Լուսանկարը` Silk Hospitality
Նոյեմբերի 16-ին Թբիլիսիում կայանալու էր Deep Purple-ի համերգը: Իհարկե, պետք է գնայինք: Վերջին անգամ իմ թանկագին բարեկամ Իեն Գիլանին հանդիպել էի 2024 թվականի հունիսին՝ Deep Purple-ի ստամբուլյան բացօթյա համերգից առաջ:
Վերջին անգամ Վրաստանի մայրաքաղաքում մեկ տարի առաջ էի՝ 2024 թվականի նոյեմբերին: Հարցազրույցներն էի վարում վրաց քաղաքագետների եւ մտավորականների հետ՝ փոփոխվող տարածաշրջանում հայ-վրացական հարաբերությունների ապագայի մասին: Շատ ուրախ էի երկար դադարից հանդիպել իմ գրեթե 30 տարվա ընկեր Զվիադ Քորիձեին, ինչպես նաեւ վերջապես անձամբ ծանոթանալ պատմաբան, գրականագետ, Վրաստանի գրականության թանգարանի նախկին տնօրեն Լաշա Բաքրաձեի հետ, ում հետ նախկինում միայն հեռավար էինք շփվել:
2023 թվականի գարնանից հետո, երբ Silk Hospitality ընկերության հրավերով Թբիլիսի եւ Ցինանդալի այցելեցինք, Թբիլիսի մեկնելիս միշտ մնում էի Radisson Blu հյուրանոցում: Պատճառները շատ են՝ բարձր հարկերից բացվող անհավանական տեսարանները (համարներում հսկայական պատուհաններ են), հարմար դիրքը, հոգատար անձնակազմը: Այնպես որ, երբ որոշեցինք, որ գնալու ենք Deep Purple-ի համերգին, պարզ էր, որ մնալու ենք Radisson-ում: Հյուրանոցի վերելակները ապակեպատ են եւ նախորդ տարվա այցելությանս ժամանակ հետեւում էի, թե ինչպես է օր ու գիշեր «եռում» աշխատանքը Radisson-ի անմիջական հարեւանությամբ գտնվող Թբիլիսիի նախկին գլխավոր հեռագրատան շենքում, որը Silk Hospitality-ն վերածում էր նոր հյուրանոցի՝ Telegraph:
Գիտեի, որ մի քանի ամիս առաջ հյուրանոցը բացվել է՝ Youtube-ում տեսել էի այս հոլովակը, որտեղ խոսում են շենքի ճարտարապետի որդին եւ Silk Road Group ընկերության նախահան Գիորգի Ռամիշվիլին:
Գործընկերներին խնդրեցի, որ հնարավորության դեպքում «ներսից» ցույց տան հյուրանոցը՝ ինձ շատ հետաքրքիր էր, թե որքանով է փոխվել Թբիլիսիի այցեքարտային շենքերից մեկը: Ի պատասխան Silk Hospitality-ն անակնկալ մատուցեց. առաջարկեցին այս անգամ մնալ ոչ թե հարազատ դարձած Radisson Blu-ում, այլ հենց Telegraph-ում՝ արտոնյալ պայմաններով:
Գլխավոր հեռագրատան շենքը 1964 թվականին նախագծել են ճարտարապետներ Լադո Մեսխիշվիլին եւ Թեյմուրազ Միկաշավիձեն: Այն մտածված էր որպես մոնումենտալ կառույց, որը կարտացոլեր անցյալը եւ կսահմաներ Թբիլիսիի ապագան։ Յուրահատուկ ֆասադը, մոնումենտալ քիվները, կրկնակի ատրիումները եւ շրջապատող քաղաքային առանցքի հետ ինտեգրումը շենքը Ռուստավելիի պողոտայում ճարտարապետական նշանակետ էին դարձրել։
Ձախից՝ «Իվերիա» հյուրանոցը (այժմ՝ Radisson Blu Iveria), աջից՝ հեռագրատան շենքը
Երբ Silk Road Group-ը գնեց շենքը եւ որոշեց այն վերածել հյուրանոցի՝ Գիորգի Ռամիշվիլին որոշել էր, որ ամենայն հարգանքով են վերաբերվելու շենքի ճարտարապետական «ոգուն»՝ միաժամանակ հարստացնելով այն ժամանակակից միտումներով։ Արդյունքում, երբ շրջում ես հյուրանոցի տարածքում, խորհրդային ժամանակաշրջանի մոդեռնիզմի եւ ժամանակակից մինիմալիստական դիզայնի երկխոսության վկան ես քեզ զգում:
Շենքի անցյալի մասին տեղեկանում սենյակ մտնելուց անմիջապես հետո: Այն բավական երկար է, երեւի, մոտ 15 մետր: Սենյակը բաժանված է գոտիների, որոնք միմյանցից տարանջատված են «պատուհաններով»՝ ճիշտ այդպես, ինչպես հին հեռագրատանը:
Լոգասենյակ, ննջարան, աշխատանքային գոտի, դեպի պատշգամբ տանող հանգստի գոտի՝ բազմոցով եւ բազկաթոռով: Պատկերացնում ես, որ հենց այստեղ 50, 40, 30 տարի առաջ հեռագրատան աշխատակիցները միջքաղաքային զանգեր էին կազմակերպում, հեռագրեր եւ նամակներ ընդունում եւ ստանում:
Այստեղ «սպասարկում» էին մարդկային հույզերը եւ այդ ոգին ապրում է Telegraph-ում: Երբեւէ հյուրանոցում ապրելիս նման հետաքրքիր զգացումներ չեմ ունեցել՝ ժամանակների եւ սերունդների կապը այստեղ ոչ թե գեղեցիկ խոսքեր են, այլ իրական զգացողություն:
«Այսօր Telegraph-ը ներկայանում է ոչ միայն որպես վերականգնված ճարտարապետական խորհրդանիշ, այլեւ հավաքատեղի ստեղծագործողների եւ մտածողների համար՝ լի շնչող մշակույթով եւ կրքոտ զրույցներով», - գրված է հյուրանոցի պաշտոնական նյութերում: Եվ սա այն քիչ դեպքերից է, երբ գովազդային տեքստը լիովին համապատասխանում է իրականությանը:
Նախկին հեռագրատան եւ քաղաքի կապի պահպանմանը նպաստող կարեւոր հանգամանք է նաեւ այն, որ սրճարանն ու ռեստորանները հասանելի են բոլորին, ոչ միայն հյուրանոցի բնակիչներին: Հյուրանոցում մեր անցկացրած 3 օրվա ընթացքում տեսնում էինք, թե ինչպես են Ռուստավելիով քայլող մարդիկ մտնում հյուրանոց, տեղավորվում սրճարանում եւ շարունակում զրույցը: Գներն, ի դեպ, հաճելիորեն զարմացնում են՝ կոկտեյլը Bell and Gray սրճարանում արժի նույնքան, որքան Շարդենի փողոցի ցանկացած սրճարանում կամ բարում: Իսկ, օրինակ, հյուրանոցի ասիական Laan Thai կամ իտալական Philosophico ռեստորանների գները համադրելի են Երեւանի գների հետ:
Չնայած Telegraph-ը գործում է մի քանի ամիս, նրա Tatuza ջազ ակումբը արդեն ձեռք է բերել Վրաստանի ամենա iconic ջազային վայրի համբավը: Երեկոյան այստեղ հանդես են գալիս տեղացի ամենահայտնի ջազմենները, հաճախ ելույթ են ունենում նաեւ արտասահմանցի երաժիշտներ:
Այս տողերը գրելիս մտքովս անցավ, որ կարելի է Silk Hospitality-ի գործընկերներին առաջարկել Tatuza-ում հայկական ջազի երեկոներ կազմակերպել: Հյուրանոցի վերջին հարկում էլ Rolling Stone բարն է, որտեղից հիանալի տեսարան է բացվում դեպի Մտածմինդա լեռը:
Թբիլիսիի հեռագրատունը Telegraph-ի է վերածվել Neri & Hu ընկերության շնորհիվ:
2004 թվականին Շանհայում Լինդոն Ներիի եւ Ռոսանա Հուի կողմից հիմնադրված բյուրոն ներկայանում է ոչ թե ճարտարապետական, այլ՝ «դիզայնի եւ hետազոտության» ստուդիա: Telegraph-ի պարագայում հասկանում ես, թե որքան ճիշտ է այդ սահմանումը՝ առանց մանրակրկիտ ուսումնասիրության այս արդյունքը չէր ստացվի: Դեր է խաղացել նաեւ այն, որ Ներին եւ Հուն, ինչպես եւ Թբիլիսին, տարբեր մշակույթների կրողներ են՝ նախքան Neri & Hu-ն հիմնադրելը նրանք սովորել են աշխատել են Միացյալ Նահանգներում:
Deep Purple-ի համերգից հետո մեր ընկերների հետ եկանք Telegraph`«մի բաժակ բան խմելու» եւ տպավորությունները քննարկելու համար:
Նստեցինք Cortyard Bar-ում: Շատ յուրահատուկ զգացողություն էր՝ գիտես, որ հյուրանոցի տարածքում ես, բայց միաժամանակ կարծես ավանդական թբիլիսյան ջերմ բակերից մեկում լինես:
Հակառակ, բայց եւս հաճելի զգացողություն ունենում էինք առավոտյան նախաճաշելիս՝ Grand Cafe-ն ասես Վիեննայի հայտնի սրճարաններից մեկը լիներ:
Telegraph-ը իսկապես պատմությունը եւ ավանդույթները հարգելու, սերունդների կապը չխախտելու մասին է: Ցավոք, վերջին տասնամյակների ընթացքում Երեւանում մենք հաճախ լրիվ հակառակն են տեսել: Նոր սեփականատերերը լավագույն դեպքում պահպանել են հին շենքի ֆասադը կամ դրա մի մասը, ներսում ստեղծելով նախորդի հետ կապ չունեցող միջավայր:
Եվ այդ «ավանդույթը» շարունակվում է: Թբիլիսիից վերադառնալուց երկու օր հետո կարդացի, որ Սարյան 22 հասցեում գտնվող «Հայփոստ»-ի նախկին շենքն առաջիկա 1,5 տարում կհավասարեցվի հողին։ Կառուցապատողը ստացել է շենքն ապամոնտաժելու դրական եզրակացությունը։

Фото: Silk Hospitality
На 16 ноября в Тбилиси был назначен концерт Deep Purple. Конечно, мы собирались поехать. В последний раз я встречался с моим дорогим старшим другом Иеном Гилланом в июне 2024 года - перед концертом Deep Purple под открытым небом в Стамбуле.
В последний раз я был в столице Грузии год назад - в ноябре 2024-го. Брал интервью у грузинских политологов и интеллектуалов о будущем армяно-грузинских отношений в контексте изменений в регионе. Был очень рад после долгого перерыва встретиться с моим старинным другом Звиадом Коридзе и наконец лично познакомиться с историком, литературоведом, бывшим директором Музея литературы Грузии Лашей Бакрадзе, с которым раньше общался только дистанционно.
Путешествие в страну «Мимино» и князя Чавчавадзе
После весны 2023 года, когда по приглашению компании Silk Hospitality мы побывали в Тбилиси и Цинандали, приезжая в Тбилиси, я всегда останавливался в отеле Radisson Blu Iveria. Причин несколько: завораживающие виды с верхних этажей (в номерах огромные окна), удобное расположение, заботливый персонал. Поэтому, когда мы решили ехать на концерт Deep Purple, было решено остановиться в Radisson. Лифты в этом отеле стеклянные, и в прошлом ноябре я наблюдал, как днем и ночью «кипит» работа в здании расположенного по соседству с Radisson бывшего главного телеграфа Тбилиси, которое Silk Hospitality трансформировал в отель Telegraph.
Я знал, что несколько месяцев назад отель открылся - видел на YouTube это видео с участием сына архитектора здания и главы компании Silk Road Group Гиоргия Рамишвили.
Обратился к нашим партнерам и попросил при возможности показать отель «изнутри» – мне было очень интересно, как изменилось одно из знаковых зданий Тбилиси. В ответ Silk Hospitality преподнес сюрприз: предложили остановиться не в уже ставшем родным Radisson Blu, а в самом в Telegraph – причем на особых условиях.
Здание главного телеграфа в 1964 году спроектировали архитекторы Ладо Месхишвили и Теймураз Микашавидзе. Оно задумывалось как монументальное сооружение, которое бы одновременно отражало прошлое и определяло будущее Тбилиси. Уникальный фасад, монументальные колонны, двойные атриумы и интеграция с окружающей городской осью сделали здание архитектурной доминантой на проспекте Руставели.
Слева – гостиница «Иверия» (ныне Radisson Blu Iveria), справа – здание телеграфа
Когда Silk Road Group приобрела здание и решила превратить его в отель, Гиоргий Рамишвили принял решение сохранить архитектурный «дух» здания, обогатив его современными тенденциями. В результате, передвигаясь по отелю, чувствуешь себя свидетелем диалога между советским модернизмом и современным минималистичным дизайном.
О прошлом здания догадываешься сразу после входа в номер. Он довольно длинный, наверное, метров 15 метров, и разделен на зоны, разделенные «окнами» - словно в старом здании телеграфа.
Ванная комната, спальная и рабочие зона, зона отдыха с диваном и креслом, ведущая на балкон. Именно здесь 50, 40, 30 лет назад сотрудники телеграфа соединяли междугородние звонки, принимали и отправляли телеграммы и письма. Здесь «обслуживали» человеческие эмоции, и этот дух живет в Telegraph. Никогда прежде, останавливаясь в отеле, я не испытывал таких интересных ощущений - связь времен и поколений здесь не красивые слова, а реальное ощущение.
«Сегодня Telegraph предстает не только как восстановленный архитектурный символ, но и как место встречи для творцов и мыслителей – наполненное живой культурой и страстными беседами», – говорится в официальном буклете отеля. И это один из редких случаев, когда рекламный текст полностью соответствует действительности.
Важным моментом, способствующим сохранению связи бывшего телеграфа с городом, является также то, что кафе и рестораны доступны всем желающим, а не только постояльцам отеля. За три дня нашего пребывания мы видели, как люди, гуляющие по проспекту Руставели, заходят в отель, устраиваются в кафе и продолжают беседу. Цены, кстати, приятно удивляют – коктейль в кафе Bell and Gray стоит столько же, сколько в любом кафе или баре на улице Шардени. А цены в азиатском ресторане Laan Thai или итальянском Philosophico сопоставимы с ереванскими.
Хотя Telegraph работает всего несколько месяцев, его джаз-клуб Tatuza уже приобрел репутацию самого культового джазового заведения Грузии. По вечерам здесь выступают известные местные джазмены, часто играют и зарубежные музыканты.
Пока писал эти строки, пришла в голову мысль предложить партнерам из Silk Hospitality провести в Tatuza вечера армянского джаза. На крыше отеля находится бар Rolling Stone, откуда открывается прекрасный вид на гору Мтацминда.
Телеграф превратился в Telegraph благодаря компании Neri & Hu. Основанная в 2004 году в Шанхае Линдоном Нери и Росаной Ху она позиционирует себя не как архитектурное бюро, а как студию «дизайна и исследований». В случае с Telegraph понимаешь, насколько верно это определение – именно тщательное исследование наследия обеспечило такой результат. Думаю, свою роль сыграло и то, что Нери и Ху, как и Тбилиси, являются носителями разных культур - до основания Neri & Hu они учились и работали в Соединенных Штатах.
Tsinandali Festival: Триумф музыки в историческом имении
После концерта Deep Purple мы с друзьями пришли в Telegraph «выпить по бокальчику» и обсудить впечатления.
Устроились в Courtyard Bar. Очень своеобразное ощущение – знаешь, что находишься на территории отеля, но кажется, что сидишь в одном из традиционных уютных тбилисских двориков.
Противоположное, но не менее приятное ощущение испытывали по утрам за завтраком – Grand Cafe выглядит как одна из знаменитых венских кофеен.
Telegraph - это история о том, как уважать историю и традиции, не разрушая связь поколений. К сожалению, в последние десятилетия в Ереване мы часто видели обратное. Новые владельцы в лучшем случае сохраняли фасад старого здания или его часть, создавая внутри пространство, не имеющее никакой связи с историей.
И эта «традиция» продолжается. Через два дня после возвращения из Тбилиси я прочитал, что бывшее здание «Айпост» по адресу Сарьяна 22 в течение ближайших полутора лет будет снесено. Застройщик получил положительное заключение на демонтаж здания.