Կլաուս Կինկելը եւ Վարդան Օսկանյանը 1998 թվականին
2019 թվականի մարտի 5-ին 83 տարեկան հասակում մահացել է Գերմանիայի նախկին արտգործնախարար (1992-1998թթ.) եւ Գերմանիայի փոխկանցլեր Կլաուս Կինկելը:
1995 թվականի դեկտեմբերին Կլաուս Կինկելը այցելել էր Երեւան: Այցելության ընթացքում ստորագրվել էին երեք միջկառավարական համաձայնագրեր. ներդրումների խրախուսման եւ փոխադարձ պաշտպանության, մշակութային համագործակցության եւ Հայաստանում գերմանական ռազմական գերեզմանների մասին:
Ելույթ ունենալով մամուլի ասուլիսում Երեւանում, Կլաուս Կինկելն ասել էր, որ «Գերմանիան մեծ քաղաքական նշանակություն է տալիս Կովկասի տարածաշրջանին»:
Կլաուս Կինկելը Կլաուս Կինկելը
«Լինելով Եվրոպայի եւ Ասիայի խաչմերուկում, Կովկասը մեծ ռազմավարական դեր է խաղում ողջ Եվրոպայի կայունության համար»,- նշում էր նա:
Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը ընդգծում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծումը կարեւոր պայման է տարածաշրջանում կայունության համար: «Եվ այն հասանելի կլինի միայն այն ժամանակ, երբ կողմերը ցուցաբերեն փոխզիջման գնալու կարողությունը»,- նշում էր գերմանացի նախարարը:
1998 թվականի մայիսին աշխատանքային այցով Գերմանիայում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը Կլաուս Կինկելին էր հանձնել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հետեւանքով Գերմանիայից Հայաստան տեղափոխված 575 մշակութային իրեր:
Կլաուս Կինկելը եւ Վարդան Օսկանյանը 1998 թվականին Կլաուս Կինկելը եւ Վարդան Օսկանյանը 1998 թվականին
«Դրանք գրքեր, ձեռագրեր եւ տարբեր երաժշտական ստեղծագործությունների պարտիտուրաներ են, որոնք Խորհրդային զորքերի կողմից տարվել էին Բրեմենի, Լյուբեկի, Համբուրգի, Բեռլինի եւ այլ քաղաքների գրադարաններից»,- նշել էր Գերմանիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Կլաուս Կինկելն ասել էր, որ «մենք բարձր ենք գնահատում տեղահանված մշակութային արժեքները Գերմանիային վերադարձնելու Երեւանի որոշումը»:

Клаус Кинкель и Вардан Осканян в 1998 году
5 марта 2019 года на 83-году жизни скончался бывший министр иностранных дел (1992-1998) и вице-канцлер (1993-1998) Германии Клаус Кинкель.
В декабре 1995 года Клаус Кинкель посещал Ереван. В рамках визита были подписаны три межправительственных соглашения: о взаимной защите и поощрении инвестиций, культурном сотрудничестве и немецких военных захоронениях в Армении.
Выступая тогда на пресс-конференции в Ереване, Клауск Кинкель говорил, что «Германия придает большое политическое значение Кавказскому региону».
Клаус Кинкель Клаус Кинкель
«Находясь на стыке Европы и Азии, Кавказ играет большую стратегическую роль для стабильности во всей Европе», - отмечал он.
Глава МИД ФРГ подчеркивал, что неотъемлемым условием стабильности в регионе является политическое решение карабахского конфликта. «А оно может быть достигнуто лишь тогда, когда стороны проявят способность к компромиссу», - отмечал министр.
В мае 1998 года находящийся в Германии с рабочим визитом министр иностранных дел Армении Вардан Осканян передал Клаусу Кинкелю 575 предметов старины, перемещенных в результате Второй мировой войны из Германии в Армению.
«Эти предметы включают в себя книги, рукописи и партитуры различных музыкальных произведений, вывезенные советскими войсками из библиотек Бремена, Любека, Гамбурга, Берлина и других городов», - говорил официальный представитель МИД Германии.
Клаус Кинкель и Вардан Осканян в 1998 году Клаус Кинкель и Вардан Осканян в 1998 году
Клаус Кинкель отмечал, что «мы очень высоко оцениваем решение Еревана вернуть Германии перемещенные культурные ценности».