Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Քեմբրիջի համալսարանի պրոֆեսոր Հելեն Թոմփսոնի հոդվածը, որը հրապարակվել է The New York Times թերթում:
Եվրոպական միությունը եւ դրան նախորդող կազմակերպությունները առաջնորդելը միշտ բարդ խնդիր է եղել: Սակայն վերջին տասը տարիների մեծ մասը Եվրոպան ղեկավարում էր մեկ առաջնորդ՝ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: Հիմա նա պատրաստվում է լքել իր պաշտոնը, եւ նրա տեղի համար հավակնորդների միջեւ պայքարն արդեն սկսվել է:
Այն գլխավորում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը, որի Եվրամիությանը բացահայտ քաղաքական իմաստ հաղորդելու ինքնահռչակ փորձերը մինչ այժմ ձախողվում էին: Հաջորդը Օլաֆ Շոլցն է, ով, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա Գերմանիայի հաջորդ կանցլերը եւ ով հույս ունի ժառանգել Մերկելի «թիկնոցը»: Հերթի վերջում Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին է՝ եվրոպական Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավարը, որի վաստակներից մեկը եվրոյի փրկությունն է։
Նրանք կարող են իզուր չվատնել իրենց էներգիան ու խոսքերը։ Ամերիկա-Չինաստան մրցակցության պատճառով ձեռքերն ու ոտքերը կապված եւ խորապես բաժանված Եվրամիությունն այժմ գտնվում է մի աշխարհում, որը շատ է տարբերվում Մերկելի իշխանության տարիների աշխարհից: Փաստացի նա արդեն որոշ ժամանակ Եվրամիության ղեկավար չէ։ Եվ դաշինքի ամենասրտում այս վակուումը շատ պարզ պատճառ ունի՝ Եվրամիությունն այլեւս չի կարող կառավարվել: Ուրիշ ոչ ոք չի կարողանա նոր Մերկել դառնալ։
Թեեւ Մերկելը Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնը ստանձնել էր 2005 թվականին, Եվրամիությունում նրա առաջնորդությունն ավելի կարճ է եղել, քան կարծում են շատերը: Միայն այն 2010 թվականին, երբ սկսվեց եվրոգոտու ճգնաժամը, որը վարկերի արժեքի կտրուկ աճ առաջացրեց ԵՄ բոլոր երկրներում, Մերկելը դարձավ Եվրոպայի «լոկոմոտիվը»։
Անգելա Մերկելը եւ Նիկոլա ՍարկոզինԼուսանկարը` REUTER
Այդ ճգնաժամի սկզբնական փուլում նրան ընկալվում էին որպես «Մերկոզի» դուետի կեսը, այսինքն՝ նա դիտարկվում էր Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հետ համատեղ։ Սակայն Սարկոզին ավելի շատ զարդ էր, քան որոշումներ կայացնելու ունակ առաջնորդ։ Չնայած երկուսն էլ պահանջում էին Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիի հրաժարականը, որոշիչ դեր խաղաց Մերկելի միջամտությունը։ 2012 թվականին Սարկոզիի՝ Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնը լքելուց հետո ֆրանս-գերմանական պարիտետի մասին բոլոր խոսակցությունները դադարեցին:
Մերկելը կենտրոնական խաղացող դարձավ Եվրոպայի առջեւ ծառացած բոլոր լուրջ խնդիրների լուծման մեջ։ 2012 թվականի ամռանը նա օրհնեց Դրագիին՝ հայտարարելու խնդրահարույց երկրների պետական բաժնետոմսերի գնման նոր ծրագրի մասին, ինչը հնարավորություն տվեց մեղմացնել եվրոգոտում վարկերի արժեքը։ 2014 թվականին Մերկելը ստիպեց պառակտված Եվրամիությանը համաձայնել հավաքական պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ՝ Ղրիմի բռնակցումից հետո։ Իսկ 2015 թվականի միգրացիոն ճգնաժամի ժամանակ Մերկելը գլխիվայր շրջեց փախստականներին ընդունելու դաշինքի քաղաքականությունը՝ իր գերմանացի համաքաղաքացիներին ուղղված ընդամենը մի քանի բառով. «Մենք կարող ենք դա անել»:
Անգելա Մերկելը, Էմանյուէլ Մակրոնը եւ Դոնալդ ԹրամփըԼուսանկարը` REUTER
Մակրոնը, ով Ֆրանսիայում իշխանության եկավ 2017 թվականին, Գերմանիայի հետ պարիտետի վերականգնումը դարձրեց իր նախագահության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը։ Սակայն քանի որ նա չկարողացավ թուլացնել Մերկելի ազդեցությունը կամ ստիպել նրան ընդունել Եվրոպայի իր տեսլականը, նա շուտով անցավ կանցլերի ծրագրերը տապալելուն: Դա առավել ակնհայտ դարձավ, երբ 2019 թվականի հոկտեմբերին նա վետո դրեց Հյուսիսային Մակեդոնիայի եւ Ալբանիայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու բանակցությունների մեկնարկի վրա։ Արդյունքում, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի հարաբերությունները, որոնք երբեք առանձնապես ջերմ չէին, այդպես էլ չվերականգնվեցին։
Եվրոպական առաջնորդի դերում իր վերջին քայլով Մերկելը փորձեց ամրապնդել Եվրոպայի կողմնորոշումը Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման վրա: Նա ապահովեց Համապարփակ ներդրումային համաձայնագրի մշակումը, որը բացում էր չինական շուկան եվրոպական կորպորացիաների ներդրումների համար, իսկ անցյալ տարվա դեկտեմբերին փորձեց ավարտին հասցնել այս գործընթացը: Դա տեղի ունեցավ Ջո Բայդենի՝ Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց անմիջապես առաջ, եւ այս համաձայնագիրը Եվրոպայի ռազմավարական ինքնավարության մերկելյան մեկնաբանություն էր. բաց հայտարարություն, որ Եվրոպան, ի տարբերություն Ամերիկայի, նախընտրում է Չինաստանի հետ տնտեսության եւ կլիմայի հարցերում համագործակցել, այլ ոչ թե ընդհարվել։
Լուսանկարը` REUTER
Սակայն Մերկելի ջանքերը ձախողվեցին։ Այն բանից հետո, երբ Չինաստանը արձագանքեց Սինցզյանում մարդու իրավունքների ոտնահարման հետ կապված չինացի չորս պաշտոնյաների նկատմամբ Եվրամիության կողմից սահմանված պատժամիջոցներին, համաձայնագիրը այդպես էլ չվավերացվեց: Եվրոպական բլոկի ներսում միասնության անգամ նշույլ չկա այն հարցում, թե ինչպիսին պետք է լինի Չինաստանի հետ տնտեսական եւ տեխնոլոգիական փոխգործակցությունը։
Գերմանիայի համար, որը տնտեսապես կախված է Չինաստանից եւ կարեւոր դեր է խաղում դեպի Եվրոպա չինական ապրանքների մատակարարումը ապահովելու գործում, պրագմատիկ համագործակցությունը միանգամայն ողջամիտ ընթացք է թվում։ Սակայն Եվրամիության մյուս անդամների տեսանկյունից Չինաստանն ավելի շատ վտանգ է ներկայացնում։ Հատկապես ուշագրավն այն է, որ Դրագիի գլխավորությամբ Իտալիան փաստացի հրաժարվեց չինական ներդրումներ ներգրավելուց եւ շրջվեց դեպի Ամերիկա։
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Մերկելն այլեւս չուներ այն իշխանությունը, որը նախկինում վայելում էր։ Տարբեր հարցերի շուրջ՝ օրենքի գերակայություն, միջուկային էներգետիկա, պաշտպանական քաղաքականություն եւ, հատկապես, Չինաստանի հետ հարաբերություններ, Եվրոպայում պահպանվում են խորը տարաձայնություններ եւ մանեւրելու համար քիչ տեղ է մնում: Այդուհանդերձ, հիմքեր չկան ենթադրելու, որ Մերկելից հետո որեւէ մեկը կկարողանա ավելի նշանակալի հաջողությունների հասնել։
Անգելա Մերկելը եւ Էմանյուէլ ՄակրոնըԼուսանկարը` REUTER
Միասնական Եվրոպայի վերաբերյալ Մակրոնի հսկայածավալ ծրագրերը՝ արժութային միության խորացումից մինչեւ համաեվրոպական ռազմական հնարավորությունների զարգացում եւ տեխնոլոգիական անկախություն, քիչ աջակցություն ունեն: Նրա կառավարության պնդումները, թե Եվրամիությունն արդեն Ամերիկային եւ Չինաստանին հավասար գերտերություն է, թվում են ոչ միայն պատրանքային, այլեւ խիստ վիրավորական, հատկապես այն եվրոպական մայրաքաղաքների համար, որոնք Ամերիկայի անվտանգության երաշխիքները բացարձակապես անհրաժեշտ են համարում:
Շոլցն իր հերթին կբախվի նույն տնտեսական ճնշումներին, որոնք ձեւավորել է Մերկելի մոտեցումը Չինաստանի հետ հարաբերություններում: Եվ նա, անկասկած, պետք է քրտնաջան աշխատի, ինչպես ժամանակին Մերկելը, իր ընտրած կողմնորոշումը` խորը տնտեսական հարաբերությունները Չինաստանի հետ եւ Վաշինգտոնի հետ անվտանգության հարաբերությունների պահպանումը, մնացած Եվրոպային պարտադրելու համար: Ինչ վերաբերում է Մակրոնին եւ Դրագիին, ապա նրանք կարող են որոշ հարցերում համատեղ գործել, սակայն Ամերիկայի եւ Չինաստանի հետ հարաբերությունների հարցում նրանց միջեւ հսկայական անդունդ է մնացել։
Անգելա ՄերկելըԼուսանկարը` REUTER
Իրականությունն այն է, որ ոչ Գերմանիայի նոր կանցլերը, ոչ էլ Ֆրանսիայի կառավարությունը ի վիճակի չեն ղեկավարել Եվրոպան։ Փոխզիջումները, որոնց հաջողվել է հասնել նրանց նախորդներին, այլեւս անհնար են։ Իսկ ուժեղ առաջնորդի բացակայության դեպքում Եվրոպան կգնա միայն մեկ ուղղությամբ՝ դեպի լճացում։

Предлагаем вашему вниманию статью профессора Кембриджского университета Хелен Томпсон, опубликованную в The New York Times.
Возглавлять Европейский Союз и организации, предшествовавшие ему, всегда было сложной задачей. Но на протяжении большей части минувших десяти лет жизнью Европы руководил один лидер - канцлер Германии Ангела Меркель. Теперь, когда она готовится покинуть свой пост, уже началось соревнование среди претендентов на ее место.
Возглавляет эту гонку президент Франции Эммануэль Макрон, чьи самопровозглашенные попытки придать Европейскому Союзу откровенно политический смысл пока оборачиваются неудачей. Далее идет Олаф Шольц, который, скорее всего, станет следующим канцлером Германии и который надеется унаследовать «мантию» Меркель. И где-то в конце этой очереди находится премьер-министр Италии Марио Драги - бывший глава европейского центробанка, среди заслуг которого значится спасение евро.
Они могут не тратить силы и слова попусту. Связанный по рукам и ногам соперничеством Америки и Китая и переживающий глубокое внутреннее разобщение, Евросоюз сейчас находится в условиях такого мира, который сильно отличается от мира в период господства Меркель. На самом деле она уже некоторое время не является лидером Евросоюза. И у этого вакуума в самом сердце блока есть очень простая причина: Европейским Союзом больше невозможно руководить. Никто больше не сумеет стать новой Меркель.
Хотя Меркель вступила в должность канцлера Германии в 2005 году, ее лидерство в Евросоюзе было менее продолжительным, чем многие считают. Только когда в 2010 году начался кризис еврозоны, спровоцировавший резкий рост стоимости займов во всех странах блока, Меркель превратилась в «локомотив» Европы.
Ангела Меркель и Никола Саркози Ангела Меркель и Никола Саркози
Фото: REUTER
На начальном этапе того кризиса ее воспринимали всего лишь как половину «дуэта», который многие называли «Меркози», то есть ее рассматривали в связке с президентом Франции Николя Саркози. Однако Саркози был скорее украшением, нежели лидером, способным принимать решения. Хотя они оба настаивали на отставке премьер-министра Италии Сильвио Берлускони, решающую роль сыграло именно вмешательство Меркель. После ухода Саркози с поста президента в 2012 году, все разговоры о франко-немецком паритете прекратились.
Меркель стала центральным игроком в решении всех серьезных вопросов, с которыми сталкивалась Европа. Летом 2012 года она благословила Драги на то, чтобы он объявил о новой программе скупки гособлигаций проблемных стран, что позволило смягчить стоимость займов в еврозоне. В 2014 году Меркель заставила разобщенный Евросоюз согласиться на коллективное введение санкций против России в связи с аннексией Крымского полуострова. А в период миграционного кризиса 2015 года именно Меркель перевернула с ног на голову всю политику блока в вопросе принятия беженцев - с помощью всего нескольких слов, обращенных к ее немецким согражданам: «Мы можем это сделать».
Эманюэль Макрон, Ангела Меркель и Дональд Трамп Эманюэль Макрон, Ангела Меркель и Дональд Трамп
Макрон, пришедший к власти во Франции в 2017 году, сделал восстановление паритета с Германией одним из основным приоритетов своего президентства. Однако, поскольку у Макрона не получилось ослабить влияние Меркель или заставить ее купиться на его грандиозное видение Европы, он вскоре переключился на то, чтобы срывать планы канцлера. В наибольшей степени это проявилось, когда в октябре 2019 года он наложил вето на начало переговоров по вопросу о вступлении Северной Македонии и Албании в состав Евросоюза. В итоге отношения между Францией и Германией, которые никогда не были особенно теплыми, так по-настоящему и не восстановились.
В качестве своего последнего шага в роли европейского лидера Меркель попыталась закрепить ориентацию Европы на развитие отношений с Китаем. Она добилась разработки Всеобъемлющего инвестиционного соглашения (Comprehensive Investment Agreement), которое открывало китайский рынок для инвестиций европейских корпораций, и в декабре прошлого года она попыталась довести этот процесс до конца. Это случилось непосредственно перед вступлением Джо Байдена в должность президента США, и это соглашение представляло собой меркелевскую трактовку стратегической автономии Европы - открытое заявление о том, что в вопросах экономики и климата Европа, в отличие от Америки, предпочитает сотрудничать с Китаем, а не конфликтовать.
Однако усилия Меркель обернулись неудачей. После того как Китай ответил на санкции, введенные Евросоюзом против четырех китайских чиновников в связи с нарушениями прав человека в Синьцзяне, это соглашение так и не было ратифицировано. В любом случае внутри европейского блока нет даже намека на единство в вопросе о том, как должно выглядеть экономическое и технологическое взаимодействие с Китаем.
Для Германии, которая в экономическом смысле зависит от Китая и играет важную роль в обеспечении поставок китайских товаров в Европу, прагматичное сотрудничество выглядит как вполне разумный курс. Но, с точки зрения других членов Евросоюза, Китай скорее является угрозой. Что особенно поражает, под руководством Драги Италия фактически отказалась от привлечения китайских инвестиций и развернулась в сторону Америки.
В течение нескольких последних месяцев Меркель уже не имела той власти, которой она наслаждалась ранее. По самым разным вопросам - верховенство закона, атомная энергетика, оборонная политика и, не в последнюю очередь, отношения с Китаем - внутри Европы сохраняются глубокие разногласия, и пространства для маневра практически нет. Тем не менее нет никаких причин полагать, что после Меркель у кого-то получится добиться более значимых успехов.
Ангела Меркель и Эманюэль Макрон Ангела Меркель и Эманюэль Макрон
Грандиозные планы Макрона о единой Европе - от углубления валютного союза до наращивания общеевропейского военного потенциала и технологической независимости - не пользуются широкой поддержкой. Утверждения его правительства о том, что Евросоюз уже представляет собой сверхдержаву, равную по мощи Америке и Китаю, кажутся не просто иллюзорными, но и весьма оскорбительными - особенно тем европейским столицам, которые считают предоставляемые Америкой гарантии безопасности совершенно необходимыми.
Со своей стороны, Шольц столкнется с тем же самым экономическим давлением, которое обусловило выбранный Меркель подход к отношениям с Китаем. И ему, несомненно, придется приложить немало усилий, - как когда-то пришлось Меркель, - чтобы навязать выбранную им ориентацию - глубокие отношения с Китаем в сфере экономики и сохранение отношений с Вашингтоном в сфере безопасности - остальным странам Европы. Что касается Макрона и Драги, возможно, они способны действовать сообща в некоторых вопросах, однако в вопросе отношений с Америкой и Китаем между ними сохраняется огромная пропасть.
Ангела Меркель Ангела Меркель
Реальность состоит в том, что ни новый канцлер Германии, ни правительство Франции не в состоянии возглавить Европу. Те компромиссы, которых удавалось достигать их предшественникам, больше не представляются возможными. А в отсутствие сильного лидера Европа будет двигаться только в одном направлении - к застою.