Ոչ սովորական ճակատագրով Վանիկ Մինասին, չնայած իր խիստ հայկական անունին, արտաքինը միանգամից «մատնում է». թուխ մաշկն ու գանգուրները նրա մեջ աֆրիկյան հետքի մասին են հուշում: Բայց բավարար է մի քանի բառ զրուցել եւ լսել նրա հրաշալի հայերենը, որ սկսեք կասկածել՝ գուցե՞ սովորական երեւանցի տղա է:
Նիգերուհի Ֆլորայի ու հայ, կիսով չափ հնդիկ Աշլի Վանիկի 25-ամյա որդին արդեն 23 տարի է՝ Հայաստանում է ապրում: Տարբեր երկրներում է եղել, այդ թվում՝ Ֆլորայի հայրենիք Աֆրիկայում, բայց իրեն ամենից լավ Երեւանում է զգում:
Նիգերուհի մաթեմատիկոսը եւ հայ բժշկի սերը, որ նրանց բերեց Հայաստան
Վանիկի հայրը՝ Կալկաթայի հայ Աշլին, գինեկոլոգ-վիրաբույժ է, մաթեմատիկոս կնոջ հետ ծանոթացել էր Աֆրիկայում, որտեղ հայտնվել էր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ աշխատելու արդյունքում: Երիտասարդները Նիգերիայում էլ ամուսնացել էին՝ տեղի ավանդույթներով եւ ծեսերով:
Աշլիի եւ Ֆլորայի հարսանիքը Նիգերիայում Աշլիի եւ Ֆլորայի հարսանիքը Նիգերիայում
Ամուսնությունից 9 ամիս անց ծնվել էր առաջին դուստրը: Վանիկն ընտանիքի երկրորդ զավակն է, որից հետո ամուսինները եւս մեկ տղա են ունեցել:
Վանիկը Վանիկը
Նիգերիայում սեփական հիվանդանոցն ունեին եւ, գուցե, այնտեղ էլ շարունակեին ապրել, եթե չիմանային Արցախում ընթացող պատերազմի մասին: 1994թ.-ին, երբ Վանիկը երկու տարեկան էր, Աշլին ու Ֆլորան որոշեցին գալ Հայաստան՝ պատերազմող Արցախում հիվանդանոց բացելու համար:
Վանիկը՝ քրոջ հետ Վանիկը՝ քրոջ հետ
«Մեզ ուղարկեցին Մեղրի, որտեղ ապրեցինք 7 տարի: Այնտեղ ծնվեց փոքր եղբայրս՝ Տիգրանը: Մեղրիում «Մինասյան» բժշկական¬ կենտրոնը հիմնեցինք, այնուհետեւ հիվանդանոցներ բացեցինք նաեւ Ասկերանում եւ Երեւանում: Մեղրիում, անկեղծ ասած, մի քիչ բարդ էր, որովհետեւ փոքր բնակավայր էր, որտեղ արտասահմանցիներ չէին ապրում: Դժվարությամբ, բայց ընտելացանք: Մայրս, բնիկների հետ շփվելով, հայերեն սովորեց, ինչը հորս մոտ ավելի դժվարությամբ ստացվեց: Այժմ մայրս ավելի լավ է հայերեն խոսում: Ի տարբերություն հորս, նրա համար ավելի հեշտ էր նոր կյանքին ու միջավայրին հարմարվելը, քանի որ բնավորությամբ ավելի շփվող է եւ հեշտությամբ է հասկանում մարդկանց»,- պատմում է Վանիկը:
Աշլին շատ նվիրված էր բժշկությանը եւ հիվանդանոցների առողջապահական մասով նա էր զբաղվում, մյուս հարցերով` կինը:
Աշլիի եւ Ֆլորայի ընտանիքը՝ Գեղարդում Աշլիի եւ Ֆլորայի ընտանիքը՝ Գեղարդում
9 տարի Մեղրիում ապրելուց հետո տեղափոխվեցին Երեւան ու հենց քաղաք մտնելու առաջին օրը մտերմացան մի ընտանիքի հետ.
«Երեւան հասանք գիշերը: Մերոնք տան տեղը շփոթել էին եւ օտար մարդու դուռ թակեցինք: Երբ պարզվեց, որ շփոթել ենք հասցեն, տան տերերը մեզ չթողեցին հեռանալ այդ ուշ ժամին եւ պահեցին իրենց տանը: Մենք մինչ օրս մտերիմ ենք այդ մարդկանց հետ: Հայերս շատ ջերմ ազգ ենք, աշխարհում ուրիշ ոչ մի տեղ այդպիսի բան չի լինում»:
Վանիկը Երեւանում կրթությունը շարունակեց Նորքի 2-րդ զանգվածի անգլիական թեքումով դպրոցում. «Դժվարն առաջին օրերն էին, հետո ընկերացանք, ես այդ առումով շատ բախտավոր եմ, չեմ զգացել կյանքումս մի վայրկյան, որ ճնշված եմ կամ նեղված»:
Աշլին եւ Ֆլորան Աշլին եւ Ֆլորան
Հրաշքով փրկված Սառան ու տարբեր ուղղություններով թեքված ճանապարհը
4-րդ երեխան՝ Սառան, նրանց միացավ Երեւանում: Ընտանիքը բարեգործական հիմնադրամ ուներ, որով մանկատուն հերթական այցի ժամանակ էլ հանդիպեցին փոքրիկ Սառային.
«Այդ մանկատանն ապրում էին առողջական տարբեր խնդիրներ ունեցող երեխաներ, որոնցից մեկն էլ Սառան էր: Հայրս միշտ երազում էր երեխա որդեգրել: Նկատեցինք Սառային, ով շատ աշխույժ, ճարպիկ երեխա էր: Որդեգրման պրոցեսը մոտ երկու տարի տեւեց, ինչից հետո փոքր քույրս մի քանի ծանր վիրահատություններ տարավ: Բժիշկներն ապրելու հույս չէին տալիս, քույրս երկար ժամանակ կոմայի մեջ էր: Սառային տեղափոխեցինք Իտալիա՝ բուժման, ամիսներ շարունակ մնաց կոմայի մեջ, բայց մայրս չէր դադարում հավատալ, որ նա կապրի: Մամայի համառությունը հաղթեց, Սառան հրաշքով ապրեց: Դրանից հետո էլ բժիշկներն ասում էին, որ Սառան չի քայլելու, բայց մեկ տարի անց լիարժեք առողջ էր»:
Աշլիի ու Ֆլորայի ճանապարհն այլ ուղղություններով կիսվեց, երբ Վանիկը 14 տարեկան էր: Ամուսնալուծությունից հետո հայրը մեկնեց Հայաստանից, իսկ մայրը որոշեց մնալ, քանի որ երեխաներն այստեղ էին մեծացել:
«Հայրս այժմ Ռուանդայում է ապրում, որն Աֆրիկայի ամենազարգացած երկրներից է եւ իր պատմությամբ շատ նման է Հայաստանին: Մայրս էլ մոտ 6 տարի առաջ մեկնեց Հայաստանից, Նիգերիայում է ապրում՝ Սառայի հետ: Վերջին անգամ մամային հունվարին եմ տեսել: Հաճախ ե՛ւ մենք ենք գնում իր մոտ, ե՛ւ նա է գալիս: Մեծ քույրս՝ Սիրունը, եղբայրս՝ Տիգրանն, ու ես չուզեցինք գնալ: Քույրս պլաստիկ վիրաբույժ է, եղբայրս՝ գրաֆիկական դիզայն է սովորում: Մենք մեզ Երեւանում շատ լավ ենք զգում: Երբ գնում եմ Աֆրիկա, ինձ ասում են` գնա այստեղից, դու սպիտակ ես (ծիծաղում է,- հեղ.): Ես երեւանցի եմ, սիրում եմ Երեւանն ու չեմ ուզում ուրիշ տեղ երկար ապրել»,- ասում է Վանիկը:
Երեւանի քամին եւ օրվա առեղծվածային ժամը
Երեւանում Վանիկն ամենից շատ սիրում է քայլել գիշերային ժամերից մինչ արեւածագ, երբ փողոցները դատարկ են ու լսելի է միայն քամու ձայնը:
«Գիշերվա ու լուսաբացի ժամերին, հատկապես, մեր քաղաքը աննկարագրելի գեղեցիկ է: Մինչեւ արեւածագը Երեւանում քամի է բարձրանում, որը ոչ մի տեղ չկա: Երբ լույսը բացվում է, այդ քամին, քաղաքում տարածվող հոտն ու սառնությունը ոչ մի տեղ չեմ զգացել: Երեւանում մի վայր կար, որ շատ էի սիրում: Ամերիկյան համալսարանի հետնամասում դատարկ տարածություն էր, որտեղ կարող էիր կտրվել աշխարհից, քայլել, լինել ազատ: Այնտեղ շատ երջանիկ ու սիրուն պահեր եմ ապրել: Երեւանից դուրս սիրում եմ Դիլիջանն ու անձնահատուկ՝ Շուշին»:
Yandex.Taxi-ն, աֆրիկացներին զարգացնելու ցանկությունն ու համառության արդյունքը
Վանիկը Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ուսանող է: Աշխատանքի բերումով շատ է ճամփորդում եւ չի կարողանում շատ ժամանակ տրամադրել ուսմանը. «Եթե անկեղծ, բժշկությունը չեմ սիրում եւ երբեք չեմ զբաղվելու դրանով, այնպես որ՝ գուցե, չավարտեմ էլ»:
Ի տարբերություն բժշկությանը, Վանիկը շատ է սիրում այն աշխատանքը, որով այժմ զբաղվում է, եւ իր ողջ եռանդն ուղղում է դրան:
«Երբ Yandex.Taxi-ն եկավ Հայաստան, ես այդ ժամանակ մտածում էի երկար ժամանակով Աֆրիկա տեղափոխվելու մասին: Սկսեցի օգտվել Yandex.Taxi-ից եւ զգացի, թե որքան կարեւոր է տաքսի ծառայության հենց այդ տեսակը: Մեկնեցի Նիգերիա, որտեղ գործում է Uber-ը: Հենց այդ ժամանակ էլ ինձ մոտ միտք առաջացավ, որ լավ կլիներ Yandex ընկերությունը, որ բազմաթիվ նախագծեր ունի, գար Աֆրիկա: Ես ուզում էի, որ Աֆրիկայում զարգանան այդպիսի կազմակերպությունները, որովհետեւ այնտեղ ժողովուրդն աշխատանք չունի եւ ժամանակակից տրենդերին համապատասխան զբաղմունք չկա: Ուզում եմ, որ Աֆրիկայում սերունդը փոխվի, այնտեղ բնակչության 50%-ը 18-40 տարեկան է, երիտասարդ, եւ այդ տարիքում մարդիկ զբաղվում են գողությամբ ու հանցագործություններով: Պատճառը մարդկանց՝ աշխատանք չունենալն է: Աֆրիկայում անհրաժեշտ են ընկերություններ, որոնք կգան եւ կզբաղվեն իրական բիզնեսով, կկրթեն եւ կզարգացնեն հասարակությունը, կփոխեն նրանց առօրյան ու ապագան»:
2017թ.-ի աշնանը հենց այս մտքերով Վանիկը գրեց առաջին նամակը, որը հետագայում դառնալու էր դեպի իր նոր նպատակներ տանող բանալին: Նամակը հասցեագրված էր Yandex.Taxi-ի միջազգային լրատվական ծառայությանը եւ, ի վերջո, հասավ ընկերության միջազգային զարգացման տնօրենին, ով նույնպես հայ է:
Վանիկ Մինասը Վանիկ Մինասը
«Միջազգային զարգացման տնօրեն Մուշեղ Սահակյանը զանգահարեց ինձ, երբ Աֆրիկայում էի, որտեղ արագ սննդի կետ ունեմ: Զանգեց, հայերենով խոսեցինք, հարցրեց՝ Աֆրիկայում ի՞նչ ես անում: Պատասխանեցի՝ ախպեր, հայ եմ, Աֆրիկայում ի՞նչ պիտի անեմ, շաուրմա եմ վաճառում(ծիծաղում է,- հեղինակ): Ես համառ մարդ եմ եւ մինչեւ վերջ դրսեւորեցի համառությունս: Երբ իմացա, որ միջազգային զարգացման թիմը գալու է Հայաստան, ինքնաթիռի տոմս գնեցի ու ես էլ եկա: Հանդիպեցինք, շփվեցինք, ինձ հրավիրեցին Մոսկվա: Մի սովորություն ունեմ, եթե ուզում եմ, որեւէ ուղղությամբ աշխատել, պետք է սկսեմ զրոյից: Միանգամից չես կարող ղեկավար պաշտոն ստանալ, գործի ամենափոքր մանրուքը պիտի իմանաս, որպեսզի հաջողության հասնես: Այդ պատճառով ավելի վաղ Yandex-ում տաքսու վարորդ եմ աշխատել: Կյանքում արածս ամենաբարդ գործը դա է եղել: Հայերիս մոտ կարծրատիպ կա, թե տաքսու վարորդներն իրենից ցածր են: Ես կուզեմ՝ դա վերանա: Մեր բիզնեսում ամենակարեւոր մարդը վարորդն է, քանի որ ամեն ինչ սկսում է իրենից եւ ավարտվում իրենով: Եթե նա չլինի, չի լինի ընկերությունը: Ինչքան էլ մենք` աշխատասենյակում նստած հետաքրքիր նախագծեր եւ լուծումներ մտածենք, եթե վարորդը սրտացավ չլինի, ոչինչ չի կարող ստացվել»:
Համառությունն ու Yandex.Taxi տանող երկար ուղին Վանիկին հասցրեցին ընկերության Միջազգային զարգացման բաժին: Այժմ Վանիկը պատասխանատու է Աֆրիկյան մայրցամաքի զարգացման համար:
«Աֆրիկայում օնլայն տաքսիների մշակույթը զարգացած է որոշ չափով, մեծ ընկերություններ արդեն կան, ինչպես նաեւ զարգացած են տեղական բրենդերը: Այնտեղ թեկուզ տաքսիների մեքենաները հին են, բայց շատ ավելի մաքուր են ու կոկիկ: Եթե մաքուր չլինեն, մարդիկ ուղղակի չեն օգտվի դրանցից: Մենք էլ մոտ ժամանակներս կունենանք առաջին մեկնարկը, հուսով եմ` լավ կստացվի: Ինձ համար շատ ուրախալի է, որ Yandex.Taxi-ն որոշեց գալ Աֆրիկա: Վստահություն ունեմ, որ այդ կազմակերպությունը մնալու եւ զարգացնելու է Աֆրիկան»:
Ժամանակը, մարդկային տեսակն ու ապագան
Վերադառնալով իր պատմությանն ու ապագայի նպատակներին՝ Վանիկը նախ խոսում է մարդու տեսակի ու զարգացման անհրաժեշտության մասին.
«Իմ մեջ չորս ազգի արյուն է հոսում, բայց ես չեմ համարում, որ ազգությունը պիտի որոշի քո մարդկային տեսակը: Ես երեւանցի եմ, հայ եմ, բայց ազգայնական չեմ, դա սխալ եմ համարում: Մարդն ինքը պիտի որոշի՝ ով լինի: Ժամանակը չի կանգնում, մարդիկ ու շրջակայքը փոխվում են, դու էլ ես փոխվում: Շատ հետաքրքիր է այդ ժամանակի մեջ հետել քո եւ ուրիշների զարգացմանը: Դա շատ ակնհայտ է լինում, երբ հաճախ ես ճամփորդում, այլ քաղաքակրթությունների հանդիպում»:
Մարդու համար ամենակարեւորը, ըստ Վանիկի, ոչ թե երազանքները, այլ նպատակները պետք է լինեն.
«Եթե մարդն իր անելիքները հնարավորությունների սահմաններում անի մաքսիմալ լավ, Աստված, Տիեզերքը, Բնությունը, ինչին հավատում եք, նրան կտա ավելի լավի հնարավորությունները: Չես կարող նստել ու սպասել հրաշքների, պիտի գործես: Մի ապրիր երազանքներով, այնպես արա, որ դու դառնաս երազանք»:
Թե ուր կտանի ապագան, Վանիկը չգիտի եւ չի էլ մտածում այդ մասին. «Կարեւորն այն է, որ ուրախությամբ ընդունես այն, ինչ բացվում է քո առաջ»:

Несмотря на армянское имя, Ваника Минаса с необычной судьбой сразу «выдает» внешность: смуглая кожа и кудри подсказывают об африканском происхождении. Но достаточно перекинуться с ним несколькими словами и услышать его замечательный армянский, чтобы начать сомневаться: может, это обычный ереванский парень?
25-летний сын нигерийки Флоры и наполовину армянина, наполовину индуса Ашли Ваник уже 23 года живет в Армении. Побывал в разных странах, в том числе на родине Флоры – в Африке, но лучше всего чувствует себя в Ереване.
Нигерийка-математик и любовь армянского врача, приведшая их в Армению
Отец Ваника – армянин из Калькутты, гинеколог-хирург Ашли познакомился с женой-математиком в Африке, куда попал в рамках сотрудничества с Международным Комитетом Красного Креста. Молодые люди поженились в Нигерии, по местным традициям и обрядам.
Свадьба Ашли и Флоры в Нигерии Свадьба Ашли и Флоры в Нигерии
9 месяцев спустя после свадьбы родилась их первая дочь. Ваник – второй ребенок в семье, после которого у супругов родился еще один сын.
Ваник Ваник
В Нигерии у них была собственная больница и, возможно, они бы и продолжили там жить, если бы не узнали о войне в Арцахе. В 1994 году, когда Ванику было два года, Ашли и Флора решили приехать в Армению и основать в воюющем Арцахе больницу.
Ваник с сестрой Ваник с сестрой
«Нас отправили в Мегри, где мы прожили 7 лет. Здесь родился мой младший брат Тигран. В Мегри мы основали медицинский центр «Минасян», потом открыли клиники в Аскеране и Ереване. В Мегри, честно говоря, было немного сложно – это небольшой населенный пункт, где нет иностранцев. Мы с трудом, но привыкли. Мама, общаясь с местными, выучила армянский, что далось отцу с гораздо большим трудом. Сейчас моя мама говорит на армянском лучше отца. В отличие от него, для нее было легче приспособиться к новой жизни и среде, поскольку по характеру она более общительная и с легкостью понимает людей»,- рассказывает Ваник.
Семья Ашли и Флоры в Гехарде Семья Ашли и Флоры в Гехарде
После 9 лет проживания в Мегри семья переехала в Ереван.
«Мы доехали в Ереван ночью. Мы перепутали местоположение дома и постучались к чужим людям. Когда выяснилось, что мы пришли не по адресу, хозяева не разрешили нам уйти и в этот поздний час оставили нас у себя дома. Мы до сих пор близки с этими людьми. Мы, армяне – очень теплый народ, нигде в мире такого нет».
В Ереване Ваник продолжил образование в школе с английским уклоном во 2-м Норкском массиве. «Первые дни были трудными, затем мы подружились с ребятами. В этом смысле я очень везучий, никогда в жизни не ощущал себя угнетенным или подавленным сверстниками».
Ашли и Флора Ашли и Флора
Чудом спасшаяся Сара и жизнь на развилке
4-й ребенок в семье Сара присоединилась к ним в Ереване. У Ашли и Флоры был благотворительный фонд, и в ходе очередного визита в детский дом они встретили там маленькую Сару.
«В этом детском доме жили дети с различными проблемами со здоровьем. Мой отец всегда мечтал усыновить ребенка. Мы заметили Сару, которая  была очень живым, ловким ребенком. Процесс усыновления продлился около двух лет, после чего моя младшая сестра перенесла тяжелые операции. Врачи не давали надежд, сестра долгое время была в коме. Впоследствии мы перевезли Сару в Италию на лечение, долгие месяцы она оставалась в коме, но моя мама не переставала верить, что она будет жить. Упорство мамы победило, Сара спаслась. После врачи говорили, что Сара не сможет ходить, но через год она была полностью здорова».
Пути Ашли и Флоры разошлись, когда Ванику исполнилось 14 лет. После развода отец уехал из Армении, а мать решила остаться с детьми.
«Мой отец сейчас живет в Руанде, которая является одной из самых развитых стран Африки и своей историей очень похожа на Армению. Мама около 6 лет назад уехала из Армении, живет в Нигерии вместе с Сарой. В последний раз я виделся с мамой в январе. Часто мы навещаем ее, и она тоже приезжает к нам. Моя старшая сестра Сирун, брат Тигран и я не захотели уезжать. Моя сестра – пластический хирург, брат изучает графический дизайн. Мы прекрасно чувствуем себя в Ереване. Когда я еду в Африку, мне говорят, «уйди отсюда, ты белый» (смеется – авт.). Я ереванец, люблю Ереван и не хочу долго жить в другом месте»,- говорит Ваник.
Yandex.Taxi и желание развивать африканцев
Ваник – студент Ереванского государственного медицинского университета. Часто путешествует по работе и не может уделять много времени учебе: «Если честно, я не люблю медицину и никогда не буду заниматься ею, так что, возможно, вообще оставлю учебу».
Зато Ваник очень любит ту работу, которой сейчас занимается.
«Когда компания Yandex.Taxi пришла в Армению, я думал о том, чтобы на долгое время переехать в Африку. Начал пользоваться Yandex.Taxi и почувствовал, насколько важен именно этот вид такси-сервиса. Отправился в Нигерию, где действует Uber. Именно тогда у меня возникла идея о том, чтобы Yandex, которая осуществляет многочисленные проекты, пришла бы в Африку. Я хотел, чтобы в Африке развивались подобные организации, поскольку там у людей нет работы и занятий, соответствующих современным трендам. Хочу, чтобы в Африке поменялось поколение, там 50% населения – это люди в возрасте 18-40 лет. В Африке очень нужны компании, которые будут образовывать и развивать общество, изменяет его будни и будущее».
Ваник Минас Ваник Минас
Осенью 2017 года именно с такими мыслями Ваник написал первое письмо, которое в дальнейшем должно было стать ключом к его новым целям. Письмо было адресовано международной пресс-службе Yandex.Taxi, и в итоге дошло до директора по международному развитию компании, который также является армянином.
«Директор по международному развитию Мушег Саакян позвонил мне, когда я был в Африке, где у меня есть точка быстрого питания. Мы побеседовали на армянском, он спросил, чем я занимаюсь в Африке. Я ответил: «брат, я армянин, чем же еще я могу заниматься в Африке, шаурму продаю» (смеется- авт.). Я человек упрямый и свою упрямость проявил до конца. Когда узнал, что команда по международному развитию едет в Армению, купил билет на самолет и тоже приехал. Мы встретились, пообщались, меня пригласили в Москву. У меня есть привычка - если хочу работать в какой-либо сфере, должен начать с нуля. Нельзя сразу занять руководящий пост, нужно знать все мелочи работы, чтобы достичь успеха. Именно поэтому раньше я работал водителем в Yandex.Taxi. Это была самая сложная работа, которой я занимался в жизни. У многих армян есть стереотип, связанные с водителями такси. Я же считаю, что в нашем бизнесе водитель – это самый важный человек, поскольку все начинается с него и завершается им. Если его не будет, не будет и компании. Сколько бы мы ни придумывали интересные проекты и решения, сидя в рабочем кабинете, если водитель не будет отзывчивым, ничего не выйдет».
Упрямство и долгий путь в Yandex.Taxi довели Ваника до отдела по международному развитию. Сейчас Ваник – ответственный за развитие на Африканском материке.
«Культура онлайн-такси в Африке в определенной степени развита. Там хоть машины и старые, но очень чистые. Если они не будут чисты, люди просто не будут пользоваться ими. В ближайшее время состоится наш первый старт, надеюсь, что все получится».
Время, человеческий тип и будущее
Возвращаясь к своей истории и будущим целям, Ваник говорит о необходимости развиваться.
«Во мне течет кровь четырех народов, но я не считаю, что национальность должна определять человеческий тип. Я ереванец, армянин, но не националист, считаю это неправильным. Человек должен сам решать, кем станет.
Время не останавливается, люди и окружение меняются, ты тоже меняешься. Очень интересно следить за собственным развитием и развитием других в течение этого времени».
Самым важным для человека, по мнению Ваника, должны быть не мечты, а цели.
«Если человек будет делать свою работу хорошо в рамках своих возможностей, Бог, Космос, Природа, то, во что мы верим, даст ему лучшие возможности. Нельзя сидеть и ждать чудес, необходимо действовать. Не живи мечтами, сделай так, чтобы ты сам стал воплощением своей мечты».
Куда приведет мечта, Ваник не знает и не думает об этом. «Важно с радостью принимать то, что открывается перед тобой», - говорит он.