Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հերթական անգամ սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։
«Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ մեր տարածաշրջանում գլուխ բարձրացնի հայկական ֆաշիզմը։ Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ Հայաստանը կրկին պոտենցիալ սպառնալիք դառնա Ադրբեջանի համար։ Եթե տեսնենք, անմիջապես ոչնչացնելու ենք այն։ Դա պետք է իմանան բոլորը»,- ասել է Ալիեւը «Ազերթաջ» պետական լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ Գյանջա կատարած այցի ժամանակ:
«Մենք հաղթեցինք հայկական ֆաշիզմին, բայց չոչնչացրեցինք այն։ Մենք շարունակելու ենք փորձել արմատախիլ անել հայկական ֆաշիզմի բոլոր դրսեւորումները, եւ մենք կարող ենք դա անել։ Բայց մյուս երկրներն ու միջազգային հանրությունը պետք է միասնական լինեն այս հարցում։ 21-րդ դարում հայկական ֆաշիզմի կատարած հանցագործությունները պետք է բոլորի համար պարզ դարձնեն, որ լավ ու վատ ֆաշիստներ չեն լինում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ ինքն առաջինն է «բարձրացրել Հայաստանում նացիզմը հերոսացնելու հարցը»։
«Նախորդ տարիներին իմ ելույթներում բազմիցս բարձրացրել եմ հայկական ֆաշիզմի հարցը։ Միջազգային կազմակերպությունների ու երկրների առջեւ հարց եմ դրել, որ չի կարելի թույլ տալ ֆաշիստների հերոսացումը։ Ես բարձրացրել եմ դահիճ Նժդեհի թեման՝ ԱՊՀ գագաթնաժողովներից մեկի իմ ելույթում։ Ասացի, որ Հայաստանի մայրաքաղաքում Նժդեհի հուշարձանը ֆաշիզմի քարոզչություն է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Հայաստանի հովանավորները պետք է իմանան, հասկանան եւ գիտակցեն, թե ինչ վտանգ ենք մենք վերացրել։ Մենք ոչ միայն մեր հողերն ենք ազատագրել, այլեւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն ենք ազատագրել այս բարբարոս ուժերից։ Հիմա նրանք ընկել են, սակայն ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ նորից գլուխ չեն բարձրացնի»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев продолжает «воевать» с Нжде - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз выступил с угрозами в адрес Армении.
«Мы никогда не позволим армянскому фашизму подняться в нашем регионе. Мы никогда не позволим, чтобы Армения снова стала потенциальной угрозой для Азербайджана. Если мы это увидим, то они сразу будут уничтожены. Это должен знать каждый», - сказал Алиев в интервью государственному информационному агентству «Азертадж» в ходе посещения Гянджи.
«Мы победили армянский фашизм, но не уничтожили его. Мы и впредь будем стараться искоренить все проявления армянского фашизма, и нам это по силам. Но и другие страны и международное сообщество должны быть едины в этом вопросе. Преступления, совершенные армянским фашизмом в XXI веке, должны стать для всех примером того, что фашисты не делятся на хороших и плохих», - заявил президент Азербайджана.
Ильхам Алиев отметил, что он был первым, кто «поднял вопрос героизации нацизма в Армении».
«В прошлые годы я неоднократно поднимал в своих выступлениях вопрос об армянских фашистах. Я ставил вопрос перед международными организациями и странами о том, что нельзя допустить, чтобы фашисты стали героями. Поднимал тему палача Нжде в своем выступлении на одном из саммитов СНГ. Я говорил, что памятник Нжде в столице Армении - это пропаганда фашизма», - сказал президент Азербайджана.
«Покровители Армении должны знать, понимать и осознавать, какую угрозу мы устранили. Мы не только освободили наши земли, мы освободили регион Южного Кавказа от этих варварских сил. Сейчас они поникли, но никто не может гарантировать, что они не поднимутся снова. Мы никогда не позволим армянскому фашизму подняться в нашем регионе», - повторил Алиев.