• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 1-7
Հուլիսի 2-ին ՌԴ ներքին գործերի նախարար Ռաշիդ Նուրգալիեւը Երեւանում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի տարածքում գործում են 5 հանցագործ խմբավորումներ, որոնց առաջնորդները հայեր են:
Միեւնույն ժամանակ՝ նա շեշտել էր, որ այդ խմբավորումները չի կարելի զուտ հայկական անվանել:
«Մենք հանցագործներին չենք բաժանում ըստ ազգային պատկանելիության, քանի որ մեկ խմբի կազմում կարող են ընդգրկվել տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ», - նշել էր ռուսաստանցի նախարարը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 1-7
Կարգավիճակն՝ առանցքային խնդիր
Հուլիսի 6-ին Հայաստանի եւ Կիպրոսի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Դիմիտրիս Հրիստոֆիասը աջակցություն էին հայտնել միմյանց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման եւ Կիպրոսի խնդրի լուծման հարցերում:
«Յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունները, միեւնույն ժամանակ գոյություն ունի ընդհանուր մոտեցում կարգավորման մեթոդների վերաբերյալ՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի վրա», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը Կիպրոսի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Հայաստանի նախագահը շեշտել էր, որ բանակցային գործընթացում Երեւանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. հակամարտության լուծումը պետք է հաստատի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ ցամաքային կապի առկայությունը եւ ապահովի անվտանգության երաշխիքներ:
Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ կարգավորման առանցքային հարցը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակն է, եւ խնդրի լուծումը պետք է ընդունելի լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար: Նրա խոսքով՝ «ցանկացած որոշում, որը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը չի ընդունի, չի կարող կենսունակ եւ իրագործելի լինել»:
Գյուլն ու Օբաման
Հուլիսի 5-ին Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլն իր ամերիկացի պաշտոնակցի հետ հեռախոսազրույցում տեղեկություններ էր հաղորդել Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման մասին:
Աբդուլահ Գյուլը եւ Բարաք Օբաման քննարկել էին նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 1-7
«Համակարգային փոփոխությունները չեն կարող լինել ամբողջական»
Հուլիսի 5-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրության օրվա առթիվ իր ուղերձում ասել էր, որ «հասունացել է երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը, որոնք չեն կարող ամբողջական եւ համընդգրկուն լինել առանց սահմանադրական նոր բարեփոխումների»:
«Մեր երկրի քաղաքական կյանքում եղել են նույնիսկ ճգնաժամային իրավիճակներ, բայց անգամ այդ դեպքերում Սահմանադրությունը դրսեւորել է իր կենսունակությունը եւ բացահայտել մարտահրավերները հաղթահարելու հնարավորությունները:
Այս ընթացքում հասունացել է նաեւ երկրում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը: Առանց սահմանադրական նոր բարեփոխումների դրանք չեն կարող լինել ամբողջական եւ համընդգրկուն», - ասված էր ուղերձում:
Շեւարդնաձեի մահը
Հուլիսի 7-ին 86 տարեկան հասակում մահացել էր Վրաստանի նախկին նախագահ, ԽՍՀՄ նախկին արտաքին գործերի նախարար Էդուարդ Շեւարդնաձեն:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 ИЮЛЯ 2004 ГОДА
2 июля министр внутренних дел Российской Федерации Рашид Нургалиев заявил в Ереване, что на территории России действуют пять преступных группировок, лидерами которых являются армяне.
Вместе с тем, подчеркнул он, эти группировки нельзя назвать чисто армянскими.
«Мы не делим преступников по национальному признаку, поскольку в состав одной группировки могут входить представители разных национальностей», - заметил российский министр.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 ИЮЛЯ 2009 ГОДА
Статус – ключевой вопрос
6 июля президенты Армении и Кипра Серж Саргсян и Димитрис Хритофиас заявили о взаимной поддержке в вопросах урегулирования карабахского конфликта и решения кипрской проблемы.
«Каждый конфликт имеет свои особенности, в то же время существует общий подход к методам урегулирования: исключительно мирным путем, основываясь на принципах и нормах международного права», - заявил Серж Саргсян, выступая на совместной пресс-конференции с президентом Кипра.
Президент Армении подчеркнул, что позиция Еревана в переговорном процессе остается неизменной - решение конфликта должно закрепить право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, укрепление сухопутной связи между Арменией и Нагорным Карабахом и предоставить гарантии безопасности.
Серж Саргсян подчеркнул, что ключевым вопросом урегулирования является статус Нагорного Карабахи, и решение проблемы должно быть приемлемым для народа Нагорного Карабаха. По его словам, «любое решение, которое не примет народ Нагорного Карабаха, не будет жизнеспособным и осуществимым».
Гюль и Обама
5 июля президент Турции Абдулла Гюль проинформировал в телефонной беседе своего американского коллегу Барака Обаму о развитии отношений с Арменией.
Абдулла Гюль и Барак Обама обсудили также усилия Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 1-7 ИЮЛЯ 2014 ГОДА
«Системные изменения не будут целостными»
5 июля в послании по случаю Дня Конституции президент Армении Серж Саргсян заявил, что в стране назрела необходимость в системных изменениях, которые не будут целостными и всеобъемлющими без конституционных реформ.
«В политической жизни страны были и кризисные ситуации, но даже в этих случаях Конституция проявила свою жизнеспособность и выявила возможности преодоления вызовов. С течением времени назрела также необходимость осуществления в стране системных изменений. Без новых конституционных реформ они не могут быть целостными и всеобъемлющими», - говорилось в послании.
Смерть Шеварднадзе
7 июля на 86-м году жизни скончался бывший президент Грузии, бывший министр иностранных дел СССР Эдуард Шеварднадзе.
С 1972-го по 1985-й годы Эдуард Шеварднадзе был руководителем Грузинской СССР, а с 1985-го по 1990 год возглавлял внешнеполитическое ведомство Советского Союза. В 1992-1995гг. он был председателем парламента, а с 1995-го по 2003-й годы – президентом Грузии и ушел в отставку вследствие «Революции роз».