Աջից ձախ: Պետրոսյան-Բոյլը, Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին եւ Գեորգի Ռամիշվիլին
Լրագրողներին երբեմն հրավիրում են մեդիա-շրջագայությունների՝ պետությունները, ընկերությունները, գործընկեր կազմակերպությունները: Վերջին անգամ նման շրջագայության մեկնել էի տարիներ առաջ, եւ, անկեղծ ասած, այլեւս չէի պատրաստվում: Բայց երբ հրավեր ստացանք Radisson ցանցից եւ Վրաստանում նրա գործընկեր Silk Hospitality-ից, որը Silk Road Group-ի մաս է կազմում, ինչ-որ բան ինձ հուշեց, որ արժե գնալ: Ամենագրավիչն այն էր, որ բացի Թբիլիսիից, ծրագրում ընդգրկված էր այցելություն Ծինանդալի, որտեղ Ճավճավաձեների տոհմական կալվածքում գործում է Tsinandali Estate-ը, որը ներառում է Ալեքսանդր Ճավճավաձեի տուն-թանգարանը, խաղողի այգիները, գինու գործարանը, Tsinandali Estate, A Radisson Collection հյուրանոցը եւ վերջերս բացված Park Hotel-ը:
Radisson Blu Iveria
Թբիլիսիի Ռուսթավելի պողոտայի հենց սկզբում գտնվող Radisson Blu Iveria-ում իջեւանել էի 10 տարի առաջ՝ ընդամենը մեկ օրով: Հագեցած գործնական ուղեւորություն էր, ուստի, իմ սենյակից բացի, այն ժամանակ հյուրանոցում կարգին բան չէի տեսել։ Սակայն լավ հիշում էի անսովոր երկար բազմոցը, որը տեղակայված էր մեծ պատուհանների երկայնքով, որի վրա պառկած կարելի էր դիտարկել ամբողջ Թբիլիսին:
Լուսանկարը` Silk Hospitality
Այս անգամ ապրում էինք 14-րդ հարկում, եւ տեսարանները հիասքանչ էին. ամբողջ Թբիլիսին կարծես ափի մեջ էր։ Էլ ավելի անհավանական տեսարան էր բացվում հյուրանոցի վերջին երկու հարկերից, որտեղ գտնվում է Anne Semonin Spa-ն։
Հաջորդ առավոտյան մեր խմբի կանացի կազմը համադրեց Թբիլիսիի տեսարանների դիտումը ոչ պակաս հաճելի SPA-պրոցեդուրաներով։
«Ուշ լանչը» սպասում էր մեզ հյուրանոցի Filini իտալական ռեստորանում։ Բովանդակությամբ այն հիմնականում իտալական էր, իսկ տաք ուտեստների քանակով՝ վրացական։ Դրանք չո՛րսն էին։ Հիանալի ռիզոտո սնկով, ֆլորենցիական սթեյք, միդիաներ՝ սերուցքային սոուսով եւ հայտնի վրացական  ճուտը: Իսկական առատության եղջյուր էր վաղ առավոտյան Երեւանից դուրս եկած եւ ճանապարհից հոգնած մարդկանց համար։
«Անդրոպովի ականջներից»՝ դեպի Republic
1983 թվականին ԽՍՀՄ գլխավոր քարտուղարի այցին ընդառաջ Թբիլիսիի Հանրապետության հրապարակում՝ «Իվերիա» հյուրանոցի դիմաց, ստեղծվել էր «Տոնակատարությունների հրապարակի տրիբունայի տարածական կամարաշարք» ճարտարապետական անսամբլը։
Սակայն բոլորն այն անվանում էին շատ ավելի կարճ ու սրամիտ՝ «Անդրոպովի ականջներ»։
2005 թվականին համալիրը քանդեցին, իսկ մի քանի տարի առաջ Silk Road Group-ը «ականջների» տեղում կառուցեց չորսհարկանի բազմաֆունկցիոնալ Republic շենքը: Առաջին հարկում Republic 24 ռեստորանն է, երկրորդ եւ երրորդ հարկերում՝ 800 հյուրերի համար նախատեսված միջոցառումների եւ համերգների Republic Event Hall սրահը, իսկ չորրորդ հարկում Republic ռեստորանն է՝ հսկայական պատշգամբով:
Այս դեկորատիվ վահանակը հատուկ Republic-ի համար ստեղծել է վրացի նկարիչ եւ դիզայներ Թամարա Կվեսիտաձեն՝ Բաթումիում գտնվող «Նինոն եւ Ալին» քանդակի հեղինակը։ Նրա աշխատանքները դեռ տեսնելու ենք Tsinandali Estate-ում:
Ընթրիքը, բնականաբար, առատությամբ չէր զիջում ճաշին։ Սերուցքային սոուսով սաղմոնին եւ հավին հաջորդեցին Republic 24-ից «ժամանած» խինկալին եւ իմերեթական խաչապուրին։ Republic 24-ը օր ու գիշեր գործող վրացական խոհանոցի ռեստորան է։ Եթե հանկարծ Թբիլիսիում ուշ գիշերը կամ վաղ առավոտյան խինկալի կամ աջարական խաչապուրի ցանկանաք, ապա գիտեք, թե ուր գնալ:
Գիշերային ակումբ, նախաճաշ եւ «Իվերիա» սրճարան
Ընթրիքից հետո անցանք փողոցը եւ Radisson հյուրանոցի մուտքի մոտով իջանք դեպի նախկին ստորգետնյա անցում, որտեղ գտնվում է Silk Hospitality-ին պատկանող Noble Savage գիշերային ակումբը՝ Թբիլիսիի ամենամոդայիկ վայրերից մեկը։
Այստեղ շատ գեղեցիկ էր ու խորհրդավոր։
Մտածեցի, որ կարելի է նման բան ստեղծել Երեւանի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու մոտ գտնվող ստորգետնյա անցման տարածքում, որը շատ վաղուց լքված ու անմխիթար տեսք ունի։
Ակումբը սկսում է լցվել կեսգիշերին, իսկ դատարկվում է վաղ առավոտյան։ Կարծում եմ՝ նախքան տուն գնալը այցելուներից շատերը չեն դիմանում Republic 24 մտնելու գայթակղությանը։
Ճանապարհորդելիս հատկապես սիրում եմ նախաճաշերը հյուրանոցներում: Քանի որ անցած երեք տարիների ընթացքում գրեթե չէի ճանապարհորդել, Radisson Blu Iveria-ն նախաճաշի առատությունը հատկապես հաճելի էր:
Մինչ Կախեթի մեկնելը, թեթեւ ճաշեցինք հյուրանոցի հարեւանությամբ գտնվող «Իվերիա» սրճարանում՝ այդպիսով «լրացնելով» Silk Hospitality-ի յուրօրինակ «քառակուսին» Թբիլիսիի սրտում՝ Radisson Blu Iveria-Republic-Noble Savage-Iveria:
Մեր ուղեւորության համար պատասխանատու Տակո Մգելաձեն՝ Silk Hospitality-ից, իր մեքենայով մեզանից շուտ մեկնեց Ծինանդալի՝ «համոզվելու, որ ամեն ինչ պատրաստ է ձեզ ընդունելու համար»։
Ճանապարհ դեպի Կախեթի, «Գիվի Իվանովիչը», Վարդան Մինասյանը, Կվարացխելիան եւ Մխիթարյանը
Երբեք չէի մտածի, որ երբեւէ կհայտնվեմ Թելավի քաղաքում, որը մեծ համբավ ձեռք բերեց 1977 թվականից՝ լեգենդար «Միմինո» ֆիլմի էկրաններին դուրս գալուց անմիջապես հետո։
Նստում ենք միկրոավտոբուս, որը մեզ տանելու է Կախեթի, եւ պարզվում է, որ վարորդ Ռաֆիկը հայ է։ Շատ ուրախ է, որ տանելու է իր ազգակիցներին եւ ջղայնությամբ պատմում է, որ առավոտյան արաբների էր տարել Մցխեթա, ինչից հետո ողջ մեքենան «չիփսի մեջ կորած» էր։
Թբիլիսիից Թելավի եւ Ծինանդալի տանում է երկու ճանապարհ՝ ավելի երկար խճուղային եւ ավելի կարճ լեռնային: Գնացինք Գոմբորիի լեռնային ճանապարհով։ Այն շատ գեղեցիկ է, սակայն եթե ճանապարհային ոլորանները դժվար եք տանում, խորհուրդ եմ տալիս մեկնելուց առաջ «Դրամինա» հաբեր խմել։
Մեքենան սկսում է իջնել 1620 մետր բարձրության վրա գտնվող լեռնանցքի գագաթից, երբ հանկարծ հորիզոնում երեւում է հզոր եւ անհավանական երկար լեռնաշղթա։ Մեծ կամ Գլխավոր Կովկասյան լեռնաշղթան է, որի մասին այդքան շատ էի կարդացել, սակայն երբեւէ չէի տեսել։ Թվում էր, թե լեռները չեն կարող զարմացնել Հայաստանում ծնված ու ողջ կյանքը ապրած հային։ Պարզվեց՝ կարող են։
Շուտով մոտենում ենք Թելավիին եւ տեսնում ենք ցուցանակ՝ 4 կիլոմետր մինչեւ այն օդանավակայանը, որի տնօրեն Գիվի Իվանովիչին «չէր հարգում ԳԱԻ-ն»։ Թելավիի կենտրոնից մինչեւ Ծինանդալի՝ մի 10 րոպե է։ Այդ ընթացքում հասցնում եմ հիշել, որ մի քանի ամիս առաջ Հայաստանի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը նշանակվել է «Թելավի» ֆուտբոլային ակումբի գլխավոր մարզիչ։
Ֆուտբոլի մասին Silk Hospitality-ից Վատո Շելիայի հետ զրուցում էինք նախորդ երեկոյան կայացած ընթրիքի ժամանակ: Նա չէր համակերպվում, որ «Նապոլիի» աստղ Խվիչա Կվարացխելիան Չեմպիոնների լիգայի քառորդ եզրափակչում «Միլանի» հետ խաղում կարեւոր 11 մետրանոց չէր խփել եւ ուրախանում էր, որ Հենրիխ Մխիթարյանի «Ինտերը» դուրս է եկել կիսաեզրափակիչ, որտեղ հանդիպելու է հենց «Միլանի» հետ։
Ժամանումը Tsinandali Estate
Tsinandali Estate, A Radisson Collection հյուրանոցի մուտքի մոտ մեզ դիմավորում են հյուրանոցի կառավարիչ Ալեքս Կոբելաշվիլին եւ նրա անձնակազմը՝ Tsinandali Estate Sparkling Extra Brut-ով լի գավաթներով: Լեռնային ճանապարհից հետո մի գավաթ սառը փրփրուն գինին շատ տեղին էր:
Բարձրացանք սենյակ, դուրս եկանք պատշգամբ եւ ... հորիզոնում դարձյալ Կովկասյան Մեծ լեռնաշղթան է: Թվում է, թե Radisson-ը Վրաստանում մասնագիտանում է տեսարանների վրա՝ քաղաքային համայնապատկերներ Թբիլիսիում, լեռնային համայնապատկերներ՝ Ծինանդալիում։ Սենյակում մեզ սպասում են յասամանի բուրավետ փունջը եւ սառույցով դույլի մեջ փրփրուն Tsinandali-ի շիշը: Դիմակայում ենք այն բացելու գայթակղությանը։
Հյուրանոցի ինտերիերի հեղինակներն են գերմանացի դիզայներ Ինգո Մաուերն ու մեզ արդեն ծանոթ Թամարա Կվեսիտաձեն։
«Գաղտնի սենյակը» եւ հավատարմությունը Ճավճավաձեի ավանդույթներին
Ալեքսը մեզ ցույց է տալիս Tsinandali Estate-ը: Հյուրանոցի տանիքում լողավազան է, որտեղից հիանալի տեսարան է բացվում դեպի Մեծ Կովկաս, եւ Anne Semonin Spa-ն:
Մեկ այլ՝ 27 մետրանոց լողավազան էլ կա հյուրանոցի տարածքում՝ դեպի խաղողի այգիներ եւ թենիսի կորտեր տեսարանով: Երկու լողավազաններն էլ հյուրերին հասանելի են ողջ տարին. ցուրտ եղանակին ջուրը տաքացվում է:
Ստորգետնյա հատվածում, որտեղ 19-րդ դարում Ալեքսանդր Ճավճավաձեն հիմնել էր շշալցվող գինու առաջին արտադրությունը Վրաստանում, այսօր Natella եւ Prince Alexander ռեստորաններն են, բար-գրադարանը եւ «գաղտնի սենյակը»՝ փոքրիկ սրահ VIP-հյուրերի համար։
Tsinandali Estate-ի առանձնահատուկ հպարտությունը 1200 հոգու համար նախատեսված բացօթյա ամֆիթատրոնն է եւ փակ սրահը, որոնցում 2019 թվականից հյուրընկալվում է Tsinandali Festival-ը։
Այստեղ ելույթ են ունեցել աշխարհահռչակ երաժիշտներ՝ դիրիժոր Զուբին Մետան, դաշնակահարուհիներ Յուջա Վանգը եւ Մարթա Արգերիխը, դաշնակահար Միխայիլ Պլետնեւը եւ շատ ուրիշներ։
Մեզ պատմում են, որ Silk Road Group-ի հիմնադիր Գեորգի Ռամիշվիլին Ալեքսանդր Ճավճավաձեի կալվածքը վերականգնելիս ձգտում էր վերականգնել նաեւ կարեւոր խորհրդանիշները։ Ճավճավաձեների ընտանիքը շատ երաժշտասեր էր, եւ Tsinandali Festival-ը խորհրդանշում է հավատարմությունը իշխանական ընտանիքի ավանդույթներին: Խաղողի այգիները եւ ժամանակակից գինեգործարանը նույնպես հարգանքի տուրք են Ալեքսանդր Ճավճավաձեին:
Համակովկասյան նվագախումբը, Park Hotel-ը եւ Prince Alexander-ը
Հատուկ Tsinandali Festival-ի համար ամեն տարի կազմավորվում է «Համակովկասյան նվագախումբը»` իտալացի դիրիժոր Ջանանդրեա Նոզեդայի ղեկավարությամբ, որում նվագում են երիտասարդ երաժիշտներ Վրաստանից, Հայաստանից, Ադրբեջանից, ինչպես նաեւ՝ Թուրքիայից, Ղազախստանից, Ուկրաինայից եւ Թուրքմենստանից։ Նաեւ նրանց «շնորհիվ» է, որ Tsinandali Estatе-ի տարածքում բացվեց Park Hotel-ը. սովորաբար երաժիշտները ժամանում են փառատոնի մեկնարկից 2 շաբաթ առաջ եւ ապրում են այնտեղ։ Մնացած ժամանակ Park Hotel-ում իջեւանում են երիտասարդները, որոնց գրավում են մատչելի գները եւ այն փաստը, որ հյուրերին հասանելի է Tsinandali Estate-ի ողջ ենթակառուցվածքը՝ ինչպես եւ Radisson Collection-ի բնակիչներին: Երեկոյան ընթրիքի ժամանակ Ալեքսը պատմում է, որ մեր հարեւանությամբ քեֆ անող երիտասարդները հենց Park Hotel-ի հյուրերից էին:
Ընթրում ենք Prince Alexander ռեստորանում: Ալեքս Կոբելաշվիլին ներողություն է խնդրում, որ խոհանոցը վրացական չէ եւ խոստանում, որ վաղը վրացական ավանդական խնջույք կունենանք։ Պարզ չէ, թե ինչու է Ալեքսը ներողություն խնդրում՝ մատուցում են համեղ իշխան եւ նրբագույն միս։ Համեղ ուտեստներն ուղեկցվում են սպիտակ «Ծինանդալիով», իսկ հետո մեզ առաջարկում են փորձել հնեցված «նարնջագույն» գինի. amber wine-ը այսօրվա վրացական գինեգործության առանձնահատկություններից է։
Թանգարան եւ մի փոքր պատմություն
Հաջորդ առավոտը սկսում ենք Ալեքսանդր Ճավճավաձեի տուն-թանգարան այցելությամբ։
Տան մեծ մասը ավերվել էր 1854 թվականին՝ իշխանի մահից 7 տարի անց, երբ Իմամ Շամիլը արշավել էր դեպի Կախեթի եւ հարձակվել կալվածքի վրա։ Շամիլի մարտիկները գերի էին վերցրել Ճավճավաձեի 26-ամյա հարսին՝ իշխանուհի Աննային։ Ութ ամիս անց իշխանուհուն փոխանակեցին Շամիլի Ջամալուդինի որդու հետ։ Սակայն Աննայի ամուսինը՝ Դավիթ Ճավճավաձեն, ստիպված էր նաեւ հսկայական փրկագին վճարել, որը վարկ էր վերցրել ռուսական պետական բանկից։ Հետո իշխանը չկարողացավ մարել վարկը, եւ կալվածքը դարձավ բանկի, իսկ հետո՝ Ռոմանովների տան սեփականությունը։
Թանգարանում շրջելով՝ մտածում էի, որ 1811 թվականի հոկտեմբերին միգուցե հենց այս սենյակից Ալեքսանդր Ճավճավաձեին գործուղեցին Երեւան՝ գեներալ-մայոր Լիսանեւիչի մոտ՝ վերջինիս կողմից պարսիկների դեմ ձեռնարկած արշավախմբի մասին տեղեկություններ հավաքելու նպատակով։ Այս պատշգամբում էլ նա, թերեւս, կանգնած մտածում էր 1827 թվականին՝ նոր գործուղման նախօրեին՝ Պասկեւիչի կողմից Երեւանը գրավելուց հետո։ 1828 թվականի փետրվարին գեներալ-մայոր Ճավճավաձեն նշանակվել էր Երեւանի մարզի շրջանային պետ եւ զորքերի հրամանատար։ Նույն թվականին, ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ, Ճավճավաձեն ղեկավարում էր Բայազետի գրավման գործողությունը։
2019 թվականի ամռանը, նախքան Արարատ բարձրանալը, կանգնած էի այնտեղ, որտեղ ժամանակին Բայազետի բերդն էր, եւ մտքովս չէր կարող անցնել, որ 4 տարի անց կհայտնվեմ գրեթե 200 տարի առաջ այստեղ պատերազմած գեներալի տանը։
Այգին եւ գինեգործարանը
Երկու դար առաջ կալվածքի հյուրերն էին Պուշկինը, Լերմոնտովը, Ալեքսանդր Դյումա-հայրը։ Կալվածքի տարածքում գտնվող հսկայական այգու հզոր ծառերը պիտի որ «հիշեն» այդ դասականներին: Այգու օդն այնքան մաքուր ու «համեղ» է, որ անսովորությունից թեթեւ գլխապտույտ է առաջացնում։
Գլխապտույտն ավելի առարկայական է դառնում գինեգործարանում, որտեղ մեզ հյուրասիրում են երիտասարդ գինի՝ վերջերս գնված իտալական կաթսաներից, որոնցում գինին կայունացման շրջան է անցնում՝ քվեւրիներում (կարասներում) գտնվելուց հետո:
Նման քվեւրիներից մեկն էր մտել Լեոնիդ Պարֆյոնովը իր In Qvevri Veritas ֆիլմում. դիտեք 06:50-ից:
Գինուց բացի գինեգործարանում նաեւ հիանալի խաղողի օղի` ճաճա են պատրաստում:
Մոգական երեկոն
Վերջին օրը երեկոյան հավաքվում ենք ընթրելու Natella ռեստորանի պատշգամբում։ Ռեստորանի շեֆ-խոհարար Իրման եւ նրա անձնակազմը վարպետության դաս են անցկացնում մեր խմբի համար՝ սովորում ենք պատրաստել խաչապուրի, խինկալի եւ չուրչխելա: Իրման ընթրիքի համար անակնկալ է խոստանում՝ տոլմա սերուցքի եւ պարմեզանի սոուսով։ Միանգամից ասեմ՝ շատ համեղ էր։
Ալեքսը պատմեց, թե ինչպես էր հյուրանոցային բիզնես սովորում Անգլիայում ՝ այն միջոցների շնորհիվ, որոնք իր հայրը մի կերպ կարողացել էր «հետ գցել» սոված 90-ականներին։ Նա էլ է սիրում լեռներ գնալ։ Ալեքսը պատմում է Կազբեկ, ես՝ Արարատ բարձրանալու մասին։
Շուտով մեզ են միանում Tsinandali Estate-ի կառավարիչ գործընկեր Գեորգի Խարաբաձեն եւ նրա հյուրը՝ Իրաքում ծնված, ողջ կյանքը Ֆրանսիայում ապրած եւ լիբանանյան անձնագիր ունեցող հայուհին, որը գիրք է գրում Կովկասի նշանավոր կանանց մասին:
Գեորգի Խարաբաձեն պատմում էր 80-ականների վերջին Մոսկվայում իր կյանքի, դասական երաժշտության աստղերի հետ շփվելու նրբությունների մասին, ես հիշում եմ մեր արկածները ռոք-աստղերի հետ։ Գեորգիին ասում եմ, որ իմ  դասընկեր Յուլիա Պետրոսյան-Բոյլը՝ National Geographic-ի փոխնախագահը, երկար տարիներ Վրաստանում Silk Road Group-ի հետ համատեղ հրատարակում է National Geographic Magazine-ի վրացակաան տարբերակը։ Գեորգին ժպտում է եւ ասում, որ Յուլիան իր հյուրն էր Ծինանդալիում 2022 թվականի աշնանը, երբ եկել էր Վրաստան՝ National Geographic ամսագրի հրատարակման 10-ամյակի կապակցությամբ։
Աջից ձախ: Պետրոսյան-Բոյլը, Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին եւ Գեորգի Ռամիշվիլին Աջից ձախ: Պետրոսյան-Բոյլը, Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին եւ Գեորգի Ռամիշվիլին
Եվ ես հասկանում եմ, որ Tsinandali Estate-ի գաղափարն աշխատում է. Ալեքսանդր Ճավճավաձեի հիմնադրած ավանդույթները շարունակվում են։ Նստած ենք Կովկասյան լեռների ֆոնին, գինի էինք խմում, ռուսերենից անցնում անգլերենի եւ հակառակը, ընդհանուր ընկերներ գտնում։ Եվ սա ոչ թե սովորական «մեդիա-շրջագայություն» էր, այլ հրաշալի ճամփորդություն, որի ընթացքում մեզ բախտ վիճակվեց հանդիպել հրաշալի մարդկանց։

Справа налево: Юлия Петросян-Бойл, президент Грузии Саломе Зурабишвили и Георгий Рамишвили
Журналистов нередко приглашают в пресс-туры - государства, компании, организации-партнеры. Последний раз в пресс-туре я был много лет назад, и, честно говоря, более не собирался. Но когда пришло приглашение от сети Radisson и ее партнера в Грузии – компании Silk Hospitality, входящей в состав Silk Road Group, что-то подсказывало, что стоит поехать. Особенно привлекало то, что помимо Тбилиси, программа пресс-тура предусматривала посещение Цинандали, где в родовом поместье Чавчавадзе действует Tsinandali Estate, включающий в себя дом-музей Александра Чавчавадзе, виноградники, винодельню, отель Tsinandali Estate, A Radisson Collection Hotel и недавно открытый Park Hotel.
Radisson Blu Iveria
В отеле Radisson Blu Iveria, расположенном в самом начале проспекта Руставели в Тбилиси, я останавливался 10 лет назад, всего на одну ночь. То была насыщенная деловая поездка, так что кроме своего номера, я ничего в отеле толком и не видел. Но хорошо запомнил длинный необычный диван, расположенный вдоль больших панорамных окон, лежа на котором можно обозревать Тбилиси.
Фото: Silk Hospitality
На этот раз мы жили на 14-м этаже и виды были поразительные – весь Тбилиси был как на ладони и можно было долго выискивать знакомые места.
Еще более невероятный вид открывался с двух последних этажей отеля, где расположен Anne Semonin Spa.
Следующим утром женская половина нашей группы совместила лицезрение Тбилиси с высоты птичьего полета с не менее приятными процедурами.
«Поздний ланч» ожидал нас в итальянском ресторане Filini отеля и был преимущественно итальянским по содержанию, но грузинским по количеству горячих блюд. Их было четыре! Великолепный ризотто с грибами, стейк по флорентийски, мидии в сливочном соусе и фирменный грузинский цыпленок. Воистину рог изобилия для выехавших из Еревана рано утром и уставших с дороги людей!
От «Ушей Андропова» к Republic
В 1983 году к приезду генсека СССР на площади Республики в Тбилиси – напротив отеля «Иверия» - был создан архитектурный ансамбль «Пространственная аркада трибуны площади Торжеств».
Однако все называли его намного короче и остроумнее - «Уши Андропова».
В 2005 году комплекс снесли, а несколько лет назад Silk Road Group построила на месте «ушей» четырехэтажное многофункциональное здание Republic. На первом этаже расположился ресторан Republic 24, на втором и третьем – зал для мероприятий и концертов Republic Event Hall на 800 гостей, на четвертом - ресторан Republic с огромной верандой.
Эту декоративную панель специально для Republic создала грузинский художник и дизайнер Тамара Квеситадзе – автор монументальной скульптуры «Нино и Али» в Батуми. С ее творчеством мы еще встретимся в Tsinandali Estate.
Ужин, естественно, не уступал обеду по изобилию. За лососем и цыпленком в сливочном соусе последовали «прибывшие» из Republic 24 хинкали и имеретинские хачапури. Republic 24 – это работающий круглосточно ресторан грузинской кухни.
Так что если вдруг поздней ночью или ранним утром в Тбилиси вам захочется хинкали или аджарского хачапури – вы знаете, куда идти.
Ночной клуб, завтрак и кафе «Иверия»
После ужина переходим улицу и неподалеку от входа в отель Radisson спускаемся в бывший подземный переход, где расположен принадлежащий Silk Hospitality ночной клуб Noble Savage - одно из самых модных мест в Тбилиси.
Здесь очень красиво и загадочно.
Приходит мысль, что нечто подобное можно было бы создать в Ереване на месте пустующего много лет подземного перехода у церкви Сурб Саргис.
Клуб начинает заполняться ближе к полуночи, а расходятся все рано утром. Думаю, что прежде чем отправиться домой, многие из посетителей заходят подкрепиться в Republic 24.
Что я всегда люблю в путешествиях, так это завтраки в отелях. Поскольку за последние три года путешествий практически не было, то изобилие на завтраке в Radisson Blu Iveria порадовало особо.
Перед отъездом в Кахетию мы легко пообедали в кафе «Иверия», расположенном рядом с отелем. Так мы замкнули своеобразный «квадрат» Silk Hospitality в самом сердце Тбилиси: Radisson Blu Iveria-Republic-Noble Savage-Iveria.
«Курирующая» нас (в самом хорошем смысле этого слова) Тако Мгеладзе из Silk Hospitality едет в Цинандали раньше нас на своей машине, «чтобы убедиться, что там все готово к вашему приезду».
Дорога в Кахетию, «Гиви Иванович», Вардан Минасян, Кварацхелия и Мхитарян
Никогда не думал, что когда-либо окажусь в городе Телави, который приобрел большую славу в 1977 году, сразу после выхода на экраны легендарного фильма «Мимино».
Садимся в микроавтобус, который повезет нас в Кахетию, и выясняется, что водитель Рафик - армянин. Он рад тому, что повезет соплеменников и с досадой рассказывает, что утром вез в Мцхету арабов, после которых салон машины был усыпан чипсами, которые ему пришлось вычищать пылесосом до начала нашего рейса.
Из Тбилиси в Телави и Цинандали ведут две дороги: более долгая шоссейная и более короткая горная. Мы едем по Гомборской – горной дороге. Она очень красива, но если вы не расположены к «серпантинам», советую во избежание неприятных недоразумений принять перед поездкой таблетку «Драмины».
Вскоре после того, как машина начинает спускаться с верхушки перевала высотой в 1620 метров над уровнем моря, на горизонте появляется могучая и невероятно длинная горная цепь. И тут я понимаю, что это – Большой или Главный Кавказский хребет, о котором я так много читал и которого никогда не видел. Казалось, армянина, родившегося и прожившего всю жизнь в Армении, горы удивить не могут. Оказалось, могут.
Скоро подъезжаем к Телави и видим табличку, указывающую на то, что до аэропорта, начальника которого Гиви Ивановича «не уважал ГАИ», 4 километра. От центра Телави до Цинандали - минут 10. За это время я успеваю вспомнить, что пару месяцев назад главным тренером футбольного клуба «Телави» был назначен бывший главный тренер национальной сборной Армении Вардан Минасян.
О футболе мы говорили за ужином минувшим вечером с Вато Шелия из Silk Hospitality. Он сокрушался по поводу того, что звезда «Наполи» Хвича Кварацхелия не забил важный пенальти в четвертьфинале Лиги чемпионов в ворота «Милана» и радовался, что «Интер» Генриха Мхитаряна вышел в полуфинал, где встретится с этим самым «Миланом».
Прибытие в Tsinandali Estate
У входа в отель Tsinandali Estate, A Radisson Collection Hotel нас встречает управлящий Алекс Кобелашвили и его сотрудники с бокалами Tsinandali Estate Sparkling Extra Brut. После горной дороги бокал холодного игристого подобен манне небесной!
Поднимаемся в номер, выходим на балкон и... Большой Кавказский хребет как на ладони. Кажется, что Radisson в Грузии специализируется на видах – панорамы города в Тбилиси, панорамы гор в Цинанадали.
В номере на столике стоит благоухающий букет сирени и бутылка игристого Tsinandali в ведерке со льдом. Перед соблазном откупорить ее удается устоять.
Авторы интерьеров отеля - немецкий дизайнер Инго Мауэр и уже знакомая нам Тамара Квеситадзе.
«Секретная комната» и верность традициям Чавчавадзе
Алекс показывает нам Tsinandali Estate. На крыше отеля бассейн с потрясающим видом на Большой Кавказ и Anne Semonin Spa.
Еще один, 27-метровый бассейн, расположен на территории отеля, с видом на виноградники и шикарные теннисные корты. Оба бассейна доступны гостям круглый год – в холодное время года вода подогревается.
В подземной части, где в 19-м веке Александр Чавчавадзе основал первое в Грузии бутылочное производство вина, сегодня расположены рестораны Natella и Prince Alexander, бар-библиотека и «секретная комната» - небольшой зал для очень важных гостей.
Пример особой гордости Tsinandali Estate - открытый амфитеатр на 1200 человек и крытый зал, которые с 2019 года принимают Tsinandali Festival.
Здесь выступали всемирно известные музыканты – дирижер Зубин Мета, пианистки Юджа Ванг, Марта Аргерих, пианист Михаил Плетнев и многие другие.
Нам рассказывают, что возрождая поместье Александра Чавчавадзе, основатель Silk Road Group Георгий Рамишвили, стремился возродить и важные символы. Семья Чавчавадзе была очень музыкальной, и Tsinandali Festival символизирует верность традициям княжеского рода. Виноградники и современная винодельня тоже являются данью уважения Александра Чавчавадзе, который первым в Грузии стал производить вино в бутылках.
Пан-Кавказский оркестр, Park Hotel и Prince Alexander
Специально для Tsinandali Festival каждый год собирается Пан-Кавказский оркестр под управлением итальянского дирижера Джанандреа Нозеда, в котором играют молодые музыканты из Грузии, Армении, Азербайджана, а также Турции, Казахстана, Украины и Туркменистана.
Во многом именно благодаря им на территории Tsinandali Estatе появился Park Hotel – музыканты обычно приезжают за 2 недели до начала фестивался и живут там. В остальное время в Park Hotel обычно останавливается молодежь, которую привлекают демократичные цены.
Постояльцам Park Hotel, впрочем, доступна вся инфраструктура Tsinandali Estate – как и обитателям Tsinandali Estate, A Radisson Collection Hotel. Вечером за ужином Алекс рассказывает нам, что компания молодых людей, шумно справляющая день рождения за соседним столом, остановилась в Park Hotel.
Ужинаем в ресторане Prince Alexander. Алекс Кобелашвили извиняется, что кухня не грузинская и обещает, что традиционное грузинское застолье состоится завтра. Мы не очень понимаем, за что извиняется Алекс - подают вкусную форель и нежнейшее мясо. Вкусная еда сопровождается белым «Цинандали», а затем нам предлагают попробовать выдержанное «оранжевое» вино – amber wine сегодня является одной из визитных карточек грузинского виноделия.
Музей и немного истории
Утро следующего дня начинаем с визита в дом-музей Александра Чавчавадзе.
Большая часть дома была разрушена в 1854 году, через 7 лет после смерти князя, когда имам Шамиль начал поход в Кахетию и совершил набег на имение. Воины Шамиля взяли в плен 26-летнюю невестку Чавчавадзе – княгиню Анну. Восемь месяцев спустя княгиню обменяли на сына Шамиля Джамалуддина. Однако супругу Анне Давиду Чавчавадзе пришлось также заплатить огромный выкуп, который он взял в кредит в российском государственном банке. Несколько лет спустя князю не удалось вернуть кредит, и имение перешло в собственность банка, а затем – дома Романовых.
Расхаживая по музею, я думал о том, что, может, именно из этой самой комнаты в октябре 1811 года Александр Чавчавадзе был командирован в Эривань к генерал-майору Лисаневичу, чтобы собрать сведения о предпринятой последним экспедиции против персов. А на этой веранде он, вероятно, собирался с мыслями накануне командировки в Эривань после завоевания города Паскевичем в 1827 году. В феврале 1828 года именно генерал-майор Чавчавадзе был назначен областным начальником и командующим войсками в Эриванской провинции. В том же году, во время русско-турецкой войны, Чавчавадзе командовал операцией во взятию Баязета.
Летом 2019 года, до восхождения на Арарат, стоя там, где в свое время располагалась Баязетская крепость, и подумать не мог, что 4 года спустя окажусь в доме генерала, который воевал здесь почти 200 лет назад.
Парк и винодельня
Два столетия назад гостями имения бывали Пушкин, Лермонтов и Александр Дюма-отец.
В гигантском парке, на территории которого расположено имение, много огромных деревьев, которые вполне могут «помнить» этих классиков. Воздух в парке настолько чистый и «вкусный», что с непривычки начинает кружиться голова.
Головокружение приобретает более конкретный характер после похода на винодельню, где нас угощают молодым вином из закупленных недавно итальянских контейнеров, в которых вино проходит стабилизацию после пребывания в квеври – огромных глиняных амфорах (карасах).
В один из таких квеври в своем фильме In Qvevri Veritas забрался Леонид Парфенов – смотрите с 06:50.
Помимо вина, на винодельне делают также виноградную водку – чачу. Замечательную!
Волшебный вечер
Вечером последнего дня собираемся на ужин на чистом воздухе на веранде ресторана Natella.
Шеф-повар ресторана Ирма и ее сотрудники проводят мастер-класс для нашей группы: учимся готовить хачапури, хинкали и чурчхелу. Ирма обещает на ужин сюрприз: толму в соусе из сливок и пармезана. Скажу сразу: толма была очень вкусная!
Алекс рассказывает, как учился гостиничному бизнесу в Англии благодаря средствам, которые его отец каким-то чудом сумел отложить в голодные 90-е. Он, как и я, любит ходить в горы. Алекс рассказывает о восхождении на Казбек, я - о восхождении на Арарат.
Скоро к нам присоединяются управляющий партнер Tsinandali Estate Георгий Харабадзе и его гостья - родившаяся в Ираке, обладающая ливанским паспортом и прожившая всю жизнь во Франции армянка, пишущая книгу о выдающихся женщинах Кавказа.
Георгий Харабадзе рассказывает о жизни в Москве в конце 80-х, о тонкостях общения со звездами мировой классической музыки, я вспоминаю о наших приключениях со звездами рок-музыки. Говорю Георгию, что моя подруга и одноклассница Юлия Петросян-Бойл – вице-президент National Geographic - уже много лет в партнерстве с Silk Road Group издает в Грузии National Geographic Magazine на грузинском. Георгий улыбается и говорит, что Юлия осенью 2022 года была его гостьей в Цинандали, когда приезжала в Грузию по случаю 10-летия издания National Geographic Magazine.
Справа налево: Юлия Петросян-Бойл, президент Грузии Саломе Зурабишвили и Георгий Рамишвили Справа налево: Юлия Петросян-Бойл, президент Грузии Саломе Зурабишвили и Георгий Рамишвили
И я понимаю, что идея Tsinandali Estate работает - заложенные Александром Чавчавадзе традиции продолжаются. Мы сидим на фоне Кавказским гор, пьем вино, переходим с русского на английский и обратно, находим общих друзей. И это был не шаблонный «пресс-тур», а замечательное путешествие, в котором нам посчастливилось встретиться с замечательными людьми.