Կինո «Նաիրի»` կենդանի պատմություն - Mediamax.am
«Նաիրի» կինոթատրոնը երեւանցիների ամենասիրելի վայրերից մեկն էր: Ցավոք, այսօր այն, ինչպես եւ շատ այլ վայրեր, զրկվել է իր երբեմնի փառքից եւ հազիվ գոյություն է պահպանում:
«Նաիրի» կինոթատրոնը:
Լուսանկարը` “Архитектура Советской Армении” գրքից:
«Նաիրի» կինոթատրոնը Ամիրյան փողոցում:
Արվեստի գործիչների տունը:
Լուսանկարը` Ա.Խանոյանի արխիվից:
Լենինի պողոտան:
«Նաիրի» կինոթատրոնը երեւանցիների ամենասիրելի վայրերից մեկն էր: Ցավոք, այսօր այն, ինչպես եւ շատ այլ վայրեր, զրկվել է իր երբեմնի փառքից եւ հազիվ գոյություն է պահպանում: Ըստ էության, այդ արդեն չի կարելի «կինոթատրոն» անվանել, քանի որ ամբողջ ենթակառուցվածքից պահպանվել է միայն դահլիճը…
Բնակիչ Եվգենիա Սարգսյան` շենքը կառուցվել է հայրիկիս առաջարկով
Հայրս՝ Յակով Սարգսյանը, 1948-ից զբաղեցնում էր Երեւանի էլեկտրալամպերի գործարանի տնօրենի պաշտոնը: «Նաիրի» կինոթատրոնի շենքը կառուցվել է նրա առաջարկով՝ հատուկ գործարանի աշխատակիցների համար:
Շենքը նախագծվել է Գեւորգ Թամանյանի կողմից եւ կառուցվել է Գրիգորի Մելիքյանի ղեկավարած շինարարական վարչության կողմից: Երբ շենքն արդեն պատրաստ էր, հորս կանչեցին եւ հարցրեցին` ի՞նչ կցանկանար տեսնել անկյունային տարածքում՝ խանութ, թե կինոթատրոն: Հայրս ընտրեց կինոթատրոնը, եւ շուտով այստեղ հայտնվեց «Նաիրի»-ն, որը մեծ ուրախություն էր բոլորիս համար:
Թամանյանական դասական ոճով
Իհարկե, կինո շատ հաճախ էինք գնում: «Նաիրին» մշտապես աչքի էր ընկում իր բարձրորակ ֆիլմային ծրագրով: Ինձ համար այնտեղ դիտված ամենահիշարժան ֆիլմերից էին «Ռոքոն եւ նրա եղբայրները», «Путь в высшее общество»-ն եւ «Սիրո տարիքը»՝Լոլիտա Թորեսի գլխավոր դերակատարությամբ: Այդ վերջին ֆիլմը շատ երկար էր ցուցադրվում, մոտ երեք ամիս, եւ այդ ողջ ընթացքում ցուցադրությունների ժամանակ, բակի կողմից լսվում էին ֆիլմում հնչող մեղեդիները, ինչը ուրախություն էր պարգեւում բոլոր բնակիչներին:
Լուսանկարը`“Архитектура Советской Армении” գրքից:
Կինոթատրոնն ուներ նաեւ լավ բուֆետ, որտեղից հաճախ պաղպաղակ էինք գնում:
Կինո գնալու հաճույքը կրկնապատկվում էր նվագախմբի շնորհիվ, որի կազմում էր երիտասարդ Մարտին Վարդազարյանը: Շատ էինք սիրում «Նաիրիի» դահլիճը` այն կորաձեւ էր եւ ցանկացած տեղից հարմար էր դիտել ֆիլմը:
Այդ տարիներին մեր թաղամասում տիրում էր յուրահատուկ ստեղծագործական մթնոլորտ, որը ձեւավորվել էր մոտակայքում գտնվող Կոնսերվատորիայի, Թատերական ինստիտուտի, Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի, «Դերասանական» սրճարանի, Արվեստի գործիչների շենքի (АДРИ) բնակիչների շնորհիվ:
«Նաիրիի» շենքում բնակվել է ակադեմիկոս Անդրանիկ Իոսիֆյանը: Նա, թերեւս, մեր շենքի միակ հայտնի բնակիչն էր: Մեր շենքում ապրում էին պարզապես լավ մարդիկ, որոնց հետ կապված են իմ ամենաջերմ հիշողությունները: Հիշում եմ առաջին հարկում բնակվող Եղիշ պապիկին` ժամանակին նա խաղողի վազ էր տնկել, որը տարիների ընթացքում բարձրացավ մինչեւ չորրորդ հարկ:
Ցավում եմ, որ այսօր շենքը կորցրել է իր սկզբնական տեսքը՝ առաջին հարկերը զբաղեցրել են խանութներ, ավելացել են աստիճաններ եւ ծածկեր, կինո «Նաիրի»-ն գրեթե չի գործում եւ նրա ապագան անորոշ է: Հին բնակիչներից շատերը վաճառել են իրենց բնակարանները եւ այլեւս գրեթե ոչինչ չի հիշեցնում այն տարիներին տիրող կախարդական մթնոլորտի մասին:
Մարտին Վարդազարյան` մոտ երկու տարի աշխատեցի «Նաիրի» կինոթատրոնի նվագախմբում
1956 թվականը ճակատագրական էր ինձ համար. ընդունվեցի կոնսերվատորիա, հրավիրվեցի ռադիոյի էստրադային կվինտետ` որպես ակորդեոնահար եւ առաջարկություն ստացա աշխատել «Նաիրի» կինոթատրոնի նվագախմբում՝ որպես դաշնակահար:
Նվագել նվագախմբում,այն էլ՝ կինոթատրոնի, շատ անհրաժեշտ փորձ է յուրաքանչյուր երաժշտի համար: Երեւանում կար այդ կուլտուրան` «Մոսկվա», «Սասունցի Դավիթ», «Հայրենիք» կինոթատրոնները ունեին իրենց նվագախմբերը: Կինոյի յուրաքանչյուր սեանսից առաջ կատարում էինք հանրածանոթ երաժշտություն: Ի դեպ, եթե ֆիլմում հիշվող երաժշտություն էր լինում, հաջորդ օրն արդեն նվագախումբը ներկայացնում էր այն հանդիսատեսին:
Շատ լավ մթնոլորտ էր: Առաջին հարկում բեմահարթակ կար, որի վրա նստում էին շեփորահարներ Աբգարն ու Կոլյան, երկու հիանալի վետերան սաքսոֆոնահարներ ունեինք` Աշոտն ու Բուլիկը, հարվածային գործիքներ նվագողը՝ բռնցքամարտիկ Վիլիկը: Մեր ղեկավարը Կիմն էր, եթե չեմ սխալվում՝ Օհանյան: Յուրաքանչյուր շաբաթ նոր ծրագիր էինք ներկայացնում: Հիմնականում հանդիսատեսը կինոթատրոն էր գալիս ոչ միայն ֆիլմ դիտելու, այլ նաեւ մեզ ունկնդրելու համար: Հետագայում նվագախմբի կազմը փոխվեց: Կինոթատրոնում աշխատեցի մոտ 2 տարի:
«Նաիրի» կինոթատրոնի առանձնահատկությունն այն էր, որ դահլիճում վատ նստատեղ չկար: Սա երիտասարդության ամենասիրելի վայրերից մեկն էր: Երբ նոր ֆիլմ էր լինում, ուսանողությունը հենց առաջին սեանսին ներկա էր` իհարկե դասերից փախչելու հաշվին: Մի յուրահատուկ մրցակցություն կար` «ես արդեն տեսել եմ այս ֆիլմը»: Հենց ուսանողությունից էր կախված ֆիլմի հաջողությունը, նրանք էին գնահատական տալիս:
Մենք միշտ սպասում էինք ֆիլմի վերջին սեանսին, որովհետեւ նախորդ սեանսներին չէինք հասցնում ֆիլմը մինչեւ վերջ դիտել: Կինոթատրոնում նաեւ հարմար բուֆետ` կային մարդիկ, որոնք սիրում էին հենց «Նաիրի»-ի բուտերբրոդները` երշիկով ու պանրով: Ի դեպ, բուֆետ էին բերվում նաեւ Պոնչիկանոցի պոնչիկները:
Կինոթատրոնի մթնոլորտը արվեստով էր շնչում` հարեւանությամբ դերասանների շենքն է, որի երկրորդ հարկում բնակվում էր Ռոբերտ Յոլչյանը: Ամեն անգամ անցնելիս ողջունում էինք միմյանց: Երբ արվեստագետները կինոթատրոն էին գալիս` տոն էր լինում: Հաճախ այստեղ էին լինում Ավետիք Իսահակյանը, Դերենիկ Դեմիրճյանը: Կինոթատրոնը նաեւ սիրահարվածների հավաքատեղին էր: Նրանց թվին պատկանում էի նաեւ ես՝ ապագա տիկնոջս հետ «Նաիրի» էինք գնում:
Շենքի տակ Արվեստի աշխատողների տունն էր, որի  գրադարանում տեղի էին ունենում տարբեր միջոցառումներ եւ արվեստագետների հետ հանդիպումներ:
Այսօր իրոք շատ բան է փոխվել, գնահատական չեմ տալիս, ինքներդ տվեք՝ համեմատելով պատմածիս հետ:
Կինոգետ Դավիթ Մուրադյան` կինոյի «անպոպկոռն» տարիներն էին
«Նաիրի»-ն Երեւանի ամենահին կինոթատրոնն է: Այն սկսեց գործել 1920-ականներին` այն ժամանակ գտնվում էր Ամիրյան փողոցի վրա՝ ներկայիս ԱԳՆ շենքի վայրում: 1953 թվականին «Նաիրին» տեղափոխվեց Մաշտոցի պողոտայի եւ Իսահակյանի փողոցի խաչմերուկում գտնվող նորակառույց շենքը:
Նոր «Նաիրին» ու նրա հարակից տարածքը այն վայրերն էին, որտեղ ձեւավորվում էր Երեւանի երիտասարդությունը` Թատերական ինստիտուտը, Կոնսերվատորիան, Դրամատիկական թատրոնը, «Գարուն» ամսագրի խմբագրությունը, սրճարանները: Այս ամենի շնորհիվ շուրջբոլորը ողողված էր արտիստիկ, ստեղծագործական շնչով:
«Նաիրին» համախոհների հանդիպման վայր էր՝60-ականների սկզբներին երիտասարդությունը ցանկանում էր հնարավորինս նոր եւ արդիական լինել: Այդ շրջանում «երկաթե վարագույրը» որոշակի ճեղքեր էր տվել՝ ինչը հնարավորություն էր տալիս ուսումնասիրել նոր գրականություն, նոր ֆիլմեր: Ամեն տարի «Նաիրի»-ում  ցուցադրում էին Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակակիր ֆիլմերը:
Դահլիճում փայտյա աթոռներ էին, ռուսերեն ասում են` «откидные»: Կինոյի «անպոպկոռն» տարիներն էին, երբ ֆիլմը ծամելով չէին դիտում:
Տոմսի գինը 25 կոպեկ էր: Ըստ ստանդարտի, ֆիլմը չպետք է տեւեր 1 ժամ 40 րոպեից ավելի երկար: Որոշ արտասահմանյան ֆիլմերը բավականին երկար էին տեւում, ուստի ադմինիստրացիան դրանք բաժանում էր երկու մասի եւ երկու տոմս վաճառում, հանդիսատեսն էլ մտածում էր, որ այդ ֆիլմերը սերիաներ ունի:
Այսօր ես ինձ կողոպտված եմ ինձ զգում՝ կինոթատրոնից մնացել է մի փոքր դահլիճ այն դեպքում, երբ «Նաիրին» կարող էր դառնալ բազմապրոֆիլային մշակութային կենտրոն` չէ որ Երեւանը «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնով հավակնում է դառնալ տարածաշրջանային կինոմայրաքաղաք:
Ազգային Կինոկենտրոնի նախագահ Գեւորգ Գեւորգյան` հնարավոր է, հրաժարվենք «Նաիրի» կինոթատրոնում գործունեություն ծավալելուց
«Նաիրի» կինոթատրոնը մշտապես երիտասարդների սիրելի վայրն է եղել` ուսանողության, աշակերտների հավաքատեղին: Հաշվի առնելով, որ հարեւանությամբ էլ «Պոնչիկանոց»-ն է, այս վայրը միշտ բազմամարդ է եղել:
Ժամանակին «Նաիրի»-ում հիմնականում ցուցադրվում էին հայկական ֆիլմեր: Նաեւ պարտադիր պետք է ցուցադրվեին Խորհրդային Միության հանրապետություններում նկարահանված ֆիլմերը: Երիտասարդ տարիներին «Նաիրի» կինոթատրոնը նաեւ մեր սիրային հանդիպումների վայրն էր:
«Նաիրի» կինոթատրոնի դիմացի մայթին ապակեպատ սրճարան կար, որն անվանում էին «Դերասանական»: Այստեղ սիրում էին հավաքվել գրողները, դերասանները, արվեստագետները: Այստեղ հաճախ կարելի էր տեսնել Հովհաննես Շիրազին եւ  Լեւոն Ներսիսյանին:
Ինձ համար ցավալի էր, որ լինելով մեր առաջատար կինոթատրոններից մեկը, «Նաիրի»-ն դադարեց գործել: Փորձում եմ ինչ-որ չափով իրականացնել նպատակս, որ կինոթատրոնը գործի ըստ նշանակության:
«Նաիրին» սեփականաշնորհված է, իսկ շենքում, կինոթատրոնից բացի, տարբեր այլ հաստատություններ են գործում: Ըստ էության, երբեմնի կինոթատրոնից մնացել է միայն մեկ դահլիճը:
2010 թվականին Հայաստանի ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամն ու Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը վարձակալեցին դահլիճն ու որոշեցին համատեղ ուժերով աշխատացնել այն: Դիմեցի Երեւանի քաղաքապետարան, կրթության նախարարություն` այս վայրը մշակութային կենտրոն վերածելու համար:
Սկզբնական շրջանում կրթության նախարարությունն ու քաղաքապետարանը ընդառաջեցին` դպրոցականների համար հատուկ մշակված ծրագրով «Նաիրի»-ում դասագրքային ծրագրով ֆիլմեր սկսեցին ցուցադրվել` «Նամուսը», «Սասունցի Դավիթը» եւ այլն: Տոմսերի արժեքը կազմում էր 100-150 դրամ: Հետագայում, դժբախտաբար, կրթության նախարարությունը հրաժարվեց այս ծրագրից: Քաղաքապետարանն էլ այս տարի դեռ որոշում չի կայացրել ծրագրի շարունակության վերաբերյալ:
Այժմ կինոթատրոնում մանկական, անիմացիոն, հայկական, արտասահմանյան ֆիլմերի ծրագրեր կան: Բայց այս ֆիլմերի ցուցադրությունը չի արդարացնում մեր սպասումները: Ֆինանսական աջակցություն չունենք, իսկ տոմսերի վաճառքից ստացված հասույթը չի բավարարում ծախսերը հոգալու համար: Սպասում ենք Երեւանի քաղաքապետարանի որոշմանը` եթե այսպես շարունակվի, որքան էլ ցավալի չէ, մենք էլ կհրաժարվենք «Նաիրի» կինոթատրոնում որեւէ գործունեություն ծավալելուց:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Արա Թադեւոսյանը, Արմինե Մելքոնյանը:

Кино «Наири» - живая история - Mediamax.am
Кинотеатр «Наири» был одним из излюбленных мест ереванцев. К сожалению, сегодня он лишился былой славы и волочит жалкое существование.
Кинотеатр «Наири».
Фото: из книги «Архитектура Советской Армении».
Кинотеатр «Наири» на улице Амиряна.
Фото: из архива А. Ханояна.
Кинотеатр «Наири» был одним из излюбленных мест ереванцев. К сожалению, сегодня он лишился былой славы и волочит жалкое существование. По сути, его уже нельзя назвать «кинотеатром», так как из всей инфраструктуры сохранился только кинозал…
Жительница Евгения Саргсян: здание было построено по предложению моего отца
Мой отец Яков Саргсян с 1948 года занимал должность директора Ереванского электролампового завода. Именно по его предложению специально для работников завода и было построено «ведомственное» здание кинотеатра «Наири».
Здание было спроектировано Геворгом Таманяном и построено под руководством начальника строительного управления Григора Меликяна. Когда строительные работы были завершены,  отца вызвали и спросили, что бы он предпочел видеть в угловой части - магазин или кинотеатр. Отец выбрал кинотеатр, и вскоре сюда «переселился» «Наири», что стало настоящим праздником для нас.
Конечно, мы очень часто ходили в кино. «Наири» всегда выделялся высококачественной программой кинофильмов. На всю жизнь мне запомнились впервые увиденные там фильмы – «Рокко и его братья», «Путь в высшее общество» и «Возраст любви» с Лолитой Торрес в главной роли. «Возраст любви» шел очень долго, около трех месяцев, в течение которых, на радость всем жильцам, из нашего двора громко доносились звучавшие в фильме мелодии.
Фото из книги «Архитектура Советкской Армении».
В кинотеатре был  хороший буфет, и если поблизости вдруг не оказывалось мороженого, его всегда можно было достать в  «Наири».
Удовольствие от походов в кино удваивалось благодаря изумительному джаз-оркестру, в составе которого играл молодой Мартын Вардазарян. Мы очень любили кинозал «Наири», он был полукруглым, что позволяло спокойно наслаждаться фильмом с любого места.
В те годы в нашем районе царила уникальная творческая атмосфера, которая формировалась благодаря находящимся поблизости Консерватории, Театральному институту, музыкальной школе имени Саят-Нова, «Актерского» кафе, Армянского дома работников искусств (АДРИ).
В здании «Наири» жил академик Андраник Иосифян. Наверное, он был единственным известным жителем нашего дома. У нас здании жили просто хорошие люди, с которыми связаны мои самые теплые воспоминания. Помню нашего соседа с  первого этажа -дедушку Егиша. В свое время он посадил виноградную лозу, которая за годы поднялась до четвертого этажа.
Сегодня я с болью наблюдаю за произошедшими изменениями: здание лишилось своего первоначального облика, первые этажи заняли магазины, прибавились лестницы и навесы, а кинотеатр «Наири» практически не действует и его будущее остается неопределенным. Многие из старых жителей продали свои квартиры, и уже ничего не напоминает о волшебной атмосфере тех лет.
Мартын Вардазарян: почти два года я проработал в оркестре кинотеатра «Наири»
1956-й год стал для меня судьбоносным: я поступил в консерваторию, меня пригласили в эстрадный квинтет Радио в качестве аккордеониста, и я получил предложение работать пианистом в оркестре кинотеатра «Наири».
Играть в оркестре, более того, в оркестре кинотеатра, было очень хорошим опытом для любого музыканта. В Ереване это была принято – кинотеатры «Москва», «Айреник», «Давид Сасунский» имели свои оркестры. До начала каждого киносеанса мы играли популярную на тот момент музыку. Если же в фильме звучала запоминающаяся музыка, то уже на следующий день оркестр исполнял ее для зрителей.
Потрясающая была атмосфера. На первом этаже находилась сцена, на которой выступали трубачи Абгар и Коля, у нас было два прекрасных ветерана-саксофониста -Ашот и Булик, на ударных играл боксер Вилик. Нашим руководителем был Ким, если не ошибаюсь - Оганян. Каждую неделю мы представляли новую программу. Зритель приходил в кинотеатр не только для того, чтобы посмотреть фильм, но и чтобы послушать нас. Я проработал в оркестре около 2 лет.
Особенность кинотеатра «Наири» была в том, что в кинозале не было плохих зрительских мест. Это было одним из самых излюбленных мест молодежи. Существовала своеобразная конкуренция по принципу - «я уже видел этот фильм». Именно от студентов зависел успех фильма, они первыми оценивали его.
Фото из архива А. Ханояна.
Мы всегда ждали последнего сеанса фильма, так как во время предыдущих не успевали досмотреть фильм до конца. В кинотеатре был удобный буфет, где подавали вкусные
бутерброды с колбасой и сыром. В буфет также поставляли пончики из Пончиканоца.
Часто в кинотеатр приходили деятели искусств. Здесь бывали Аветик Исаакян, Дереник Демирчян. Кинотеатр был также местом встреч для влюбленных. К их числу относился и я - мы часто ходили туда со моей будущей супругой.
Под зданием был Дом работников искусств, в библиотеке которого проходили разные мероприятия и встречи с известными людьми.
Сегодня действительно многое изменилось, не хочу давать оценку, судите сами, сравнивая мой рассказ с тем, что есть сегодня.
Киновед Давид Мурадян: это были годы «безпопкорнового» кино
«Наири» – самый старый кинотеатр Еревана. Он начал действовать в 1920-х годах. В то время он находился на улице Амиряна, на месте нынешнего здания МИД. В 1953 году «Наири» переместился в новое здание на углу проспекта Маштоца и улицы Исаакяна.
Фото – из книги «Мой Ереван».
Новый «Наири» и окружающая его территория были теми местами, где формировалась молодежь Еревана: Театральный институт, Консерватория, Драматический театр, редакция журнала «Гарун», «Артистическое» кафе. Благодаря всему этому воздух был пропитан художественным, творческим дыханием.
Кино «Наири» было местом встречи единомышленников. В начале 60-х молодежь старалась быть модной и передовой. Тогда чуть приоткрылся «железный занавес», что предоставляло возможность читать новую литературу, смотреть зарубежные фильмы. Каждый год в «Наири» показывали фильмы-лауреаты Московского международного кинофестиваля.
В зале были деревянные «откидные» стулья.  Это были годы «безпопкорнового» кино, когда фильм смотрели, не жевая.
Цена билета составляла 25 копеек. По стандарту фильм должен был длиться не более 1 часа 40 минут. Но некоторые зарубежные фильмы длились намного дольше, и администрация кинотеатра делила их на две части и продавала два билета, а зритель думал, что покупает билеты на две серии.
Фото – Музей истории Еревана.
Сегодня я чувствую себя ограбленным - от кинотеатра остался один маленький зал, в то время, как «Наири» мог бы стать многопрофильным культурным центром, ведь Ереван с кинофестивалем «Золотой абрикос» имеет все шансы стать региональной киностолицей.
Директор Национального киноцентра Геворг Геворгян: возможно, мы откажемся от работы в «Наири»
Кинотеатр «Наири» всегда был одним из любимых мест молодежи – местом встречи студентов, школьников. Учитывая, что рядом был «Пончиканоц», это место всегда было многолюдным.
В свое время в «Наири», в основном, показывали армянские фильмы. Также обязательно должны были демонстрировать фильмы, снятые в республиках СССР. В молодые годы кинотеатр «Наири» также являлся местом наших романтических встреч.
Напротив «Наири» находилось кафе, которое называли «Артистическим». Здесь любили собираться писатели, актеры, художники.  Часто здесь можно было встретить Ованеса Шираза и Левона Нерсисяна.
Очень жаль,  что являясь одним из наших ведущих кинотеатров, «Наири» перестал нормально работать.
«Наири» приватизирован, в здании, кроме кинотеатра, действуют другие учреждения. По сути, от бывшего кинотеатра остался только один зал.
В 2010 году Фонд развития национального кино Армении и Национальный киноцентр Армении взяли в аренду зал и решили совместными усилиями управлять им. Я обратился в мэрию Еревана, в министерство образования, предложив сотрудничество, результатом которого стало бы превращение территории кинотеатра в культурный центр.
На начальном этапе министерство образования и мэрия дали свое согласие – в «Наири» начали показывать фильмы по специальной школьной программе – «Намус», «Давид Сасунский» и т.д. Стоимость билетов составляла 100-150 драм. Позже, к сожалению, министерство образования отказалось от этой программы. А мэрия в этом году пока не приняла решение о ее продолжении.
На данный момент в кинотеатре есть программы детских, анимационных, армянских, зарубежных фильмов. Однако показ этих фильмов не оправдывает наши ожидания. У нас нет финансового содействия, а выручки от продажи билетов не хватает на покрытие расходов. Сегодня мы пребываем в ожидании ответа от мэрии. Как это ни прискорбно, но если так будет продолжаться, мы будем вынуждены отказаться от какой-либо деятельности в кинотеатре «Наири».