Ադրբեջանը Եվրամիությունից երաշխիքներ է պահանջում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը ցանկանում է Եվրամիությունից երաշխիքներ ստանալ՝ 2027 թվականից հետո իր գազի լրացուցիչ գնումների վերաբերյալ։
«Ներկայում Եվրոպան այլընտրանքային մատակարարներ գտնելու խիստ կարիք ունի։ Մենք պետք է համոզված լինենք, որ դա ինչ-որ այսրոպեական պահանջ չէ ուկրաինական պատերազմի լույսի ներքո, որը մի օր կավարտվի, եւ դուք հանկարծ նորից կսկսեք գազ գնել Ռուսաստանից եւ կասեք, որ մեր գազն այլեւս հարկավոր չէ», - ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը Financial Times-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Եվրոպա ադրբեջանական գազի մատակարարումը կրկնապատկելու համար անհրաժեշտ են ներդրումներ, որոնք պետք է իրականացնեն բոլոր շահագրգիռ կողմերը։ Մամեդովի խոսքով, Ադրբեջանը պատրաստ է ներդրումների իր մասնաբաժինը ապահովել, բայց նաեւ ակնկալում է, որ ԵՄ-ն նույնպես կակտիվանա այդ ուղղությամբ։
2022 թվականի հուլիսին Ադրբեջանը եւ ԵՄ-ն ստորագրեցին էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության հուշագիր, որը նախատեսում է մինչեւ 2027 թվականը ադրբեջանական գազի մատակարարումների ծավալը Եվրոպա հասցնել առնվազն 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։

Азербайджан требует гарантий от Европейского союза - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан хочет получить от Европейского союза гарантии обеспечения дополнительных объемов покупки своего газа после 2027 года.
«В настоящее время Европе крайне необходимо найти альтернативных поставщиков. Мы должны быть уверены, что этоне какой-то спонтанный спрос в свете войны в Украине, которая однажды закончится, а потом вы вдруг вновь начнете покупать газ у России и скажете, что наш газ уже не нужен», - заявил замминистра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов в интервью Financial Times.
Он заметил, что для удвоения поставок азербайджанского газа в Европу нужны соответствующие инвестиции и их должны осуществлять все заинтересованные стороны.
По словам Мамедова, Азербайджан готов сделать свою долю инвестиций, но также ожидает активизации ЕС в этом направлении.
В июле 2022 года Азербайджан и ЕС подписали меморандум о стратегическом партнерстве в энергетике, который предусматривает увеличение объема поставок азербайджанского газа в Европу как минимум до 20 млрд кубометров к 2027 году.