Տրեւի շատրվանը վերաբացվել է Հռոմում - Mediamax.am
Հռոմի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից մեկը հանդիսավոր կերպով վերաբացվել է վերականգնումից հետո, որը ֆինանսավորել է Fendi նորաձեւության տունը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, վերականգնողական աշխատանքները տեւել են 516 օր, նախագծում ներգրավված է եղել 100 մասնագետ:
Շատրվանի վերականգնումն արժեցել է ավելի քան €2 մլն:
Տրեւի շատրվանի շինարարությունը մեկնարկել է 1732թ., սակայն նրա պատմությունը ծագում է ավելի վաղ ժամանակաշրջանից՝ Հին Հռոմից: Մինչ օրս շատրվանը սնուցվում է Ք.Ա. 19թ. կառուցված ջրանցքի ջրով:
Ժամանակակից պատմությունում Տրեւի շատրվանը փառավորվել է Ֆեդերիկո Ֆելինիի «Քաղցր կյանք» ֆիլմի շնորհիվ:

Знаменитый римский фонтан Треви вечером 3 ноября вновь предстал во всей красе.
Одна из самых известных достопримечательностей Рима была торжественно открыта после реставрации, которую финансировал дом моды Fendi.
Как сообщает ТАСС, реставрационные работы продлились 516 дней, в проекте были задействованы более 100 специалистов.
Реставрация фонтана обошлась в сумму более €2 млн.
Строительство фонтана Треви началось в 1732 году, но его история началась гораздо раньше - еще в Древнем Риме. До сих пор фонтан наполняет вода, поступающая по акведуку, построенному в 19 году до н.э.
В современной истории фонтан Треви был прославлен кинематографом благодаря культовой сцене купания в фильме Федерико Феллини «Сладкая жизнь».