• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 26 –ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 2
Նոյեմբերի 30-ին Վրաստանի նախագահի թեկնածու, «Միասնական ազգային շարժման» առաջնորդ Միխայիլ Սահակաշվիլին Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը կենսական նշանակություն ունի Վրաստանի համար»:
«Ինձ թվում է, որ մինչ օրս մեր երկրների միջեւ քաղաքական շփումները ֆորմալ բնույթ էին կրում: Հայաստանը Վրաստանի կարեւորագույն ռազմավարական դաշնակիցն է, ապագայի ամենակարեւոր գործընկերը, եւ այդ երկրի հանդեպ մենք պետք է առանձին քաղաքականություն վարենք: Երբեմն ինձ թվում էր, թե Շեւարդնաձեն իմիջիայլոց էր վերաբերվում Հայաստանի հետ հարաբերություններին»,- ասել էր Միխայիլ Սահակաշվիլին:
Նա նշել էր, որ թեեւ հայկական արմատներ չունի, անընդունելի է համարում որոշ քաղաքական գործիչների փորձերը օգտագործել «հայ» բառը բացասական համատեքստում:
«Նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Բոլնիսիի ղեկավարն ինձ անվանեց «մի հայ, որը չի կարողանա ուրեւէ ձայն ստանալ այդ տարածաշրջանում»: Ցավոք, ես հայկական արմատներ չունեմ, բայց ինձ համար հայի հետ համեմատությունը վիրավորական չէ, ընդհակառակը: Շեւարդնաձեն նման ազգայնական դրսեւորումներին արձագանքելու փոխարեն հանգիստ հետեւում էր այս ամենին` ձեւ անելով, որ ոչինչ տեղի չի ունենում»,- հայտարարել էր Սահակաշվիլին:
Նա նաեւ նկատել էր, որ «միշտ հիացել է նրանով, թե որքան լավ է կազմակերպված հայկական բանակը»:
Ցմահ ազատազրկում
Դեկտեմբերի 2-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում ահաբեկչական գործողություն իրագործողներին՝ Նաիրի եւ Կարեն Հունանյաններին, Դերենիկ Բեջանյանին, Վռամ Գալստյանին եւ Էդուարդ Գրիգորյանին:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 26 –ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 2
Հայաստան-ԵՄ համատեղ հայտարարությունը
Նոյեմբերի 29-ն Վիլնյուսում ընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրոպական Միության համատեղ հայտարարությունը, որում կողմերը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը զարգացնել եւ ամրապնդել Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։
«Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանը արձանագրում են, որ ավարտել են Ասոցացման Համաձայնագրի, այդ թվում Խորը եւ Համապարփակ Ազատ Առեւտրի Գոտու շուրջ բանակցությունները, սակայն, չեն նախաստորագրելու այն, քանի որ Հայաստանն ունի նոր միջազգային հանձնառություններ։ Կողմերը համաձայն են, որ անհրաժեշտ է արդիականացնել ԵՄ-Հայաստան Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագիրը»,- նշված էր հայտարարությունում:
Շուլցի հիասթափությունը
Նոյեմբերի 28-ին Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցն ասել էր, որ «խորապես հիասթափված է» այն փաստից, որ Ուկրաինան եւ Հայաստանը հրաժարվել են Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովում Ասոցացման համաձայնագրերը ստորագրելու եւ նախաստորագրելու մտադրությունից:
«Հատկապես ցավալի է, որ իրենց ընտրությունը վերանայելու այդ երկրների որոշումը կատարվել է արտաքին ճնշման ներքո: Մենք պետք է հստակ եւ բարձրաձայն հայտարարենք, որ անընդունելի ենք համարում Ռուսաստանի տնտեսական եւ քաղաքական ճնշումները մեր արեւելյան գործընկերների նկատմամբ», - ասվում էր Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախօրեին արված Շուլցի հայտարարության մեջ:
Պուտինը Գյումրիում
Դեկտեմբերի 2-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Գյումրիում հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը մտադիր է ամրապնդել իր դիրքերը Կովկասում:
«Ռուսաստանը չի պատրաստվում այստեղից հեռանալ: Ընդհակառակը, մենք պատրաստվում ենք ամրապնդել մեր դիրքերը Կովկասում` հիմնվելով այն լավ ժառանգության վրա, որը մեզ բաժին է հասել մեր նախնիներից, տարածաշրջանի երկրների, այդ թվում` նաեւ Հայաստանի հետ լավ հարաբերությունների վրա»,- ասել էր Վլադիմիր Պուտինը` հանդես գալով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովում:
Նա ընդգծել էր, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի մտադրությամբ լայն հնարավորություններ են բացվում հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման համար:
«Դա (ՄՄ մտնելու մտադրությունը – խմբ.) հայ ժողովրդի եւ հայաստանյան ղեկավարության ինքնիշխան ընտրությունն է: Ռուսաստանը կանի ամեն ինչ, որպեսզի պահպանի Հայաստանի հետ համագործակցության այդ ուղղությունը: Սկսվել է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործնական նախապատրաստումը, եւ սպասվում է իրավական ու վարչական մեծ փաթեթի համաձայնեցում»,- ասել էր Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինը նաեւ հայտարարել էր, որ Հայաստանը զենք կստանա ներքին ռուսաստանյան գներով:
«Մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի այս տարածաշրջանում, որն այդքան մոտ է ՌԴ սահմաններին եւ սերտ կապեր ունի Ռուսաստանի հետ, երբեք չզոհվեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիները», - ասել էր Վլադիմիր Պուտինը:
Նա «ապակառուցողական» էր անվանել ենթադրություններն այն մասին, թե ինչպիս՞ի քայլեր կարող է ձեռնարկել Ռուսաստանը նոր պատերազմի դեպքում: «Նման խոսակցությունները կարող են տպավորություն ստեղծել, թե մենք պատերազմի ենք պատրաստվում, այնինչ մենք պետք է ձգտենք, որ բոլոր վիճելի հարցերը լուծվեն բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական եղանակով»,- ընդգծել էր Ռուսաստանի առաջնորդը:

• 15 YEARS AGO: NOVEMBER 26 – DECEMBER 2, 2003
Georgian presidential candidate, United National Movement leader Mikheil Saakashvili gave an interview to the Armenian Public TV Channel on November 30, 2003, in which he noted that “developing relations with Armenia is of vital importance to Georgia.”
“I think that the political contacts between our countries have been of formal character until recently. Armenia is Georgia’s most important ally, our most important partner for future, and we should pursue individual policy towards this country. Sometimes I thought that Shevardnadze had a half-hearted approach to relations with Armenia,” said Saakashvili.
Saakashvili also noted that although he did not have Armenian roots, he found it unacceptable that certain politicians used the word “Armenian” in a negative context.
“During the pre-election campaign, the head of Bolnisi region called me “an Armenian who couldn’t get a single vote there”. Unfortunately, I do not have Armenian roots, but I am not insulted by a comparison with Armenians, quite the opposite, in fact. Instead of reacting to these nationalistic statements, Shevardnadze was watching calmly and pretending that nothing outrageous happened,” said Saakashvili.
He added he had always “admired how well the Armenian army is organized”.
Life sentence
On December 2, the court of Kentron and Nork-Marash administrative districts of Yerevan sentenced the five executors of the terrorist attack in the Armenian Parliament on 27 October 1999 to life imprisonment. The convicts were Nairi and Karen Hunanyan, Derenik Bedzhanyan, Vram Galstyan and Eduard Grigoryan.
• 5 YEARS AGO: NOVEMBER 26 – DECEMBER 2, 2013
Joint statement by Armenia and EU
On November 29 Armenia and the European Union adopted a joint statement in Vilnius, in which the sides reiterated their commitment to further developing and strengthening comprehensive cooperation in all areas of mutual interest within the Eastern Partnership.
“The EU and Armenia acknowledge that they have completed negotiations on an Association Agreement, including a Deep and Comprehensive Free Trade Area, but will not proceed with its initialling due to Armenia's new international commitments. They agree on the necessity to update the EU-Armenia ENP Action Plan,” read the statement.
Schulz’s disappointment
On November 28 President of the European Parliament Martin Schulz noted he was “deeply disappointed” that Ukraine and Armenia abandoned the plans to sign Association Agreements at the Eastern Partnership Summit in Vilnius.
“It is especially regrettable that the countries' decisions to reconsider their choices have been made under external pressure. We should say clearly and loudly that the economic and political pressure exerted by Russia against our eastern partners is simply unacceptable,” Schulz said in a statement.
Putin in Gyumri
Russia intended to strengthen its positions in the Caucasus, Russian President Vladimir Putin said in Gyumri on December 2.
“Russia is not leaving Caucasus. On the contrary, we are going to strengthen our positions in Caucasus on the basis of the best we inherited from our predecessors and the special relations with the countries in this region, including Armenia,” Putin said while speaking at the Armenian-Russian Forum in Gyumri.
He stressed that Armenia's decision to join the Customs Union opened broad opportunities for development of Armenian-Russian cooperation.
“It [joining the Customs Union - Mediamax] is the sovereign choice of the Armenian people and Armenian leadership. Russia will do everything possible to support this area of cooperation with Armenia. We have launched practical preparations for Armenia’s membership to Customs Union, and now we have to agree upon a large package of legal and administrative issues,” said the Russian President.
Putin also announced that Armenia would buy Russian arms at domestic Russian prices.
“We would very much like that the blood of Armenian and Azerbaijani citizens never be shed in this region, which is located near the Russian borders and has close ties with the Russian Federation,” said Vladimir Putin.
The Russian leader described as “absolutely counter-productive” the discussions of what Russia would do in case of a new war between Armenia and Azerbaijan. “Such talks may create an impression that we are preparing for a war, but we should strive to settle all disputes solely through political and diplomatic means," noted Putin.