Փաշինյան. Էթնիկ զտումների փորձի վրա չենք կարող աչք փակել - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին:
Նա նշել է, որ չնայած համաշխարհային եւ տարածաշրջանային մարտահրավերներին՝ Հայաստանը հետեւողականորեն շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը։
«Մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը զուգընթաց, 2022 թվականի սեպտեմբերին ստիպված էինք բախվել Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի դեմ ագրեսիայի, ինչը հանգեցրեց Ադրբեջանի կողմից մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասի օկուպացմանը»,- կառավարության լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է մարդու իրավունքների խախտումներն ամբողջ աշխարհում, եւ «մենք շատ բան պետք է անենք միասին՝ կանխելու ցեղասպանությունները, էթնիկ զտումները եւ վայրագությունները»:
«Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը եւ դրա հետեւանքով ծառացած հումանիտար ճգնաժամը, միանշանակ ԼՂ-ում հայերի էթնիկ զտումների փորձ է։ Եվ մենք չենք կարող աչք փակել դրա վրա։ Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանը հավատարիմ է մնում Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին։
Մենք համոզված ենք, որ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումն այլընտրանք չունի, եւ որ ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ մնալը կօգնի մեզ գտնել ճանապարհ դեպի խաղաղություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan: We cannot turn a blind eye on an attempt of ethnic cleansing - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the second online Summit for Democracy held at the initiative of US President Joe Biden in an online format.
He noted that despite the global and regional challenges Armenia consistently continues to implement democratic reform agenda.
“Along with strengthening the democratic institutions in our country, in September 2022, we had to encounter an aggression against the internationally recognized territory of the Republic of Armenia, which resulted in the occupation of part of our sovereign territory by Azerbaijan,” Nikol Pashinyan said, according to the Government’s press service.
He stressed that Armenia feels strongly about the human rights violations across the world and “there is a lot that we need to do together to prevent genocides, ethnic cleansings and atrocities.”
“Whatever is happening with Armenians in Nagorno-Karabakh today, the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan and the humanitarian crisis resulted by it, is definitely an attempt of ethnic cleansing of Armenians in NK. And we cannot turn a blind eye on that. At the same time, I reiterate that Armenia remains committed to the peace process with Azerbaijan.
We are convinced that there is no alternative to the peaceful development of the region and that sticking to democratic values will help us find a way to peace,” Nikol Pashinyan said.