Թուրքիայի ԱԳՆ եւ ՆԳՆ ղեկավարները մեղադրել են Արեւմուտքի երկրներին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն այսօր մեղադրել է անվտանգության սպառնալիքների պատճառով հյուպատոսությունները փակած արեւմտյան երկրներին դաշնակցային պարտավորությունները չկատարելու մեջ։
«Եթե նրանք դաշնակիցներ լինեին, մեզ կզգուշացնեին սպառնալիքների մասին: Եթե ահաբեկչական սպառնալիք կա, արդյո՞ք մեզ չպետք է տեղյակ պահեն։ Մենք հարցրեցինք մեր ՆԳ նախարարությանը եւ հետախուզությանը։ Կոնկրետ տեղեկատվության փոխանակում չի եղել։ Կարծում ենք, որ այդ փակումները միտումնավոր են»,- ասել է Չավուշօղլուն Ստամբուլում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, հյուպատոսությունների աշխատանքը դադարեցրած երկրների (Բելգիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Իտալիա, Նիդեռլանդներ, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Շվեյցարիա եւ Շվեդիա) դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները հրավիրվել են Թուրքիայի ԱԳՆ։ Նրանց հետ հանդիպմանն ընդգծվել է, որ Թուրքիայի բոլոր դիվանագիտական հաստատությունների անվտանգությունն ապահովվում է միջազգային պայմանագրերի հիման վրա։
Դեսպանները հրավիրվել էին այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն ասել է, որ մի շարք արեւմտյան երկրներ «հոգեբանական պատերազմ» են սանձազերծել իր երկրի դեմ՝ փակելով դիվանագիտական ներկայացուցչությունները ահաբեկչական սպառնալիքի պատրվակով՝ առանց որեւէ ապացույց ներկայացնելու։

Главы МИД и МВД Турции выступили с обвинениями в адрес Запада - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу обвинил сегодня страны Запада, закрывшие свои консульства из-за угроз безопасности, в невыполнении союзнических обязательств.
«Если бы они были союзниками, то предупредили бы нас о готовящихся угрозах. Если существует террористическая угроза, разве они не должны информировать нас? Мы спрашивали наше министерство внутренних дел и разведку. Не было конкретного обмена информацией. Мы считаем, что эти закрытия являются преднамеренными», -  заявил Чавушоглу на пресс-конференции в Стамбуле.
Как сообщает ТАСС, в МИД Турции были вызваны главы дипломатических миссий государств, приостановивших работу своих генконсульств (Бельгии, Великобритании, Германии, Италии, Нидерландов, США, Франции, Швейцарии и Швеции). На встрече с ними было подчеркнуто, что безопасность всех дипломатических учреждений в Турции обеспечивается на основе международных соглашений.
Послы были вызваны после заявления главы МВД Турции Сулеймана Сойлу о том, что ряд государств Запада развязал против его страны «психологическую войну», закрывая диппредставительства под предлогом террористической угрозы, но не предоставляя при этом каких-либо доказательств.