Միխայիլ Բարենբոյմը եւ Ժյուլիեն Քվենտինը
Սեպտեմբերի սկիզբ է։ Ցերեկը դեռ շոգ է, իսկ երեկոյան թավշյա զովությունը պարուրում է հսկայական հինավուրց այգին, որի տարածքում մի գեղեցիկ տուն կա՝ մեծ պատշգամբով։
Գրեթե երկու դար առաջ այստեղ հյուր էին գալիս Պուշկինը, Լերմոնտովը, Գրիբոյեդովը, Ալեքսանդր Դյումա ավագը: Այստեղ առաջին անգամ Վրաստանում հնչել էր դաշնամուրը, այստեղ էր հիմնադրվել շշալցված գինու առաջին արտադրությունը։ Արքայազն Ալեքսանդր Ճավճավաձեի ընտանեկան կալվածքը նշանակալի ու խորհրդանշական վայր է՝ գեղեցիկ ու ողբերգական պատմական իրադարձությունների եւ ճակատագրական հանդիպումների միահյուսմամբ։
Հենց այստեղ, հարգանքի տուրք մատուցելով Ճավճավաձեների երաժշտական ավանդույթներին, 2019 թվականից ի վեր տեղի է ունենում Tsinandali Festival-ը՝ վառ եւ մասշտաբային իրադարձություն դասական երաժշտության աշխարհում։ Փառատոնը Silk Road Group-ի մտքի արգասիքն է: Խմբի կազմում ընդգրկված Silk Hospitality ընկերությունը կառավարում է Tsinandali Estate-ը, որը ներառում է Ալեքսանդր Ճավճավաձեի տուն-թանգարանը, խաղողի այգիները, գինեգործարանը, Tsinandali Estate, A Radisson Collection հյուրանոցը եւ Park Hotel հյուրանոցը:
Տարին մեկ, գրեթե մեկ ամսվա ընթացքում դարավոր ծառերի խաղաղ կիսաքունը խաթարվում է Ծինանդալիում տարածվող երաժշտության հնչյուններից. անվերջ թվացող փորձեր եւ անմոռանալի համերգներ, որոնք հատում են ժամանակն ու տարածությունը:
Տարբեր տարիներին փառատոնում ելույթ էին ունեցել այնպիսի աստղեր, ինչպիսիք են Զուբին Մեթան, Մարտա Արգերիխը, Յուջա Վանգը, Միշա Մայսկին, Միխայիլ Պլետնեւը եւ շատ ուրիշներ:
«Փառատոնի գաղափարը ծագել էր 2008 թվականին, երբ Silk Road Group-ի հովանավորությամբ ավարտվեց Ճավճավաձեի տուն-թանգարանի վերականգնումը, եւ այդ առիթով հրավիրվել էին ջութակահար Գիդոն Կրեմերը իր «Kremerata Baltica» կամերային նվագախմբով։ Համերգից հետո ակնհայտ դարձավ, որ այս այգում պետք է երաժշտություն հնչի։ Ամեն տարի այգում ելույթ էին ունենում դասական երաժշտության համաշխարհային աստղերը, իսկ 2017-ին Silk Road Group-ի կողմից կառուցած նոր ամֆիթատրոնի բեմում մաեստրո Զուբին Մեթայի, դաշնակահար Խատիա Բունիաթիշվիլիի եւ Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախամբի փառահեղ համերգից հետո որոշվեց՝ փառատոնը լինելու է։
Դավիթ Սակվարելիձեն Դավիթ Սակվարելիձեն
Որպես հիմք վերցվեց Վերբիեի լեգենդար փառատոնը, կապ հաստատեցինք դրա հիմնադիր Մարտին Էնգստրեմի եւ նրա գործընկեր, Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր տնօրեն Ավի Շոշանիի հետ։ Ծինանդալիում մի քանի օր անցկացնելուց հետո նրանք մշակեցին փառատոնի հայեցակարգը եւ, մասնավորապես, հետխորհրդային տարածքի երկրների երաժիշտների մասնակցությամբ երիտասարդական նվագախմբի ստեղծման գաղափարը։
Որոշվեց նրանց համար հրավիրել մենտորներ եւ ուսուցիչներ՝ դասեր եւ վարպետության դասեր անցկացնելու համար։ Որպես գեղարվեստական ղեկավար հրավիրվել էր իտալացի դիրիժոր Ջանանդրեա Նոսեդան»,- պատմում է Tsinandali Festival փառատոնի գլխավոր տնօրեն, հայտնի թատրոնի եւ օպերային ռեժիսոր Դավիթ Սակվարելիձեն։
«Առաջին լսումների համար գնացի Երեւան, որտեղ շատ ընկերներ ունեմ։ Հաջորդիվ ընտրվել էին մասնակիցներ Ղազախստանից, Ուկրաինայից, Ադրբեջանից, Թուրքիայից եւ Վրաստանից: Հրաշալի երիտասարդներ են, նրանցից շատերը երկրորդ կամ երրորդ անգամ մասնակցում փառատոնին։ Մեզ համար շատ կարեւոր է ոչ միայն համաշխարհային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս տարածաշրջանի տաղանդավոր երաժիշտների վրա, այլեւ, մեջբերում եմ փառատոնի համահիմնադիր եւ Silk Road Group-ի հիմնադիր Գեորգի Ռամիշվիլիի խոսքերը.
«Փորձել լուծել կոնֆլիկտները դասական երաժշտության միջոցով: Մեր սերունդը չկարողացավ խաղաղ ապրել, միգուցե երիտասարդներին հաջողվի հասկանալ ու հարստացնել միմյանց»։
Այս տարի նվագախմբին միացել են նաեւ երաժիշտներ Թուրքմենստանից, իսկ 2024 թվականին մասնակիցների են սպասում Մոլդովայից։
Փառատոնի հինգերորդ հոբելյանական տարին տպավորիչ էր. 11 օր եւ 28 համերգ՝ ցերեկային, երեկոյան, մենակատարային, կամերային, սիմֆոնիկ: Ինչպես միշտ, աշխարհահռչակ երաժիշտների տպավորիչ ցանկ՝ ջութակահարներ Միխայիլ Բարենբոյմ, Լիզա Բատիաշվիլի, Մարկ Բուշկով, Ավգուստին Հադելիխ, Դէվիդ Գարեթ, դաշնակահարներ Մաո Ֆուջիտա, Բորիս Գիլտբուրգ, Ալեքսանդր Մալոֆեեւ, Էֆիմ Բրոնֆման, թավջութակահարներ Գոտիե Կապյուսոն, Զլատոմիր Ֆունգ եւ այլոք։ Պանկովկասյան երիտասարդական նվագախմբի հրավիրյալ դիրիժորն էր Պիտսբուրգի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժշտական ղեկավար Մանֆրեդ Հոնեկը։
Փառատոնի ընթացքում տեղի ունեցավ նաեւ Դէվիդ Գարեթի առաջին դաշնամուրային համերգի համաշխարհային պրեմիերան (Ջոն Հեյվուդի հետ համահեղինակությամբ)։ Կատարողներն էին դաշնակահարուհի Օլգա Շեպսը եւ Թբիլիսիի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Վախթանգ Կախիձեի ղեկավարությամբ։
«Ծինանդալիի փառատոնի առանձնահատկությունն այն է, որ մենակատարները մի քանի օր ապրում են Ծինանդալիում, ոչ մի տեղ չեն շտապում, շփվում են, ինչ-որ բան են հորինում եւ հանդիսատեսը բացառիկ հնարավորություն է ստանում լսելու կատարողներին տարբեր ձեւաչափերով», - պատմում է Դավիթ Սակվարելիձեն։
«Առաջին անգամ եմ Վրաստանում, եւ շատ տպավորված եմ հյուրընկալությունից, հանդիսատեսի անհավանական ջերմությունից եւ այս վայրի գեղեցկությունից: Աշխատանքի տեսակետից այս մի քանի օրերը աներեւակայելի լարված էին, բայց ինձ շատ բան պարգեւեցին հոգեւոր առումով. այս շաբաթվանից հետո ես կարծես թեւեր առած լինեմ»,- երեկոյան համերգից հետո ասում է իսրայելացի դաշնակահար Բորիս Գիլտբուրգը՝ 2013 թ. Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիրը:
Բորիս Գիլտբուրգը Բորիս Գիլտբուրգը
«Ինձ առաջարկեցին փառատոնի ամբողջ ծրագիրն ու ես մեծ սիրով համաձայնեցի։ Որոշ հատվածներ գիտեի մանկուց, բայց չէի նվագում, եւ մեծ հաճույք էր այդ ամենը սովորելը: Այսօրվա համերգին Միխայիլ Բարենբոյմի, Զլատոմիր Ֆունգի եւ Ամիխայ Գրոսի հետ միասին առաջին անգամ կատարել եմ Բրամսի եւ Ֆորեի կվարտետները։
Բորիս Գիլտբուրգը, Միխայիլ Բարենբոյմը, Զլատոմիր Ֆունգը եւ Ամիխայ Գրոսը Բորիս Գիլտբուրգը, Միխայիլ Բարենբոյմը, Զլատոմիր Ֆունգը եւ Ամիխայ Գրոսը
Ես իսկապես սիրում եմ աշխատել կամերային երաժշտության հետ. այնքան շատ գաղափարներ կան, մեկնաբանությունների համատեղ կառուցում, որ նույնիսկ համերգի ժամանակ շարունակում են զարգանալ, զգացողության ուժեղացում եւ ակնթարթային արձագանք է առաջանում, դառնում ես ինչ-որ մեծ բանի մի մասնիկը»,- պատմել է Բորիսը:
Ծինանդալիի ցերեկային համերգները գրեթե չեն զիջում երեկոյան համերգներին հանդիսավորությամբ. հանդիսատեսը նույնքան գեղեցիկ հագնված է, նախահամերգային փրփրուն գինի է խմում, օդը լցված է նույն քաղցր սպասումով, միայն կեսօրվա արեւը հանգստության նոտա է հաղորդում ընդհանուր միջավայրում։
Նման համերգներից մեկը Միխայիլ Բարենբոյմի եւ ֆրանսիացի դաշնակահար Ժյուլիեն Քվենտինի դուետն էր։
Միխայիլ Բարենբոյմը Միխայիլ Բարենբոյմը
Ծրագրում ընդգրկված էին 19-րդ դարի վերջի եւ 20-րդ դարի սկզբի ֆրանսիացիները՝ Ռավելը, Մեսիանը, Ֆրանկը, Սեն-Սանսը։
«Ժյուլիենի հետ միասին նախկինում էլ էինք նվագել: Այսօրվա ելույթի համար փնտրում էի գործեր, որոնք պատկերացում կստեղծեին այս շրջանի ֆրանսիական երաժշտության մասին եւ միեւնույն ժամանակ ձեւաչափով հարմար կլինեին ցերեկային համերգի համար։ Շատ էի ուզում նվագել նաեւ դաշնամուրի եւ ալտի համար գրված գործեր։
Միխայիլ Բարենբոյմը եւ Ժյուլիեն Քվենտինը Միխայիլ Բարենբոյմը եւ Ժյուլիեն Քվենտինը
Առաջին անգամ եմ Ծինանդալիում, մի քանի օր առաջ եմ ժամանել եւ շատ տպավորված եմ. հիանալի վայր է։ Գործընկերների միջեւ յուրահատուկ մթնոլորտ է տիրում, ինձ բախտ է վիճակվել նվագել առաջին կարգի երաժիշտների հետ այս գեղեցիկ կալվածքում, որտեղ ամեն օր նոր բան եմ բացահայտում։
Այստեղ խիստ զգացվում է ժամանակի շունչը։ Ծինանդալին առանձնահատուկ, անզուգական զգացումներ է առաջացնում, վստահաբար կարող եմ ասել, որ երաժիշտները վայելում են այստեղ գտնվելու յուրաքանչյուր րոպեն»,- ասել է Միխայիլ Բարենբոյմը մեզ հետ զրույցում։

Михаил Баренбойм и Жульен Квентин
Начало сентября. Днем еще по-летнему жарко, лишь к вечеру бархатная прохлада окутывает  огромный старинный парк, на территории которого стоит красивая усадьба с большим резным балконом. Почти два столетия назад здесь гостили Пушкин, Лермонтов, Грибоедов, Александр Дюма-старший, впервые в Грузии зазвучал рояль, было основано производство бутылочного вина. Родовое имение князя Александра Чавчавадзе - знаковое и символичное место, с переплетением красивых и трагичных исторических событий и судьбоносных встреч.
Именно здесь, отдавая дань музыкальным традициям семьи Чавчавадзе, с 2019 года проходит Tsinandali Festival - яркое и масштабное событие в мире классической музыки. Фестиваль - детище Silk Road     Group. Входящая в ее состав компания Silk Hospitality управляет Tsinandali Estate, включающий в себя дом-музей Александра Чавчавадзе, виноградники, винодельню, отель Tsinandali Estate, A Radisson Collection Hotel и Park Hotel.
Раз в году, на протяжении почти месяца умиротворенную полудрему вековых деревьев нарушают звуки музыки, разносящиеся по всему Цинандали: бесконечные репетиции и незабываемые концерты, рассекающие время и пространство.
На фестивале в разные годы выступали такие корифеи как Зубин Мета, Марта Аргерих, Юджа Ванг, Миша Майский, Михаил Плетнев и многие другие.
«Идея фестиваля зародилась еще в 2008-м году, когда под патронажем компании Silk Road Group была завершена реставрация дома-музея Чавчавадзе и по этому поводу был приглашен скрипач  Гидон Кремер и его камерный оркестр «Кремерата Балтика». После концерта стало очевидно, что  в этом парке должна звучать музыка. Ежегодно на территории парка выступали мировые звезды классической музыки, а после того, как в 2017 году маэстро Зубин Мета, пианистка Хатия Буниатишвили и Израильский филармонический оркестр дали блестящий концерт на сцене нового амфитеатра, построенного Silk Road Group, было решено: фестивалю быть.
Давид Сакварелидзе Давид Сакварелидзе
За основу был взят легендарный фестиваль в Вербье, мы связались с его основателем Мартином  Энгстремом и его соратником, генеральным директором Израильского филармонического оркестра Ави Шошани. Проведя несколько дней в Цинандали, они разработали концепцию фестиваля и, в частности, идею создания молодежного оркестра с участием музыкантов из стран постсоветского пространства. Также было решено пригласить для них наставников и педагогов для проведения занятий и мастер-классов. Художественным руководителем был приглашен итальянский дирижер Джанандреа Нозеда», - рассказывает генеральный директор Tsinandali Festival, известный  в Грузии театральный и оперный режиссер Давид Сакварелидзе.
«Для первых прослушиваний я поехал в Ереван, где у меня много друзей. Далее были отобраны участники из Казахстана, Украины, Азербайджана, Турции, Грузии. Это замечательные ребята, многие из них приезжают на фестиваль уже во второй или третий раз.  Для нас очень важно не только обратить внимание мирового  сообщества на талантливых музыкантов этого региона, но и,  приведу слова соучредителя фестиваля и основателя Silk Road Group Георгия Рамишвили:
«Пытаться уладить конфликты с помощью классической музыки. Наше поколение не смогло жить в мире, возможно, молодежи удастся понять и обогатить друг друга».
В этом году к оркестру присоединились также музыканты из Туркменистана, а в 2024-м ожидаются участники из Молдавии.
Пятый, юбилейный год впечатлил своей насыщенностью: 11 дней и 28 концертов - дневных, вечерних, сольных, камерных, симфонических и, как обычно, внушительный список музыкантов с мировым именем: скрипачи Михаил Баренбойм, Лиза Батиашвили, Марк Бушков, Августин Хаделих, Дэвид Гарретт, пианисты Мао Фудзита, Борис Гильтбург, Александр Малофеев, Ефим Бронфман, виолончелисты Готье Капюсон, Златомир Фунг и другие. Приглашенным дирижером Пан-кавказского молодежного оркестра выступил Манфред Хонек, известнейший музыкальный руководитель Питсбургского симфонического оркестра. В рамках фестиваля состоялась также мировая премьера первого фортепианного концерта Дэвида Гарретта (в соавторстве с Джоном Хэйвудом). Исполнителями стали пианистка Ольга Шепс и Тбилисский симфонический оркестр под управлением Вахтанга Кахидзе.
«Отличительная особенность  Tsinandali Festival заключается в том, что солисты несколько дней живут в Цинандали, никуда не спешат, общаются, что-то придумывают, а у зрителей появляется редкая возможность послушать любимого исполнителя в разных форматах»,- говорит Давид Сакварелидзе.
«Я впервые в Грузии и нахожусь под большим впечатлением от гостеприимства, от невероятной теплоты публики, от красоты этого места. В плане работы эти несколько дней были невероятно интенсивными, но дали очень многое для души - после этой недели я как на крыльях. В Цинандали слились лиричность природы и достоинство, глубокие архитектурные корни. Устремленные в небо деревья и крепко связанные с землей здания оставляют сильный отпечаток»,- рассказывает после вечернего концерта израильский пианист, лауреат международного конкурса имени Королевы Елизаветы 2013 года Борис Гильтбург.
Борис Гильтбург Борис Гильтбург
«Мне была предлжена вся программа фестиваля и я с огромным удовольствием согласился. Часть произведений я знал с детства, но не играл и было большим наслаждением все это выучить. Квартеты Брамса и Форе, сыгранные на сегодняшнем концерте вместе с Михаилом Баренбоймом, Златомиром Фунгом и Амихаем Гроссом, я также исполнял впервые.
Борис Гильтбург, Михаил Баренбойм, Златомир Фунг и Амихай Гросс Борис Гильтбург, Михаил Баренбойм, Златомир Фунг и Амихай Гросс
Я очень люблю работу над камерной музыкой - столько идей, совместное построение интерпретаций, которые даже на концерте продолжают развиваться, появляется обостренное чутье и мгновенное реагирование, вы  становитесь частью чего-то большого», - признался Борис.
Дневные концерты Цинандали практически не уступают по торжественности вечерним: публика так же нарядна, распивается предконцертное игристое вино, воздух заряжен тем же сладким предквушением, лишь полуденное солнце вносит нотку спокойствия в общий антураж.
Один из таких концертов - дуэт Михаила Баренбойма и французского пианиста Жульена Квентина.
Михаил Баренбойм Михаил Баренбойм
В программе - французы конца 19-го начала 20-го века: Равель, Мессиан, Франк, Сен-Санс.
Михаил Баренбойм и Жульен Квентин Михаил Баренбойм и Жульен Квентин
«С Жульеном мы совместно играли и прежде. Для сегодняшнего выступления я искал произведения, которые дали бы представление о французской музыке данного периода и вместе с тем по формату подошли бы к дневному концерту. Также очень хотелось сыграть произведения, написанные для фортепиано и альта. В Цинандали я впервые, прибыл несколько дней назад и очень впечатлен: это потрясающее место. Между коллегами царит особенная  атмосфера, мне посчастливилось играть с музыкантами первого класса в этом красивом имении, где я каждый день раскрываю для себя что-то новое. Здесь сильно ощущается дух времени.
Цинандали вызывает особенные, ни с чем не сравнимые  чувства, могу с уверенностью сказать, что музыканты наслаждаются каждой минутой пребывания здесь», - рассказал нам Михаил Баренбойм.