«Սերունդ դպրոցներ» նախագիծը մեկնարկում է Տավուշից
Մինչեւ 2019 թվականը Դիլիջանի Թախտա թաղամասից քաղաքի մեկ այլ հատված հասնելը մեծ խնդիր էր, հատկապես՝ ձմռանը։ Վատ ճանապարհների ու միայն որոշ ժամերին աշխատող տրանսպորտի պատճառով Թախտայում ապրողները մեկուսացել են սարերերով շրջապատված իրենց թաղամասում։
Որպեսզի գոնե տարրական դասարանի աշակերտները չզգան ճանապարհի դժվարությունները, նրանց համար Թախտայում բացվել է Դիլիջանի թիվ 2 դպրոցի մասնաճյուղը։ Մոտ 700 աշակերտից այստեղ սովորում է 70-ը։
Նաեւ այս մեկուսացվածության ու անհավասար պայմանների պատճառով էր, որ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը որոշեց իր «Սերունդ դպրոցներ» նախագիծը մեկնարկել Թախտայից։
«Ծրագրի հիմնական նպատակն է վերաձեւակերպել կրթությունը՝ մեր աշակերտներին զինելով նորարարությունների եւ արագորեն փոփոխվող աշխարհում կողմնորոշվելու հմտություններով: Մենք դա ցանկանում ենք իրականացնել՝ խթանելով հուզական զարգացումը եւ նախագծային ուսուցումը: COVID-19-ը մեզ ցույց տվեց, թե որքան կարեւոր է նաեւ այնպիսի գիտելիքի տրամադրումը, որը, գուցե, գրքերից անդին է: Մենք պետք է զարգացնենք տոկունություն եւ խոչընդոտները հաղթահարելու կարողություն՝ ստեղծագործական մտածողության միջոցով»,- ասում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ռազմավարական նախաձեռնությունների գծով տնօրենի ժ/պ Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանը։
Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանը Ալեքսանդր Պլատո Հակոբյանը
6 տարի Հայաստանի եւ Արցախի համայնքներում աշխատելուց, մարտահրավերներին ու խնդիրներին ծանոթանալուց հետո «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի շրջանավարտները  հասկացան, որ խնդիրը ոչ միայն որակյալ կրթության ապահովումն է, այլեւ՝ մոտեցումը երեխաների նկատմամբ։ Շատ հաճախ նրանց ներուժն ու տաղանդները մնում են չբացահայտված, դրանք անտեսվում են նաեւ մասնագիտություն ընտրելիս։
Հատկապես զբոսաշրջային ակտիվ գոտիներում ապրող երիտասարդները դեռ դպրոցական տարիքից ներգրավվում են սպասարկման ոլորտում։ Ալեքսանդրն ասում է՝ սա եւս կարեւոր աշխատանք է, բայց անհրաժեշտ է հասկանալ, թե նրանք ուրիշ ինչո՞վ կարող են զբաղվել։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի թիմը հասել է Թախտա, որովհետեւ հավատում է՝ լավ կրթությունն այստեղ կբացահայտի տաղանդավոր ջութակահարի կամ Նոբելյան մրցանակի արժանի ֆիզիկոսի։
«Պիլոտային փուլում մեր «հանգույցը» աշակերտի հետ աշխատող ուսուցիչն է։ Մենք օգնելու ենք ուսուցչին աշխատել այն մեթոդաբանությամբ, որով կկարողանա բացահայտել երեխայի ներուժը եւ զարգացնել նրա սոցիալ-հուզական հմտությունները։ Ավանդական դպրոցը առարկայական գիտելիքներին վերաբերվում է որպես «այբ-ից ֆե» պարզ հաջորդականություն։ Այն, ինչ մենք փորձում ենք իրականացնել«Սերունդ դպրոցներ»-ում, օգնում է աշակերտներին ըմբռնել, որ իրականում գոյություն ունեն հարյուրավոր «այբուբեններ», եւ երբ դրանք զուգորդում ես թվերի հետ, հնարավորությունները դառնում են նշանակալի:
Մեզ համար շատ կարեւոր է դաստիարակել զարգացած սոցիալական եւ հուզական ինտելեկտով, եւ, ըստ այդմ էլ՝ բարձր ինքնագիտակցությամբ վաղվա քաղաքացի, ով ի վիճակի կլինի ճկունորեն ընդառաջ գնալ մարտահրավերներին՝ տեղայնացնելով համաշխարհային փորձը»։
Օգոստոսին Դիլիջանի թիվ 2 դպրոցի ուսուցիչներին ներկայացրել են «Սերունդ դպրոցներ»-ը։ Նախագծին միանալ ցանկացող ուսուցիչների հետ թիմային ու անհատական հանդիպումներ են ունեցել եւ ընտրել այն 9-ին, որոնք աշխատելու են Թախտայի դպրոցում՝ 4 դասվար, 4 տարբեր առարկաների ուսուցիչներ եւ մեկ ուսուցչի օգնական։ Երկու ուսումնական տարի նրանց հետ աշխատելու են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի փորձառու մասնագետներից երեքը, որոնք ծրագրի շրջանավարտներն ու ջատագովներն են։
«Մինչեւ սեպտեմբերի 15-ն օգնելու ենք վերակազմակերպել դասարանները՝ ըստ նախարարության ուղեցույցի։ Սեպտեմբերի 15-30-ը միայն դասերին ենք ներկա լինելու, դիտարկումներ անելու։ Դրանից հետո ամբողջ շաբաթվա ընթացքում աշխատելու ենք ուսուցիչների հետ անհատապես՝ սկսած դիտարկումներից մինչեւ խորհրդատվություն, քոուչինգ, մենթորություն՝ յուրաքանչյուր ուսուցչի համար ապահովելով անհատական մոտեցում։
Ուսուցիչների համար հատուկ ձեռնարկներ ունենք, եթե անհրաժեշտ լինի, առանձին ուսուցիչների հետ աշխատելու ուղեցույց կմշակվի։ Մեր նպատակն է, որ նրանց մասնագիտական կարողությունների զարգացման համար արված ներդրումը չկորչի։
Մեր խնդիրն է դպրոցն առավել օգտակար դարձնել աշակերտների համար, որպեսզի մեր հազարամյա մշակութային ժառանգությունն ու փոխանցվող գիտելիքը լինեն ոչ թե ծանրաբեռնող, այլ թեւեր տվող՝ միաժամանակ առանց դասավանդվող առարկաների բովանդակության փոփոխության»։
Ալեքսանդրն ասում է, որ այս հավակնոտ նախագիծը միայնակ իրականացնել չէին կարող, եթե չլիներ ԿԳՄՍ նախարարության մեծ ըմբռնումը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանի օգնությունն ու «Կիզազի» միջազգային կրթական ցանցի աջակցությունը։
Ծրագիրը պիլոտային է։ Ակնկալված արդյունքները տեսանելի կլինեն տարիներ անց, բայց նաեւ ընթացիկ գնահատում կարվի։ Թեեւ ունեն հստակ ռազմավարություն, մշակված ծրագրեր, գործողությունների հաջորդականություն, բայց «Սերունդ դպրոցներ»-ի թիմը վստահ է, որ շատ հարցերի պատասխաններ կստանան ընթացքում ու կանեն անհրաժեշտ փոփոխությունները։
«Սա շատ երկարաժամկետ նախաձեռնություն է։ Մենք հավատում ենք, որ 15 տարի անց, երբ այսօրվա աշակերտները կդառնան ծնողներ, այս համայնքը շատ տարբեր կլինի։ Մեզ համար կարեւոր է, որ կրթությունը միգրացիայի պատճառ չդառնա, որ ծնողները հասկանան՝ Տավուշն անտեսված չէ, եւ այստեղ կա լավագույն հանրակրթական միավոր, որտեղ իրենց երեխաները կարող են սովորել։

Alexander Plato Hakobyan
Until 2019, getting from Takhta district of Dilijan to another part of the town was a big problem, especially in winter. Due to bad roads and public transport that worked for certain hours of the day only, people living in Takhta have been isolated in their district surrounded by mountains.
To make things easier for at least elementary school students, the branch of Dilijan School No. 2 opened in Takhta district. Out of approx. 700 students of the school, 70 study here.
It was also due to this isolation and unequal conditions that Teach For Armenia Educational Foundation decided to launch its “Seroond Schools” project in Takhta.
“The main goal of the project is to reimagine education by equipping our students with the skills to innovate and navigate a rapidly changing world. We aim to do this by promoting emotional development and project-based learning. COVID-19 has shown us how important to cultivate resilience and the ability to overcome obstacles with creative thinking,” says Alexander Plato Hakobyan, Deputy Director of Teach for Armenia Strategic Initiatives.
Alexander Plato Hakobyan Alexander Plato Hakobyan
After working in the communities of Armenia and Artsakh for 6 years, getting acquainted with the challenges and problems, TFA Alumni Ambassadors have realized that the problem is not only the provision of quality education but also the approach towards children. Very often their leadership potential and talents remain undiscovered, they are also ignored when choosing a career.
Young people living in active tourist areas get involved in the service sector from school age. Alexander says that it is an important job too, but it is necessary to understand what else they can do. The Teach For Armenia team has come to Takhta district of Dilijan because it believes that good education will reveal a talented violinist here or a physician worthy of a Nobel Prize.
“The ‘nexus’ in our pilot is the teacher working with the students. We are going to help the teachers work with a methodology that will enable them to discover the potential of children and develop their socio-emotional skills. The traditional schools treat subject knowledge as though it’s sequential from A to Z, at Seroond Schools, what we are trying to do is help to show students that in reality there are hundreds of alphabets out there and when you combine them with numbers the possibilities become exponential.
It is very important for us to bring up a future citizen with an advanced social and emotional intelligence and high self-awareness,  who will be able to respond to challenges creatively in order to innovate locally using global solutions.
In August, the teachers of Dilijan School No. 2 got acquainted with “Seroond Schools” project. The organizers held team and individual meetings with those who were willing to join the project and selected nine teachers who would work at Takhta branch - four elementary school teachers, four teachers teaching various subjects and one Teacher’s Assistant. Three experienced specialists - TFA alumni and project enthusiasts - will be working with them for two school years.
“We are going to help reorganize the classrooms in line with the Ministry's guidelines by September 15. Between September 15-30, we will only attend classes and make observations. After that, we will work with the teachers individually throughout the week, from observations to counseling, coaching and mentoring, and in the end, we will develop recommendations in order to personalize support for the teachers at Takha school.
We have special manuals for teachers, and if necessary, a guide for working with individual teachers will be developed. Our goal is not to lose the contribution made to the development of their professional skills,” says Alexander Plato Hakobyan, adding that their task is to make the school more useful for our students, so that our millennial cultural heritage and the knowledge transferred to the students is not burdensome, but a motivation at the same time without changing the content of the taught subjects.
Alexander says this ambitious project could not be implemented alone without the support of the Ministry of Education, Culture and Science, Tavush Governor Hayk Chobanyan, and the “Kizazi” international educational network.
It’s a pilot project. The expected results will be visible in years to come, but an ongoing assessment will be also made. Although they have a clear strategy, developed programs, and sequence of actions, the team of “Seroond Schools” believes that they will get answers to many questions in the process and make necessary changes.
“This is a very long-term initiative. We believe that 15 years from now, when today's students become parents, this community will be very different. It is important for us that education does not become a reason for migration and parents understand that Tavush is not neglected and here they have an excellent educational unit where their children can study.