Պուտինն արձանագրել է Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի փոխադարձ «համակրանքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ «մենք զգում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության տրամադրվածությունը՝ կառուցել միջպետական հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրությունների, անգամ կասեի՝ որոշակի համակրանքի հիման վրա»։
«Այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել 300 դպրոցների առկայությունը, որոնք գործում են Ադրբեջանում ռուսերեն լեզվով։ Ես գիտեմ, որ նախագահ Ալիեւը մեծապես աջակցում է ռուսաց լեզվի ուսումնառությանը։ Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ելնում է նրանից, որ ռուսաց լեզուն Ադրբեջանի քաղաքացիներին անհրաժեշտ կլինի երկկողմ կապերի զարգացման համար», - ասել է Պուտինը արտասահմանյան լրատվական գործակալությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
«Մենք ավելի ու ավելի ենք դիվերսիֆիկացնում մեր հարաբերությունները։ Երկու կողմից էլ այս տրամադրվածության պահպանման դեպքում, իսկ Ռուսաստանում մենք նույն վերաբերմունքն ունենենք, վստահ եմ, որ արդյունքները լավը կլինեն»,- հավելել է Ռուսաստանի նախագահը։
Վլադիմիր Պուտինը մեկնաբանել է նաեւ Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցության հարցերը։
«Նախագահ Ալիեւը աջակցում է այս նախագծին, մենք նրա հետ բազմիցս քննարկել ենք այն։ Դրան աջակցում է նաեւ Իրանի ղեկավարությունը։ Եվ քանի որ այն խոստանում է լինել շատ շահավետ, կան օտարերկրյա ներդրողներ, ովքեր հայտարարել են այս նախագծի նկատմամբ իրենց հետաքրքրության մասին, այդ թվում՝ արաբական ինքնիշխան հիմնադրամները։ Այնտեղ հարցեր կան, որոնք լրացուցիչ հետազոտության կարիք ունեն։ Վա՞րկ է լինելու, թե՞ ուղիղ ֆինանսավորում Ռուսաստանի կողմից։ Այնուհետեւ պետք է ամեն ինչ վերջնական տեսքի բերենք մեր իրանցի գործընկերների հետ. ինչպե՞ս ենք մենք կառուցելու այս երկաթուղին: Արդյո՞ք այն լայն է լինելու, թե՞ նեղ։ Բայց ամենակարեւորն այն է, որ բոլորը տրամադրված իրականացնել։ Հարցն, իհարկե, ժամկետներն ու ծախսերն են, բայց, ընդհանուր առմամբ, դրանք արդեն գրեթե մշակված են»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։

Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin said that “we feel the mood of the Azerbaijani leadership to build interstate ties based on mutual interests, I would say even a certain degree of sympathy to each other.”
“It is impossible to explain in any other way the existence of 300 schools that work in Azerbaijan in the Russian language. I know that President Aliyev supports the study of the Russian language in the republic in every possible way. This means that the Azerbaijani leadership proceeds from the fact that the Azerbaijani citizens will need the Russian language for the development of bilateral ties,” Putin said on June 5 at a meeting with heads of foreign news agencies.
“We are diversifying our relations more and more. If we maintain this attitude on both sides, and in Russia we have the same attitude, I am sure that the results will be good,” the Russian president added.
Vladimir Putin also commented on cooperation between the two countries within the framework of the North-South transport corridor.
“President Aliyev supports this project. We have discussed it with him many times. The Iranian leadership also supports it. And since it promises to be very profitable, foreign investors, including sovereign Arab funds, have stated about their interest in this project. There are issues that require additional research. Which sectors, including in the territory of Azerbaijan, will we finance? Will it be a loan, will it be direct financing from Russia? How will it be connected with those branches that will go to the West through the territory of Azerbaijan? Then we need to finalize everything with our Iranian partners and friends: how will we build this track? Will it be wide or will it be a narrow gauge that runs through the territory of Iran? But the most important thing is that everyone is determined to implement it. The question, of course, is the timing, the cost, but on the whole, they have already been practically finalized,” the Russian President said.