Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Ասիական հասարակության ամերիկա-չինական հարաբերությունների կենտրոնի տնօրեն Օրվիլ Շելի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժելու մասին լուրերի էկրանիս հայտնվելուց քիչ անց ստացա մի նամակ, որը, կարծես, նշանավորում էր հին աշխարհակարգի ապամոնտաժման եւս մեկ կարեւոր փուլ: Նյու Յորքի Քարնեգի Հոլում Վիեննայի ֆիլհարմոնիայի համերգի տոմս ունեի եւ ստացա հաղորդագրություն, որում ասվում էր, որ Վալերի Գերգիեւը, ում ներկայացնում են որպես «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ընկեր եւ աջակից», այլեւս չի ղեկավարելու նվագախումբը։ Շատ այլ նվագախմբեր եւս խզեցին կապերը Գերգիեւի հետ։
Մինչ ռուսական ներխուժումը դեռ կարելի էր հավատալ, որ Արեւմուտքի լիակատար «անջատումը» Չինաստանից եւ Ռուսաստանից անհավանական եւ անհիմն է։ Այնուամենայնիվ, Գերգիեւի հեռացումը փոխաբերություն է այն բանի, թե ինչպես նորաստեղծ չին-ռուսական առանցքը կատալիզացնում է մի ճեղքվածք, որն այժմ ազդելու է ամեն ինչի վրա՝ մշակութային փոխանակումներից մինչեւ առեւտուր:
Ի վերջո, ներխուժումից առաջ շատերը թերահավատ էին, որ Եվրամիությունը (հատկապես, Գերմանիան) երբեւէ իրենց ձեռքից կհանի ռուսական գազի ասեղը։
Նմանապես, շատերը հարց էին տալիս, թե ինչպես կարող է ԱՄՆ-ն ազատվել իր կախվածությունից չինական արտադրության էժան ապրանքներից այժմ, երբ իր սեփական գործարաններից շատերը փակվել են:
Նրանից հետո, երբ Պուտինը ներխուժեց Ուկրաինա, իսկ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը ռեւանշիստական հայացքներ հայտնեց Թայվանի վերաբերյալ, մենք պետք է գնահատենք ոչ միայն շրջված աշխարհակարգը եւ փլուզված համաշխարհային շուկան, այլեւ մշակութային փոխանակումների խզումը:
Ո՞րն է այս անսպասելի, վտանգավոր եւ անխուսափելի ձախողման շարժիչ ուժը: Ինչո՞ւ է Պուտինը մի կողմ նետել Ռուսաստանի իրական ազգային շահերը՝ ներխուժելով երբեմնի եղբայրական հարեւանի մոտ: Ի՞նչ է ստիպել Սիին զոհաբերել սեփական ժողովրդի պատմական տնտեսական հրաշքը՝ լուի տեսք ունեցող կղզին գրավելու համար, որը Չինաստանը չի ղեկավարել ավելի քան մեկ դար: Ինչո՞ւ մեր օրերի այս երկու ավտորիտար գործիչները տրվեցին նման ինքնաոչնչացնող մղումներին եւ կապերը խզեցին շատ այլ կարեւոր երկրների հետ հենց այն ժամանակ, երբ աշխարհն այդքան փոխկապակցված էր դառնում:
Նախ՝ կարեւոր է հիշել, որ ավտոկրատները անզուսպ գործելու շատ ավելի մեծ ազատություն ունեն, քանի որ նրանք գրեթե չեն բախվում քաղաքական հակակշիռների եւ զսպումների: «Գերագույն» առաջնորդներ լինելով, նրանք կարող են քաղաքականություն ձեւավորել ըստ իրենց խառնվածքային խանգարումների։
Չնայած Պուտինն ու Սին շատ տարբեր անցյալին եւ խառնվածքին, նրանք նաեւ ընդհանրություններ ունեն: Երկուսն էլ անվստահ պարանոիկներ են, որոնք ձեւավորվել են դժգոհության պատմական նարատիվների ազդեցության տակ, հատկապես Արեւմուտքի «հզոր ուժերի» դեմ:
Նրանք դիվայնացնում են արեւմտյան ժողովրդավարությունները որպես կեղծավորներ եւ կեղեքիչներ (ինչպես լենինյան իմպերիալիզմի տեսության մեջ): Եվ Արեւմուտքին վերագրում են ամբարտավան ու արհամարհական կեցվածք։
Ամենից առավել Պուտինն ու Սին ցանկանում են հարգանք վայելել։ Բայց միեւնույն ժամանակ նրանք գիտակցում են, որ արեւմտյան առաջնորդների մեծ մասը չի հարգում եւ, հավանաբար, երբեք չի հարգելու իրենց ավտորիտարիզմը, անկախ նրանից, թե որքան հաջողակ են նրանք արագընթաց երկաթուղային գծեր կամ ժամանակակից քաղաքներ կառուցելու կամ Օլիմպիական խաղերը ընդունելու մեջ: Հենց հարգանքի դեֆիցիտի այս սինդրոմը ստեղծել է վրդովմունքի եւ դժգոհության նրանց կայսրությունը: Պուտինն ու Սին ցանկանում են տապալել արեւմտյան կարգերը եւ միաժամանակ հարգանք ստանալ նրա կողմից։
Ընդհանուր վիրավորվածությունների գրավիչ ուժն այնքան է մտերմացրել այս երկու նախկին մրցակիցներին, որ վերջերս նրանք իրենց համագործակցությունը «անսահման» որակեցին: Երկուսն էլ պնդում են, որ երկրի ժողովուրդը պետք է «որոշի, թե արդյոք իրենց պետությունը ժողովրդավարական է»։ Ե՛վ Պուտինը, եւ՛ Սին պնդում են, որ իրենք ժողովրդավարության նոր տեսակ ունեն, էլ չեմ խոսում այն մասին, որ Պուտինն իրեն արքա է պատկերացրել, իսկ Սիի կառավարման տարբերակը «պրոլետարիատի դեմոկրատական դիկտատուրան է»:
Այժմ հարցն այն է, թե արդյո՞ք Ռուսաստանն ու Չինաստանը կկարողանան պահպանել իրենց օպորտունիստական դաշնագիրը՝ Պուտինի պատերազմ սկսելու որոշումից հետո։ Ներխուժումից կարճ ժամանակ առաջ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ասել էր, որ բոլոր երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պետք է պաշտպանված լինի, եւ որ «Ուկրաինան բացառություն չէ»: Այնուհետեւ Սին զանգահարել էր Պուտինին՝ բացատրելու, որ թեեւ հասկանում է Ռուսաստանի անվտանգության հետ կապված մտահոգությունները, Չինաստանը առաջվա պես հարգում է ազգային պետությունների ինքնիշխանությունը եւ մտադիր է պահպանել ՄԱԿ-ի Կանոնադրության սկզբունքները: Ի վերջո, Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը չի ցանկանում, որ օտար ուժերը միջամտեն իր իսկ «ներքին գործերին», առավել եւս՝ ներխուժեն Չինաստան։

Владимир Путин и Си Цзиньпин
Предлагаем вашему вниманию статью директора Центра американо-китайских отношений Азиатского общества Орвилла Шелла, написанную для Project Syndicate.
Вскоре после того, как новость о вторжении России в Украину промелькнула на экране моего монитора, я получил письмо, которое, кажется, ознаменовало собой еще одну веху в демонтаже старого мирового порядка. Имея билеты на концерт Венской филармонии в нью-йоркском Карнеги-холле, я получил сообщение, в котором говорилось, что Валерий Гергиев, которого называют «другом и видным сторонником президента России Владимира Путина», больше не будет дирижировать оркестром. Многие другие оркестры также разорвали отношения с Гергиевым.
До российского вторжения еще можно было верить в то, что полное «разъединение» Запада с Китаем и Россией маловероятно и неразумно. И все же отстранение Гергиева является метафорой того, как недавно созданная китайско-российская ось катализирует раскол, который сейчас затронет абсолютно всё, от культурных обменов до торговли.
В конце концов, до вторжения многие скептически относились к тому, что Европейский союз (особенно Германия) когда-либо вытащит российскую газовую иглу из своих рук.
Точно так же многие задавались вопросом, как сейчас США смогут избавиться от своего пристрастия к недорогим товарам китайского производства, когда закрылось так много их собственных фабрик.
После того, как Путин вторгся в Украину, а Президент Китая Си Цзиньпин выразил реваншистские взгляды на Тайвань, нам приходится оценивать не только перевернутый мировой порядок и разрушенный глобальный рынок, но и разрыв благих культурных обменов.
Что движет этим неожиданным, опасным и неизбежным провалом? Зачем Путину бросать на ветер подлинные национальные интересы России, вторгаясь к некогда братскому соседу? Что привело Си к тому, что он готов пожертвовать историческим экономическим чудом своего собственного народа ради захвата острова в форме блохи, которым Китай не правил уже более века? Почему эти два авторитарных деятеля наших дней потакали таким саморазрушительным порывам и отдалили так много других важных стран именно тогда, когда мир становился столь взаимозависимым?
Во-первых, важно помнить, что автократы обладают гораздо большей свободой для безудержных действий, поскольку они практически не сталкиваются с какими-либо политическими сдержками и противовесами. Таким образом, будучи «верховными» лидерами, они могут формировать политику в соответствии со своими характерологическими расстройствами.
Несмотря на то, что у Путина и Си очень разное прошлое и характеры, у них есть некоторые общие черты. Оба являются глубоко неуверенными в себе параноиками, которые сформировались под влиянием исторических нарративов недовольства, особенно против «великих сил» Запада.
Они демонизируют западные демократии как лицемеров и угнетателей (как в ленинской теории империализма). И приписывают Западу высокомерное и пренебрежительное отношение.
Владимир Путин и Си Цзиньпин Владимир Путин и Си Цзиньпин
Больше всего на свете Путин и Си хотят уважения. Но в то же время им известно, что большинство западных лидеров не уважают и, вероятно, никогда не будут уважать их авторитаризм - независимо от того, насколько успешны они в строительстве высокоскоростных железнодорожных линий, строительстве современных городов или проведении Олимпийских игр. Именно этот синдром дефицита уважения создал их империю негодования и недовольства. Путин и Си одновременно хотят свергнуть западный порядок и получить с его стороны уважение.
Притягательная сила общих обид настолько сблизила этих двух бывших соперников, что они недавно заявили, что их партнерство «безгранично». Оба настаивают на том, что именно народ страны должен «решать, является ли его государство демократическим». И Путин и Си заявляют, что они управляют демократией нового типа, не говоря уже о том, что Путин возомнил себя царем, а версия правления Си – это «демократическая диктатура пролетариата».
Сейчас вопрос заключается в том, смогут ли Россия и Китай сохранить свой оппортунистический пакт после решения Путина начать войну. Незадолго до вторжения министр иностранных дел Китая Ван И заявил на Мюнхенской конференции по безопасности, что суверенитет и территориальная целостность всех стран должны быть защищены, и что «Украина не является исключением». Впоследствии Си позвонил Путину, чтобы объяснить, что, хотя он понимает опасения России в области безопасности, Китай по-прежнему уважает суверенитет национальных государств и намерен поддерживать принципы Устава ООН. В конце концов, Коммунистическая партия Китая не хочет, чтобы иностранные державы вмешивались в ее собственные «внутренние дела», не говоря уже о вторжении в Китай.