• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 26 –ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 2
Նոյեմբերի 30-ին Վրաստանի նախագահի թեկնածու, «Միասնական ազգային շարժման» առաջնորդ Միխայիլ Սահակաշվիլին Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը կենսական նշանակություն ունի Վրաստանի համար»:
«Ինձ թվում է, որ մինչ օրս մեր երկրների միջեւ քաղաքական շփումները ֆորմալ բնույթ էին կրում: Հայաստանը Վրաստանի կարեւորագույն ռազմավարական դաշնակիցն է, ապագայի ամենակարեւոր գործընկերը, եւ այդ երկրի հանդեպ մենք պետք է առանձին քաղաքականություն վարենք: Երբեմն ինձ թվում էր, թե Շեւարդնաձեն իմիջիայլոց էր վերաբերվում Հայաստանի հետ հարաբերություններին»,- ասել էր Միխայիլ Սահակաշվիլին:
Նա նշել էր, որ թեեւ հայկական արմատներ չունի, անընդունելի է համարում որոշ քաղաքական գործիչների փորձերը օգտագործել «հայ» բառը բացասական համատեքստում:
«Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Բոլնիսիի ղեկավարն ինձ անվանեց «մի հայ, որը չի կարողանա ուրեւէ ձայն ստանալ այդ տարածաշրջանում»: Ցավոք, ես հայկական արմատներ չունեմ, բայց ինձ համար հայի հետ համեմատությունը վիրավորական չէ, ընդհակառակը: Շեւարդնաձեն նման ազգայնական դրսեւորումներին արձագանքելու փոխարեն հանգիստ հետեւում էր այս ամենին` ձեւ անելով, որ ոչինչ տեղի չի ունենում»,- հայտարարել էր Սահակաշվիլին:
Նա նաեւ նկատել էր, որ «միշտ հիացել է նրանով, թե որքան լավ է կազմակերպված հայկական բանակը»:
Ցմահ ազատազրկում
Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում ահաբեկչական գործողություն իրագործողներին՝ Նաիրի եւ Կարեն Հունանյաններին, Դերենիկ Բեջանյանին, Վռամ Գալստյանին եւ Էդուարդ Գրիգորյանին:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 26 –ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 2
Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարությունը
Նոյեմբերի 29-ն Վիլնյուսում ընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Միության համատեղ հայտարարությունը, որում կողմերը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը զարգացնել եւ ամրապնդել Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
«Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանը արձանագրում են, որ ավարտել են Ասոցացման Համաձայնագրի, այդ թվում Խորը եւ Համապարփակ Ազատ Առեւտրի Գոտու շուրջ բանակցությունները, սակայն, չեն նախաստորագրելու այն, քանի որ Հայաստանն ունի նոր միջազգային հանձնառություններ։ Կողմերը համաձայն են, որ անհրաժեշտ է արդիականացնել ԵՄ-Հայաստան Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագիրը»,- նշված էր հայտարարությունում:
Շուլցի հիասթափությունը
Նոյեմբերի 28-ին Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցն ասել էր, որ «խորապես հիասթափված է» այն փաստից, որ Ուկրաինան եւ Հայաստանը հրաժարվել են Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում Ասոցացման համաձայնագրերը ստորագրելու եւ նախաստորագրելու մտադրությունից:
«Հատկապես ցավալի է, որ իրենց ընտրությունը վերանայելու այդ երկրների որոշումը կատարվել է արտաքին ճնշման ներքո: Մենք պետք է հստակ եւ բարձրաձայն հայտարարենք, որ անընդունելի ենք համարում Ռուսաստանի տնտեսական եւ քաղաքական ճնշումները մեր արեւելյան գործընկերների նկատմամբ», - ասվում էր Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախօրեին արված Շուլցի հայտարարության մեջ:
Պուտինը Գյումրիում
Դեկտեմբերի 2-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը մտադիր է ամրապնդել իր դիրքերը Կովկասում:
«Ռուսաստանը չի պատրաստվում այստեղից հեռանալ: Ընդհակառակը, մենք պատրաստվում ենք ամրապնդել մեր դիրքերը Կովկասում` հիմնվելով այն լավ ժառանգության վրա, որը մեզ բաժին է հասել մեր նախնիներից, տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում` նաեւ Հայաստանի հետ լավ հարաբերությունների վրա»,- ասել էր Վլադիմիր Պուտինը` հանդես գալով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովում:
Նա ընդգծել էր, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի մտադրությամբ լայն հնարավորություններ են բացվում հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման համար:
«Դա (ՄՄ մտնելու մտադրությունը – խմբ.) հայ ժողովրդի եւ հայաստանյան ղեկավարության ինքնիշխան ընտրությունն է: Ռուսաստանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի Հայաստանի հետ համագործակցության այդ ուղղությունը: Սկսվել է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործնական նախապատրաստումը, եւ սպասվում է իրավական ու վարչական մեծ փաթեթի համաձայնեցում»,- ասել էր Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինը նաեւ հայտարարել էր, որ Հայաստանը զենք կստանա ներքին ռուսաստանյան գներով:
«Մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի այս տարածաշրջանում, որն այդքան մոտ է ՌԴ սահմաններին եւ սերտ կապեր ունի Ռուսաստանի հետ, երբեք չզոհվեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիները», - ասել էր Վլադիմիր Պուտինը:
Նա «ապակառուցողական» էր անվանել ենթադրություններն այն մասին, թե ինչպիս՞ի քայլեր կարող է ձեռնարկել Ռուսաստանը նոր պատերազմի դեպքում: «Նման խոսակցությունները կարող են տպավորություն ստեղծել, թե մենք պատերազմի ենք պատրաստվում, այնինչ մենք պետք է ձգտենք, որ բոլոր վիճելի հարցերը լուծվեն բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական եղանակով»,- ընդգծել էր Ռուսաստանի առաջնորդը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 26 НОЯБРЯ-2 ДЕКАБРЯ 2003 ГОДА
Кандидат в президенты Грузии, лидер «Единого национального движения» Михаил Саакашвили заявил 30 ноября в интервью Общественному ТВ Армении, что «вопрос развития отношений с Арменией имеет для Грузии жизненно важное значение».
«Мне кажется, что до недавнего времени политические контакты между нашим странами носили формальный характер. Армения - важнейший стратегический союзник Грузии, важнейший партнер для будущего, и в отношении этой страны мы должны проводить отдельную политику. Порой мне казалось, что Шеварднадзе относится к отношениям с Арменией как-то между прочим», - сказал Михаил Саакашвили.
Саакашвили заявил, что несмотря на то, что у него нет армянских корней, он не приемлет попыток определенных политиков использовать слово «армянин» в отрицательном контексте.
«В ходе предвыборной кампании руководитель Болниси назвал меня армянином, который не сможет получить в этом регионе ни одного голоса. К сожалению, у меня нет армянских корней, но для меня сравнение с армянином не является оскорбительным, даже наоборот. Вместо того, чтобы реагировать на подобные националистические выходки, Шеварднадзе спокойно наблюдал за всем этим, делая вид, что ничего не происходит», - заявил Саакашвили.
Он также заметил, что «всегда восторгался тем, насколько хорошо организована армянская армия».
Пожизненное заключение
2 декабря суд ереванских общин Кентрон и Норк-Мараш приговорил к пожизненному заключению исполнителей террористического акта, совершенного в парламенте Армении 27 октября 1999 года: Наири и Карена Унанянов, Дереника Беджаняна, Врама Галстяна и Эдуарда Григоряна.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 26 НОЯБРЯ-2 ДЕКАБРЯ 2013 ГОДА
Совместное заявление Армения-ЕС
29 ноября в Вильнюсе было принято совместное заявление Армении и ЕС, в котором стороны подтвердили свою приверженность дальнейшему развитию и укреплению всеобъемлющего сотрудничества в рамках Восточного партнерства во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
«ЕС и Армения констатируют, что завершили переговоры по Соглашению об ассоциации, включая Зону глубокой и всеобъемлющей свободной торговли (DCFTA), однако он не будет парафирован ввиду новых международных обязательств Армении. Стороны согласились, что необходимо обновить План действий Армения-ЕС в рамках Европейской политики соседства»,- говорилось в заявлении.
Разочарование Шульца
28 ноября президент Европейского парламента Мартин Шульц заявил, что «глубоко разочарован» тем, что Украина и Армения отказались от планов подписать и парафировать Соглашения об ассоциации на стартующем сегодня саммите Восточного партнерства в Вильнюсе.
«Особое сожаление вызывает тот факт, что решение этих стран пересмотреть свой выбор было принято под внешним давлением. Мы должны четко и громко заявить, что считаем неприемлемым экономическое и политическое давление России в отношении наших восточных партнеров», - говорилось в заявлении Шульца.
Путин в Гюмри
2 декабря президент России Владимир Путин заявил, что Россия намерена укрепить свои позиции на Кавказе.
«Россия отсюда уходить не собирается. Наоборот, мы собираемся укрепить свои позиции на Кавказе, опираясь на все лучшее, что досталось нам от наших предков, на особые отношения со странами региона, в том числе - с Арменией»,- сказал Владимир Путин, выступая в Гюмри на армяно-российском межрегиональном форуме.
Он подчеркнул, что с намерением Армении вступить в Таможенный союз открываются широкие возможности для развития армяно-российского сотрудничества.
«Это (намерение вступить в ТС – ред.) - суверенный выбор армянского народа и армянского руководства. Россия сделает все, чтобы поддержать это направление сотрудничества с Арменией. Начата практическая подготовка вступления Армении в Таомженный союз и предстоит согласование большого пакета правовых и административных вопросов»,- сказал президент России.
Путин заявил также, что Армения будет получать российское оружие по внутренним российским ценам.
«Нам бы очень хотелось, чтобы в этом регионе, близко расположенном к российским границам и имеющим тесные связи с Российской Федерацией, никогда не проливалась кровь армянских и азербайджанских граждан», - сказал Владимир Путин.
Российский лидер назвал «абсолютно контрпродуктивными» разговоры о том, какие шаги будет предпринимать Россия в случае начала новой войны. «Такие разговоры могут создать впечатление, что мы готовимся к войне, а мы должны добиваться того, чтобы все спорные вопросы решались исключительно политико-дипломатическими методами», - заметил Путин.