Միխայիլ Բարենբոյմը եւ Ժյուլիեն Քվենտինը
Սեպտեմբերի սկիզբ է։ Ցերեկը դեռ շոգ է, իսկ երեկոյան թավշյա զովությունը պարուրում է հսկայական հինավուրց այգին, որի տարածքում մի գեղեցիկ տուն կա՝ մեծ պատշգամբով։
Գրեթե երկու դար առաջ այստեղ հյուր էին գալիս Պուշկինը, Լերմոնտովը, Գրիբոյեդովը, Ալեքսանդր Դյումա ավագը: Այստեղ առաջին անգամ Վրաստանում հնչել էր դաշնամուրը, այստեղ էր հիմնադրվել շշալցված գինու առաջին արտադրությունը։ Արքայազն Ալեքսանդր Ճավճավաձեի ընտանեկան կալվածքը նշանակալի ու խորհրդանշական վայր է՝ գեղեցիկ ու ողբերգական պատմական իրադարձությունների եւ ճակատագրական հանդիպումների միահյուսմամբ։
Հենց այստեղ, հարգանքի տուրք մատուցելով Ճավճավաձեների երաժշտական ավանդույթներին, 2019 թվականից ի վեր տեղի է ունենում Tsinandali Festival-ը՝ վառ եւ մասշտաբային իրադարձություն դասական երաժշտության աշխարհում։ Փառատոնը Silk Road Group-ի մտքի արգասիքն է: Խմբի կազմում ընդգրկված Silk Hospitality ընկերությունը կառավարում է Tsinandali Estate-ը, որը ներառում է Ալեքսանդր Ճավճավաձեի տուն-թանգարանը, խաղողի այգիները, գինեգործարանը, Tsinandali Estate, A Radisson Collection հյուրանոցը եւ Park Hotel հյուրանոցը:
Տարին մեկ, գրեթե մեկ ամսվա ընթացքում դարավոր ծառերի խաղաղ կիսաքունը խաթարվում է Ծինանդալիում տարածվող երաժշտության հնչյուններից. անվերջ թվացող փորձեր եւ անմոռանալի համերգներ, որոնք հատում են ժամանակն ու տարածությունը:
Տարբեր տարիներին փառատոնում ելույթ էին ունեցել այնպիսի աստղեր, ինչպիսիք են Զուբին Մեթան, Մարտա Արգերիխը, Յուջա Վանգը, Միշա Մայսկին, Միխայիլ Պլետնեւը եւ շատ ուրիշներ:
«Փառատոնի գաղափարը ծագել էր 2008 թվականին, երբ Silk Road Group-ի հովանավորությամբ ավարտվեց Ճավճավաձեի տուն-թանգարանի վերականգնումը, եւ այդ առիթով հրավիրվել էին ջութակահար Գիդոն Կրեմերը իր «Kremerata Baltica» կամերային նվագախմբով։ Համերգից հետո ակնհայտ դարձավ, որ այս այգում պետք է երաժշտություն հնչի։ Ամեն տարի այգում ելույթ էին ունենում դասական երաժշտության համաշխարհային աստղերը, իսկ 2017-ին Silk Road Group-ի կողմից կառուցած նոր ամֆիթատրոնի բեմում մաեստրո Զուբին Մեթայի, դաշնակահար Խատիա Բունիաթիշվիլիի եւ Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախամբի փառահեղ համերգից հետո որոշվեց՝ փառատոնը լինելու է։
Դավիթ Սակվարելիձեն Դավիթ Սակվարելիձեն
Որպես հիմք վերցվեց Վերբիեի լեգենդար փառատոնը, կապ հաստատեցինք դրա հիմնադիր Մարտին Էնգստրեմի եւ նրա գործընկեր, Իսրայելի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր տնօրեն Ավի Շոշանիի հետ։ Ծինանդալիում մի քանի օր անցկացնելուց հետո նրանք մշակեցին փառատոնի հայեցակարգը եւ, մասնավորապես, հետխորհրդային տարածքի երկրների երաժիշտների մասնակցությամբ երիտասարդական նվագախմբի ստեղծման գաղափարը։
Որոշվեց նրանց համար հրավիրել մենտորներ եւ ուսուցիչներ՝ դասեր եւ վարպետության դասեր անցկացնելու համար։ Որպես գեղարվեստական ղեկավար հրավիրվել էր իտալացի դիրիժոր Ջանանդրեա Նոսեդան»,- պատմում է Tsinandali Festival փառատոնի գլխավոր տնօրեն, հայտնի թատրոնի եւ օպերային ռեժիսոր Դավիթ Սակվարելիձեն։
«Առաջին լսումների համար գնացի Երեւան, որտեղ շատ ընկերներ ունեմ։ Հաջորդիվ ընտրվել էին մասնակիցներ Ղազախստանից, Ուկրաինայից, Ադրբեջանից, Թուրքիայից եւ Վրաստանից: Հրաշալի երիտասարդներ են, նրանցից շատերը երկրորդ կամ երրորդ անգամ մասնակցում փառատոնին։ Մեզ համար շատ կարեւոր է ոչ միայն համաշխարհային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս տարածաշրջանի տաղանդավոր երաժիշտների վրա, այլեւ, մեջբերում եմ փառատոնի համահիմնադիր եւ Silk Road Group-ի հիմնադիր Գեորգի Ռամիշվիլիի խոսքերը.
«Փորձել լուծել կոնֆլիկտները դասական երաժշտության միջոցով: Մեր սերունդը չկարողացավ խաղաղ ապրել, միգուցե երիտասարդներին հաջողվի հասկանալ ու հարստացնել միմյանց»։
Այս տարի նվագախմբին միացել են նաեւ երաժիշտներ Թուրքմենստանից, իսկ 2024 թվականին մասնակիցների են սպասում Մոլդովայից։
Փառատոնի հինգերորդ հոբելյանական տարին տպավորիչ էր. 11 օր եւ 28 համերգ՝ ցերեկային, երեկոյան, մենակատարային, կամերային, սիմֆոնիկ: Ինչպես միշտ, աշխարհահռչակ երաժիշտների տպավորիչ ցանկ՝ ջութակահարներ Միխայիլ Բարենբոյմ, Լիզա Բատիաշվիլի, Մարկ Բուշկով, Ավգուստին Հադելիխ, Դէվիդ Գարեթ, դաշնակահարներ Մաո Ֆուջիտա, Բորիս Գիլտբուրգ, Ալեքսանդր Մալոֆեեւ, Էֆիմ Բրոնֆման, թավջութակահարներ Գոտիե Կապյուսոն, Զլատոմիր Ֆունգ եւ այլոք։ Պանկովկասյան երիտասարդական նվագախմբի հրավիրյալ դիրիժորն էր Պիտսբուրգի սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժշտական ղեկավար Մանֆրեդ Հոնեկը։
Փառատոնի ընթացքում տեղի ունեցավ նաեւ Դէվիդ Գարեթի առաջին դաշնամուրային համերգի համաշխարհային պրեմիերան (Ջոն Հեյվուդի հետ համահեղինակությամբ)։ Կատարողներն էին դաշնակահարուհի Օլգա Շեպսը եւ Թբիլիսիի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Վախթանգ Կախիձեի ղեկավարությամբ։
«Ծինանդալիի փառատոնի առանձնահատկությունն այն է, որ մենակատարները մի քանի օր ապրում են Ծինանդալիում, ոչ մի տեղ չեն շտապում, շփվում են, ինչ-որ բան են հորինում եւ հանդիսատեսը բացառիկ հնարավորություն է ստանում լսելու կատարողներին տարբեր ձեւաչափերով», - պատմում է Դավիթ Սակվարելիձեն։
«Առաջին անգամ եմ Վրաստանում, եւ շատ տպավորված եմ հյուրընկալությունից, հանդիսատեսի անհավանական ջերմությունից եւ այս վայրի գեղեցկությունից: Աշխատանքի տեսակետից այս մի քանի օրերը աներեւակայելի լարված էին, բայց ինձ շատ բան պարգեւեցին հոգեւոր առումով. այս շաբաթվանից հետո ես կարծես թեւեր առած լինեմ»,- երեկոյան համերգից հետո ասում է իսրայելացի դաշնակահար Բորիս Գիլտբուրգը՝ 2013 թ. Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի դափնեկիրը:
Բորիս Գիլտբուրգը Բորիս Գիլտբուրգը
«Ինձ առաջարկեցին փառատոնի ամբողջ ծրագիրն ու ես մեծ սիրով համաձայնեցի։ Որոշ հատվածներ գիտեի մանկուց, բայց չէի նվագում, եւ մեծ հաճույք էր այդ ամենը սովորելը: Այսօրվա համերգին Միխայիլ Բարենբոյմի, Զլատոմիր Ֆունգի եւ Ամիխայ Գրոսի հետ միասին առաջին անգամ կատարել եմ Բրամսի եւ Ֆորեի կվարտետները։
Բորիս Գիլտբուրգը, Միխայիլ Բարենբոյմը, Զլատոմիր Ֆունգը եւ Ամիխայ Գրոսը Բորիս Գիլտբուրգը, Միխայիլ Բարենբոյմը, Զլատոմիր Ֆունգը եւ Ամիխայ Գրոսը
Ես իսկապես սիրում եմ աշխատել կամերային երաժշտության հետ. այնքան շատ գաղափարներ կան, մեկնաբանությունների համատեղ կառուցում, որ նույնիսկ համերգի ժամանակ շարունակում են զարգանալ, զգացողության ուժեղացում եւ ակնթարթային արձագանք է առաջանում, դառնում ես ինչ-որ մեծ բանի մի մասնիկը»,- պատմել է Բորիսը:
Ծինանդալիի ցերեկային համերգները գրեթե չեն զիջում երեկոյան համերգներին հանդիսավորությամբ. հանդիսատեսը նույնքան գեղեցիկ հագնված է, նախահամերգային փրփրուն գինի է խմում, օդը լցված է նույն քաղցր սպասումով, միայն կեսօրվա արեւը հանգստության նոտա է հաղորդում ընդհանուր միջավայրում։
Նման համերգներից մեկը Միխայիլ Բարենբոյմի եւ ֆրանսիացի դաշնակահար Ժյուլիեն Քվենտինի դուետն էր։
Միխայիլ Բարենբոյմը Միխայիլ Բարենբոյմը
Ծրագրում ընդգրկված էին 19-րդ դարի վերջի եւ 20-րդ դարի սկզբի ֆրանսիացիները՝ Ռավելը, Մեսիանը, Ֆրանկը, Սեն-Սանսը։
«Ժյուլիենի հետ միասին նախկինում էլ էինք նվագել: Այսօրվա ելույթի համար փնտրում էի գործեր, որոնք պատկերացում կստեղծեին այս շրջանի ֆրանսիական երաժշտության մասին եւ միեւնույն ժամանակ ձեւաչափով հարմար կլինեին ցերեկային համերգի համար։ Շատ էի ուզում նվագել նաեւ դաշնամուրի եւ ալտի համար գրված գործեր։
Միխայիլ Բարենբոյմը եւ Ժյուլիեն Քվենտինը Միխայիլ Բարենբոյմը եւ Ժյուլիեն Քվենտինը
Առաջին անգամ եմ Ծինանդալիում, մի քանի օր առաջ եմ ժամանել եւ շատ տպավորված եմ. հիանալի վայր է։ Գործընկերների միջեւ յուրահատուկ մթնոլորտ է տիրում, ինձ բախտ է վիճակվել նվագել առաջին կարգի երաժիշտների հետ այս գեղեցիկ կալվածքում, որտեղ ամեն օր նոր բան եմ բացահայտում։
Այստեղ խիստ զգացվում է ժամանակի շունչը։ Ծինանդալին առանձնահատուկ, անզուգական զգացումներ է առաջացնում, վստահաբար կարող եմ ասել, որ երաժիշտները վայելում են այստեղ գտնվելու յուրաքանչյուր րոպեն»,- ասել է Միխայիլ Բարենբոյմը մեզ հետ զրույցում։

Michael Barenboim and Julien Quentin
Early September. It is still hot in the daytime, only in the evening velvet coolness envelops a huge ancient park, on the territory of which stands a beautiful estate with a large carved balcony. Almost two centuries ago Pushkin, Lermontov, Griboyedov, Alexandre Dumas Senior were staying here and the grand piano sounded for the first time in Georgia. The ancestral estate of Prince Alexander Chavchavadze is an iconic and symbolic place, intertwined with beautiful and tragic historical events and fateful meetings.
It is here that, in tribute to the musical traditions of the Chavchavadze family, the Tsinandali Festival - a bright and large-scale event in the world of classical music - takes place from 2019.
The festival is the brainchild of Silk Road Group. Its member company Silk Hospitality manages Tsinandali Estate, which includes Alexander Chavchavadze’s House-Museum, vineyards, winery, Tsinandali Estate Hotel, A Radisson Collection Hotel and Park Hotel.
Once a year, for almost a month, the peaceful semi-dormancy of the centuries-old trees is disturbed by the sounds of music spreading throughout Tsinandali: endless rehearsals and unforgettable concerts traversing time and space.
Such coryphees as Zubin Mehta, Martha Argerich, Yuja Wang, Mischa Maisky, Mikhail Pletnev and many others performed at the festival in different years.
“The idea of the festival was born back in 2008, when the restoration of the Chavchavadze House-Museum was completed under the patronage of Silk Road Group and violinist Gidon Kremer and his chamber orchestra “Kremerata Baltica” were invited to the event. The concert made it obvious that music should be played in this park. World classical music stars performed in the park every year, and after Maestro Zubin Mehta, pianist Khatia Buniatishvili and the Israel Philharmonic Orchestra gave a brilliant concert on the stage of the new amphitheater built by Silk Road Group in 2017, the decision was made – the festival will be.
David Sakvarelidze David Sakvarelidze
The legendary Verbier Festival was taken as a basis, and we contacted its founder, Martin Engström, and his associate, Avi Shoshani, General Director of the Israel Philharmonic Orchestra. Spending a few days in Tsinandali, they developed the concept of the festival and, in particular, the idea of creating a youth orchestra with the participation of musicians from post-Soviet countries. It was also decided to invite mentors and teachers to train and conduct master classes for them. The Italian conductor Gianandrea Noseda was invited to be the artistic director,” says David Sakvarelidze, General Director of Tsinandali Festival, a well-known theater and opera director.
“I went to Yerevan for the first auditions, as I have many friends there. Then participants from Kazakhstan, Ukraine, Azerbaijan, Turkey and Georgia were selected. They are wonderful guys. Many of them come to the festival for the second or third time.  It is very important for us not only to draw the attention of the world community to the talented musicians of this region, but also, as George Ramishvili, the festival’s co-founder and founder of Silk Road Group, says:
“Try to settle conflicts through classical music. Our generation did not have the chance to live in peace, perhaps now, young people can understand and enrich each other.”
Musicians from Turkmenistan also joined the orchestra this year, and participants from Moldova are expected in 2024.
The fifth jubilee year impressed with its intensity: 11 days and 28 concerts - daytime, evening, solo, chamber, symphonic and, as usual, an impressive list of world-renowned musicians: violinists Michael Barenboim, Lisa Batiashvili, Mark Bouchkov, Augustin Hadelich, David Garrett, pianists Mao Fujita, Boris Giltburg, Alexander Malofeev, Yefim Bronfman, cellists Gautier Capuçon, Zlatomir Fung and others. The guest conductor of the Pan-Caucasian Youth Orchestra was Manfred Honeck, renowned music director of the Pittsburgh Symphony Orchestra. The festival also included the world premiere of David Garrett’s first piano concerto (co-authored with John Haywood). The performers were pianist Olga Scheps and the Tbilisi Symphony Orchestra conducted by Vakhtang Kakhidze.
“The distinctive feature of Tsinandali Festival is that the soloists live in Tsinandali for several days, do not rush anywhere, communicate, come up with ideas, and the audience has a rare opportunity to listen to their favorite performer in different formats,” says David Sakvarelidze.
“This is my first time in Georgia and I am very impressed by the hospitality, the incredible warmth of the audience, and the beauty of the place. In terms of work, these few days were incredibly intense, but gave so much for the soul - after this week I feel like I am on wings. The lyricism of nature and dignity, deep architectural roots have merged in Tsinandali. The trees pointing to the sky and the buildings firmly connected to the earth leave a strong imprint,” Israeli pianist Boris Giltburg, winner of the 2013 Queen Elizabeth International Competition, says after the evening concert.
Boris Giltburg Boris Giltburg
“I was offered the whole program of the festival and I accepted it with great pleasure. I knew some of the works since childhood but had not played them and I was happy to learn them all. The Brahms and Fauré quartets played at today’s concert together with Michael Barenboim, Zlatomir Fung and Amihai Grosz were also my first performances.
Boris Giltburg, Michael Barenboim, Zlatomir Fung and Amihai Grosz Boris Giltburg, Michael Barenboim, Zlatomir Fung and Amihai Grosz
I really love working on chamber music - there are so many ideas, joint creation of interpretations that continue to develop even at the concert, you get a keen sense and instant reaction, you become part of something big,” Boris says.
Tsinandali’s daytime concerts are almost as solemn as the evening ones: the audience is just as dressed up, sparkling wine is served before the concert, the air is charged with the same sweet anticipation, only the midday sun brings a note of calmness to the general entourage.
One of these concerts is a duet between Michael Barenboim and French pianist Julien Quentin.
Michael Barenboim Michael Barenboim
The program features the French of the late 19th and early 20th centuries: Ravel, Messiaen, Franck and Saint-Saëns.
Michael Barenboim and Julien Quentin Michael Barenboim and Julien Quentin
“Julien and I have played together before. For today’s performance, I was looking for works that would give an insight into French music of this period and at the same time fit the format of the daytime concert. I also wanted to play works written for piano and viola. This is my first time in Tsinandali, I arrived a few days ago and I am very impressed: it’s an amazing place. There is a special atmosphere between colleagues, I have been lucky enough to play with first class musicians in this beautiful estate, where I discover something new every day. The spirit of the times is strongly felt here. Tsinandali evokes special, incomparable feelings.
I can say with certainty that the musicians enjoy every minute of their stay here,” Michael Barenboim says, sharing his impressions with us.