Հալեպից Մեդովկա՝ հայոց պատմություն դասավանդելու - Mediamax.am
Բեթթին առաջին անգամ Մեդովկա եկել էր անցած շաբաթ՝ իր տունը տեսնելու։ Ճամպրուկներն էր բերել՝ ամենաանհրաժեշտն ու կարեւորը։ Նոր վարձած տանը դեռ հյուրի նման է՝ ոչինչի ձեռք չի տվել, չի տեղաշարժել։
Գյուղի մասին մի քանի բան ճշտել-իմացել է, բայց տեսնել չի հասցրել։ Միակ բանը, որ փակ աչքերով կանցնի, տնից դպրոց ճանապարհն է։
«Սագ տեսա, շուն տեսա, հոս՝ տան հետեւը, կով կա։ Անսովոր է, չեմ տեսած։ Հալեպ միայն կատու կտեսնեք, շուն ալ կա, բայց ընտանիքները կպահեն»։
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագրին դիմելուց, բոլոր փուլերն անցնելուց հետո, երբ Հալեպից Հայաստան պիտի տեղափոխվեր, ծրագրից հետաքրքրվեցին՝ ո՞ր մարզին է ծանոթ։
«Ինձի ըսին՝ Լոռի կամ Տավուշ։ Է՛, չեմ գիդեր, ո՛չ Լոռին գիդեմ, ո՛չ Տավուշը։ Գաղափար ալ չունիմ՝ տարբերությունն ինչ է»,- ծիծաղում է Բեթթի Քիլերճյանը։
Որոշվեց, որ հաջորդ երկու տարին Լոռու մարզի Մեդովկա գյուղում հայոց պատմություն ու համաշխարհային պատմություն է դասավանդելու։
Բեթթին հնագետ է, նաեւ նախադպրոցական մանկավարժություն է ուսումնասիրել,  հայոց պատմության հիմնահարցերի եւ հայագիտության դասընթացների մասնակցել։
Հիմա էլ Երեւանի մանկավարժական համալսարանում տարրական մանկավարժություն է սովորում։ Ուսուցումը հեռակա է, տարին մեկ գալիս է Հայաստան՝ քննություն հանձնելու։ Հայաստանի գյուղերում երբեւէ չէր եղել։ Միայն լսել էր, որ կյանքն այստեղ հեշտ չէ, Երեւանից շատ է տարբեր։
«Շատ վախով եկա, անհանգիստ, թե ինչ պիտի տեսնեմ, ով պիտի տեսնեմ։ Բայց հազիվ դպրոց մտա, արդեն ամբողջ ուսուցիչները հոն էին, շատ լավ դիմավորեցին, արդեն որոշ չափով հանգստացա։ Տունն ալ ապահովեցին՝ շատ ավելի հանգստացա, որովհետեւ կվախնայի, որ ամեն օր մինչեւ Տաշիր պիտի երթամ-գամ. ինչպե՞ս, գաղափար ալ չունիմ, ծանոթ ալ չեմ»։
Դեռ մի քանի ժամ է՝ տեղափոխվել է գյուղ, բայց հարեւանները, դպրոցի տնօրենը, ուսուցիչները եկել են տեսնելու՝ ինչի կարիք կա։ Ասում է՝ երբեք մենակ չի ապրել։ «Անսովոր է, բայց անհանգիստ չեմ, օքեյ է»։
Առավոտ շուտ տնօրենն է զանգում՝ լավ քնեցի՞ր։ Հետո զգուշացնում, որ բակի լույսն ամբողջ գիշեր վառ է մնացել, անջատի։
Մեդովկայի միջնակարգ դպրոցը 66 աշակերտ ունի։ 12-ը հարեւան Կրուգլայա շիշկա գյուղի երեխաներն են, որոնք դասի գալիս-գնում են Ամերիկայի հայ ուսանողների միության նվիրած միկրոավտոբուսով։ Մեդովկայի դպրոցը քանդվել է երկրաշարժից, ու ավելի քան 20 տարի մանկապարտեզի շենքը ծառայում է որպես դպրոց։ Հաջորդ տարի պետական միջոցներով կառուցվելու է մինչեւ 100 աշակերտի համար նախատեսված դպրոցի մոդուլային շենքը։
Այս սեպտեմբերին առաջին անգամվա նման են դպրոց գնում ոչ միայն առաջին դասարանցիները։ Աշակերտները փորձում են բակում նկարած քառակուսիներից դուրս չգալ՝ մինչեւ ջերմաչափվելու հերթը կհասնի, ձեռքերը կախտահանեն ու կմտնեն դպրոց, որն արձակուրդից հետո նկատելի փոխվել է։ Դասարանները փոքր են, անհարմար։ Պահանջված սոցիալական հեռավորությունն ապահովելու համար համեմատաբար մեծ դասարանները տեղափոխվել են միջանցք։ Ամեն աշակերտի մի սեղան հատկացնել չեն կարող, տարածքը փոքր է, ու այդ պատճառով երեխաները նստում են սեղանի տարբեր ծայրերում՝ իրարից որքան հնարավոր է հեռու։
Տնօրենը բացատրում է նոր կանոնները. կավիճ չեն օգտագործելու, գրավոր աշխատանքը թերթիկի վրա պիտի գրեն ու դնեն հատուկ տուփի մեջ, դասամիջոցին դասարանից դուրս չեն գալու։
- Բայց դասերից հետո մենք բոլորս իրար հետ խաղում ենք,- տարակուսած ընդհատում է տղաներից մեկը։
Բեթթիի առաջին դասը 7 եւ 8 երկկոմպլեկտ դասարանում է։ Կարճ ծանոթությունից հետո փորձում է պարզել՝ ինչ գիտեն հայոց պատմությունից։
- Նախորդ տարի ծրագիրն ամբողջացուցի՞ք։
Մի քանի վայրկյան պատասխան չստանալուց հետո՝ հաջորդ հարցն է տալիս։
- Նախ՝ կը հասկնա՞ք իմ լեզուն։
Ու աշակերտները սկսում են ծիծաղել։
- Պիտի քիչ մը համբերեք, մինչեւ որ վարժվինք։ Ավարտեցի՞ք ծրագիրն անցած տարի։
-Այո,- պատասխանում են միաձայն։
Դպրոցում լեզվական տարբերությունը միակ խնդիրն է, որ անհանգստացնում է Բեթթին։ Ասում է, որ ծրագրին դիմել էր՝ որպես տարրական դասարանի ուսուցիչ, բայց հետո հասկացան, որ արեւմտահայերեն-արեւելահայերենի տարբերությունը դժվարություններ է ստեղծելու։
Հայաստանի կրթական համակարգի, դպրոցական ծրագրերի մասին Բեթթին շատ բան չգիտի, բայց Մեդովկա գալու նպատակը հստակ պատկերացնում է՝ անկախ ապրելու վայրից, երեխաները պետք է լավ կրթություն ստանան։
«Հոն՝ Հալեպ, երեխաներուն ամեն ինչն ապահոված է, ամենալավ մասնագետները։ Հոս երեխաներուն մեղքն ի՞նչ է, որ որակյալ կրթություն չստանան, լավ մասնագետներ իրենց չդասավանդին։ 21-րդ դարն այլեւս ուսում կպահանջե, միայն գյուղի գործերով պիտի չբավարարվին»։
Մինչ Հայաստան տեղափոխվելը, Բեթթին Հալեպի Ազգային Կարեն Եփփե ճեմարանի փոխտնօրենն էր։ Պատերազմից առաջ ճեմարանը 1200 աշակերտ ուներ, վերջին տարիներին մոտ 350 երեխա է մնացել։ Ճեմարանն ու Հալեպում թողած աշակերտները Բեթթի համար հուզիչ թեմա են։ Մարտից ուսումնական հաստատությունները փակվել էին, վատ ինտերնետի պատճառով հեռավար դասեր չեն եղել։ Սեպտեմբերին տեղափոխվեց Հայաստան, ու աշակերտներին հանդիպելու առիթ չեղավ։
«Աշակերտները շատ նեղվեցան։ Ես երկուշաբթի առավոտ ճամփա պիտի ընկնեի, մինչեւ կիրակի երեկոյան աշակերտներս կգրեին՝ օրիորդ, մի՛ երթաք, միտքներնիդ փոխեցե՛ք։ Արդեն քանի ամիս է՝ դպրոց չենք գացած, անհամբեր Ձեզ կսպասենք։ Տարրական դասարանի աշակերտուհի մը գրեց՝ անհամբեր կսպասեինք, որ գանք ճեմարան, ու դուն մեր դաստիարական ըլլաս։ Դուք ձգեցիք, գացիք։ Աշակերտներուս համար շատ նեղվեցա»։
Ծրագրի ավարտից հետ Բեթթին Հայաստանից չի գնալու։ Ասում է՝ Հալեպում զենքերի պատերազմն ավարտվել, տնտեսականն է սկսվել։ Շուտով ծնողներն ու քրոջ ընտանիքն էլ կտեղափոխվեն։ Վաղուց էր երազում Հայաստանում ապրելու մասին, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն օգնեց իրականացնել երազանքը։
Բեթթին գիտի, որ դժվարություններ է ունենալու, աշխատելու է ծանրաբեռնված, որ նոր միջավայրին արագ հարմարվի։ Խնդիրները սիրիահայ ուսուցչուհուն չեն վախեցնում։ Պատրաստ է ընդունել նորը, հետաքրքիրը, անսովորը։
«Հոս ուսուցիչներուն ընգեր կըսեն, մեզ մոտ՝ օրիորդ կամ տիկին»,-սա Բեթթիի առաջին բացահայտումներից է։ Ու այդ մասին էլ կլինի Մեդովկայից Հալեպի «Գանձասար» շաբաթաթերթի համար գրվող նրա առաջին նյութը:

From Aleppo to Medovka – to teach Armenian history - Mediamax.am
Betty went to Medovka for the first time last week to see her house. She brought her suitcases - only the most necessary and important things. Betty still feels like a guest at the newly rented house, and hasn’t touched or moved anything yet.
Betty has learned a couple of things about the village, but hasn’t had the chance to see it for herself. The only thing she can do with closed eyes is walk from her house to school.
“I saw a goose, a dog, and there is cow behind the house. I am not used to it, since I haven’t seen anything like that. You can see only cats or dogs in Aleppo, mostly at home.”
Betty applied to Teach for Armenia and passed all the stages, and when she was about to move to Armenia, TFA asked her what region of Armenia she was acquainted with.
“They told me either Lori or Shirak, but I know neither. I have no idea what’s the difference between them,” Betty Kilerjian says laughing.
It was decided that for the next two years she will be teaching History of Armenia and World History in the village of Medovka of Lori region.
Betty is an archeologist but she has also studied pre-school pedagogy and participated in courses on Issues of Armenian History and Armenology.
She is currently studying elementary pedagogy at the Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan. The course is online, and Betty comes to Armenia once a year to take the exams. She has never visited Armenia’s villages, but has heard that life there is not easy and differs greatly from that in Yerevan.
“I had some fears and was anxious as to what awaited me there and who I’ll meet. But once I set foot in school, all the teachers were there to welcome me, which eased my worries a little bit, and when they gave me a house to live in, I relaxed even more because I was worried that I would be commuting to Tavush every day.”
It’s been a couple of hours that Betty has moved to the village, and her neighbors, the school teachers and the principle came to see if she needed anything. Betty says she has never lived alone. “It’s a little bit unusual, but I am not worried, it’s OK.”
The principle called early in the morning to ask if Betty slept well and said to turn off the light in the yard because it has been on the whole night.
The middle school in Medovka has 66 students. Twelve students are from the neighboring village of Kruglaya Shishka. They commute to school by the minivan donated by the Union of Armenian Students of America. The school was destroyed after the earthquake and the kindergarten building has served as school for over 20 years. A modular school building for up to 100 students will be built next year with state funding.
This year not only the first graders are going to school like it’s for the first time. The students try not to step out of the squares painted in the yard until it is time to check their temperature, disinfect their hands and enter the school, which has noticeably changed after the holidays. The classrooms are small and inconvenient. To ensure the required social distancing, the relatively large classes have moved to the hallways. They cannot provide a desk for each student since the space is small, so the children sit at different ends of the table, as far apart as possible.
The principle explains the new rules: chalks won’t be used, tests will be written on a piece of paper and put in a special box, students won’t leave the classroom during breaks.
- But we all play together after school, - one of the boys says bewildered.
Betty’s first lesson is in the 7th and 8th grade, which are combined. After a short introduction, she tries to find out what they know about Armenian history.
- Did you complete the program last year? (speaking in Western Armenian dialect)
After not receiving an answer for a few seconds, she asks the next question.
- Do you understand what I am saying?
The students start giggling.
- You have to be patient until you get used to it. Did you finish the program last year?
- Yes, we did, - the students answer in unison.
The only thing that bothers Betty at school is the language difference. She says
she has applied to the program as an elementary school teacher, but then they realized that the difference between Western and Eastern Armenian would create difficulties.
Betty doesn’t know much about Armenia's education system and school programs, but she clearly understands the purpose of coming to Medovka: regardless of where she lives, the children should get a good education.
“There, in Aleppo, children are provided with everything and have the best teachers. And here… it’s not their fault that they don’t’ receive quality education and good specialists don’t teach them. Good education is a must in the 21st century, and they should be satisfied with the village life only.”
Prior to moving to Armenia, Betty was the Deputy Director of Karen Jeppe Armenian College of Aleppo. Before the war, 1200 students studied in the College, today only 350 are left. The College and the students left in Aleppo are a touching topic for Betty. The educational institutions have been shut down since March, and there were no online classes due to bad internet connection. She moved to Armenia in September and didn’t have a chance to see her students.
“The students were very upset. I was supposed to leave Aleppo on Monday morning, and up till Sunday evening my students would send me messages: “Miss, do not leave please, change your mind. We haven't been to school for several months now and we are looking forward to seeing you. One of my elementary school students wrote that they were looking forward to seeing me at the College and wanted me to be their teacher. You left us. I was so very upset about it.”
Betty won’t be going back to Aleppo once the program ends. She says the war of arms is over there but the economic one has begun. Her parents and her sister’s family, too, will be moving to Armenia soon. She has been dreaming about living in Armenia for a long time, and Teach for Armenia helped make her dream a reality.
Betty knows that things won’t be easy and she will have to work hard to adapt quickly to the new environment. Problems don’t scare the Syrian-Armenian teacher. She is ready to accept the new, the interesting and the unusual.
“Students in Armenia call teachers “comrade”, while in Aleppo they say “Miss” or “Mrs.” This is one of Betty’s first revelations, and it will be the topic of her first article from Medovka for the Aleppo-based “Gandzasar” weekly.