Ես ողջունում եմ Սահմանադրական դատարանի որոշումը, որը ճանապարհ է հարթում Ազգային Ժողովի կողմից հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված արձանագրությունների վավերացման գործընթացը սկսելու համար: Հուսով եմ, որ գործընթացը երկու երկրներում էլ հարթ կավարտվի, խելամիտ ժամկետներում եւ առանց որեւէ նախապայմանների»,- ասում էր դիվանագետը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 1-19
Սարսափելի սպանություն Գյումրիում
Հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը սպանեց Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամներին՝ Սերյոժա Ավետիսյանին, Հասմիկ Ավետիսյանին, Աիդա Ավետիսյանին, Արմեն Ավետիսյանին, Արաքսյա Պողոսյանին, Հասմիկ Ավետիսյանին: 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց:
Հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունել էր Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինին, որը նշել էր, որ ռուսաստանյան կողմը շահագրգռված է դեպքի մանրամասների շուտափույթ բացահայտմամբ եւ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու հարցում: Նա ընդգծել էր, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի ղեկավարությունը համագործակցում է Հայաստանի իրավապահ մարմինների հետ եւ աջակցում է գործի քննությանը:
Երեւանի բնակիչները սգում են Ավետիսյանների մահը Երեւանի բնակիչները սգում են Ավետիսյանների մահը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հունվարի 13-ին հանդիպել էր Գյումրի ժամանած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Արկադի Բախինի հետ: Վերջինս ՀՀ պաշտպանության նախարարին էր ներկայացրել հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ ՌԴ պաշտպանության նախարարության հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքները:
Հունվարի 15-ին Գյումրիում տեղի ունեցավ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների հետ հրաժեշտի արարողությունը:
Հուղարկավորությանը մասնակցել էին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը, պատգամավորներ:
Գեւորգ Կոստանյանը Գյումրիում մի քանի հազար ցուցարարների ներկայությամբ հայտարարել էր, որ կդիմի ՌԴ գլխավոր դատախազին՝ Վալերի Պերմյակովին Հայաստանի արդարադատությանը հանձնելու պահանջով:
«Ես՝ որպես գլխավոր դատախազ, տղամարդավարի ձեզ ասում եմ, որ այս պահանջով միանշանակ դիմելու եմ ՌԴ գլխավոր դատախազին»,- ասել էր Կոստանյանը:
Հունվարի 15-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինն ուղերձ էր հղել է Հայաստանի քաղաքացիներին:
«Այսօր Գյումրիում տեղի ունեցավ Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների հուղարկավորությունը: Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ցավակցել որեւէ նորմալ մարդու գիտակցության մեջ չտեղավորվող հանցավոր արարքի զոհերի հարազատներին ու մտերիմներին: Նման գազանությունները արդարացում չունեն: Նրանք ոչ ազգություն ունեն, ոչ էլ պետական պատկանելություն: Դեսպանատան բոլոր աշխատակիցները կիսում են եղբայրական հայ ժողովրդի կորստի ցավը ու սգում են նրա հետ: Վստահ եմ, որ հանցագործը կպատժվի օրենքի ողջ խստությամբ: Հայաստանի եւ ՌԴ իրավապահ մարմիններն համատեղ հետաքննություն են վարում: Այն անկողմնակալ ու համապարփակ կլինի: Ես դրանում կասկած չունեմ: Հայ-ռուսական բարեկամության բազմադարյա պատմության մեջ եղել են բարդ էջեր, սակայն մենք մշտապես համատեղ ուժերով հաղթահարել ենք դժվարությունները, միմյանց աջակցելով: Հավատում եմ, որ հիմա էլ այդպես կլինի»:
Հունվարի 18-ին տեղի ունեցավ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Սերժ Սարգսյանի հեռախոսազրույցը:
«Ռուսաստանյան պետության ղեկավարը եւս մեկ անգամ ցավակցել է զոհվածների հարազատներին, ինչպես նաեւ ողջ հայ ժողովրդին`Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ: Ռուսաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ քննչական միջոցառումները կանցկացվեն սեղմ ժամկետներում եւ մեղավորները կկրեն օրենքով նախատեսված պատիժը: Վլադիմիր Պուտինը նաեւ հույս է հայտնել, որ Հայաստան ժամանած ռուսաստանյան բժիշկներն իրեն հայ գործընկերների հետ միացին անհրաժեշտ բարձրակարգ օգնություն կցուցաբերեն ողբերգության ժամանակ կենդանի մնացած վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանին: Ռուսաստանյան պետության ղեկավարը նաեւ վստահեցրել է իր հայ պաշտոնակցին, որ անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը կարող է բժշկական ինքնաթիռ ուղարկել` Մոսկվայում երեխայի հետագա բուժումը կազմակերպելու համար»,- ասված էր Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Հունվարի 19-ին Սերյոժա Ավետիսյանը մահացավ:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ էր հղել երեխայի մահվան կապակցությամբ:
«Մեզ չհաջողվեց փրկել փոքրիկ Սերյոժայի կյանքը: Չնայած հայ եւ ռուս բարձրակարգ բժիշկների անսահման ճիգերին՝ մենք կորցրինք նրան: Հանգավ լույսը, որը Գյումրիի ոճրագործությունից հետո բոլորիս միակ սփոփանքն էր, որն անվերականգնելին գոնե ինչ-որ չափով լցնելու համար անելիք էր թողնում մեզ: Ավա՜ղ, չստացվեց, չնայած հնարավոր եւ անհնարին բոլոր ջանքերին՝ չստացվեց»,- հայտարարել էր նախագահը:
Էրդողանի  ու Սարգսյանի նամակագրությունը
Հունվարի 16-ին ՀՀ նախագահը պատասխանել էր Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նամակին: Վերջինս Սերժ Սարգսյանին հրավիրել էր Թուրքիա՝ մասնակցելու ապրիլի 24-ին Չանակալեի ճակամարտի 100-ամյակի միջոցառումներին: Էրդողանը հրավերներ էր ուղարկել 102 պետությունների ղեկավարներին, այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանին ու ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային:
Սերժ Սարգսյանի պատասխան նամակում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Ավա՜ղ, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը եւ տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին: Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի եւ ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը: Ուստի, խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին՝ ոգեկոչելով մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը»:

Серж Саргсян на церемонии проводов миротворцев
13 января министр обороны России Сергей Иванов, выступая на пресс-конференции в посольстве России в Вашингтоне по итогам своего рабочего визита в США, сказал, что
«Армения - суверенное государство и оно само определит, куда двигаться».
Сергей Иванов в 2005 году Сергей Иванов в 2005 году
«Мы вместе входим в Организацию Договора о коллективной безопасности. В Армении расположена крупная российская база. У нас очень тесные экономические и культурные связи», - сказал Сергей Иванов. В тоже время, отметил он, «толкать Армению в какую-либо сторону мы не будем».
Армянские миротворцы в Ираке
18 января армянский миротворческий контингент (46 военных врачей, водителей и саперов) отправился в Ирак.
Посол США в Армении Джон Эванс назвал отправку армянских миротворцев в Ирак «очень важным событием для Армении, США и международной коалиции».
«Мы приветствуем решение правительства Армении разместить этот контингент в Ирак. Ситуация в Ираке сложна, и мы понимаем, что решение об отправке контингента было трудным», - сказал Джон Эванс.
Серж Саргсян и Джон Эванс на церемонии проводов миротворцев Серж Саргсян и Джон Эванс на церемонии проводов миротворцев
А министр обороны Армении Серж Саргсян заявил, что «мы не можем оставаться в стороне от региональных процессов, в частности, от международных усилий по установлению мира и стабильности в Ираке».
«Армения вовлекается в процесс, который, несмотря на неоднозначное восприятие со стороны мирового сообщества, в том числе - со стороны армянской общественности, является одним из важнейших компонентов построения международной безопасности», - сказал министр обороны. Он заметил, что «наше стремление к полноценной интеграции в международное сообщество порождает определенные моральные обязательства».
Серж Саргсян на церемонии проводов миротворцев Серж Саргсян на церемонии проводов миротворцев
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 1-19 ЯНВАРЯ 2010 ГОДА
«Сигнал» для Турции
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян заявил 14 января, что решение Конституционного суда Армении о соответствии армяно-турецких протоколов Основному закону должно стать «сигналом» для Турции и напомнить Анкаре о необходимости выполнения взятых на себя обязательств.
Выступая в Ереване на совместной пресс-конференции с российским коллегой, глава МИД Армении подчеркнул, что Армения будет в полном объеме выполнять обязательства, предусмотренные подписанными протоколами. «Мне не хотелось бы думать, что власти Турции специально блокируют ратификацию протоколов», - сказал он.
Эдвард Налбандян и Сергей Лавров на пресс-конференции в Ереване Эдвард Налбандян и Сергей Лавров на пресс-конференции в Ереване
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, в свою очередь, заявил, что Москва «считает некорректными попытки искусственно связать процессы нормализации армяно-турецких отношений и карабахского урегулирования». «Мы не видим никакой связи между этими процессами», - подчеркнул Лавров.
Руководитель Делегации Европейского Союза в Армении Рауль де Луценбергер приветствовал в интервью Медиамакс решение Конституционного суда Армении.
«Я приветствую решение Конституционного суда, которое открывает дорогу для процедуры парламентской ратификации протоколов по нормализации армяно-турецких отношений. Надеюсь, что процесс ратификации пройдет гладко в обеих странах, в разумные сроки и без каких-либо предварительных условий», - говорил дипломат.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 1-19 ЯНВАРЯ 2015 ГОДА
Страшное убийство в Гюмри
Рано утром 12 января в Гюмри военнослужащим российской военной базы Валерией Пермяковым были убиты шестеро членов семьи Аветисян: Сережа Аветисян, Асмик Аветисян, Аида Аветисян, Армен Аветисян, Араксия Погосян и Асмик Аветисян. 6-месячный Сережа Аветисян с ранениями был доставлен в больницу.
12 января заместитель главы МИД Армении Шаварш Кочарян принял посла России в Армении Ивана Волынкина, который отметил, что российская сторона заинтересована в скорейшем раскрытии преступления и привлечении виновных к ответственности. Он подчеркнул, что руководство российской военной базы в Гюмри полноценно сотрудничает с армянскими правоохранительными органами и оказывает содействие расследованию.
Жители Еревана зажигают свечи в память о семье Аветисянов Жители Еревана зажигают свечи в память о семье Аветисянов
13 января министр обороны Армении Сейран Оганян встретился с прибывшим в Гюмри первым заместителем министра обороны России, генералом армии Аркадием Бахиным.
Последний представил армянскому министру работу, проделанную комиссией минобороны РФ в связи с произошедшим накануне преступлением.
15 января в Гюмри прошла церемония прощания с членами семьи Аветисянов.
На похоронах присутствовали спикер Национального собрания Армении Галуст Саакян, генеральный прокурор Геворк Костанян, депутаты парламента.
Геворг Костанян в присутствии нескольких тысяч протестующих в Гюмри заявил, что обратится к генеральному прокурору России с требованием передать армянскому правосудию Валерия Пермякова.
«По-мужски вам говорю, что однозначно обращусь с этим требованием к генеральному прокурору РФ», - сказал Геворг Костанян.
Посол России в Армении Иван Волынкин обратился 15 января к гражданам Армении:
«Сегодня в Гюмри прошли похороны членов семьи Аветисян. Еще раз хотел бы выразить соболезнования родным и близким безвинных жертв преступного деяния, не укладывающегося в сознании любого нормального человека. Подобные зверства не имеют оправданий. Они не имеют ни национальности, ни государственной принадлежности. Все сотрудники посольства разделяют боль этой утраты с братским народом Армении и скорбят вместе с ним. Уверен, что преступник будет наказан по всей строгости закона. Армянские и российские компетентные органы совместно ведут расследование. Оно будет объективным и всеобъемлющим. Я в этом не сомневаюсь.
В многовековой истории российско-армянской дружбы были и непростые страницы, но мы всегда преодолевали возникавшие трудности совместными усилиями, поддерживая друг друга. Верю, что так будет и сейчас».
18 января состоялся телефонный разговор президентов России и Армении Владимира Путина и Сержа Саргсяна.
«Глава российского государства ещё раз выразил соболезнования родственникам погибших, а также всему армянскому народу в связи с трагедией, произошедшей несколько дней назад в городе Гюмри, где погибла целая семья. Президент России высказал уверенность, что все необходимые следственные действия будут проведены в самые сжатые сроки и виновные понесут наказание, предусмотренное законом.
Владимир Путин также выразил надежду, что прибывшие в Гюмри российские врачи вместе с армянскими коллегами окажут всю необходимую высококвалифицированную помощь выжившему в этой трагедии шестимесячному Серёже Аветисяну. Глава Российского государства также заверил своего армянского коллегу, что в случае необходимости Россия будет готова направить медицинский самолёт, чтобы доставить ребёнка в Москву для прохождения дальнейшего лечения», - говорилось в сообщении пресс-службы Кремля.
19 января 6-месячный Сережа Аветисян умер.
Президент Армении Серж Саргсян выразил соболезнования в связи со смертью раненого неделю назад в Гюмри 6-месячного Сережи Аветисяна.
«Нам не удалось спасти жизнь маленького Сережи. Мы потеряли его, несмотря на бесконечные старания армянских и российских врачей. Погас свет, который после гюмрийского преступления был для всех единственным утешением, который оставлял нам небольшую возможность сделать хоть что-то, чтобы восполнить невосполнимое. Увы, не получилось, несмотря на попытки сделать все возможное и невозможное», - заявил президент.
Письмо Эрдогана и ответ Саргсяна
16 января президент Армении ответил на письмо президента Турции Реджеп Тайипа  Эрдогана, пригласившего Сержа Саргсяна принять участие 24 апреля в праздничных мероприятиях в честь 100-летия победы в битве при Чанаккале. По сообщениям турецких СМИ, Эрдоган направил пригласительные послания лидерам 102 стран, включая президента Армении Сержа Саргсяна и лидера США Барака Обаму.
В ответном письма Сержа Саргсяна, в частности, говорилось:
«К сожалению, Турция продолжает свою традиционную политику отрицания, из года в год «совершенствуя» свой инструментарий искажения истории: столетие Галлиполийских боев в этом году впервые отмечает 24 апреля, в то время как они начались 18 марта 1915 года и продолжались до конца января 1916 года, а операция по высадке союзников – Галлиполийские сухопутные бои, начались 25 апреля. Какую цель это преследует, если не простую цель отвлечь внимание мирового сообщества от мероприятий 100-летия Геноцида армян? В то же время, перед тем как инициировать мемориальное мероприятие, Турция имела намного более важную обязанность перед собственным народом и всем человечеством – признать и осудить Геноцид армян. Поэтому посоветовал бы в направленных на мир во всем мире Ваших призывах не забыть направить миру послание по признанию Геноцида армян, взывая к памяти полутора миллионов невинных жертв».