Դոնալդ Թրամփն ու Իլոն Մասկը՝ ընդդեմ USAID-ի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ կառավարության արդյունավետության բարձրացման դեպարտամենտի (DOGE) ղեկավար Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) «հանցավոր կազմակերպություն է», որը «պետք է իր մահկանացուն կնքի»։
Իլոն Մասկը նաեւ մեղադրել է USAID-ին կենսաբանական զենքի մշակման ֆինանսավորման մեջ։
«Իսկ դուք գիտե՞ք, որ USAID-ին, օգտագործելով ձեր հարկային դոլարները, ֆինանսավորել է կենսաբանական զենքի, ներառյալ COVID-19-ի մշակումը, որը միլիոնավոր մարդկանց է սպանել», - գրել է նա իր X սոցիալական ցանցում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն էլ ասել է, որ «USAID-ը ղեկավարվում է արմատական մոլագարների կողմից, եւ մենք ազատվում ենք նրանցից»։
Սամանթա Փաուեր. «Հայաստանը եզակի լուսավոր կետ է»
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 17-ին USAID-ի ղեկավար Սամանթա Փաուերը ելույթ էր ունեցել Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատանը եւ, մասնավորապես, հայտարարել էր, որ «եթե մենք շարունակենք ներդրումներ կատարել Հայաստանի հաջողության մեջ, այդ երկիրը կոգեշնչի ամբողջ աշխարհի քաղաքացիներին, ովքեր ձգտում են նմանատիպ առաջընթացի հասնել»:

Данальд Трамп и Илон Маск – против USAID - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава ведомства по повышению эффективности правительства США (DOGE) Илон Маск заявил, что Агентство по международному развитию США (USAID) является «преступной организацией», которой «пора умереть».
Илон Маск также обвинил USAID в финансировании разработок биологического оружия.
«Знаете ли вы, что USAID, используя доллары из ваших налоговых отчислений, финансировало разработки биологического оружия, включая COVID-19, которое убило миллионы людей?» - написал он в в своей социальной сети X.
А президент США Дональд Трамп заявил, что «USAID управляют радикалы-помешанные, и мы их убираем».
Медиамакс отмечает, что в декабре 2024 года 17 декабря администратор USAID Саманта Пауэр выступила в посольстве Армении в Вашингтоне и, в частности, заявила, что «если мы продолжим инвестировать в успех Армении, эта страна станет вдохновением для граждан всего мира, стремящихся к такому же прогрессу».