Պեմզաշեն համայնքի դպրոցի մարդաշատ բակում ակտիվությամբ ու ուրախությամբ առանձնանում է երեխաների մի խումբ, նրանք մանուշակագույն համազգեստով են։ Երբ երեխաները հանդարտվում են, նրանց է մոտենում հասակակից մի աղջիկ ու ասում՝ «լավ խաղցաք, աբրիք, շնորհավոր»։ Երեխաները հաղթել են «7 քար» խաղի առաջնությունում։ Այն այս տարի առաջին անգամ անցկացվող «7 քար» բակային խաղերի փառատոնի կարեւոր եւ սպասված իրադարձություններից մեկն էր։ Մինչ այս տարբեր համայնքի երեխաներ մասնակցել էին խաղի կիսաեզրափակչին եւ եզրափակիչ էին հասել Պեմզաշենի, Նոր կյանքի ու Նահապետավանի թիմերը։
«7 քար» փառատոնն անցկացվել է հունիսի 22-ին, կազմակերպիչը «Արագած հովիտ տեղական ակտիվ խումբ» տարածքային զարգացման ՀԿ-ն է՝ EU LEAD4Shirak ծրագրի աջակցությամբ։
Առաջին անգամ անցկացվող փառատոնի համար ընտրվել է Շիրակի մարզի քարերով հարուստ Պեմզաշեն համայնքը։ Նպատակը մանկության մոռացվող խաղերը վերհիշելն ու դրանց հետ միասին նաեւ համայնքի կարեւոր ռեսուրս համարվող քարը հանրահռչակելն է։
Պեմզաշենը ներկայացնող երեխաներն ասում են, որ քարային խաղեր բակում հաճախ են խաղում, առաջնության պատճառով էլ ընկերներից ոմանք նեղացել են, որովհետեւ թիմում միայն 6 անդամ կարող էր լինել եւ ստիպված են եղել ընտրել լավագույններին։ Թիմում 4 աղջիկ կա, երկու տղա. խաղում բոլորը հավասար են, բայց հաղթանակի մասին պատմելիս աղջիկներն են առաջ գալիս, ասում են՝ «փորձեցինք ամբողջ ուժերը ներդնել ու հաղթեցինք։ Քույր-եղբայրներ ենք, ընկերներ, միասին լավ ենք խաղում»։
Խաղ՝ երեխաների ընտրած քարերով
Նելլի Վարդանյան, «Արագած հովիտ» տեղական ակտիվ խմբի (ՏԱԽ) համակարգող
7 քար խաղում են տարբեր գյուղերում եւ ամեն վայրում այն իր առանձնահատկությունն ունի։ Մեր գյուղում՝ Նոր կյանքում, օրինակ, 15 քար են խաղում։ Երբ որոշեցինք փառատոնն անցկացնել, կենտրոնացանք 7 քարի վրա ու սկսեցինք մտածել, թե ինչպես կարող ենք կոնցեպտը ներկայացնել։
Ուսումնասիրեցինք, թե Պեմզաշենում քանի տեսակի քար կա, 26-ից հետո այլեւս չհաշվեցինք, որովհետեւ հոգնել էինք։ Տարբեր տեսակի ու գույների պեմզաներ կան այստեղ, շատ թեթեւ են. մեծ քարը կարելի է հեշտությամբ մեկ ձեռքով բարձրացնել։ Քարի այս տեսակը Պեմզաշենին է հատուկ։
Նելլի Վարդանյանը Նելլի Վարդանյանը
Ուսումնասիրությունը սկսեցինք քարային խաղերից, որոնք բնորոշ են այս տարածքին, աշխատեցինք մշակութաբանների, մշակույթի կենտրոնների, երաժշտական, արվեստի դպրոցների հետ եւ այդ պրոցեսում հասկացանք, թե տարածքում ինչքան շատ խաղեր են ասոցացվում քարերի հետ։ Քանի որ ընտրել էինք 7 քարի Պեմզաշենի տարբերակը, նախ ինքներս սովորեցինք կանոնները, հետո մեր կամավորները սովորեցրեցին ՏԱԽ մյուս համայնքների երեխաներին ու ժամանակ տվեցինք առաջնությանը պատրաստվելու համար։
Խաղի կանոնները սովորեցնելու ընթացքում մենք էինք քարեր գտնում երեխաների համար, ընտրում էինք գեղեցիկները, հղկում, հետո հասկացանք, որ խաղն արհեստական է դառնում։ Երբ երեխան է քարն ընտրում, ոչ թե տեսքին է ուշադրություն դարձնում, այլ հարմարությանը, թե քարը քարի վրա ինչպես կմնա։ 7 քարը արագության խաղ է, եթե սխալ, ոչ համապատասխան քարեր իրար վրա դնես, չես կարողանա ֆիքսել։
7 քարում կարեւորը ճիշտ ռազմավարությունն է
7 քար խաղը երկու շրջափուլ ունի՝ առաջինում վիճակահանություն է լինում «հաց-պանիր-ջրով» կամ տարածքում ընդունված վիճակահանության այլ ձեւով, ապա թիմերը յոթ մետր հեռավորությունից սկսում են գնդակը գլորել դասավորված յոթ քարի ուղղությամբ։
Բուրգը քանդող թիմը խաղում է ներսում՝ քարերը պաշտպանողի դերում է, իսկ մյուս թիմը՝ հարվածողի։ Քարերը դասավորվում են շրջանով՝ իրարից յոթական մետր հեռավորությամբ։ Այն ընթացքում, երբ մի թիմը գնդակով հարվածում է, ներսում եղած թիմը պետք է հասցնի պաշտպանվել ու քարերն իրար վրա դասավորել։ Բուրգը կառուցելուց հետո ֆիքսում են ու հաշվում մինչեւ 7-ը։
Մի կանոն էլ կա. ներսում խաղացող թիմի անդամներից մեկը կարող է ինքնազոհողություն անել՝ թիմի ուղղությամբ նետվող գնդակը բռնել ու նետել հեռու՝ օգնելով, որ այդ ընթացքում թիմակիցները հասցնեն քարերը շարել իրար վրա։ 7 քարը թիմային խաղ է, երկու կողմի համար էլ լուրջ ռազմավարություն է պահանջում, եթե դերային բաշխումը ճիշտ է, ապա հակառակ թիմի համար խաղալը բարդ է դառնում։
Երբ խաղի իմաստի փնտրտուքի մեջ էինք, որոշեցինք ինքներս առասպել հորինել, որի հերոսները դարձան Արամն ու պապը։ Երեխաների համար գուցե բարդ է հասկանալ եւ այնքան էլ մանկական չէ, բայց յոթ քարերը ասոցացրեցինք յոթ մահացու մեղքերի հետ։ Կոմիքս պատրաստելիս փորձեցինք հայ պապի կերպար ստեղծել Սոս Սարգսյանի նմանությամբ, իսկ Արամը գյուղի երեխաներից մեկն է։
Ամեն ինչ քարի շուրջ
7 քարի առաջնության եզրափակիչ անցած բոլոր երեխաների համար նվերներ ենք պատրաստել։ Հաղթող թիմին Պեմզաշենում եւ Հայաստանում հայտնի, ոչ թանկարժեք, բայց թանկարժեքին մոտ հայտնի բոլոր քարերը ներառող ստենդ ենք նվիրել, մյուս երեխաներին՝ մոտիվացիոն գրքեր։
Երեխաները պետք է հասկանան, որ քարը կարեւոր ռեսուրս է։ Անցած տարի «Քարամառ» անունով միջոցառում ունեցանք, որը միտված էր զարգացնելու եւ առաջխաղացնելու տարածքի այցեքարտերից մեկը՝ քարը։ Միջոցառման ընթացքում աշխատեցինք Երկրաբանության թանգարանի հետ։ Մասնագետներ եկան, երեխաներին պատմեցին քարերի մասին, վարպետության դասեր անցկացրին, որ երեխաները հասկանան՝ քարով կարելի է գումար վաստակել, զարդեր, տան համար դեկորներ ու այլ իրեր պատրաստել։
«7 քար» փառատոնի ընթացքում նաեւ փորձեցինք քարի վրա պատրաստվող սննդի տաղավարներ ունենալ, բայց տարածքի հետ կապված խնդիրներ եղան, հրաժարվեցինք այդ գաղափարից։ Առհասարակ, փառատոնային ողջ տարածքում ամեն ինչ փորձել ենք կապել քարի հետ, երեխաները խաղում են քարերով, նկարում քարերի վրա, անգամ նստարաններն են քարից պատրաստված։
«7 քարը» դարձնել մտավոր սեփականություն
«7 քար» փառատոնը ստացված համագործակցության արդյունք է, ֆինանսական միջոցները լրացրել ենք տեղական ինքնակառավարման մարմինների օգնությամբ։ Ինչ հարցով էլ դիմել ենք՝ արագ արձագանք ենք ստացել։ LEAD4Shirak-ի թիմն էլ «հանդուրժել է» մեր բոլոր կամակորությունները։
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում թիմը մեզ հետ անդադար վազքի մեջ է եղել, օգնել տարբեր հարցերում՝ սկսած տեխնիկական աջակցությունից, մինչեւ մարդկային ռեսուրս։ Այս ընթացքում նաեւ տեղի բնակիչներն են աջակցել։ Այսօրվանից ու այս պրոցեսներից հասկանում եմ, որ ՏԱԽ-ն իր առաքելությունը կատարել է։ Բիզնեսների հետ կապված մի փոքր խնդիր ունենք այն մասով, որ տարածքում տեղի ունեցող գործընթացներին լուրջ չեն վերաբերվում, եւ սա շատ է խանգարում ՏԱԽ գործունեությանը։ Փառատոնին մի մեծ կտոր բիզնեսը պետք է ապահովեր, չստացված աշխատանքի արդյունքում ունեցանք բաց մնացած հատված, որը տեղացիների օգնությամբ լրացվեց։
Լուսանկարը` «7 քար փառատոն»
Ողջ ընթացքում մեզ օգնել է մշակութաբան Ռուզաննա Ծատուրյանը, վերջին պահին «Հրայրք» ավանդական պարի խմբին հրավիրեցինք մասնակցելու եւ չմերժեցին, «Կաթիլ» բենդն էլ փառատոնի հատուկ հյուրն է։ Երբ «Խաբուխազ» կանանց ակումբի անդամներին ու տեղացի պապիկներին էլ որոշեցինք ներգրավել միջոցառմանը, հասկացանք, որ մշակութային, գեղեցիկ օր է ստացվելու, որտեղ բոլորը հետաքրքրություն են գտնելու։
Փառատոնն ամենամյա կդառնա, մտքեր ունենք նաեւ «7 քարը» որպես մտավոր սեփականություն գրանցելու վերաբերյալ, որ խաղն ու փառատոնն ավելի ճանաչելի դառնան, տարբեր մարզերում խաղան, առաջնություններ անցկացնենք։ Պեմզաշենը փառատոնի անցկացման մշտական վայր չի լինի, քանի որ մեր նպատակը ՏԱԽ-ի բոլոր համայնքներն ակտիվացնելն է։
Վեր հանել ավանդույթն ու նպաստել ներգնա զբոսաշրջությանը
Հուսիկ Սարգսյան, LEAD4Shirak ծրագրի ղեկավար
Մեր թիմը հաճախ է կրկնում, որ նորարարությունը մեր ավանդույթներն են՝ մի փոքր անակնկալով։ Այս փառատոնին կտեսնեք մեր բոլոր ավանդույթները՝ «Խաբուխազը», «7 քարը», «Քարնետոցին», մնացած խաղերը։
Հուսիկ Սարգսյանը Հուսիկ Սարգսյանը
«7 քար» փառատոնը «Արագած հովիտ» ՏԱԽ տարածքում ավանդույթը, մշակույթը վեր հանելու ու դրանց վրա նորը կառուցելու պրոցես է։ Ավանդույթ, մի փոքր անակնկալ ու նորարարություն՝ մեր ապագա համատեղ աշխատանքը սա է լինելու։
Կլաուս Կապեր, Ավստրիական զարգացման գործակալության երեւանյան գրասենյակի ղեկավար
Չափազանց ուրախալի է տեսնել, որ «7 քար» փառատոնն իրականություն է։ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը Եվրամիության հետ համատեղ, միտված է գործելու այնպես, որ տնտեսական զարգացում բերի Հայաստանի մարզեր, այդ թվում՝ Շիրակ։ Լոռու եւ Տավուշի մարզերում մենք աջակցում ենք ԼԻԴԵՐ մեթոդաբանության կայացմանը։ Շիրակի մարզում այս մեթոդաբանությունն իրականացնում է Ավստրիական զարգացման գործակալությունը՝ LEAD4Shirak ծրագրի միջոցով եւ մենք ուրախ ենք տեսնել նրանց հաջողությունները։
Կլաուս Կապերը Կլաուս Կապերը
Այս փառատոնը LEAD4Shirak-ի եւ տեղական ակտիվ խմբի գործունեության արդյունքն է։ LEAD4Shirak եւ ՏԱԽ-երը միտված են համախմբելու քաղաքացիական հասարակությանը եւ հասարակության տարբեր շերտերի, որպեսզի նրանք միասին աշխատեն համայնքի բարելավման համար։ ՏԱԽ-երը ստեղծվել են համախմբելու համայնքի տարբեր ներկայացուցիչների՝ տեղական կառավարման մարմիններին, տեղական բիզնեսի եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին։ ՏԱԽ աշխատանքում ամենակարեւորն այն է, որ տեղում ապրող մարդիկ են որոշում, թե ինչպես է հնարավոր ավելի լավ զարգացնել իրենց համայնքը։
Մենք համոզված ենք, որ տեղացիներից լավ ոչ ոք չգիտի, թե ինչ է պետք իրենց համայնքին։ Զգացված ենք տեսնել, որ ամբողջ համայնքն իր ուն ու ժամանակը ներդրել է այս փառատոնի կայացման մեջ։ Այսպիսի փառատոններն օգնում են ներգնա զբոսաշրջությանն ու նոր խթան տալիս տեղական տնտեսության։

In the crowded courtyard of Pemzashen community school, a group of children in purple uniforms stand out with their activity and joy. When the children calm down, a girl of the same age approaches them and says, “You played well, congratulations.” The children have just won the “7 stones” game championship, a highlight of the “7 stones” yard games festival held for the first time this year. Prior to this, children from different communities participated in the semi-finals, with the teams from Pemzashen, Nor Kyank, and Nahapetavan reaching the finals.
The “7 stones” festival, organized by Aragats Valley Local Action Group, with support of the EU LEAD4Shirak programme, was held on June 22.
The festival took place in Pemzashen, a community in the Shirak region known for its abundance of stones. This event aimed to revive forgotten childhood games and promote the significance of stones, a vital resource for the community.
The children representing Pemzashen mentioned that they often play stone games in the yard. Some of their friends were upset about the championship since the team could only have six members, so they had to select the best players. The team consists of four girls and two boys. While everyone is equal in the game, when discussing their victory, the girls step forward and say, “We tried to invest all our strength and won. We are sisters and brothers, friends, and we play well together.”
A game with stones chosen by children
Nelly Vardanyan, Aragats Valley Local Action Group coordinator
“7 stones” is played in different villages, each with its own unique characteristics. In our village, Nor Kyank, for example, we play with 15 stones. When we decided to hold the festival, we focused on the traditional 7 stones and began considering how to present the concept. We researched the variety of stones in Pemzashen and stopped counting after 26 because we were exhausted. Pemzashen has an abundance of pumice stones of various types and colours, which are very light. A large stone can easily be lifted with one hand. This type of stone is unique to Pemzashen.
Nelly Vardanyan Nelly Vardanyan
We began our study with stone games typical of this area, collaborating with cultural experts, cultural centres, and music and art schools. Through this process, we discovered numerous games associated with stones in the region. Since we chose the 7 stone Pemzashen version, we first learned the rules ourselves. Our volunteers then taught the game to children from other LAG communities, giving them time to prepare for the championship.
While teaching the game, we initially selected and polished beautiful stones for the children. However, we soon realized this made the game feel artificial. When children choose stones, they focus not on appearance but on how well the stones balance on top of each other. “7 stones” is a game of speed, and using the wrong stones can prevent successful stacking.
The right strategy key to success in “7 stones”
The “7-stone” game consists of two rounds. In the first round, a draw is conducted using the “bread-cheese-water” method or another locally accepted form. After the draw, the teams take turns rolling a ball towards a pyramid of seven stones from a distance of seven meters. The team that knocks over the pyramid becomes the defenders, while the other team acts as the attackers. The stones are arranged in a circle, with each stone seven meters apart.
While the attacking team tries to knock down the stones with the ball, the defending team attempts to rebuild the pyramid. After successfully stacking the stones, they must fix the pyramid and count to seven. There is an additional rule: one member of the defending team can make a self-sacrifice by catching the ball thrown at them and throwing it away, allowing their teammates more time to stack the stones.
“7 stones” is a team game that requires strategic planning for both sides. Proper role distribution within the team can make it difficult for the opposing team to succeed.
While exploring the meaning behind the game, we decided to create a myth featuring heroes named Aram and the Grandfather. Although it might be difficult for children to grasp, we associated the seven stones with the seven deadly sins. In preparing the comic, we aimed to depict an Armenian grandfather reminiscent of Sos Sargsyan, and Aram as one of the village children.
Everything around the stone
We prepared gifts for all the children who made it to the finals of the “7 stone” championship. The winning team received a display stand featuring all the stones known in Pemzashen and Armenia - not expensive, but valuable. The other children received motivational books as their prizes.
Children should understand that stone is an important resource. Last year, we held an event called Karamar, aimed at developing and promoting one of the area’s calling cards: the stone. During the event, we collaborated with the Museum of Geology. Specialists visited and taught the children about different types of stones, conducting master classes to demonstrate that stones can be used to create jewellery, home decorations, and other items.
During the “7 stones” festival, we also attempted to have pavilions with food prepared on stone, but there were issues with the area that led us to abandon that idea. Overall, we tried to incorporate the theme of stone throughout the entire festival area. Children played with stones, drew on stones, and even the benches were made of stone.
Make “7 stone” intellectual property
The “7 stones” festival is the outcome of collaborative efforts; we secured financial resources with the support of local self-government bodies. We received prompt responses to all our inquiries, and the LEAD4Shirak team accommodated all our requests. Over the past week, the team has been tirelessly assisting us with various tasks, from technical support to human resources. Local residents also showed strong support during this period.
From these experiences, I have come to understand that LAG has fulfilled its mission. However, the local businesses do not take the activities seriously, which significantly hindered the efforts of the LAG. A business was supposed to ensure the conduction of a major part of the festival but it failed, leaving us with an open slot that locals helped us fill.
Photo: "7 stones festival"
Throughout the process, cultural expert Ruzanna Tsaturyan assisted us. At the last moment, we invited the “Hrayrk” traditional dance group to participate, and they did not refuse. Additionally, the “Katil” band joined us as special guests of the festival. When we decided to involve members of the Khabukhaz women’s club and local grandfathers in the event, we envisioned a culturally rich and beautiful day where everyone could find something of interest.
The festival is set to become an annual event, and we are considering registering “7 stones” as intellectual property to enhance its recognition. This would enable us to promote the game and festival across different regions and organize championships. Pemzashen will not remain the sole location for the festival, as our aim is to engage and activate all communities of the LAG.
To revive the tradition and promote inbound tourism
Husik Sargsyan, LEAD4Shirak project manager
Our team frequently emphasizes that innovation is our tradition, with a touch of surprise. At this festival, you will experience all our traditions: Khabukhaz, 7 stones, Karnetotsi (throwing of stones), and other games. The “7 stones” festival is a journey of reviving tradition and culture within the Aragats Hovit LAG territory, while also creating something new upon them. Tradition, a hint of surprise, and innovation will define our future collaborative efforts.
Husik Sargsyan Husik Sargsyan
Klaus Kapper, head of the Yerevan office of the Austrian Development Agency
It is truly rewarding to witness the “7 stones” festival become a reality. The Austrian Development Agency, in collaboration with the European Union, is committed to fostering economic development in the regions of Armenia, including Shirak. In Lori and Tavush regions, we support the implementation of the LEADER methodology. Through the LEAD4Shirak programme, the Austrian Development Agency is successfully implementing this methodology in Shirak, and we are delighted to see its positive impact and achievements.
Klaus Kapper Klaus Kapper
This festival is the result of the activities of LEAD4Shirak and the local action group. LEAD4Shirak and LAGs strive to unite civil society and various sectors of the community, fostering cooperation for community improvement. LAGs bring together local government bodies, businesses, and civil society representatives, empowering local residents to decide on the best ways to develop their community. We firmly believe that residents understand their community’s needs better than anyone else.
We are deeply moved to witness the entire community investing its resources and time into organizing this festival. Such festivals promote inbound tourism and give new impetus to the local economy.