Եթե Ալավերդիում կամ տարածաշրջանում հարցնեք Մադանի մասին, բոլորը կասեն, որ այն նախկինում հույներով բնակեցված գյուղ է եղել: Կասեն նաեւ, որ Մադանը հիմա Ալավերդիի թաղամասերից մեկն է՝ կիսավեր տներով, կողպված դռներով, անսովոր լռությամբ: Բայց կա մի բան, որ տարիների ընթացքում չի փոխվել այստեղ՝ գյուղի կոլորիտը, որի անբաժան մասն են բնակավայրի վերջին մի քանի հույները:
Վասիլի Ասլանովի տունը գյուղի սկզբնամասում է: Պատշգամբում էր, երբ մոտեցանք դարպասին: Ուշադիր հետեւում էր մեզ՝ հավանաբար պարզելու, թե ովքեր են մոռացված այս բնակավայրի հերթական այցելուները: Անհանգստություն արտահայտող հայացքը մեզնից չկտրելով՝ մոտեցավ, հարցուփորձ արեց: Ու երբ խնդրեցի, որ պատմի տեղի հույների ու ընդհանրապես Մադանի մասին, դեմքը միանգամից պայծառացավ:
Վասիլի Ասլանովը
«Առաջվա Մադանն ուրիշ էր, կենտրոն էր, էստեղ ամեն ինչ կար, ուսումնարան, գործարան, եկեղեցի, հիվանդանոց, խանութներ, դպրոց: Երբ դպրոց էի գնում, 1200 աշակերտ էինք դպրոցում, համ հայկական հոսք կար, համ ռուսական: Երեք հերթափոխ կար, անգամ՝ գիշերային, որովհետեւ տարածքը չէր հերիքում: Գյուղում շատ մարդ էր ապրում, մեծ մասամբ՝ հույներ, ռուս ու ադրբեջանցի ընտանիքներ էլ կային, շատ էինք կապված իրար հետ»,- պատմում է 79-ամյա Վասիլի Ասլանովն ու հիշողությունների թելը չի կտրվում:
9 տարի մանկավարժ է աշխատել սահմանամերձ Ջիլիզայի դպրոցում, այնուհետ՝ ինժեներական կրթություն ստացել, աշխատանքի անցել պղնձաձուլարանում: Մադանում ամեն ինչ լավ էր՝ մինչեւ խորհրդային կարգերի փլուզումը:
«Մենք առաջ Հունաստանի տեղը չգիտեինք, պերեստրոյկեն էղավ, հանքերը, գործարանները փակվեցին, լավ ա Հունաստանն էլ կար, որ մարդիկ կարացին գնան, փրկվեն»,- հիշում է Ասլանովը:
Հունաստան գնացողների մեջ նաեւ նրա ընտանիքն է եղել: Ներկայում միակ որդին՝ իր ընտանիքով, քույր-եղբայրները՝ իրենց թոռներով, Հունաստանում են: Ինքն այստեղ միայնակ է ապրում: Ասում է՝ Հունաստանի խոնավ կլիման առողջությանը վատ է անդրադառնում, ու ստիպված ծերության օրերը հարազատներից հեռու՝ Մադանում է ապրում:
Ֆիլա Կոտանով. նախապես ներկայանալով ու ձեռքսեղմումով իր հարկի տակ մեզ հյուրընկալեց Մադանի 84-ամյա բնակիչը, ապա ծանոթացրեց կնոջ՝ վրացուհի Թամարա Եգորովնայի հետ, որն ամուսնու ազգանունն է կրում:
Ֆիլա Կոտանովը եւ Թամարա Եգորովնան
«1960 թվի սեպտեմբերի 18-ին Վրաստանից բերել եմ իրան (կնոջ կողմն է ցույց տալիս): Էն ժամանակ ավտոբուս չկար, գռուզավիկով եմ բերել, մինչեւ էսօր մեր հարսն ա, մեր տան տերն ա: Մեր համատեղ կյանքից շատ գոհ ենք: Երեք երեխա ենք ունեցել, 55 տարի աշխատել եմ զավոդում (պղնձաձուլական գործարանում – խմբ.), Մադանի մեջ աղայի նման ապրում էինք: Հայ, հույն, ռուս, ադրբեջանցի. չորս ազգ ապրում էին, ոնց որ ախպեր: 1988թ., երբ ադրբեջանցիները գնում էին, լացով ենք ճամփել: Հետո արդեն պերեստրոյկեն էղավ, բոլորը փախան, գնացին, Մադանը դատարկվեց»,- պատմում է Ֆիլա Կոտանովը:
Բոլորի նման նրանք էլ ճանապարհ են ընկել իրենց մյուս հայրենիք՝ Հունաստան: Ու ընդամենը 6 տարի են կարողացել հարմարվել, մնալ այնտեղ:
«Ես ուրիշ տեղ երկիր չունեմ, մեր երկիրը Հայաստանն ա, Հունաստանը երկիր ըլներ, մեզ կպահեր: Փող չեն տալիս, տուն չեն տալիս, գործ չեն տալիս: Ինձ ասում էին՝ պետք ա գրվես Կոտանիդիս: Ասի՝ ոչ մի դեպքում, հայերը ինձ չեն ասել՝ գրվի Կոտանյան, հիմի ինչի՞ եք ուզում փոխեք իմ ազգանունը: Շատ դժգոհ եմ էնտեղից, փախանք էկանք»,- նեղսրտելով ասում է Ֆիլա պապն ու սկսում առանձնակի հպարտությամբ պատմել, թե ինչպես է այգի մշակում, անտառից մոշ, վայրի տանձ ու նաեւ փայտ բերում ձմռան համար:
Ֆիլա Կոտանովը
Ֆիլա Կոտանովի երեխաները՝ թոռների հետ, Հունաստանում ու Գերմանիայում են ապրում: Ասում է՝ 5 տարի է՝ երեխաներին չի տեսել, շաբաթվա մեջ մեկ-երկու անգամ են խոսում: Մեզ ճանապարհելիս էլ պատշգամբից մատնացույց է անում քիչ հեռվում երեւացող սպիտակ տունը, որտեղ Մադանի վերջին հույներից մեկն է ապրում:
Միխայիլ Կոտանովը
Միխայիլ Կոտանովին հանդիպեցինք տան բակում: Խորդանոցում ճաշ էր պատրաստում: Կրակի վրայից վերցրեց, կողքի դրեց ու զգուշացրեց, որ պետք է անպայման հագուստը փոխի, նոր՝ զրուցենք:
Նրա կյանքի պատմությունն էլ մյուսներից շատ չի տարբերվում: Պապն ու հայրը հանքափոր են եղել, ինքն էլ 30 տարի աշխատել է պղնձաձուլարանում: Ասում է, որ տեղաբնակ հույների աշխատանքը հանքերում է եղել, հետո արդեն՝ գործարանում: Այլ տեղ աշխատելու մասին ոչ-ոք չի մտածել: Չեն մտածել նաեւ Մադանից երբեւէ հեռանալու մասին:
«Առաջվա Մադանն էնպիսի տեղ էր, որ բոլորը խնդրում էին, որ Մադանում ապրեն: Քաղաքն ի՞նչ էր, որ: Հանքերն աշխատում էին, 800 մարդ կար ապրող, հիվանդանոց ու դպրոց ունեինք: Մենք 12 երեխա ենք էղել մի տան մեջ, անդադար աշխատել ենք, օգնել հորս, որ լավ ապրենք: Կյանքը Մադանում ուրախ էր շատ»,- հիշում է Միխայիլ Կոտանովը:
Արդեն 16 տարի նա Հայաստան-Հունաստան ճանապարհին է: Որդիները, հարսները, դուստրերն ու փեսաները 6 թոռների հետ Հունաստանի քաղաքացիություն են ստացել, այնտեղ տուն ու աշխատանք ունեն: Ինքն էլ զավակների կողքին լինելու համար է տեղափոխվել:
«Հունաստանը սիրում եմ, բայց էլի մտածում եմ՝ գնամ, իմ Հայաստանի ջուրը խմեմ, տեսնեմ ծառերս, ծաղիկներս ոնց են: Կարոտում եմ, դրա համար գալիս եմ: Տունս իմ դժվար աշխատանքի արդյունքն է, սոված մնում էինք, որ տուն սարքենք: Ոչ թե հաց չկար ուտելու, այլ՝ ժամանակ: Դասից որ գալիս էի, ուզում էի հաց ուտեմ, հերս ասում էր՝ ժամանակ չկա, գործը մնաց»,- հիշում է Միխայիլ պապը:
Մեդիամաքսի թղթակիցն ու Միխայիլ Կոտանովը
Ամեն տարի Մադան է գալիս 10-15 օրով, այցելում հարազատ-բարեկամներին, տանը, այգուն է հետեւում, կարոտն առնում: Վերջում ստանում է կենսաթոշակը, Հայաստանի բարիքներից գնում երեխաների համար ու պատրաստվում վերադառնալուն: Տան դուռը փակում է, բայց չի կողպում. վստահելի հարեւան ունի, որն իր տունը աչքի լույսի պես է պահում:
Հրաժեշտի պահին Միխայիլ պապն ասում է, որ մի քանի օրից նորից Հունաստան է գնալու ու, մի տեսակ հպարտությամբ, առաջարկում տեսնել իր տունը: Տեղի հույների տներում իրերի դասավորությունն ու յուրահատուկ մաքրությունը միանգամից աչքի են զարնում: Միխայիլ Կոտանովը շարունակում է՝ ասելով, որ գնացածներից շատերն են մոռացել Մադանը, իրենց հարազատ տունը: Իսկ տարբեր բնակավայրերից Մադան տեղափոխված ու հույների տներում վերաբնակեցվածները լավ չեն պահում կացարանները, լքված ու մոռացված տներն էլ քանդում են, մաս-մաս վաճառում:
Մադանում կիսավեր է նաեւ 1800թ. կառուցված եկեղեցին, որը չի գործում: Եկեղեցուն կից շինությունը գյուղի ակումբն է՝ դարձյալ փակ դռներով: Իսկ գյուղի հատուկենտ այցելուները հիմնականում այն մարդիկ են, որոնք հանգուցյալ ունեն տեղի գերեզմանոցում:

Корреспондент Медиамакс и Михаил Котанов
Если в Алаверди или где-то по соседству вы спросите о Мадане, вам ответят, что раньше это было село, населенное греками. Сейчас Мадан – один из районов Алаверди с полуразрушенными домами, запертыми дверями и непривычной тишиной. Но колорит, неразделимой частью которого являются живущие здесь несколько последних греков, остался.
Дом Василия Асланова находится в начале села. Когда мы подошли к воротам, хозяин дома стоял на балконе. Поначалу он внимательно следил за нами, а потом, не отрывая беспокойного взгляда, пощошел и начал задавать вопросы. И, когда я попросила, чтобы он рассказал о местных греках и о Мадане, его глаза сразу заблестели.
Василий Асланов Василий Асланов
«Прежний Мадан был другим – это был центр. Здесь было все: училище, завод, церковь, больница, магазины, школа. Когда я ходил в школу, нас было 1200 учеников. Звучала и армянская речь, и русская. Было три смены, даже ночная, потому что места не хватало. В селе жило много людей. Большинство из них – греки, но были и русские, и азербайджанские семьи. Мы были очень привязаны друг к другу»,- рассказывает 79-летний Василий Асланов, и нить его воспоминаний на этом не прерывается.
9 лет он проработал педагогом в школе приграничной Джилизы, затем получил инженерное образование и приступил к работе на медеплавильном заводе. До краха советских порядков в Мадане все было хорошо.
«Мы раньше и знать не знали, где находится Греция. После «перестройки» рудники и заводы закрылись. Хорошо, что была Греция, куда люди смогли уехать и спастись»,- вспоминает Асланов.
Среди тех, кто уехал в Грецию, были и члены его семьи: единственный сын, братья и сестры Василия со своими семьями. Асланов живет здесь один. Говорит, что влажный греческий климат плохо влияет на его здоровье, и он вынужденно живет вдалеке от близких, в Мадане.
Фила Котанов - представился 84-летний житель Мадана и познакомил нас со своей женой – грузинкой Тамарой Егоровной, которая носит фамилию мужа.
Фила Котанов и Тамара Егоровна Фила Котанов и Тамара Егоровна
«Мы очень довольны нашей жизнью. У нас трое детей. Я 55 лет работал на заводе (медеплавильный завод – ред.), в Мадане мы жили по-барски. Армяне, греки, русские, азербайджанцы – четыре народа жили как братья. В 1988г., когда азербайджанцы уезжали, мы провожали их со слезами. Затем началась «перестройка», все сбежали, уехали. Мадан опустел»,- рассказывает Фила Котанов.
Тогда они, как и все, отправились на свою другую родину, в Грецию. Но прожили там всего 6 лет.
«В другом месте у меня нет страны, наша страна – это Армения. Была бы Греция страной, она бы нас приютила. Денег не дают, жилья не дают, работы не дают. Мне сказали, что я должен именоваться Котанидис. Я ответил, что ни в коем случае не сделаю этого, ведь армяне не говорили мне: «стань Котаняном». Почему они хотят изменить мою фамилию?»,-  ворчит дед Фила.
Фила Котанов Фила Котанов
Дети и внуки Филы Котанова живут в Греции и Германии. Он не видел их уже целых 5 лет. Провожая нас, он показал нам с балкона виднеющийся вдали белый дом. Там живет еще один из последних греков Мадана.
Михаил Котанов Михаил Котанов
С Михаилом Котановым мы встретились во дворе дома, когда он готовил обед в подсобке. Отложив кастрюлю в сторону, он предупредил нас, что перед беседой должен обязательно переодеться.
История жизни Михаила не сильно отличается от других. Дед и отец были шахтерами, а он 30 лет проработал на медеплавильне.
«Прежний Мадан был местом, куда все просились жить. Рудники работали, в селе жили 800 человек, здесь была больница и школа. Нас было 12 детей в одном доме, мы беспрерывно работали, помогали отцу. Жизнь в Мадане была очень веселой»,- вспоминает Михаил.
Уже 16 лет он живет между Арменией и Грецией. Сыновья, невестки, дочери, их мужья и 6 внуков получили гражданство Греции. Там у них дом и работа. Михаил переехал туда в Грецию, чтобы быть рядом со своими детьми.
Корреспондент Медиамакс и Михаил Котанов Корреспондент Медиамакс и Михаил Котанов
Каждый год он приезжает в Мадан на 10-15 дней, посещает родных и близких, поддерживает порядом к доме и саде, немного унимает тоску. В конце получает пенсию, закупает армянских гостинцев для внуков и готовится к отъезду. Закрывает дверь дома, но не запирает ее. У Михаила есть надежный сосед, который следит за его домом как за зеницей ока.