Save Kessab ակցիան Իրանում
Մարտի 24-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովն ադրբեջանական ATV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որը նախատեսվում էր անցկացնել մարտի 29-ին Պրահայում, չի կայանա:
Միջնորդը նշել էր, որ հանդիպումը չեղարկելու որոշումն ընդունվել է՝ հաշվի առնելով «կողմերից մեկի ցանկությունը»: «Նրանք, ովքեր միջնորդներին մեղադրում են անգործության մեջ, պետք է ուշադրություն դարձնեն հենց հակամարտության կողմերի ջանքերին», - նկատել էր Յուրի Մերզլյակովը:
Վարդան Օսկանյանն ու Յուրի Մերզլյակովը Վարդան Օսկանյանն ու Յուրի Մերզլյակովը
Մարտի 26-ին ՀՀ արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն ափսոսանք էր հայտնել այն կապակցությամբ, որ պաշտոնական Բաքուն հրաժարվեց Պրահայի հանդիպումից։ «Իլհամ Ալիեւը բաց է թողնում բանակցային գործընթացը վերսկսելու հերթական հնարավորությունը», - ասել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը։
Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Հեյկի Տալվիտիեն՝ հանդես գալով Օսկանյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, հայտարարել էր, որ Բաքվի որոշումը կարող է վկայել «նման հանդիպմանն Ադրբեջանի անպատրաստ լինելու մասին»։
«Ոչ մի դրական քայլ»
Մարտի 25-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ բացասական է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը:
«Ես չեմ կարող այն դրական գնահատել, քանի որ 12 տարվա ընթացքում, կարելի ասել, Մինսկի խումբը ոչ մի դրական քայլ չի ձեռնարկել: Մինսկի խմբի այսօրվա դիրքորոշումը չի կարող դրական դեր խաղալ, քանի որ այն արտահայտվում է ոչ թե հարցի լուծմամբ, այլ զուտ դրա դիտարկմամբ», - ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Ադրբեջանը շատ կարեւոր լծակ կկորցնի»
Մարտի 25-ին Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ Թուրքիան չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը:
Նա հայտնել էր, որ «Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը եւ ԱԳ նախարար Գյուլը հավաստիացրել են ինձ, որ Թուրքիան երբեք չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը մինչեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը»:
Ադրբեջանի նախագահը նշել էր, որ «գաղտնիք չէ, որ Եվրամիությունը, ինչպես նաեւ աշխարհում բավականաչափ ազդեցություն ունեցող երկրներն այդ հարցում լուրջ ճնշում են գործադրում Թուրքիայի վրա»:
«Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ իր սահմանների բացումը կնշանակի, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումն ընդհանրապես անհնարին կդառնա, քանի որ Ադրբեջանը շատ կարեւոր լծակ կկորցնի», - ասել էր Ադրբեջանի ղեկավարը:
Նա նշել էր, որ այդ դեպքում «հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի բանակցություններն անհնարին կդառնան եւ կդադարեցվեն՝ դրանից բխող տհաճ հետեւանքներով»:
Մարտի 26-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «թուրքական իշխանությունները պետք է համապատասխան հետեւություններ անեն Իլհամ Ալիեւի վերջին հայտարարություններից»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն «առնվազն տարօրինակ» էր անվանել այն փաստը, որ «փոքր Ադրբեջանի» ղեկավարը Թուրքիային բնորոշում է որպես «իր ձեռքերում գտնվող լծակ»: Օսկանյանը հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը, ընդհակառակը, բարենպաստ ազդեցություն կունենա տարածաշրջանում տիրող ընդհանուր իրավիճակի եւ, մասնավորապես, ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վրա:
«Հասնել Բալթյան երկրների մակարդակին»
Մարտի 26-ին ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Տիգրան Դավթյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է մինչեւ 2015 թվականը իր տնտեսությունը հասցնել Բալթյան երկրների մակարդակին։
Նա հավելել էր, որ «այսօր մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի ծավալը Հայաստանում տարեկան կազմում է $‌900, իսկ Բալթյան երկրներում այդ թիվը հասնում է $‌2500-3000»:
Արմիթիջը Երեւանում
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ռիչարդ Արմիթիջը մարտի 26-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «Հայաստանն արտակարգ կարեւոր նշանակություն ունի Միացյալ Նահանգների համար»:
Ռիչարդ Արմիթիջը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 26-ին Ռիչարդ Արմիթիջը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը 2004թ. մարտի 26-ին
«Այս այցով մենք ցանկանում ենք հատկանշել մեր հետաքրքրությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի նկատմամբ եւ այն արտակարգ կարեւոր դերը, որը Հայաստանն ունի Միացյալ Նահանգների համար»,- հայտարարել էր ամերիկացի դիվանագետը՝ Երեւանի հետ քաղաքական երկխոսությունը ակտիվացման հույս հայտնելով:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 25-31
«Վստահելի հարաբերություններ»
Մարտի 28-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան հայտարարել էր Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարեւորության մասին:
«Մեր հարաբերությունները կարեւոր են ու բարիդրացիական: Մենք վստահում ենք միմյանց»,- ասել էր նա Երեւանում։
Հայաստանի եւ Վրաստանի ՊՆ ղեկավարներ Իրակլի Ալասանիան եւ Սեյրան Օհանյանը Երեւանում Հայաստանի եւ Վրաստանի ՊՆ ղեկավարներ Իրակլի Ալասանիան եւ Սեյրան Օհանյանը Երեւանում
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանում կանեն ամեն ինչ, որպեսզի Վրաստանի շահերին ոչինչ չսպառնա այնտեղ տեղակայված ռուսական ռազմակայանից»,- նշել էր Իրակլի Ալասանիան:
Քեսաբի վրա հարձակումը
Մարտի 24-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հաագայում ասել էր, որ «Քեսաբի հայերի տեղահանությունն ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»:
ՀՀ նախագահը խորը մտահոգություն է հայտնել Քեսաբի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ: «Քեսաբի հայերի այսօրվա` թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»,-ընդգծել էր Սերժ Սարգսյանը:
Քեսաբի հայկական եկեղեցին Քեսաբի հայկական եկեղեցին
Մարտի 24-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Արման Սահակյանը, Թեւան Պողոսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը մեկնել էին Սիրիա։ Դամասկոսում նրանք հանդիպել էին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ:
Մարտի 27-ին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան ասել էր, որ ԵՄ-ը դատապարտում է Քեսաբ քաղաքի վրա հարձակումը:
Save Kessab ակցիան Իրանում Save Kessab ակցիան Իրանում
Մարտի 31-ին Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հրատապ ուղերձ էր հղել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին՝ կոչ անելով ձեռնարկել միջազգային հետաքննություն՝ պարզելու, «թե հարեւան երկրները կամ այլ պետությունները (մասնավորապես՝ Թուրքիան) որքանով են վերահսկել իրադրությունը Քեսաբում, ինչպիսի պատասխանատվություն են կրում այնտեղ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների համար»։

• 15 YEARS AGO: MARCH 25-31, 2004
On March 24, 2004 Russian co-chair of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov revealed in the interview to Azerbaijani TV channel ATV that the meeting between Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers, scheduled for March 29 in Prague, would not take place.
The mediator said that the decision to cancel the meeting was made taking into account “the desire of one of the sides”. “Those who accuse the mediators of inactivity should pay attention to the efforts of the parties themselves to settle the conflict,” Merzlyakov added.
On March 26 Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan said he regretted that the official Baku decided to cancel the Prague meeting. “We regret that Ilham Aliyev is missing yet another opportunity to resume the negotiations,” he noted.
EU Special Representative in the South Caucasus Heikki Talvitie spoke at the joint press conference with Oskanyan and said that the decision on cancelation could testify to “Azerbaijan’s not being ready for such a meeting”.
“Not a single positive step”
On March 25 President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated he assessed the OSCE Minsk Group’s activity negatively.
“I cannot assess it positively as the OSCE Minsk Group has not taken a single positive step for 12 years. Today, the OSCE Minsk Group’s position cannot play positive role, as it is expressed not in solving the problem but in observing it,” he said.
“Azerbaijan will lose a very important lever of influence”
He also said on the same day that Turkey would not open its border with Armenia until the Karabakh conflict was settled.
Aliyev revealed that “Turkish Prime Minister Erdogan and Foreign Minister Gul assured me that Turkey will never open its borders with Armenia until the Karabakh conflict is settled”.
According to him, “it is not a secret that the European Union and other countries with substantial influence in global affairs exert serious pressure on Turkey in this issue”.
“Turkey opening its borders with Armenia would mean that the settlement of the Karabakh conflict becomes impossible, as Azerbaijan will lose a very important lever of influence,” said the Azerbaijani leader. He stressed that in that case “the peace talks between Armenia and Azerbaijan will become impossible and will be halted with all the subsequent unpleasant consequences”.
On March 26, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan stated that ““Turkish authorities should draw corresponding conclusions from recent remarks of Ilham Aliyev”.
He described as “at least strange” the fact that the leader of “the small Azerbaijan” calls Turkey “a lever of influence in its hands”. Oskanyan added that the normalization of Armenian-Turkish relations, on the contrary, would have a positive effect on the situation in the region on the whole and the settlement of the Karabakh conflict in particular.
“Up to the level of Baltic countries”
On the same day Armenian Deputy Minister of Trade of Economic Development Tigran Davtyan said that Armenia planned to bring its economy up to the level of Baltic countries by 2015.
He added that “the GDP volume makes USD 900 per capita in Armenia, while in Baltic countries this figure totals USD 2500-3000”.
Armitage visits Yerevan
Also on March 26, visiting U.S. Deputy Secretary of State Richard Armitage said in Yerevan that “Armenia has extraordinary importance for the USA”.
“By this visit we wanted to express our interest to the South Caucasian region and the important role that Armenia has for the USA,” said the U.S. diplomat, adding that he hoped for intensification of the political dialogue with Yerevan.
• 5 YEARS AGO: MARCH 25-31, 2014
“We trust each other”
On March 28, 2014 Georgian Defense Minister Irakli Alasania highlighted “the importance” of relations with Armenia”.
“We have important, good-neighborly relations. We trust each other,” he told the press in Yerevan.
“We know that Armenia does its best so as not a single threat is posed to Georgia’s interests by the Russian military base stationed there,” noted Alasania.
The attack on Kessab
Armenian President Serzh Sargsyan spoke in The Hague on March 24, noting that "eviction of Kessab Armenians is a serious challenge to mechanisms of protection of ethnic minorities in the 21st century”.
The President said he was deeply concerned about the developments around Kessab. “This is the third eviction of Kessab Armenians and it is a serious to mechanisms of protection of ethnic minorities in the 21st century,” he noted.
On the same day Armenia sent a delegation of MPs to Syria. Samvel Farmanyan, Naira Karapetyan, Levon Martirosyan, Arman Sahakyan, Tevan Poghosyan and Edmon Marukyan met with President of Syria Bashar al-Assad in Damascus.
On March 27, Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea stated that the EU condemned the attack on Syria’s Armenian-populated town of Kessab.
On March 31, Armenian Ombudsman Karen Andreasyan urged international structures engaged in human rights protection to launch an investigation into “whether neighboring countries such as Turkey or other states had effective control of the operations and gross human rights violations committed in Kessab”.