Իրանի ԱԳՆ. Մենք երբեք չենք գնա միջուկային զենքի ստեղծմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանը միջուկային զենք չի ստեղծելու, քանի որ դա արգելված է երկրի ղեկավարության կողմից։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային այսօր այդպես է մեկնաբանել իրանցի պատգամավոր Մոհամմադ Քասիմ Օսմանիի ատոմային ռումբ ստեղծելու առաջարկը՝ Արեւմուտքի հետ բանակցություններում «հավասարություն» ապահովելու համար։
«Իրանը երբեք, ոչ մի դեպքում, չի գնա միջուկային զենք ստեղծելու ճանապարհով: Դա մեր ռազմավարության անբաժանելի մասն է, որը հիմնված է Գերագույն առաջնորդի հրամանի վրա: Այս հարցում որեւէ կասկած չկա եւ չի կարող լինել», - ասել է դիվանագետը ճեպազրույցում:

МИД Ирана: Мы никогда не пойдем на создание ядерного оружия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Иран не будет разрабатывать ядерное оружие, так как это запрещено руководством страны.
Как сообщает ТАСС, так официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи прокомментировал сегодня предложение иранского депутата Мохаммада Касима Османи создать атомную бомбу, чтобы обеспечить «равноправие» на переговорах с Западом.
«Иран никогда и ни при каких условиях не пойдет по пути создания ядерного оружия. Это неотъемлемая часть нашей стратегии, основанной на фетве верховного лидера. В этом вопросе нет и не может быть никаких сомнений», - сказал дипломат на брифинге.