ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում խորացնել ԵՄ-Թուրքիա կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն մասնավոր կերպով Եվրամիության առաջնորդներին կոչ է արել ակտիվացնել կապերը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը ամրապնդելու նպատակով՝ մի կողմ թողնելով տարաձայնությունները:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին գրում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով Ռյուտեի հայտարարությունների մասին տեղյակ պաշտոնյաներին։
Թերթի տվյալներով՝ դա պայմանավորված է եվրոպական անվտանգության հարցում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ նրա վարչակազմի դիրքորոշման հետ։
Ինչպես գրում է FT-ն՝ Բրյուսելը ուսումնասիրում է Թուրքիայի եւ ԵՄ անդամ չհանդիսացող այլ երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունը՝ որպես եվրոպական պաշտպանական կարողությունների զարգացման բաղկացուցիչ մաս։

Ереван /Медиамакс/. Генсек НАТО Марк Рютте в частном порядке призвал лидеров Европейского союза активизировать взаимодействие с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, оставив разногласия для укрепления сотрудничества в области безопасности.
Как сообщает ТАСС, об этом пишет Financial Times со ссылкой на официальных лиц, проинформированных о его высказываниях.
По сведениям издания, это связано с позицией президента США Дональда Трампа и его администрации в отношении европейской безопасности.
Как пишет FT, Брюссель изучает возможности расширения сотрудничества с Турцией и другими странами, не входящими в Евросоюз, в рамках наращивания европейского оборонного потенциала. По словам чиновников, стремление расширить взаимодействие с Анкарой также направлено на улучшение двусторонних связей со странами ЕС.