• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 1-7
Հուլիսի 2-ին ՌԴ ներքին գործերի նախարար Ռաշիդ Նուրգալիեւը Երեւանում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի տարածքում գործում են 5 հանցագործ խմբավորումներ, որոնց առաջնորդները հայեր են:
Միեւնույն ժամանակ՝ նա շեշտել էր, որ այդ խմբավորումները չի կարելի զուտ հայկական անվանել:
«Մենք հանցագործներին չենք բաժանում ըստ ազգային պատկանելիության, քանի որ մեկ խմբի կազմում կարող են ընդգրկվել տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ», - նշել էր ռուսաստանցի նախարարը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 1-7
Կարգավիճակն՝ առանցքային խնդիր
Հուլիսի 6-ին Հայաստանի եւ Կիպրոսի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Դիմիտրիս Հրիստոֆիասը աջակցություն էին հայտնել միմյանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման եւ Կիպրոսի խնդրի լուծման հարցերում:
«Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունները, միեւնույն ժամանակ գոյություն ունի ընդհանուր մոտեցում կարգավորման մեթոդների վերաբերյալ՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի վրա», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը Կիպրոսի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Հայաստանի նախագահը շեշտել էր, որ բանակցային գործընթացում Երեւանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. հակամարտության լուծումը պետք է հաստատի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ ցամաքային կապի առկայությունը եւ ապահովի անվտանգության երաշխիքներ:
Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ կարգավորման առանցքային հարցը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է, եւ խնդրի լուծումը պետք է ընդունելի լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար: Նրա խոսքով՝ «ցանկացած որոշում, որը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի ընդունի, չի կարող կենսունակ եւ իրագործելի լինել»:
Գյուլն ու Օբաման
Հուլիսի 5-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլն իր ամերիկացի պաշտոնակցի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկություններ էր հաղորդել Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման մասին:
Աբդուլահ Գյուլը եւ Բարաք Օբաման քննարկել էին նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 1-7
«Համակարգային փոփոխությունները չեն կարող լինել ամբողջական»
Հուլիսի 5-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրության օրվա առթիվ իր ուղերձում ասել էր, որ «հասունացել է երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը, որոնք չեն կարող ամբողջական եւ համընդգրկուն լինել առանց սահմանադրական նոր բարեփոխումների»:
«Մեր երկրի քաղաքական կյանքում եղել են նույնիսկ ճգնաժամային իրավիճակներ, բայց անգամ այդ դեպքերում Սահմանադրությունը դրսեւորել է իր կենսունակությունը եւ բացահայտել մարտահրավերները հաղթահարելու հնարավորությունները:
Այս ընթացքում հասունացել է նաեւ երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Առանց սահմանադրական նոր բարեփոխումների դրանք չեն կարող լինել ամբողջական եւ համընդգրկուն», - ասված էր ուղերձում:
Շեւարդնաձեի մահը
Հուլիսի 7-ին 86 տարեկան հասակում մահացել էր Վրաստանի նախկին նախագահ, ԽՍՀՄ նախկին արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Շեւարդնաձեն:

• 15 YEARS AGO: JULY 1-7, 2004
On July 2 Russian Minister of Interior Rashid Nurgaliyev announced that five criminal gangs, headed by Armenians, operated in Russia at that time.
At the same time, he pointed out that the gangs could not be described as entirely Armenian.
“We do not divide the gangs by their national identity, as representatives of different nationalities can make part of one gang,” he noted.
• 10 YEARS AGO: JULY 1-7, 2009
Status is a key issue
On July 6 Presidents of Armenia and Cyprus respectively Serzh Sargsyan and Dimitris Christofias stated reciprocal support regarding the settlement of Karabakh conflict and the Cyprus issue.
“Although each conflict has its peculiarities, there is a common approach for methods of settlement: it must be exclusively peaceful and based on the principles and norms of the international law,” Sargsyan said at the joint news conference with Dimitris Christofias.
The Armenian President stressed that Yerevan’s stance in the negotiation process remained unchanged: the settlement ought to seal the right of the people of Karabakh for self-determination, consolidate of land communication between Armenia and Nagorno-Karabakh, and provide security guarantees.
Serzh Sargsyan underlined that the status of Nagorno-Karabakh was a key issue in the settlement, and the solution had to be acceptable for the people of Nagorno-Karabakh. According to him, “any solution, which is not accepted by the people of Nagorno-Karabakh, will not be viable and practicable”.
Gul and Obama
On July 5 Turkish President Abdullah Gul informed his American counterpart Barack Obama over the phone about the development of relations with Armenia.
Gul and Obama also discussed the efforts of the OSCE Minsk Group, aimed at the settlement of the Karabakh conflict.
• 5 YEARS AGO: JULY 1-7, 2014
“Systemic changes cannot be comprehensive”
On July 5 President of Armenia Serzh Sargsyan delivered a speech on the occasion of the Constitution Day, in which he noted that the country felt the need for systemic changes, which could not be complete and comprehensive without constitutional reform.
“Our country’s political life experienced several crises, but even in those situations the Constitution displayed its viability and revealed its potential for responding to challenges. With time, our country felt the need for systemic changes. They cannot be complete and comprehensive without constitutional reform,” he said.
The death of Shevardnadze
On July 7, former Foreign Minister of USSR, ex-President of Georgia Eduard Shevardnadze passed away at the age of 86.
Shevardnadze was the leader of Soviet Georgia between 1972 and 1985 and served as the Soviet Union’s Foreign Minister from 1985 until 1990. Shevardnadze was speaker of the Georgian parliament in 1992-1995 and President in 1995-2003. He resigned during the Rose Revolution.