Եթե Ալավերդիում կամ տարածաշրջանում հարցնեք Մադանի մասին, բոլորը կասեն, որ այն նախկինում հույներով բնակեցված գյուղ է եղել: Կասեն նաեւ, որ Մադանը հիմա Ալավերդիի թաղամասերից մեկն է՝ կիսավեր տներով, կողպված դռներով, անսովոր լռությամբ: Բայց կա մի բան, որ տարիների ընթացքում չի փոխվել այստեղ՝ գյուղի կոլորիտը, որի անբաժան մասն են բնակավայրի վերջին մի քանի հույները:
Վասիլի Ասլանովի տունը գյուղի սկզբնամասում է: Պատշգամբում էր, երբ մոտեցանք դարպասին: Ուշադիր հետեւում էր մեզ՝ հավանաբար պարզելու, թե ովքեր են մոռացված այս բնակավայրի հերթական այցելուները: Անհանգստություն արտահայտող հայացքը մեզնից չկտրելով՝ մոտեցավ, հարցուփորձ արեց: Ու երբ խնդրեցի, որ պատմի տեղի հույների ու ընդհանրապես Մադանի մասին, դեմքը միանգամից պայծառացավ:
Վասիլի Ասլանովը
«Առաջվա Մադանն ուրիշ էր, կենտրոն էր, էստեղ ամեն ինչ կար, ուսումնարան, գործարան, եկեղեցի, հիվանդանոց, խանութներ, դպրոց: Երբ դպրոց էի գնում, 1200 աշակերտ էինք դպրոցում, համ հայկական հոսք կար, համ ռուսական: Երեք հերթափոխ կար, անգամ՝ գիշերային, որովհետեւ տարածքը չէր հերիքում: Գյուղում շատ մարդ էր ապրում, մեծ մասամբ՝ հույներ, ռուս ու ադրբեջանցի ընտանիքներ էլ կային, շատ էինք կապված իրար հետ»,- պատմում է 79-ամյա Վասիլի Ասլանովն ու հիշողությունների թելը չի կտրվում:
9 տարի մանկավարժ է աշխատել սահմանամերձ Ջիլիզայի դպրոցում, այնուհետ՝ ինժեներական կրթություն ստացել, աշխատանքի անցել պղնձաձուլարանում: Մադանում ամեն ինչ լավ էր՝ մինչեւ խորհրդային կարգերի փլուզումը:
«Մենք առաջ Հունաստանի տեղը չգիտեինք, պերեստրոյկեն էղավ, հանքերը, գործարանները փակվեցին, լավ ա Հունաստանն էլ կար, որ մարդիկ կարացին գնան, փրկվեն»,- հիշում է Ասլանովը:
Հունաստան գնացողների մեջ նաեւ նրա ընտանիքն է եղել: Ներկայում միակ որդին՝ իր ընտանիքով, քույր-եղբայրները՝ իրենց թոռներով, Հունաստանում են: Ինքն այստեղ միայնակ է ապրում: Ասում է՝ Հունաստանի խոնավ կլիման առողջությանը վատ է անդրադառնում, ու ստիպված ծերության օրերը հարազատներից հեռու՝ Մադանում է ապրում:
Ֆիլա Կոտանով. նախապես ներկայանալով ու ձեռքսեղմումով իր հարկի տակ մեզ հյուրընկալեց Մադանի 84-ամյա բնակիչը, ապա ծանոթացրեց կնոջ՝ վրացուհի Թամարա Եգորովնայի հետ, որն ամուսնու ազգանունն է կրում:
Ֆիլա Կոտանովը եւ Թամարա Եգորովնան
«1960 թվի սեպտեմբերի 18-ին Վրաստանից բերել եմ իրան (կնոջ կողմն է ցույց տալիս): Էն ժամանակ ավտոբուս չկար, գռուզավիկով եմ բերել, մինչեւ էսօր մեր հարսն ա, մեր տան տերն ա: Մեր համատեղ կյանքից շատ գոհ ենք: Երեք երեխա ենք ունեցել, 55 տարի աշխատել եմ զավոդում (պղնձաձուլական գործարանում – խմբ.), Մադանի մեջ աղայի նման ապրում էինք: Հայ, հույն, ռուս, ադրբեջանցի. չորս ազգ ապրում էին, ոնց որ ախպեր: 1988թ., երբ ադրբեջանցիները գնում էին, լացով ենք ճամփել: Հետո արդեն պերեստրոյկեն էղավ, բոլորը փախան, գնացին, Մադանը դատարկվեց»,- պատմում է Ֆիլա Կոտանովը:
Բոլորի նման նրանք էլ ճանապարհ են ընկել իրենց մյուս հայրենիք՝ Հունաստան: Ու ընդամենը 6 տարի են կարողացել հարմարվել, մնալ այնտեղ:
«Ես ուրիշ տեղ երկիր չունեմ, մեր երկիրը Հայաստանն ա, Հունաստանը երկիր ըլներ, մեզ կպահեր: Փող չեն տալիս, տուն չեն տալիս, գործ չեն տալիս: Ինձ ասում էին՝ պետք ա գրվես Կոտանիդիս: Ասի՝ ոչ մի դեպքում, հայերը ինձ չեն ասել՝ գրվի Կոտանյան, հիմի ինչի՞ եք ուզում փոխեք իմ ազգանունը: Շատ դժգոհ եմ էնտեղից, փախանք էկանք»,- նեղսրտելով ասում է Ֆիլա պապն ու սկսում առանձնակի հպարտությամբ պատմել, թե ինչպես է այգի մշակում, անտառից մոշ, վայրի տանձ ու նաեւ փայտ բերում ձմռան համար:
Ֆիլա Կոտանովը
Ֆիլա Կոտանովի երեխաները՝ թոռների հետ, Հունաստանում ու Գերմանիայում են ապրում: Ասում է՝ 5 տարի է՝ երեխաներին չի տեսել, շաբաթվա մեջ մեկ-երկու անգամ են խոսում: Մեզ ճանապարհելիս էլ պատշգամբից մատնացույց է անում քիչ հեռվում երեւացող սպիտակ տունը, որտեղ Մադանի վերջին հույներից մեկն է ապրում:
Միխայիլ Կոտանովը
Միխայիլ Կոտանովին հանդիպեցինք տան բակում: Խորդանոցում ճաշ էր պատրաստում: Կրակի վրայից վերցրեց, կողքի դրեց ու զգուշացրեց, որ պետք է անպայման հագուստը փոխի, նոր՝ զրուցենք:
Նրա կյանքի պատմությունն էլ մյուսներից շատ չի տարբերվում: Պապն ու հայրը հանքափոր են եղել, ինքն էլ 30 տարի աշխատել է պղնձաձուլարանում: Ասում է, որ տեղաբնակ հույների աշխատանքը հանքերում է եղել, հետո արդեն՝ գործարանում: Այլ տեղ աշխատելու մասին ոչ-ոք չի մտածել: Չեն մտածել նաեւ Մադանից երբեւէ հեռանալու մասին:
«Առաջվա Մադանն էնպիսի տեղ էր, որ բոլորը խնդրում էին, որ Մադանում ապրեն: Քաղաքն ի՞նչ էր, որ: Հանքերն աշխատում էին, 800 մարդ կար ապրող, հիվանդանոց ու դպրոց ունեինք: Մենք 12 երեխա ենք էղել մի տան մեջ, անդադար աշխատել ենք, օգնել հորս, որ լավ ապրենք: Կյանքը Մադանում ուրախ էր շատ»,- հիշում է Միխայիլ Կոտանովը:
Արդեն 16 տարի նա Հայաստան-Հունաստան ճանապարհին է: Որդիները, հարսները, դուստրերն ու փեսաները 6 թոռների հետ Հունաստանի քաղաքացիություն են ստացել, այնտեղ տուն ու աշխատանք ունեն: Ինքն էլ զավակների կողքին լինելու համար է տեղափոխվել:
«Հունաստանը սիրում եմ, բայց էլի մտածում եմ՝ գնամ, իմ Հայաստանի ջուրը խմեմ, տեսնեմ ծառերս, ծաղիկներս ոնց են: Կարոտում եմ, դրա համար գալիս եմ: Տունս իմ դժվար աշխատանքի արդյունքն է, սոված մնում էինք, որ տուն սարքենք: Ոչ թե հաց չկար ուտելու, այլ՝ ժամանակ: Դասից որ գալիս էի, ուզում էի հաց ուտեմ, հերս ասում էր՝ ժամանակ չկա, գործը մնաց»,- հիշում է Միխայիլ պապը:
Մեդիամաքսի թղթակիցն ու Միխայիլ Կոտանովը
Ամեն տարի Մադան է գալիս 10-15 օրով, այցելում հարազատ-բարեկամներին, տանը, այգուն է հետեւում, կարոտն առնում: Վերջում ստանում է կենսաթոշակը, Հայաստանի բարիքներից գնում երեխաների համար ու պատրաստվում վերադառնալուն: Տան դուռը փակում է, բայց չի կողպում. վստահելի հարեւան ունի, որն իր տունը աչքի լույսի պես է պահում:
Հրաժեշտի պահին Միխայիլ պապն ասում է, որ մի քանի օրից նորից Հունաստան է գնալու ու, մի տեսակ հպարտությամբ, առաջարկում տեսնել իր տունը: Տեղի հույների տներում իրերի դասավորությունն ու յուրահատուկ մաքրությունը միանգամից աչքի են զարնում: Միխայիլ Կոտանովը շարունակում է՝ ասելով, որ գնացածներից շատերն են մոռացել Մադանը, իրենց հարազատ տունը: Իսկ տարբեր բնակավայրերից Մադան տեղափոխված ու հույների տներում վերաբնակեցվածները լավ չեն պահում կացարանները, լքված ու մոռացված տներն էլ քանդում են, մաս-մաս վաճառում:
Մադանում կիսավեր է նաեւ 1800թ. կառուցված եկեղեցին, որը չի գործում: Եկեղեցուն կից շինությունը գյուղի ակումբն է՝ դարձյալ փակ դռներով: Իսկ գյուղի հատուկենտ այցելուները հիմնականում այն մարդիկ են, որոնք հանգուցյալ ունեն տեղի գերեզմանոցում:

Mediamax reporter with Mikhail Kotanov
If you inquire about Madan in the town or community of Alaverdi, Armenia, everyone will tell you it used to be a Greek village. People will add that now Madan is a district of Alaverdi, one with half-ruined houses, locked doors, and unusual silence. Nevertheless, something has not changed there with time: the local charm, with the last few remaining Greek residents an integral part of it.
Vasili Aslanov’s house stands in the forepart of Madan. He was in the balcony, when we approached the gate, and watched us attentively, probably to figure out who would visit this forgotten place. He held his anxious gaze on us and finally came up to us, made some inquiries. When I asked him to tell about the local Greeks and Madan in general, Vasili’s face brightened at once.
Vasili Aslanov Vasili Aslanov
“Madan was so different before. It was a center, it had everything: college, factory, church, hospital, shops, school… When I was a boy, there were 1200 pupils in my school and we had both Armenian and Russian streams. We had three shifts, because the school wasn’t big enough, and there were a lot of people in the village. The majority of them were Greek, and there were also Russian and Azeri families. We were all so attached to each other,” recalled 79-year-old Vasili. His train of thought did not stop there.
He worked as a teacher for 9 years in the borderline community of Ziliza, later he got engineering education and found employment at a copper foundry. All was well in Madan until the collapse of the Soviet Union.
“We couldn’t find Greece on the map, but the Perestroyka came, and the mines and the factories closed. At least people had a way out, they could migrate to Greece,” said Vasili.
His family was among those who fled the collapsing Soviet Union. Vasili’s only son and his family, as well as Vasili’s siblings with their children and grandchildren live in Greece. He stayed behind and now lives alone in Madan. He says the humid climate of Greece is bad for his health and he’s forced to spend his last years away from family.
Another Madan resident, 84-year-old Fila Kotanov greeted us with a handshake and invited to his house, where he introduced to us his wife Tamara Yegorova. She is Georgian by nationality and uses her husband’s last name.
Fila Kotanov and Tamara Yegorova Fila Kotanov and Tamara Yegorova
“We are happy with our life together. We had three children together, we worked at the factory for 55 years (the copper foundry - Mediamax) and lived like kings in Madan. Armenians, Greeks, Russians, and Azeris – all four nations together, like brothers. When the Azeris were leaving in 1988, we saw them off with tears in our eyes. Then there was the Perestroyka and everyone escaped, went away, and Madan became deserted,” told Fila Kotanov.
Like most residents of Madan, Fila and Tamara migrated to their other homeland, Greece. They managed to live there for six years, but in the end, they could not settle in.
“I have no other home. Armenia is our country. If Greece was a proper country, it would have given us the opportunity to stay there. It gave us no money, no place to live, and no work. I was told to spell my last name “Kotandis”. I said, no way! The Armenians did not tell me to spell my name “Kotanyan”, so why do you want me to change my name?” told old Fila.
Fila Kotanov Fila Kotanov
Fila Kotanov’s children and grandchildren live in Greece and Germany. He says he has not seen his kids for five years and speaks with them once or twice a week. As he watches us leave, sitting on the balcony and waving goodbye, he points his finger to a house with the white roof, the home of the last Greek resident of Madan.
Mikhail Kotanov Mikhail Kotanov
We came across Mikhail Kotanov in his yard, as he was preparing a meal. Mikhail took it off the stove and warned us: no talking until he changes his clothes.
The story of his life is not that different to the ones we had heard. His grandfather and father were miners, and Mikhail himself worked at a copper foundry for 30 years.
“Do you know what Madan was like? Everyone asked to be sent to work and live in Madan. The mines were operating; we had 800 residents, a hospital, and a school. There were 12 kids in my family and we all worked to help our father, to help our family fare well. The life in Madan was so happy,” recalled Mikhail.
He has been traveling between Armenia and Greece for 16 years now. Mikhail’s sons and daughters with their families have Greek citizenship and work in Greece, and Mikhail moved to Greece for the sake of his children and grandchildren.
Mediamax reporter with Mikhail Kotanov Mediamax reporter with Mikhail Kotanov
He comes to Madan for 10-15 days every year, visits his friends, takes care of his house and garden. In conclusion of each visit he collects his pension, buys local products to present to his family and prepares to leave. Mikhail doesn’t lock his door: a trustworthy neighbor looks after the house.
One of the half-ruined buildings in Madan is the church, which was constructed in 1800. It doesn’t work now. Next to the church, there is the village club, and its doors are closed as well. The rare visitors of Madan are usually people who have loved ones buried in the local cemetery.