Զբոսաշրջության հյուսիսային ուղին եւ Կարմիր գրքով «անցնող» արահետը - Mediamax.am
Վերջին երկու տարում ձմռանը զբոսաշրջիկների համար գրավիչ դարձած Շիրակի մարզի հյուսիսը հետաքրքիր կլինի նաեւ տարվա մյուս եղանակներին։ Շուտով բացվող 17 կիլոմետր երկարությամբ քայլարշավային արահետով անցնողները հնարավորություն կունենան տեսնել Կարմիր գրքում գրանցված թռչուններ, միջատներ ու բնության հուշարձան համարվող ծառուտներ։
Շիրակի մարզը զբոսաշրջիկների համար գրավիչ դարձնելու գործն առաջ է տանում «Հյուսիսային ուղի տեղական ակտիվ խումբ» հասարակական կազմակերպությունը։ ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Հարություն Հարությունյանը Մեդիամաքսին պատմել է զբոսաշրջային տեղական ակտիվ խմբի (ՏԱԽ), նոր արահետի կահավորման ու ՏԱԽ-երի իրականացվող փառատոնների մասին:
Զբոսաշրջությունը՝ զրոյից
«Հյուսիսային ուղի» տեղական ակտիվ խումբը ստեղծվել է 2021 թվականին՝ Եվրոպական միության եւ Ավստրիական զարգացման համագործակցության ֆինանսական աջակցությամբ: Գործունեության հենց սկզբից խումբը, որպես ռազմավարական գլխավոր ուղղություն, ընտրել է տարածքի զարգացումը, հանրայնացումը, ձմեռային, ընտանեկան, արկածային եւ մանկապատանեկան զբոսաշրջությունը։
Մեր խումբը փորձում է Շիրակի մարզի հյուսիսը դարձնել զբոսաշրջային ուղղություն։ Բարդությունն այն է, որ ամեն ինչ սկսում ենք զրոյից ու ցանկացած քայլ անում առաջին անգամ։ Մեր նպատակն է՝ ստեղծել զբոսաշրջային նոր ու այնպիսի ծառայություններ, որոնք յուրահատուկ կլինեն ոչ միայն այս մարզի, այլեւ ամբողջ Հայաստանի համար։
Ձնառատ ձմեռը Շիրակի մարզի հյուսիսի հիմնական «այցեքարտն» է համարվում, դրա համար էլ որոշեցինք այստեղ ձմեռային փառատոն անցկացնել։ Քանի որ հաջողեցինք եւ -46°C ձմեռային փառատոնն այս տարի անցկացվեց երկրորդ անգամ, հիմա էլ ուզում ենք առաջ գնալ եւ աշխատել ամառային տուրիզմի զարգացման ուղղությամբ։ Փորձում ենք քայլարշավային կահավորված արահետներ ստեղծել Շիրակի մարզի հյուսիսում։ Այժմ նախապատրաստվում ենք Ախուրյանի կիրճի արահետի բացմանը։
Հատուկ պահպանվող տարածքն ու «բնակիչները»
«Հյուսիսային Ուղի» տեղական ակտիվ խմբի գործունեության առանցքային ուղղություններից է տեղի ռեսուրսների վրա հիմնված նախաձեռնությունների իրականացումը: 2021 թվականի աշնանը տեղական ակտիվ խմբի անդամները նախաձեռնել էին քայլարշավ Ամասիայում, որի ընթացքում գաղափար առաջացավ ստեղծել նոր զբոսաշրջային արահետներ, այդ թվում՝ Ախուրյանի կիրճում:
Արահետը կունենա 16-17 կմ երկարություն, կսկսվի Ամասիայից, կավարտվի՝ Աշոցքում։ Կարելի է նաեւ հակառակ ուղղությամբ քայլել՝ Աշոցքից դեպի Ամասիա։
Այս արահետը յուրահատուկ է, այն ընդգրկում է Արփի լիճ ազգային պարկի Ախուրյանի կիրճ տեղամասը, որը հայտնի է բուսական, կենդանական հարուստ աշխարհով։ Այն Հայաստանի հատուկ պահպանվող տարածքներից է։ Արահետով անցնողները կհանդիպեն մի քանի յուրահատուկ երեւույթի՝ կարմիր գրքում գրանցված կենդանիների եւ բնության յուրահատուկ հուշարձանի։ Առաջինը սեւ արագիլներն են, որոնք ամբողջ Հայաստանում միայն այստեղ են բնադրում անում։ Երկրորդը հաստածղրիդ լայնացած կոչվող միջատներն են, Հայաստանում 1-2 տեղ են հանդիպում, այդ վայրերից մեկը Շիրակի մարզում է։ Դրանք խոշոր չափերով ծղրիդներ են, այնքան մեծ են, որ չեն կարողանում թռնել, միայն քայլում են։ Ակտիվացման սեզոն ունեն եւ արահետն այնպես ենք կահավորելու, որ նրանց տեսնելու հնարավորությունը բաց չթողենք։ Յուրաքանչյուր կենդանու գտնվելու վայրից առաջ լինելու են նշաններ, կարճ նկարագրություններ, թե ինչ կարելի է անել կամ չանել նրանց հանդիպելիս։
Դողդոջուն կաղամախու ծառուտները՝ «Հյուսիսային Ուղի» ՏԱԽ-ի խորհրդանիշ
Մեկ ուրիշ արահետ, որն այս պահին նախագծման փուլում է, կներառի բնության հուշարձան համարվող դողդոջուն կաղամախու ծառուտները։ Այս ծառերը յուրահատուկ են նրանով, որ ամբողջական անտառերն ունենում են մեկ արմատ։ Կաղամախիները մեզ համար խորհրդանշում են տեղական ակտիվ խմբերը։ ՏԱԽ-երի հիմքում էլ մեկ ընդհանուր նպատակ կա, բայց կան տարբեր դերակատարներ, այդպես էլ այս անտառների դեպքում է։ Դրա համար էլ ոգեշնչվում ենք, մոտիվացվում բնությունից եւ սիրում ենք համեմատվել դողդոջուն կաղամախիների ծառուտների հետ։ Այս ծառերից Շիրակի մարզի հյուսիսային հատվածում կան միայն Ամասիայի շրջակայքում եւ Ախուրյանի կիրճում։
Քանի որ զբոսաշրջության կամ քայլարշավների համար այս տարածքներում ենթակառուցվածքներ, կողմնորոշիչ նշաններ չկան՝ արահետի ստեղծման ընթացքում փորձում ենք ենթակառուցվածքները փոփոխել, դաշտամիջյան ճանապարհները հարմարեցնել, փոքր կամուրջներ տեղադրել։ Առաջիկայում այս ուղղությամբ ավելի շատ աշխատանք կանենք։ Ձմռանն այստեղ 1-2 մետր ձյուն է տեղում, ճանապարհներն անանցանելի են դառնում, բայց արահետն այնպես ենք կահավորելու, որ տարվա մյուս եղանակներին հասանելի լինի քայլարշավի սիրահարների համար։
«-46» փառատոնն ու ՏԱԽ-ի մյուս ուղղությունները
«Հյուսիսային ուղի» տեղական ակտիվ խմբի տարածքում ընդգրկված է Ամասիա եւ Աշոցք համայնքների 21 բնակավայր։ Մենք մեզ զբոսաշրջային ՏԱԽ ենք հայտարարել եւ այս ուղղությունը մեզ համար գերակա է, բայց չենք սահմանափակվում միայն այդ ոլորտի ծրագրերով, նաեւ գյուղատնտեսական, կրթական ծրագրեր ենք անում, պետական կառույցների հետ համագործակցում։ Վերջերս Բավրա եւ Սարագյուղ բնակավայրերի դպրոցների բակերում ծառատունկ իրականացրեցինք։
Մեր հիմնական ուղղություններից բացի՝ միջոցառումների ժամանակ համագործակցում ենք նաեւ գործընկեր ՏԱԽ-երի հետ։
«Արագած հովիտ» ՏԱԽ-ը, օրինակ, հունիսի 22-ին կազմակերպել էր բակային խաղերի «7 քար» փառատոնը՝ Պեմզաշեն բնակավայրում:
Այս ձեւաչափի միջոցառումները արդյունավետ միջոց են խթանելու տեղական տնտեսությունը: Ինչպես արդեն նշեցի՝ մեր ՏԱԽ-ը երկրորդ անգամ Ամասիայում կազմակերպեց «-46» Հայաստանի ամենամեծ ձմեռային փառատոնը: Այն այս տարի մեծ ձեռքբերում ունեցավ՝ ստանալով աջակցություն ՀՀ Տուրիզմի կոմիտեից: Պետության հետ այդ համագործակցությունը շատ լավ օրինակ է, թե ինչպես տեղացիների նախաձեռնությունը ճիշտ մոտեցման պարագայում կարող է աջակցություն ստանալ պետությունից եւ դառնալ հաջողված փառատոն:

Harutyun Harutyunyan
The northern part of the Shirak region, which has become a popular winter destination for tourists over the past two years, will also be attractive in other seasons. Visitors to the soon-to-be-opened 17-kilometer hiking trail will have the opportunity to observe birds, insects, and a tree grove, considered a natural monument and listed in the Red Book.
The effort to make the Shirak region attractive to tourists is being led by the Northern Way Local Active Group NGO. The executive director of the NGO, Harutyun Harutyunyan, spoke to Mediamax about the tourism Local Active Group (LAG), the development of the new trail, and the festivals organized by the LAG.
Tourism from scratch
The Northern Way Local Active Group was established in 2021 with financial support of the European Union and the Austrian Development Cooperation. From the start, the group has focused on developing the area, promoting tourism and targeting key segments such as winter, family, adventure, and youth tourism as its main strategic directions.
Harutyun Harutyunyan Harutyun Harutyunyan
Our group is working to transform the northern part of the Shirak region into a tourist destination. The challenge lies in starting everything from scratch and taking each step for the first time. Our goal is to create new tourist services that will be unique not only to this region but to all of Armenia.
Snowy winters are considered the main “calling card” of the northern Shirak region, which is why we decided to hold a winter festival here. After successfully hosting the -46°C Winter Festival for the second time this year, we now aim to move forward and develop summer tourism. We are working on creating well-equipped hiking trails in the northern Shirak region and are currently preparing for the opening of the Akhuryan Gorge trail.
The specially protected area and the “residents”
One of the key activities of the Northern Way Local Active Group is the implementation of initiatives based on local resources. In the fall of 2021, group members initiated a walking tour in Amasia, during which the idea of creating new tourist trails, including one in the Akhuryan Gorge, was born. The trail, spanning 16-17 kilometers, will start in Amasia and end in Ashotsk, with the option to walk in the opposite direction, from Ashotsk to Amasia.
This trail is unique as it covers the Akhuryan Gorge area of the Arpi Lake National Park, known for its rich flora and fauna. It is one of Armenia’s specially protected areas. Hikers will encounter several unique phenomena, including animals listed in the Red Book and a unique natural monument. The trail is home to black storks, which nest only in this region of Armenia. The second notable phenomenon is the broad-leaved insects, found in only 1-2 places in Armenia, one of which is in Shirak region. These large crickets are unique in that they cannot fly and only walk. They have a specific season of activity, and we will design the trail to ensure visitors have the opportunity to see them. Signs with short descriptions will be placed near the habitats of each animal, providing guidelines on what to do or not to do when encountering them.
Quaking aspen groves - a symbol of the Northern Way LAG
Another trail currently being designed will include the quaking aspen groves, which are considered a natural monument. These trees are unique in that entire forests share a single root system. For us, the aspens symbolize our local active groups. Just as the aspens have one common root, our local active groups share a common goal, though they involve various actors. This comparison to quaking aspen groves inspires and motivates us. In the northern part of Shirak region, these trees are found only around Amasia and the Akhuryan Gorge.
Since there are currently no infrastructures or orientation signs for tourism or hiking in these areas, we are working to improve the infrastructure as we create the trail. This includes adjusting the roads through the fields and installing small bridges. We plan to do more work in this direction in the near future. In winter, 1-2 meters of snow falls here, making the roads impassable, but we will design the trail to be accessible for hiking enthusiasts during the other seasons of the year.
-46°C Winter Festival and other directions of LAG
The Northern Way Local Active Group encompasses 21 settlements from the Amasia and Ashotsk communities.
We have designated ourselves as a tourist LAG, making tourism a priority. However, we also engage in agricultural and educational programs and collaborate with state institutions. Recently, we planted trees in the schoolyards of Bavra and Saragyugh settlements.
In addition to our primary initiatives, we collaborate with partner LAGs during events.
For example, on June 22, the Aragats Valley LAG organized the “7 stones” festival of yard games in Pemzashen community. Such events are effective in promoting the local economy. For the second consecutive year, our LAG organized largest -46°C Winter Festival in Amasia. This year, the festival achieved significant success and received support from the Tourism Committee of Armenia. This collaboration with the government serves as a good example of how local initiatives in case of the right approach can receive state support and turn into successful festivals.