Պուտինն արձանագրել է Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի փոխադարձ «համակրանքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ «մենք զգում ենք Ադրբեջանի ղեկավարության տրամադրվածությունը՝ կառուցել միջպետական հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրությունների, անգամ կասեի՝ որոշակի համակրանքի հիման վրա»։
«Այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել 300 դպրոցների առկայությունը, որոնք գործում են Ադրբեջանում ռուսերեն լեզվով։ Ես գիտեմ, որ նախագահ Ալիեւը մեծապես աջակցում է ռուսաց լեզվի ուսումնառությանը։ Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ելնում է նրանից, որ ռուսաց լեզուն Ադրբեջանի քաղաքացիներին անհրաժեշտ կլինի երկկողմ կապերի զարգացման համար», - ասել է Պուտինը արտասահմանյան լրատվական գործակալությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
«Մենք ավելի ու ավելի ենք դիվերսիֆիկացնում մեր հարաբերությունները։ Երկու կողմից էլ այս տրամադրվածության պահպանման դեպքում, իսկ Ռուսաստանում մենք նույն վերաբերմունքն ունենենք, վստահ եմ, որ արդյունքները լավը կլինեն»,- հավելել է Ռուսաստանի նախագահը։
Վլադիմիր Պուտինը մեկնաբանել է նաեւ Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցության հարցերը։
«Նախագահ Ալիեւը աջակցում է այս նախագծին, մենք նրա հետ բազմիցս քննարկել ենք այն։ Դրան աջակցում է նաեւ Իրանի ղեկավարությունը։ Եվ քանի որ այն խոստանում է լինել շատ շահավետ, կան օտարերկրյա ներդրողներ, ովքեր հայտարարել են այս նախագծի նկատմամբ իրենց հետաքրքրության մասին, այդ թվում՝ արաբական ինքնիշխան հիմնադրամները։ Այնտեղ հարցեր կան, որոնք լրացուցիչ հետազոտության կարիք ունեն։ Վա՞րկ է լինելու, թե՞ ուղիղ ֆինանսավորում Ռուսաստանի կողմից։ Այնուհետեւ պետք է ամեն ինչ վերջնական տեսքի բերենք մեր իրանցի գործընկերների հետ. ինչպե՞ս ենք մենք կառուցելու այս երկաթուղին: Արդյո՞ք այն լայն է լինելու, թե՞ նեղ։ Բայց ամենակարեւորն այն է, որ բոլորը տրամադրված իրականացնել։ Հարցն, իհարկե, ժամկետներն ու ծախսերն են, բայց, ընդհանուր առմամբ, դրանք արդեն գրեթե մշակված են»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։

Путин заявил о взаимных «симпатиях» России и Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил, что «мы чувствуем настрой руководства Азербайджана на строительство межгосударственных связей на основе взаимного интереса, я бы сказал даже, в определенной степени симпатии друг к другу».
«По-другому невозможно себе объяснить наличие 300 школ, которые работают в Азербайджане на русском языке. Я знаю, что президент Алиев всячески поддерживает изучение русского языка в республике. Это значит, что руководство Азербайджана исходит из того, что русский язык будет нужен гражданам Азербайджана для развития двусторонних связей», - сказал Путин 5 июня на встрече с руководителями зарубежных информационных агентств.
«Мы всё больше и больше диверсифицируем наши отношения. При сохранении такого настроя с обеих сторон, а в России мы настроены так же, уверен, что результаты будут хорошими», - добавил президент России.
Владимир Путин прокомментировал и вопросы сотрудничества двух стран в рамках транспортного коридора «Север-Юг».
«Президент Алиев поддерживает этот проект, мы с ним многократно его обсуждали. Поддерживает и иранское руководство. И поскольку он обещает быть очень выгодным, то есть и заявившие свой интерес к этому проекту иностранные инвесторы, в том числе и суверенные арабские фонды. Там есть вопросы, которые требуют дополнительного исследования. Какие участки, в том числе по территории Азербайджана, как мы будем финансировать? Будет ли это кредит, будет ли это прямое финансирование со стороны России? Как это будет стыковаться с теми ответвлениями, которые пойдут на Запад по территории Азербайджана? Затем нам нужно всё доработать с нашими иранскими партнёрами и друзьями: как мы будем строить эту колею? Она будет широкой или будет узкой колеёй, которая проложена по территории Ирана? Но самое главное в том, что все настроены на реализацию. Вопрос, конечно, в сроках, в стоимости, но они в целом уже практически доработаны», - сказал президент России.