Օդանավակայանի հին շենքը կպահպանվի որպես ճարտարապետական արժեք
Աշնանը կբացվի "Զվարթնոց" միջազգային օդանավակայանի նոր տերմինալը, որով կավարտվեն Հայաստանի գլխավոր օդանավակայանի նոր համալիրի շինարարական աշխատանքները:
Մեդիամաքս-ի թղթակիցը այցելել է նոր տերմինալի շինհրապարակ եւ ծանոթացել Հայաստանի գլխավոր օդային դարպասի շինարարության ընթացքին:
Օդանավակայանի կոնցեսիոն կառավարիչ “Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ” ՓԲԸ հանրային կապերի պատասխանատու Գեւորգ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ օդանավակայանի արդիականացման երրորդ եւ վերջին փուլը (2007-2011թթ., ներդրումների ծավալը` $‌160 մլն) ավարտին կմոտենա ընթացիկ տարվա օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին, երբ շահագործման կհանձնվի նոր տերմինալը, որն ամբողջությամբ կփոխարինի Երեւանի օդանավակայանի հանրահայտ շրջանաձեւ շենքը:
“Զվարթնոցի” արդիականացման աշխատանքների առաջին փուլը տեւեց 2002-ից 2004-ը, որի ընթացքում նորոգվեց թռիչքուղին, ղեկուղիները, տեղադրվեցին լուսազդանշանային եւ լուսավորության նոր համակարգեր, իսկ երկրորդ փուլի ընթացքում (2004-2007) կառուցվեց նոր ուղեւորային համալիրը, որը պահանջեց շուրջ $‌84 մլն ներդրումներ:
Նոր տերմինալի նախագծման վրա աշխատում են Արգենտինայից ժամանած ճարտարապետները` իրենց հայ գործընկերների հետ համատեղ: Բուն շինարարական աշխատանքները իրականացնում են 15 տեղական եւ արտասահմանյան ընկերություններ` շուրջ 600 աշխատակիցներով:
Նոր հանրային տերմինալի տարածքը կկազմի 34 հազ. ք.մ., որի դիմացը կլինի երկհարկանի ավտոկայանատեղին` նախատեսված 600 ավտոմեքենաների համար: Ընդ որում, ինչպես ավտոկայանատեղիի, այնպես էլ տերմինալի տանիքները կլինեն յուրահատուկ. առաջինը կլինի խոտածածկ, իսկ երկրորդը` 40%-ով ապակեպատ: Ապակեպատ է նաեւ տերմինալի ողջ դիմային մասը, որի ձեւավորման մեջ օգտագործվել են հայկական դրոշի գույներով ապակիներ` ցրված պատահականության սկզբունքով:
Նոր տերմինալի երկրորդ հարկում կտեղակայվեն ուղեւորների գրանցման 46 կետեր, ինչը ավելի քան 2 անգամ գերազանցում է ներկայիս տերմինալի գրանցման սեղանների քանակը, իսկ առաջինում կլինի դիմավորման նոր ընդարձակ սրահը (ներկայիս դիմավորման սրահը ժամանակավոր բնույթ է կրում):
Գեւորգ Աբրահամյանի հավաստմամբ, օդանավակայանի նոր տերմինալը իրավամբ կարող է համարվել Հայաստանի ամենասեյսմակայուն շինությունը` շնորհիվ նոր համալիրի բոլոր կառույցների շինարարության ընթացքում կիրառվող կապարառետինե կրիչներով մեկուսիչների, որոնք թույլ են տալիս շենքին դիմանալ 9 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժին:
Խոսելով օդանավակայանի ներկայիս շենքի հետագա ճակատագրի մասին, Գեւորգ Աբրահամյանն ասաց, որ  չնայած օդանավակայանի հին շենքը գեղեցիկ շինություն է, այդուհանդերձ այն չէր համապատասխանում ժամանակակից միջազգային օդանավակայանների պահանջներին եւ որոշվեց այն վերակառուցելու փոխարեն կառուցել բոլորովին նոր տերմինալ: “Զվարթնոցի” հին շենքը կպահպանվի, կնորոգվի եւ կօգտագործվի այլ նպատակներով:
Շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո “Զվարթնոց” միջազգային օդանավակայանը կկարողանա սպասարկել տարեկան 3 մլն ուղեւոր` 2 անգամ ավել, քան այն սպասարկել է 2010թ. ընթացքում:

Отсюда будут выходить прилетевшие
Остальные автомобили, въехавшие на территорию аэропорта, будут парковаться в этой двухэтажной парковке
...крыша которой будет покрыта газоном, а вместительность составит 600 автомобилей
Строительство эстакады перед залом вылетов
Зал вылетов
Около половины крыши терминала стеклянная
У зала будет 46 пунктов регистрации пассажиров
Старое здание аэропорта будет сохранено как архитектурная ценность
…оно будет отремонтировано и использовано в иных целях
Осенью текущего года откроется новый терминал международного аэропорта «Звартноц».
Корреспондент Медиамакс посетил строительную площадку нового терминала и ознакомился c ходом строительства главных воздушных ворот страны.
Ответственный по связям с общественностью концессионера аэропорта ЗАО “Армения международные аэропорты” Геворг Абрамян сообщил, что третий и финальный этап модернизации аэропорта (2007-2011гг, объем инвестиций – $‌160 млн) подойдет к концу в августе-сентябре текущего года, когда будет сдан в эксплуатацию новый терминал, который полностью заменит знаменитое круглое здание аэропорта.
Первый этап модернизации “Звартноц”-а продлился с 2002 до 2004г., в ходе которого была отремонтирована взлетно-посадочная полоса, установлены новые системы освещения и сигнальных огней; в ходе второго этапа (2004-2007гг.) был построен новый пассажирский комплекс, потребовавший инвестиций в размере $‌84 млн.
Над проектом нового терминала работают аргентинские архитекторы совместно с коллегами из Армении. Строительные работы ведутся 15-ю местными и иностранными компаниями с около 600 рабочими.
Площадь нового общественного терминала составит 34 тыс. кв.м., перед которым будет располагаться двухэтажная автопарковка, предусмотренная для 600 машин. При этом, крыши как парковки, так и терминала будут особенными: первая будет покрыта газоном, а вторая на 40% будет из стекла.
Стеклянным будет также весь фасад терминала, в оформлении которого использовались стекла цвета армянского флага, разбросанные по принципу случайности.
На втором этаже нового терминала будет 46 стоек регистрации пассажиров, что более чем в 2 раза превышает число регистрационных столов нынешнего здания,  а на первом этаже будет обширный зал прилетов (нынешний зал прилетов является временным).
Геворг Абрамян утверждает, что новый терминал аэропорта может по праву считаться самым сейсмостойким строением Армении, благодаря применяемым в строительсте антисейсмическим подушкам из слоев резины и стали, которые позволят зданию устоять перед 9-балльным землетрясением.
Говоря о дальнейшей судьбе нынешнего здания аэрорпорта, Геворг Абраамян сказал, что несмотря на свою красоту, это здание не соответствовало требованиям современных международных аэропортов, и вместо его реконструкции было решено построить новый терминал. Старое здание аэропорта будет сохранено, отремонтировано и использовано в иных целях.
По окончании строительных работ международный аэропорт «Звартноц» сможет ежегодно обслуживать 3 млн пассажиров, вдвое больше, чем было обслужено в течение 2010г.