Փաշինյան. Էթնիկ զտումների փորձի վրա չենք կարող աչք փակել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին:
Նա նշել է, որ չնայած համաշխարհային եւ տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետեւողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։
«Մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը զուգընթաց, 2022 թվականի սեպտեմբերին ստիպված էինք բախվել Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի դեմ ագրեսիայի, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասի օկուպացմանը»,- կառավարության լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է մարդու իրավունքների խախտումներն ամբողջ աշխարհում, եւ «մենք շատ բան պետք է անենք միասին՝ կանխելու ցեղասպանությունները, էթնիկ զտումները եւ վայրագությունները»:
«Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եւ դրա հետեւանքով ծառացած հումանիտար ճգնաժամը, միանշանակ ԼՂ-ում հայերի էթնիկ զտումների փորձ է։ Եվ մենք չենք կարող աչք փակել դրա վրա։ Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին։
Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն այլընտրանք չունի, եւ որ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալը կօգնի մեզ գտնել ճանապարհ դեպի խաղաղություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Не можем закрывать глаза на попытки этнических чисток - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня участие во втором Саммите за демократию, созванном в онлайн-формате по инициативе президента США Джо Байдена.
По сообщению пресс-служба правительства, Пашинян отметил, что, несмотря на глобальные и региональные вызовы, Армения последовательно продолжает реализацию повестки демократических реформ.
«Наряду с укреплением демократических институтов в нашей стране в сентябре 2022 года нам пришлось столкнуться с агрессией против международно признанной территории Армении, которая привела к оккупации части нашей суверенной территории Азербайджаном», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, Армения решительно осуждает нарушения прав человека во всем мире, и «мы должны вместе многое сделать для предотвращения геноцидов, этнических чисток и зверств».
«То, что происходит сегодня с армянами в Нагорном Карабахе, блокада Азербайджаном Лачинского коридора и вытекающий из этого гуманитарный кризис, безусловно, являются попыткой этнической чистки армян в Нагорном Карабахе. И мы не можем закрывать на это глаза. В то же время, Армения остается приверженной мирному процессу с Азербайджаном.Мы убеждены, что мирное развитие региона не имеет альтернативы, и приверженность демократическим ценностям поможет нам найти путь к миру»,- сказал Пашинян.