Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ «կրոնական արժեքների հանդեպ ոտնձգությունները», որոնք տեղ էին գտել Ֆրանսիայում Օլիմպիական խաղերի բացման արարողության ժամանակ, «ահազանգ էին այն մասին, որ աշխարհը գնում է դեպի բարոյական ձախողում եւ փլուզում»։
Ինչպես հաղորդում է Անատոլիական գործակալությունը՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հետ հեռախոսազրույցում Էրդողանը պոնտիֆիկոսի ուշադրությունը հրավիրել է Փարիզում Օլիմպիական խաղերի բացման ժամանակ տեղի ունեցած «անբարոյական տեսարանների» վրա։
«Կարեւոր է միահամուռ ձայն բարձրացնել եւ միասնական դիրքորոշում ընդունել նման գործողությունների դեմ», - ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։ Էրդողանը հիշեցրել է, որ «Օլիմպիական խաղերի նպատակը մարդկանց համախմբելն է, այլ ոչ թե կրոնական արժեքների դեմ ոտնձգություններ կատարելը եւ այլասերված գաղափարների քարոզելը»։

Эрдоган заявил Папе Римскому, что мир катитится к «нравственному краху» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «нападки на религиозные ценности», имевшие место на церемонии открытия Олимпиады во Франции стали «тревожным сигналом о нравственном крахе и коллапсе, к которому скатывается мир».
Как сообщает Анатолийское агентство, в телефонном разговоре с Папой Римским Франциском Эрдоган привлек внимание понтифика к «безнравственным сценам», имевшим место на открытии Олимпийских игр в Париже.
«Важно сообща возвысить голос и занять единую позицию против подобного рода действий», - сказал турецкий лидер. Эрдоган напомнил, что «цель Олимпийских игр - объединять людей, а не покушаться на религиозные ценности и проводить пропаганду извращенных идей».