Հենրիխ Մխիթարյանը հայ երկրպագուի հետ 2012 թվականին Դոնեցկում
Մարտի 31-ին Միացյալ Նահանգներում ողբերգական հանգամանքներում զոհվեց հայտնի հայ ջազային դաշնակահար եւ կոմպոզիտոր Դավիթ Ազարյանը:
Դավիթ Ազարյանը եւ Դիզի Գիլեսպին 1990 թվականին Դավիթ Ազարյանը եւ Դիզի Գիլեսպին 1990 թվականին
Լուսանկարը` Դավիթ Ազարյանին նվիրված ֆեյսբուքյան էջ
51-ամյա Դավիթ Ազարյանը պատրաստվում էր ճամփեզրին փոխել իր ավտոմեքենայի անիվը, երբ մեկ այլ մեքենա հարվածել էր երաժշտին:
Դավիթ Ազարյանը ծնվել էր Երեւանում: 1989 թվականին, հյուրախաղերի մեկնելով ԱՄՆ, նա մշտական բնակություն էր հաստատել Միացյալ Նահանգներում:
Դավիթ Ազարյանը եւ Վահագն Հայրապետյանը 1997 թվականին Դավիթ Ազարյանը եւ Վահագն Հայրապետյանը 1997 թվականին
«Նոր փուլը»
Մարտի 31-ին Թուրքիայի ԱԳՆ Կովկասի եւ Միջին Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Էրթան Թեզգյորը ցանկություն էր հայտնել, «որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանի` Հայաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելով, նոր փուլ սկսվի մեր երկկողմ հարաբերություններում»:
Միաժամանակ, թուրք դիվանագերը թվարկել էր այն խնդիրները, որոնց պատճառով Թուրքիան մինչ օրս դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել Հայաստանի հետ: Նախ, ասել էր նա, «Հայաստանը չի ճանաչում 1921 թվականի թուրք-սովետական պայմանագրերը եւ դրանով չի ճանաչում մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը»:
Էրթան Թեզգյորը Էրթան Թեզգյորը
Լուսանկարը` Şalom Gazetesi
Բացի այդ, ասում էր Թեզգյորը, «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններից մեկն այսպես կոչված ցեղասպանության ճանաչումն է»: Երրորդը, ասել էր թուրք դիվանագետը, «Հայաստանը դուրս չի բերում իր զորքերը բռնազավթված ադրբեջանական տարածքներից»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 26-31
«Կեղտոտ խաղը»
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը մարտի 31-ին հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը կեղտոտ խաղ է վարում»:
«Նախ, ադրբեջանական կողմը փորձում է ցրել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ ջանալով հրաժարվել բանակցությունների սեղանին դրված փաստաթղթերից մեկից, որը ստեղծվել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի երկամյա համատեղ ջանքերի շնորհիվ: Ընդ որում, ադրբեջանական կողմն իր հստակ համաձայնությունն էր տվել այդ փաստաթղթի բոլոր սկզբունքներին»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    5  ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 26-31
Մխիթարյանին «սխալ են հասկացել»
Մարտի 29-ին Դոնեցկի «Շախտյորի» եւ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը հայտարարել էր, որ իր խոսքերը այլ ակումբ տեղափոխվելու մասին «ճիշտ չեն հասկացել»:
Հենրիխ Մխիթարյանը հայ երկրպագուի հետ 2012 թվականին Դոնեցկում Հենրիխ Մխիթարյանը հայ երկրպագուի հետ 2012 թվականին Դոնեցկում
«Ես «Շախտյորի» խաղացող եմ եւ շատ ուրախ եմ դրա համար: Այս ակումբի հետ պայմանագիրս գործում է մինչեւ 2015 թվականը: Դա սովորական հանդիպում էր՝ զրույց ուսանողների հետ: Նրանք ինձ հարցեր էին ուղղում, երբեմն` կատակով, ես էլ պատասխանում էի: Ինձ ճիշտ չեն հասկացել եւ սխալ են մեկնաբանել բառերս», - Մխիթարյանի այս խոսքերը մեջբերում էր «Շախտյորի» մամուլի ծառայությունը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 26-31 МАРТА 2003 ГОДА
31 марта в Соединенных Штатах трагически погиб известный армянский джазовый пианист и композитор Давид Азарян.
Фото: ФБ-страница, посвященная Давиду Азаряну
51-летний Давид Азарян был сбит машиной в то время, как менял колесо своего автомобиля на обочине дороги.
Давид Азарян родился в Ереване. В 1989 году, приехав с концертом в США, он остался жить в Америке.
«Новый этап»
31 марта заместитель генерального директора Управления Кавказа и Средней Азии МИД Турции Эртан Тезгор выразил пожелание, «чтобы с переизбранием Роберта Кочаряна на пост президента Армении в наших двусторонних отношениях начался новый этап».
При этом турецкий дипломат перечислил причины, по которым Турция до сих по не установила дипломатических отношений с Арменией. Во-первых, сказал он, «Армения не признает турецко-советские договора 1921 года и тем самым не признает территориальную целостность нашей страны».
Фото: Şalom Gazetesi
Кроме того, отмечал Эртан Тезгор, «одним из внешнеполитических приоритетов Армении является признание так называемого геноцида». В-третьих, говорил турецкий дипломат, «Армения не выводит свои войска с оккупированных азербайджанских территорий».
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 26-31 МАРТА 2008 ГОДА
«Грязная игра»
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил 31 марта в Ереване, что «Азербайджан ведет грязную игру».
«Во-первых, азербайджанская сторона пытается полностью распустить Минскую группу ОБСЕ, во-вторых, благодаря этому, пробует отказаться от одного из документов, лежащих на столе переговоров, созданного в результате совместной двухлетней работы Армении и Азербайджана. При этом азербайджанская сторона дала свое четкое согласие по всем принципам этого документа», - заявил Вардан Осканян.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 26-31 МАРТА 2013 ГОДА
Мхитаряна «неправильно поняли»
29 марта полузащитник донецкого «Шахтера» и сборной Армении Генрих Мхитарян заявил, что его слова о возможном переходе в другой клуб были «неправильно поняты».
«Я игрок «Шахтера» и очень рад этому. У меня контракт с этим клубом еще до 2015 года. Это была обычная встреча – общение со студентами. Они задавали мне вопросы, порой в шутливой форме, а я на них отвечал. Меня не так поняли и неправильно интерпретировали мои слова», - приводила слова Мхитаряна пресс-служба «Шахтера».