Save Kessab ակցիան Իրանում
Մարտի 24-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովն ադրբեջանական ATV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որը նախատեսվում էր անցկացնել մարտի 29-ին Պրահայում, չի կայանա:
Միջնորդը նշել էր, որ հանդիպումը չեղարկելու որոշումն ընդունվել է՝ հաշվի առնելով «կողմերից մեկի ցանկությունը»: «Նրանք, ովքեր միջնորդներին մեղադրում են անգործության մեջ, պետք է ուշադրություն դարձնեն հենց հակամարտության կողմերի ջանքերին», - նկատել էր Յուրի Մերզլյակովը:
Վարդան Օսկանյանն ու Յուրի Մերզլյակովը Վարդան Օսկանյանն ու Յուրի Մերզլյակովը
Մարտի 26-ին ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ափսոսանք էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ պաշտոնական Բաքուն հրաժարվեց Պրահայի հանդիպումից։ «Իլհամ Ալիեւը բաց է թողնում բանակցային գործընթացը վերսկսելու հերթական հնարավորությունը», - ասել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը։
Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Հեյկի Տալվիտիեն՝ հանդես գալով Օսկանյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, հայտարարել էր, որ Բաքվի որոշումը կարող է վկայել «նման հանդիպմանն Ադրբեջանի անպատրաստ լինելու մասին»։
«Ոչ մի դրական քայլ»
Մարտի 25-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ բացասական է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը:
«Ես չեմ կարող այն դրական գնահատել, քանի որ 12 տարվա ընթացքում, կարելի ասել, Մինսկի խումբը ոչ մի դրական քայլ չի ձեռնարկել: Մինսկի խմբի այսօրվա դիրքորոշումը չի կարող դրական դեր խաղալ, քանի որ այն արտահայտվում է ոչ թե հարցի լուծմամբ, այլ զուտ դրա դիտարկմամբ», - ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Ադրբեջանը շատ կարեւոր լծակ կկորցնի»
Մարտի 25-ին Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ Թուրքիան չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը:
Նա հայտնել էր, որ «Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը եւ ԱԳ նախարար Գյուլը հավաստիացրել են ինձ, որ Թուրքիան երբեք չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը»:
Ադրբեջանի նախագահը նշել էր, որ «գաղտնիք չէ, որ Եվրամիությունը, ինչպես նաեւ աշխարհում բավականաչափ ազդեցություն ունեցող երկրներն այդ հարցում լուրջ ճնշում են գործադրում Թուրքիայի վրա»:
«Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ իր սահմանների բացումը կնշանակի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումն ընդհանրապես անհնարին կդառնա, քանի որ Ադրբեջանը շատ կարեւոր լծակ կկորցնի», - ասել էր Ադրբեջանի ղեկավարը:
Նա նշել էր, որ այդ դեպքում «հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցություններն անհնարին կդառնան եւ կդադարեցվեն՝ դրանից բխող տհաճ հետեւանքներով»:
Մարտի 26-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «թուրքական իշխանությունները պետք է համապատասխան հետեւություններ անեն Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարություններից»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն «առնվազն տարօրինակ» էր անվանել այն փաստը, որ «փոքր Ադրբեջանի» ղեկավարը Թուրքիային բնորոշում է որպես «իր ձեռքերում գտնվող լծակ»: Օսկանյանը հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը, ընդհակառակը, բարենպաստ ազդեցություն կունենա տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակի եւ, մասնավորապես, ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վրա:
«Հասնել Բալթյան երկրների մակարդակին»
Մարտի 26-ին ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Տիգրան Դավթյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է մինչեւ 2015 թվականը իր տնտեսությունը հասցնել Բալթյան երկրների մակարդակին։
Նա հավելել էր, որ «այսօր մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի ծավալը Հայաստանում տարեկան կազմում է $‌900, իսկ Բալթյան երկրներում այդ թիվը հասնում է $‌2500-3000»:
Արմիթիջը Երեւանում
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ռիչարդ Արմիթիջը մարտի 26-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «Հայաստանն արտակարգ կարեւոր նշանակություն ունի Միացյալ Նահանգների համար»:
Ռիչարդ Արմիթիջը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 26-ին Ռիչարդ Արմիթիջը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 26-ին
«Այս այցով մենք ցանկանում ենք հատկանշել մեր հետաքրքրությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի նկատմամբ եւ այն արտակարգ կարեւոր դերը, որը Հայաստանն ունի Միացյալ Նահանգների համար»,- հայտարարել էր ամերիկացի դիվանագետը՝ Երեւանի հետ քաղաքական երկխոսությունը ակտիվացման հույս հայտնելով:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 25-31
«Վստահելի հարաբերություններ»
Մարտի 28-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան հայտարարել էր Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարեւորության մասին:
«Մեր հարաբերությունները կարեւոր են ու բարիդրացիական: Մենք վստահում ենք միմյանց»,- ասել էր նա Երեւանում։
Հայաստանի եւ Վրաստանի ՊՆ ղեկավարներ Իրակլի Ալասանիան եւ Սեյրան Օհանյանը Երեւանում Հայաստանի եւ Վրաստանի ՊՆ ղեկավարներ Իրակլի Ալասանիան եւ Սեյրան Օհանյանը Երեւանում
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանում կանեն ամեն ինչ, որպեսզի Վրաստանի շահերին ոչինչ չսպառնա այնտեղ տեղակայված ռուսական ռազմակայանից»,- նշել էր Իրակլի Ալասանիան:
Քեսաբի վրա հարձակումը
Մարտի 24-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հաագայում ասել էր, որ «Քեսաբի հայերի տեղահանությունն ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»:
ՀՀ նախագահը խորը մտահոգություն է հայտնել Քեսաբի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ: «Քեսաբի հայերի այսօրվա` թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»,-ընդգծել էր Սերժ Սարգսյանը:
Քեսաբի հայկական եկեղեցին Քեսաբի հայկական եկեղեցին
Մարտի 24-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Արման Սահակյանը, Թեւան Պողոսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը մեկնել էին Սիրիա։ Դամասկոսում նրանք հանդիպել էին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ:
Մարտի 27-ին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան ասել էր, որ ԵՄ-ը դատապարտում է Քեսաբ քաղաքի վրա հարձակումը:
Save Kessab ակցիան Իրանում Save Kessab ակցիան Իրանում
Մարտի 31-ին Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հրատապ ուղերձ էր հղել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին՝ կոչ անելով ձեռնարկել միջազգային հետաքննություն՝ պարզելու, «թե հարեւան երկրները կամ այլ պետությունները (մասնավորապես՝ Թուրքիան) որքանով են վերահսկել իրադրությունը Քեսաբում, ինչպիսի պատասխանատվություն են կրում այնտեղ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների համար»։

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 25-31 МАРТА 2004 ГОДА
24 марта в интервью азербайджанскому телеканалу ATV российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков сообщил, что встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, которую планировалось провести 29 марта в Праге, не состоится.
Посредник заявил, что решение об отмене встречи было принято с учетом «пожелания одной из сторон». «Те, кто обвиняют посредников в бездеятельности, должны обратить внимание на усилия самих сторон конфликта по его урегулированию», - добавил Мерзляков.
26 марта министр иностранных дел Армении Вардан Осканян выразил сожаление в связи с отказом официального Баку от участия во встрече в Праге. «Ильхам Алиев упускает очередную возможность возобновить переговорный процесс», - сказал глава МИД Армении.
Спецпредставитель Европейского Союза на Южном Кавказе Хейкки Талвитие, выступая на совместной пресс-конференции с Осканяном, сказал, что это решение может свидетельствовать «о неготовности Азербайджана к такой встрече».
«Ни одного положительного шага»
25 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что негативно оценивает деятельность Минской группы ОБСЕ.
«Я не могу оценивать ее положительно, поскольку за 12 лет Минская группа ОБСЕ, можно сказать, не предприняла ни одного положительного шага. Сегодняшняя позиция Минской группы не может играть положительной роли, так как она выражается не решением вопроса, а наблюдением за ним», - заявил президент Азербайджана.
«Из рук Азербайджана будет выбит очень важный рычаг»
25 марта Ильхам Алиев заявил, что Турция не откроет границу с Арменией до урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Он сообщил, что «премьер-министр Турции Эрдоган и глава МИД Гюль заверили меня в том, что Турция никогда не откроет границ с Арменией до урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
Президент Азербайджана отметил, что «не является тайной то, что Евросоюз, а также страны, обладающие достаточным влиянием в мире, оказывают в этом вопросе серьезное давление на Турцию».
«Открытие Турцией своих границ с Арменией будет означать, что разрешение нагорно-карабахского конфликта станет вообще невозможным, поскольку из рук Азербайджана будет выбит очень важный рычаг», - отметил глава Азербайджана. Он подчеркнул, что в этом случае «переговоры Армении и Азербайджана в рамках мирного урегулирования конфликта станут невозможными и будут прекращены со всеми вытекающими отсюда неприятными последствиями».
26 марта миинистр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что «турецкие власти должны сделать соответствующие выводы из недавних заявлений Ильхама Алиева».
Глава внешнеполитического ведомства Армении назвал «по меньшей мере странным» тот факт, что глава «маленького Азербайджана» называет Турцией «рычагом в своих руках». Осканян заявил, что нормализация армяно-турецких отношений, наоборот, будет иметь благоприятное воздействие на ситуацию в регионе вообще и на урегулирование карабахской проблемы в частности.
«До уроня стран Балтии»
26 марта замминистра торговли и экономического развития Тигран Давтян заявил, что к 2015 году Армения планирует довести свою экономику до уроня стран Балтии, сказал сегодня в Ереване
Он добавил, что «сегодня объем ВВП Армении на душу населения в год составляет $900, в то время как в странах Балтии этот показатель достигает $2500-3000».
Армитидж в Ереване
26 марта заместитель государственного секретаря США Ричард Армитидж заявил в Ереване, что «Армения имеет чрезвычайно важное значение для Соединенных Штатов».
«Этим визитом мы хотим отметить наш интерес к региону Южного Кавказа и ту чрезвычайно важную роль, что имеет Армения для Соединенных Штатов», - заявил американский дипломат, выразив надежду на активизизацию политического диалога с Ереваном.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 25-31 МАРТА 2014 ГОДА
«Доверительные отношения»
28 марта министр обороны Грузии Ираклий Аласания заявил о важности отношений с Арменией.
«Наши отношения важные и добрососедские. Мы доверяем друг другу», - сказал он в Ереване.
«Мы знаем, что в Армении сделают все, чтобы против интересов Грузии не исходило никаких угроз от дислоцированной там российской военной базы», - отметил Ираклий Аласания.
Нападение на Кесаб
Президент Армении Серж Саргсян заявил 24 марта в Гааге, что «выселение армян из сирийского города Кесаб является серьезным вызовом для механизмов защиты национальных меньшинств в 21-ом веке».
Глава армянского государства выразил глубокое беспокойство в связи с событиями вокруг Кесаба. «Третье по счету выселение армян из Кесаба является серьезным вызовом для механизмов защиты национальных меньшинств в 21-ом веке»,- сказал Серж Саргсян.
24 марта в Сирию отправились депутаты парламента Армении Самвел Фарманян, Наира Карапетян, Левон Мартиросян, Арман Саакян, Теван Погосян и Эдмон Марукян. В Дамаске они встретились с президентом Сирии Башаром Асадом.
27 марта руководитель Делегации Европейского союза в Армении Траян Христеа заявил, что ЕС осуждает нападение на Кесаб.
31 марта Омбудсмен Армении Карен Андреасян обратился к международным структурам по защите прав человека с призывом начать расследование с целью выяснить - «насколько соседние страны, в частности, Турция, контролировали ситуацию в Кесабе и какую ответственность несут за имевшие там место грубейшие нарушения прав человека».