Էլոյան. «Փոքր կենտրոնում այլանդակ կառուցապատում այլեւս չի լինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Ավետիք Էլոյանը երաշխավորում է, որ «Երեւանի փոքր կենտրոնը այլեւս այլանդակ կերպով չի կառուցապատվի բարձրահարկ շենքերով կանաչ տարածքների հաշվին»:
«Օրերս դադարեցրել ենք Թումանյան փողոցի բակերում երկու 16 հարկանի շենքերի շինարարությունը: Ոչ ոք այլեւս չի կառուցելու ինչ պատահի եւ որտեղ պատահի: Յուրաքանչյուր նշանակալից շինարարություն կենթակարկվի մանրակրկիտ ուսումնասիրության՝ շինարարական նորմերին եւ կանոնակարգերի համապատասխանության առումով: Մեր հիմնական նպատակն է քաղաքի ծայրամասերի կառուցապատումը եւ զարգացումը: Աշխատեք մեր երկրի ապագայի համար: Երեւանի կենտրոնի հետագա խտացումը աղետի կբերի», - ասել է Ավետիք Էլոյանը «Գոլոս Արմենիի» թերթին տված հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով Շինարարների օրվա կապակցությամբ իր ունեցած ելույթը, կոմիտեի նախագահն ասել է.
«Ես բառացիորեն ասել եմ հետեւյալը. «Այժմ ոչ թե առանձնատներ եւ եկեղեցիներ կառուցելու ժամանակն է, այլ համալսարաններ կառուցելու եւ այգիներ հիմնելու ժամանակն է»: Այս արտահայտությունը փոխաբերական էր: Ոչ կոմիտեն, ոչ էլ ես, բնականաբար, չենք պատրաստվում արգելել եկեղեցիների կառուցումը: Մենք նույնիսկ համապատասխան ազդեցության լծակներ չունենք: Ի նկատի ունեի պետության եւ մարդկանց մոտեցումը առաջնահերթ խնդիրներին: Պետք է փոխել մտածելակերպը: Պետք է մարդկանց առաջին հերթին ապահովել կացարանով, աշխատանքով եւ մաքուր օդով: Ավելի լավ կլիներ, եթե մարդիկ եկեղեցիներ կառուցելու համար նախատեսված միլիոնավոր դոլարները ներդնեին մատչելի բնակարանների կառուցման մեջ: Ավելի լավ կլիներ, որ իրենց բարեգործությունն ուղղվեր ճարտարապետական հուշարձանների վերականգնմանն ու սահմանամերձ գյուղերում դպրոցների ու մարզական հրապարակների կառուցմանը: Կրկնում եմ, իմ հայտարարության մեջ որեւէ ենթատեքստ չկար»:

Аветик Элоян: «Малый центр Еревана больше не будет безобразно застраиваться» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Председатель Комитета по градостроительству при правительстве Армении Аветик Элоян гарантирует, что «малый центр Еревана больше не будет безобразно застраиваться высотными зданиями за счет зеленых зон».
«На днях мы приостановили строительство двух 16-этажных зданий во дворах по улице Туманяна. Никто больше не будет строить где попало и что попало. Каждая значимая стройка будет подвергаться доскональному изучению на соответствие строительным нормам и правилам. Наша главная цель - застройка и обустройство периферии города. Вкладывайте в будущее нашей страны! Дальнейшее уплотнение центра Еревана приведет к катастрофе», - сказал Аветик Элоян в интервью газете «Голос Армении».
Комментируя свое недавнее выступление по случаю Дня строителя, председатель Комитета отметил:
«Я сказал буквально следующее: «Сейчас не время строить особняки и церкви, а время строить университеты и разбивать сады». Эта фраза была фигуральной. Естественно, ни у комитета, ни у меня нет намерения запрещать строительство церквей. У нас даже нет рычагов воздействия. Имелся в виду подход государства и людей к первоочередным задачам. Надо менять менталитет. Необходимо обеспечить людей в первую очередь жильем, работой и чистым воздухом. Было бы лучше, если бы люди, вкладывающие в строительство церквей миллионы долларов, вложили их в строительство доступного жилья. Лучше бы их благотворительность выражалась в виде восстановления памятников архитектуры и строительства школ и спортплощадок в приграничных селах. Повторяю, никакого подтекста в моем заявлении не было».