Հենրիխ Մխիթարյանը հայ երկրպագուի հետ 2012 թվականին Դոնեցկում
Մարտի 31-ին Միացյալ Նահանգներում ողբերգական հանգամանքներում զոհվեց հայտնի հայ ջազային դաշնակահար եւ կոմպոզիտոր Դավիթ Ազարյանը:
Դավիթ Ազարյանը եւ Դիզի Գիլեսպին 1990 թվականին Դավիթ Ազարյանը եւ Դիզի Գիլեսպին 1990 թվականին
Լուսանկարը` Դավիթ Ազարյանին նվիրված ֆեյսբուքյան էջ
51-ամյա Դավիթ Ազարյանը պատրաստվում էր ճամփեզրին փոխել իր ավտոմեքենայի անիվը, երբ մեկ այլ մեքենա հարվածել էր երաժշտին:
Դավիթ Ազարյանը ծնվել էր Երեւանում: 1989 թվականին, հյուրախաղերի մեկնելով ԱՄՆ, նա մշտական բնակություն էր հաստատել Միացյալ Նահանգներում:
Դավիթ Ազարյանը եւ Վահագն Հայրապետյանը 1997 թվականին Դավիթ Ազարյանը եւ Վահագն Հայրապետյանը 1997 թվականին
«Նոր փուլը»
Մարտի 31-ին Թուրքիայի ԱԳՆ Կովկասի եւ Միջին Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Էրթան Թեզգյորը ցանկություն էր հայտնել, «որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանի` Հայաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելով, նոր փուլ սկսվի մեր երկկողմ հարաբերություններում»:
Միաժամանակ, թուրք դիվանագերը թվարկել էր այն խնդիրները, որոնց պատճառով Թուրքիան մինչ օրս դիվանագիտական հարաբերություններ չի հաստատել Հայաստանի հետ: Նախ, ասել էր նա, «Հայաստանը չի ճանաչում 1921 թվականի թուրք-սովետական պայմանագրերը եւ դրանով չի ճանաչում մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը»:
Էրթան Թեզգյորը Էրթան Թեզգյորը
Լուսանկարը` Şalom Gazetesi
Բացի այդ, ասում էր Թեզգյորը, «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններից մեկն այսպես կոչված ցեղասպանության ճանաչումն է»: Երրորդը, ասել էր թուրք դիվանագետը, «Հայաստանը դուրս չի բերում իր զորքերը բռնազավթված ադրբեջանական տարածքներից»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 26-31
«Կեղտոտ խաղը»
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը մարտի 31-ին հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը կեղտոտ խաղ է վարում»:
«Նախ, ադրբեջանական կողմը փորձում է ցրել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ ջանալով հրաժարվել բանակցությունների սեղանին դրված փաստաթղթերից մեկից, որը ստեղծվել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի երկամյա համատեղ ջանքերի շնորհիվ: Ընդ որում, ադրբեջանական կողմն իր հստակ համաձայնությունն էր տվել այդ փաստաթղթի բոլոր սկզբունքներին»,- ասել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    5  ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 26-31
Մխիթարյանին «սխալ են հասկացել»
Մարտի 29-ին Դոնեցկի «Շախտյորի» եւ Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը հայտարարել էր, որ իր խոսքերը այլ ակումբ տեղափոխվելու մասին «ճիշտ չեն հասկացել»:
Հենրիխ Մխիթարյանը հայ երկրպագուի հետ 2012 թվականին Դոնեցկում Հենրիխ Մխիթարյանը հայ երկրպագուի հետ 2012 թվականին Դոնեցկում
«Ես «Շախտյորի» խաղացող եմ եւ շատ ուրախ եմ դրա համար: Այս ակումբի հետ պայմանագիրս գործում է մինչեւ 2015 թվականը: Դա սովորական հանդիպում էր՝ զրույց ուսանողների հետ: Նրանք ինձ հարցեր էին ուղղում, երբեմն` կատակով, ես էլ պատասխանում էի: Ինձ ճիշտ չեն հասկացել եւ սխալ են մեկնաբանել բառերս», - Մխիթարյանի այս խոսքերը մեջբերում էր «Շախտյորի» մամուլի ծառայությունը:

Henrikh Mkhitaryan and Armenia fan in Donetsk in 2012
On March 31, famous Armenian jazz pianist and composer David Azarian tragically died in the United States.
David Azarian and Dizzy Gillespie in 1990 David Azarian and Dizzy Gillespie in 1990
Photo: David Azarian’s memorial Facebook page
51-year-old Azarian was hit by a car when he was changing a tire by the roadside.
David Azarian was born in Yerevan. He came to the United States in 1989 for a concert tour and wound up staying.
David Azarian and Vahagn Hayrapetyan in 1997 David Azarian and Vahagn Hayrapetyan in 1997
“A new stage”
On March 31, Deputy Director General of Turkish Foreign Ministry’s Department for Caucasus and Central Asia Ertan Tezgor expressed the hope that “a new stage begins in our bilateral relations [with Armenia] with Robert Kocharyan’s re-election as President of Armenia”.
The Turkish diplomat listed the reasons Turkey had not established diplomatic relations with Armenia. He said that first, “Armenia does not recognized the Turkish-Soviet agreements of 1921 and thus does not recognize the territorial integrity of our country”.
Ertan Tezgor Ertan Tezgor
Photo: Şalom Gazetesi
Ertan Tezgor added that “one of Armenia’s priorities in foreign policy is the recognition of the so-called Genocide.” According to Tezgor, the third reason was that “Armenia does not withdraw its troops from the occupied Azeri territories”.
•    10 YEARS AGO: MARCH 26-31, 2008
“Foul play”
On March 31 Minister of Foreign Affairs of Armenia Vardan Oskanyan accused Azerbaijan of “playing dirty”.
“Firstly, Azerbaijan is trying to fully dissolve the OSCE Minsk Group. Secondly, by doing so it tries to renounce one of the documents on the negotiation table, the result of joint two-year work of Armenia and Azerbaijan. At that, the Azerbaijani side gave its clear consent to all the principles of the given document,” stated Vardan Oskanyan.
•    5 YEARS AGO: MARCH 26-31, 2013
Mkhitaryan was “misunderstood”
On March 29, FC Shakhtar Donetsk and Armenia midfielder Henrikh Mkhitaryan stated that his remarks about possible transfer were “misinterpreted”.
Henrikh Mkhitaryan and Armenia fan in Donetsk in 2012 Henrikh Mkhitaryan and Armenia fan in Donetsk in 2012
“I am a Shakhtar player and happy about that. I have a contract with the club until 2015. It was a simple meeting with students. They asked me questions, sometimes jokingly, and I answered. My remarks were misunderstood and later misinterpreted,” Shakhtar press service quoted Mkhitaryan as saying.