Կլաուս Կինկելը եւ Վարդան Օսկանյանը 1998 թվականին
2019 թվականի մարտի 5-ին 83 տարեկան հասակում մահացել է Գերմանիայի նախկին արտգործնախարար (1992-1998թթ.) եւ Գերմանիայի փոխկանցլեր Կլաուս Կինկելը:
1995 թվականի դեկտեմբերին Կլաուս Կինկելը այցելել էր Երեւան: Այցելության ընթացքում ստորագրվել էին երեք միջկառավարական համաձայնագրեր. ներդրումների խրախուսման եւ փոխադարձ պաշտպանության, մշակութային համագործակցության եւ Հայաստանում գերմանական ռազմական գերեզմանների մասին:
Ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսում Երեւանում, Կլաուս Կինկելն ասել էր, որ «Գերմանիան մեծ քաղաքական նշանակություն է տալիս Կովկասի տարածաշրջանին»:
Կլաուս Կինկելը Կլաուս Կինկելը
«Լինելով Եվրոպայի եւ Ասիայի խաչմերուկում, Կովկասը մեծ ռազմավարական դեր է խաղում ողջ Եվրոպայի կայունության համար»,- նշում էր նա:
Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծումը կարեւոր պայման է տարածաշրջանում կայունության համար: «Եվ այն հասանելի կլինի միայն այն ժամանակ, երբ կողմերը ցուցաբերեն փոխզիջման գնալու կարողությունը»,- նշում էր գերմանացի նախարարը:
1998 թվականի մայիսին աշխատանքային այցով Գերմանիայում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը Կլաուս Կինկելին էր հանձնել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հետեւանքով Գերմանիայից Հայաստան տեղափոխված 575 մշակութային իրեր:
Կլաուս Կինկելը եւ Վարդան Օսկանյանը 1998 թվականին Կլաուս Կինկելը եւ Վարդան Օսկանյանը 1998 թվականին
«Դրանք գրքեր, ձեռագրեր եւ տարբեր երաժշտական ստեղծագործությունների պարտիտուրաներ են, որոնք Խորհրդային զորքերի կողմից տարվել էին Բրեմենի, Լյուբեկի, Համբուրգի, Բեռլինի եւ այլ քաղաքների գրադարաններից»,- նշել էր Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Կլաուս Կինկելն ասել էր, որ «մենք բարձր ենք գնահատում տեղահանված մշակութային արժեքները Գերմանիային վերադարձնելու Երեւանի որոշումը»:

Former Foreign Minister (1992-1998) and Vice Chancellor (1993-1998) of Germany Klaus Kinkel passed away aged 83 on March 5, 2019.
Klaus Kinkel visited Yerevan in December 1995. Three intergovernmental agreements were signed during the visit: on mutual protection and motivation of investment, on cultural cooperation, and on German war cemeteries.
While speaking at a news conference in Yerevan, Kinkel noted that “Germany attaches great political important to the Caucasus”.
Klaus Kinkel Photo: REUTERS
“Located at the junction of Europe and Asia, Caucasus plays a significant strategic role for stability in the entire Europe,” he said.
Kinkel stressed that the political resolution of the Nagorno-Karabakh conflict was an essential condition for stability in the region. “The resolution can be reached only when the parties demonstrate the ability to compromise,” he said.
When Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan traveled to Germany for a working visit in May 1998, he handed over to Kinkel 575 German relics that were displaced to Armenia during the World War II.
“These items include books, manuscripts and scores of various musical works, which were moved out by the Soviet troops from the libraries of Bremen, Lubeck, Hamburg, Berlin and other cities,” announced German MFA.