Պրիմակովը Լեռնային Ղարաբաղի մասին. մաս III
2016թ. ռուսաստանյան «Ցենտրպոլիգրաֆ» հրատարակչությունը լույս է ընծայել ականավոր քաղաքական գործիչ, ՌԴ ԱԳՆ եւ կառավարության նախկին ղեկավար Եվգենի Պրիմակովի «Հանդիպումներ խաչմերուկներում» գիրքը: Գրքի գլուխներից մեկը նվիրված է ԼՂ հակամարտությանը: Այն ձեզ ենք ներկայացնում երեք մասով:
Երկրորդ մասը կարդացեք այստեղ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն, ղեկավարվելով Ելցինի բազմաթիվ ցուցումներով, փորձում էր քանդել այդ ամուր հանգույցը, գիտակցելով, որ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին որոշումը շատ փխրուն է: Մենք՝ ռուսաստանցիներս, մեզ մեղադրելու պատճառ հազիվ թե գտնենք: Մեր ԱԳՆ-ն ցանկանում էր այնպիսի ելք գտնել, որը կբավարարեր բոլորին: Եվ կրկին գործում էինք բոլոր ուղղություններով, այդ թվում եւ որպես «Մինսկի խմբի» համանախագահ:
Շարունակում էինք նաեւ ակտիվ ինքնուրույն աշխատանքը: 1996 թ., օրինակ, հաջողվեց գերիների փոխանակում իրականացնել՝ «բոլորին բոլորի դիմաց», ըստ Կարմիր Խաչի ցուցակի: Այդ մարդիկ մի քանի տարի անցկացրել էին անազատության մեջ Ադրբեջանում, Լեռնային Ղարաբաղում եւ Հայաստանում: «Հեռակա» կարգով դա անելը դժվար էր: Բաքվում որոշ գերիներին մահապատժի էին դատապարտել, Ստեփանակերտում բաց չէին թողնում Կարմիր Խաչի ցուցակում ներառված մի քանի հոգու, քանի որ «նրանք տեղյակ էին ՀՕՊ միջոցների տեղակայման մասին»: Ես որոշեցի մեկնել այնտեղ: Սկզբից գնացի Բաքու, հետո Երեւան, անմիջապես օդանավակայանից ուղղաթիռով մեկնեցի Ստեփանակերտ, այնտեղից՝ Երեւան ու կրկին Բաքու:
Բաքվում միանգամից հանդիպեցի Հեյդար Ալիեւիչ Ալիեւի հետ, ում հետ ոչ միայն ծանոթ էի, այլ նաեւ ջերմ ընկերական հարաբերություններ էի պահպանում արդեն մի քանի տասնամյակ: Դեռ Ադրբեջանի ղեկավարի պաշտոնում նա առանձնանում էր անհավանական նպատակասլացությամբ, իրավիճակի ներթափանցող եւ ճշգրիտ պատկերացմամբ, բավականին բարդ իրավիճակում որոշումներ գտնելու ընդունակությամբ ու ամուր կամքով: Ճակատագիրը ԽՍՀՄ գոյության վերջին տարիներին միշտ չէ, որ արդար էր գտնվում նրա նկատմամբ, եւ նաեւ այդ պատճառով Հ. Ալիեւը սրտի ծանր կաթված ստացավ: Ես անկեղծորեն ուրախ էի, որ 70-անց լինելով Հեյդար Ալիեւիչը հիանալի տեսք ուներ: Ես միշտ մեծ հարգանքով եմ վերաբերվել եւ կվերաբերվեմ նրան:
Իմ խնդրանքով նախագահ Ալիեւը հրաման տվեց փոխանակման խմբում ներառել նաեւ մահապարտների խցում գտնվող մարդկանց: Իսկ առանց դրա փոխանակումը կարող էր ընդհանրապես չկայանալ:
Գերիներին մինչեւ Երեւան ուղեկցելու եւ ըստ ցուցակի հանձնելու գործը հանձնարարվեց Ադրբեջանի արդարադատության փոխնախարար Չինգիզ Ամիրովին: Այդ հաճելի, ըստ ամենայնի, բարի անձնավորությունը շատ անհանգիստ էր, քանի որ պետք է գնար Երեւան եւ միայնակ մնար այնտեղ մինչեւ Ստեփանակերտից իմ վերադարձը: Ես նրան ասացի, որ կարող է մնալ Ռուսաստանի դեսպանատանը: Բայց Հայաստանի ներկայացուցիչները նեղացան, նրան հատուկ ուշադրությամբ շրջապատեցին, եւ զգացվում էր, որ դա սրտանց է արվում: Դեպի Բաքու ճանապարհին փոխնախարարը բարձր տրամադրություն ուներ: Մենք նույնիսկ նրա հետ մի-մի բաժակ խմեցինք օդանավում, թեեւ, ինչպես նա վստահեցնում էր, մինչ այդ երբեք օղի չեր խմել: Ես անկեղծորեն տխրեցի, երբ մի քանի ամիս անց իմացա այդ հաճելի մարդու մահվան մասին:
Ստեփանակերտում նույնպես հաջողվեց համոզել, որ ազատեն բոլորին: Դա հեշտությամբ չստացվեց, քանի որ Երեւան վերադարձած մարդկանց թվում, իրենց խոսքով, քիչ էին իրենց հայրենակիցները: Մինչդեռ Ադրբեջանի կողմում կռվողների մեծ հոսքը Բաքու էր վերադառնում հենց Ստեփանակերտից: Փոխանակվող գերիներին Ստեփանակերտից սկզբում ավտոբուսներով ուղարկում էին Երեւան: Հետո նրանք նստեցին իմ օդանավը, որ գնալու էր Բաքու: Մինչ այդ պահը անհանգիստ էի. իսկ ի՞նչ եթե ճանապարհի կեսից ետ դարձնեն մեզ:
Արդյունքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մայրաքաղաքներ 200-ից ավել մարդկանց բերեցի: Սարսափելի էր տեսնել այդ մարդկանցից շատերին, երկու կողմից էլ՝ քրջոտ, սոված, ծեծված: Աչքերս արցունքներով լցվեցին, չկարողացա դրանք զսպել, երբ օդանավի ընդհանուր հատված մտնելիս լսեցի. «Շնորհակալությո՜ւն Ռուսաստանին»:
Գերիների թվում կային մի քանի ռուս տղաներ: Նրանք միանգամից փոխանցվեցին  մեր դեսպանատներին՝ Երեւանում եւ Բաքվում, անհապաղ նրանց տոմս գնելու եւ տուն՝ Ռուսաստան ուղարկելու կարգադրությամբ:
1996 թ. Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում ծնվեց համալիր, «փաթեթային» կարգավորման նախագիծը, որը մենք որոշեցինք առանձին-առանձին հասցնել հակամարտության մեջ ներգրավված երեք կողմերին: Ցավոք, այն դրական ընդունվեց միայն Երեւանում, որտեղ համարեցին, որ նախագիծը կարող է որպես բանակցությունների հիմք ծառայել: Բաքվում եւ Ստեփանակերտում այն կտրուկ մերժվեց:
Ընդհանուր առմամբ, այդ համալիր նախագիծը, որը, բնականաբար, առաջարկվում էր որպես բանակցությունների հիմք, իր մեջ ներառում էր ամենաարյունալի եւ երկարատեւ հակամարտություններից մեկի կարգավորման սկզբունքները:
Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության եւ պետական սահմանների անխախտելիության ճանաչումը կապվում էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման հետ՝ Ադրբեջանի սահմաններում, որպես պետական կազմավորում՝ ինքնավարության ամենաբարձր մակարդակով:
Նախատեսվում էին գործնական միջոցներ երկու կողմից էլ. Ադրբեջանի համաձայնությունը Լեռնային Ղարաբաղի «անկլավային» կարգավիճակի վերացման եւ ԼՂ ու Հայաստանի միջեւ ազատ հաղորդակցման հաստատման համար այսպես կոչված Լաչինի միջանցքի միջոցով, ինչպես նաեւ Հայաստանի համաձայնությունը Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի շրջանի ազատ երկաթուղային հաղորդակցությանը:
Նախատեսվում էր, որ Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ կստորագրվի համաձայնագիր, ըստ որի Լեռնային Ղարաբաղը կունենա սեփական Սահմանադրությունը: Այն չպետք է պարունակեր դրույթներ, որը կհակասեին ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին համաձայնագրի հիմնական սկզբունքներին: Միաժամանակ Ադրբեջանի խորհրդարանը պետք է համապատասխան փոփոխություններ կատարեր պետության Հիմնական օրենքում:
Ռուսաստանյան ԱԳՆ-ի կողմից մշակված սխեմայով նախատեսվում էր, որ Ադրբեջանի օրենքները գործելու էին Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, եթե չեն հակասում ԼՂ Սահմանադրությանը եւ օրենքներին: Լեռնային Ղարաբաղը ինքնուրույն ձեւավորելու էր սեփական օրենսդրական, գործադիր եւ դատական իշխանությունները, ունենալու էր սեփական դրոշը, զինանշանն ու օրհներգը, անվտանգության ապահովման ուժերը (ազգային գվարդիա) եւ ոստիկանությունը:
Դրա հետ մեկտեղ, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ընտրեր սեփական ներկայացուցիչներին Ադրբեջանի կենտրոնական խորհրդարանում, ինչպես նաեւ մասնակցեր Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին: Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները ունենալու էին ադրբեջանական անձնագրեր՝ «Լեռնային Ղարաբաղ» հատուկ նշումով:
Ընդ որում, շեշտվում էր, որ գործելու էին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնիշխան իրավունքներին, անվտանգությանը, տարածքային բաժանմանը եւ սահմաններին վերաբերող կենտրոնական իշխանությունների միայն այն որոշումները, որոնք կստանային Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի ու կառավարության հավանությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում պետք է ստեղծվեր ազատ տնտեսական գոտի, որտեղ կկիրառվեր երկու երկրների տարադրամը: Լեռնային Ղարաբաղը իրավունք էր ստանում անմիջական տնտեսական, մշակութային, սպորտային, քաղաքական (բացի դիվանագիտականից) կապեր հաստատել այլ պետությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաեւ ունենալ սեփական համապատասխան ներկայացուցչությունները արտասահմանում:
Նախատեսվում էր փախստականների վերադարձը (բացի Լաչինի միջանցքից) եւ Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ համաձայնության երաշխիքներ՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ ԵԱՀԿ այլ անդամների կողմից, որոնք նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ էին:
Քանի որ Ռուսաստանի կողմից առաջարկված կարգավորման համալիր նախագիծը մերժվել էր եւ Լեռնային Ղարաբաղի, եւ Ադրբեջանի կողմից, «Մինսկի խմբի» համանախագահները՝ Ռուսաստանն, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան համատեղ հանդես եկան ճգնաժամից դուրս գալու փուլային նախագծով: Դրանում պահպանվել էին համալիր մոտեցման բազմաթիվ տարրեր, սակայն նկատի ունենալով այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը որպես ելակետ մերժում էր «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը Լեռնային Ղարաբաղին ամենալայն ինքնակառավարման տրամադրմամբ», առաջարկվեց փուլային մոտեցում: Առաջին փուլում նախատեսվում էր Լեռնային Ղարաբաղի անկլավային կարգավիճակի վերացում Լաչինի միջանցքի պահպանմամբ, յոթը գրավված ադրբեջանական տարածքների ազատագրում, փախստականների վերադարձ (բայց ոչ Լաչինի միջանցքի եւ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներ), անվտանգության գոտու ստեղծում, որը կվերահսկվեր միջազգային ուժերի կողմից, Հայաստանի հանդեպ կիրառվող բոլոր տեսակի շրջափակումների վերացում, Լեռնային Ղարաբաղի ռեժիմում ստատուս-քվոյի պահպանում: Երկրորդ փուլում՝ ԼՂ կարգավիճակի որոշում Ադրբեջանի սահմաններում:
Նախագահ Ալիեւն ու նախագահ Տեր-Պետրոսյանը համաձայնեցին այդ նախագծի հետ: Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարեց, որ կտրականապես չի ընդունելու այն, նույնիսկ որպես հետագա բանակցությունների հիմք, եւ համարում է, որ անհրաժեշտ է… համալիր մոտեցում, որը թույլ կտա ի սկզբանե որոշել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը՝ շատ կիրթ եւ խելացի մարդ, հրաժարական տվեց: Նրա փոխարեն ընտրվեց Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավար Ռոբերտ Քոչարյանը, ով նախագահական ընտրություններից առաջ արդեն զբաղեցնում էր Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը:
Այդ, անկասկած, կամային հատկանիշներով օժտված առաջնորդից, ով անցել էր ծանր պատերազմի միջով, մեծապես կախված է իրադարձությունների ընթացքը: Չի կարելի մոռանալ, որ կա հսկայական տարբերություն մարտում հաղթելու եւ պատերազմում հաղթանակ տանելու միջեւ: Վերջապես, չի կարելի անտեսել ժամանակի գործոնը:
Ընդհանուր առմամբ, միջազգային դրությունը փոփոխվում է ոչ Լեռնային Ղարաբաղի օգտին: Կշեռքի մի նժարին է ազդեցիկ հայկական սփյուռքի աջակցությունը, թեեւ, ինչպես կյանքն է ցույց տալիս, սփյուռքը միշտ չէ որ պատրաստ է զոհաբերել իրեն այդ աջակցության համար: Մյուս նժարին էլ դժգոհության աճն է՝ պայմանավորված հակամարտության կողմերի ոչ կառուցողական դիրքորոշմամբ, որն աստիճանաբար անհավասարակշիռ բնույթ է ստանում: Դա տեղի ունեցավ, օրինակ, ԵԱՀԿ բարձր մակարդակում հանդիպման ժամանակ 1996 թ. դեկտեմբերին, երբ հայկական պատվիրակությունը մնաց միայնակ՝ հրաժարվելով աջակցել հակամարտության կարգավորման հետեւյալ բանաձեւին՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն Լեռնային Ղարաբաղի ինքնակառավարմամբ: Հ. Ալիեւի գլխավորած ադրբեջանական պատվիրակությունը, բախվելով բոլոր ԵԱՀԿ անդամ երկրների (Հայաստանից բացի) եւ միջազգային կազմակերպությունների միասնական դիրքորոշմանը, անհրաժեշտ գտավ համաձայնել առաջարկած բանաձեւի հետ, չնայած ավելի վաղ կտրականապես դեմ էր արտահայտվում «ինքնակառավարում» եզրին, պնդելով «ինքնավարություն» բառի կիրառումը:
Քիչ նշանակություն չունի նաեւ «նավթային գործոնը», որն աստիճանաբար ավելի շատ է առնչվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ, կամ, ավելի ճիշտ, հետզհետե ավելի շատ ազդեցություն է ունենում: Դա եւ արտասահմանյան ընկերությունների հետաքրքրվածությունն է Կասպից ծովից նավթի արդյունահանման պայմանագրերով, եւ ձգտումը նավթա- եւ գազատարերով տարածաշրջանի քարտեզը գծելու, ինչն անմիջականորեն կախված է ներկա հակամարտության գոտու բոլոր հատվածներում առկա կայունությունից: Առանց այդ
«նավթային խաղի» կանոնների հստակ գիտակցության չեն կարող մշակվել ԼՂ հակամարտության կողմերի դիրքորոշումները:
Ռուսաստանին Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ կապում են ամենասերտ հարաբերությունները: Ես խոսել եմ դրանց զարգացման հեռանկարների մասին երկու երկրների առաջնորդների եւ իմ գործընկերների՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ՝ Գ. Հասանովի եւ Թ. Զիլֆուգարովի, Վ. Փափազյանի,  Ա. Արզումանյանի ու Վ. Օսկանյանի հետ: Եվ բոլորի հետ էլ ես լեզու էի գտնում անգամ ամենազգայուն հարցերի քննարկման ժամանակ:
Նման անկեղծ խոսակցություններից մեկը տեղի ունեցավ 1998 թ. հուլիսի 9-ին Վ. Օսկանյանի հետ: Այդ հաճելի մարդն ու լավ մասնագետը Հայաստան էր եկել ԱՄՆ-ից: Մեծ հարգանք առաջացրեց ռուսերեն սովորելու նրա ձգտումը, որում նա, անկասկած, հաջողել էր, նախընտրելով զրուցակցին լսել առանց թարգմանչի օգնության:
- Դուք խոսում եք ռազմավարական համագործակցության մասին, - ասացի ես, - բայց այն ենթադրում է, որ յուրաքանչյուր կողմ պետք է հաշվի առնի ոչ միայն սեփական, այլեւ գործընկերոջ շահերը: Արդյո՞ք ակնհայտ չէ, որ Երեւանը պետք է հաշվի նստի Ադրբեջանին չվանելու եւ այդ երկրի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ զարգացնելու Մոսկվայի ցանկության հետ: Սակայն դրա համար մենք պետք է բացարձակ անաչառ դիրքորոշում ունենանք հակամարտության հարցում: Ռուսաստանը, ինչպես միշտ, դեմ է լինելու անջատողականությանը, սակայն կողմ է լինելու, որ Լեռնային Ղարաբաղը ստանա բոլոր իրավունքները, որոնք կերաշխավորեն իր բնակչության բարեկեցությունն ու բարգավաճումը:

Примаков о Нагорном Карабахе: часть 3
МИД России, руководствуясь неоднократными указаниями Ельцина, пытался развязать этот тугой узел, понимая всю хрупкость в конечном счете решения о прекращении военных действий. Нам, россиянам, трудно в чем-то себя упрекнуть. Мы в МИДе исходили только из стремления найти тот выход, который устроил бы всех. И опять действовали по всем направлениям, в том числе в качестве сопредседателя «минской группы».
Продолжали активно работать и самостоятельно. В 1996 году удалось, например, провести обмен пленными, – «всех на всех», по списку Красного Креста, – которые несколько лет томились в неволе в Азербайджане, Нагорном Карабахе и Армении. «Заочно» это было сделать трудно. В Баку некоторых пленных приговорили к высшей мере наказания, в Степанакерте не отпускали нескольких человек, включенных в списки Красного Креста, так как «они были осведомлены о расположении средств ПВО». Я решил лететь на место – сначала в Баку, потом в Ереван – прямо с аэродрома вертолетом в Степанакерт, – затем уже основательно в Ереван, затем снова в Баку.
В Баку сразу же встретился с Гейдаром Алиевичем Алиевым, с которым был не просто знаком, а поддерживал теплые товарищеские отношения уже несколько десятилетий. Еще будучи руководителем Азербайджана, он выделялся необыкновенной целеустремленностью, тонким и точным видением обстановки, умением находить решения при достаточно сложных обстоятельствах, сильной волей. Судьба в последние годы Советского Союза не всегда была к нему справедливой, и не без влияния превратностей этой судьбы Г. Алиев перенес тяжелый инфаркт. Я был искренне рад тому, что в свои семьдесят с лишним лет Гейдар Алиевич выглядел отлично. Я всегда относился и буду относиться к нему с большим уважением.
Президент Алиев по моей просьбе дал указание включить в группу обмена и тех, кто находился в камере смертников. А ведь без этого обмен вообще не мог бы состояться.
Сопровождать пленных до Еревана, чтобы сдать их там по списку, назначили азербайджанского заместителя министра юстиции Чингиза Амирова. Этот приятный, судя по всему добрый, человек очень волновался – ведь летел в Ереван, где должен был оставаться один до моего возвращения из Степанакерта. Я сказал ему, что может остановиться в российском посольстве. Но армянские представители обиделись, окружили его особым вниманием, и чувствовалось, что делается это от всего сердца. На обратном пути в Баку заместитель министра был в приподнятом настроении. Мы с ним в самолете даже выпили по рюмке, хотя, как он уверял, раньше не пил водки. Я был искренне огорчен, узнав, что через несколько месяцев этот такой симпатичный человек умер.
В Степанакерте тоже удалось уговорить отпустить всех. Далось это нелегко, так как среди вернувшихся в Ереван, по словам карабахцев, было мало их земляков, в то время как основной поток пленных, воевавших на стороне Азербайджана, возвращался в Баку именно из Степанакерта. Обмениваемых пленных из Степанакерта отправляли сначала в Ереван в автобусах. Потом они сели в мой самолет, направляющийся в Баку. До этого момента все еще волновался: а вдруг вернут с полдороги?!
В результате привез в столицы Армении и Азербайджана двести с лишним человек. Страшно было смотреть на многих из этих людей – и тех и других, – оборванных, голодных, избитых. Слезы были на глазах, не смог их удержать, когда, входя в общий отсек самолета, слышал крики: «Спасибо России!»
Было среди военнопленных и несколько русских ребят. Их сразу же передали нашим посольствам в Ереване и Баку с указанием купить им авиабилеты и немедленно отправить домой, в Россию.
В 1996 году на Смоленской площади родился проект комплексного, «пакетного» урегулирования, который мы решили «челночно» доводить до всех трех сторон, погруженных в конфликт. К сожалению, одобрительно к нему отнеслись только в Ереване, посчитав, что он может служить основой для переговоров, но в Баку и в Степанакерте его категорически отвергли.
В целом этот комплексный проект, который, естественно, предлагался в качестве основы для переговоров, содержал в себе принципы урегулирования одного из самых кровавых и затянувшихся конфликтов.
Признание Арменией и Нагорным Карабахом территориальной целостности Азербайджана и нерушимости его государственных границ связывалось с самоопределением населения Нагорного Карабаха в рамках Азербайджана в качестве государственного образования с самой высокой степенью самоуправления.
Предусматривались практические меры с двух сторон: согласие Азербайджана на ликвидацию «анклавного» характера Нагорного Карабаха и установление между ним и Арменией беспрепятственного сообщения через так называемый Лачинский коридор, а также согласие Армении на свободное железнодорожное сообщение Азербайджана с Нахичеванской областью.
Предполагалось подписание между Азербайджаном и Нагорным Карабахом соглашения, по которому Нагорный Карабах будет иметь свою конституцию. Она не должна содержать положений, противоречащих основным принципам, зафиксированным в соглашении сторон (об урегулировании нагорнокарабахского конфликта); одновременно парламент Азербайджана должен внести соответствующие изменения в Основной закон государства.
В выработанной российским МИДом схеме предусматривалось, что законы Азербайджана действительны на территории Нагорного Карабаха, если они не противоречат его Конституции и законам, Нагорный Карабах самостоятельно формирует свою законодательную, исполнительную и судебную власти, будет иметь собственный флаг, герб и гимн, силы обеспечения безопасности (национальная гвардия) и полицию.
Вместе с тем население Нагорного Карабаха должно выбирать своих представителей в центральный парламент Азербайджана, а также принимать участие в выборах президента Азербайджана. Граждане Нагорного Карабаха будут иметь паспорта Азербайджана со специальной надпечаткой «Нагорный Карабах».
При этом подчеркивалось, что будут действительными только те решения центральных властей в отношении суверенных прав, безопасности, территориального деления и границ Нагорного Карабаха, которые получат одобрение нагорнокарабахского парламента и правительства.
Определялось, что на территории Нагорного Карабаха будет создана свободная экономическая зона с хождением в ней валюты других государств, Нагорный Карабах будет иметь право на осуществление непосредственных внешних связей в области экономики, культуры, спорта, политических (кроме дипломатических) отношений с иностранными государствами и международными организациями, иметь за рубежом свои соответствующие представительства.
Предусматривалось возвращение беженцев (за исключением зоны Лачинского коридора) и гарантии соглашения между Азербайджаном и Нагорным Карабахом со стороны России, США, а также других членов ОБСЕ, являющихся постоянными членами Совета Безопасности ООН.
Так как предложенный Россией комплексный проект урегулирования был отвергнут и Азербайджаном, и Нагорным Карабахом, сопредседатели «минской группы» – Россия, США и Франция совместно выступили с планом поэтапного выхода из кризиса. Сохранялись многие элементы комплексного подхода, но с учетом того, что Нагорный Карабах отвергал в качестве отправной точки формулу: «признание территориальной целостности Азербайджана при предоставлении Нагорному Карабаху самого широкого самоуправления», и была предложена поэтапность. На первом этапе предусматривалось: ликвидация анклавного характера Нагорного Карабаха путем сохранения Лачинского коридора, освобождение оккупированных семи азербайджанских районов, возвращение беженцев (но не в зону Лачинского коридора и не на территорию Нагорного Карабаха), создание зоны безопасности, контролируемой международными силами, снятие всех видов блокады с Армении, сохранение статус-кво в режиме Нагорного Карабаха. На втором этапе – определение его статуса в границах Азербайджана.
Президент Алиев и президент Тер-Петросян согласились с этим проектом. Нагорный Карабах заявил, что категорически его не приемлет даже в качестве основы для дальнейших переговоров и считает, что необходим… комплексный подход, который позволит с самого начала определить статус Нагорного Карабаха.
Президент Тер-Петросян – высокообразованный умный человек – ушел в отставку. На его место был избран бывший лидер Нагорного Карабаха, который перед президентскими выборами уже стал премьер-министром Армении, – Роберт Кочарян.
От этого, безусловно, волевого лидера, прошедшего через нелегкую войну, во многом зависит будущее развитие событий. Нельзя забывать, что существует колоссальная разница между победой в сражении и победой в войне, и, наконец, нельзя игнорировать фактор времени.
В целом не в пользу Нагорного Карабаха изменяется и международная обстановка. На одну чашу весов ложится такой весомый фактор, как поддержка влиятельной армянской диаспоры, хотя, как показывает жизнь, не всегда готовой принести себя в жертву этой поддержке. Однако на другой чаше весов – растущее недовольство неконструктивной позицией сторон в конфликте, которое постепенно приобретает несбалансированный характер. Это произошло, например, во время встречи в верхах ОБСЕ в декабре 1996 года, где армянская делегация оказалась в одиночестве, отказавшись поддержать формулу выхода из конфликта: территориальная целостность Азербайджана при самоуправлении Нагорного Карабаха. Азербайджанская делегация, возглавляемая Г. Алиевым, столкнувшись с консолидированной позицией всех (кроме Армении) стран – членов ОБСЕ и представителей международных организаций, посчитала необходимым согласиться с предложенной формулой, несмотря на то что ранее категорически выступала против термина «самоуправление», настаивая на «автономии».
Немалое значение имеет и «нефтяной фактор», который во все большей степени соприкасается с нагорно-карабахским конфликтом или, точнее, оказывает на него все большее влияние. Это и заинтересованность иностранных компаний в получении контрактов на нефтедобычу на Каспии, это и стремление прочертить карту региона линиями нефте– и газопроводов, что непосредственно зависит от стабильности во всех частях ныне конфликтной зоны. Без четкого понимания этой «нефтяной игры» не могут ныне вырабатываться позиции сторон в нагорнокарабахском конфликте.
Россию связывают с Арменией и с Азербайджаном самые тесные отношения. Я говорил о перспективах их развития и с лидерами двух стран, и с моими коллегами – министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Во время моего нахождения на Смоленской площади азербайджанских министров было двое – Г. Гасанов и Т. Зульфугаров; армянских – трое: В. Папазян, А. Арзуманян и В. Осканян. И со всеми я находил общий язык при обсуждении, казалось бы, самых жгучих проблем.
Один из таких откровенных разговоров состоялся 9 июля 1998 года с В. Осканяном. Этот симпатичный человек и хороший профессионал приехал в Армению из США. Большое уважение вызывало его стремление изучить русский язык, в чем он, несомненно, преуспел, предпочитая слушать своего собеседника без переводчика.
– Вы говорите о нашем стратегическом партнерстве, – сказал я, – но ведь оно подразумевает учет каждой стороной не только своих, но и интересов партнера. Разве не ясно при этом, что Ереван должен считаться со стремлением Москвы не отталкивать от себя Азербайджан, развивать добрые отношения и с ним. Но для этого нам нужно сохранить абсолютно объективную позицию в отношении конфликта. Россия, как и прежде, будет против сепаратизма, но за то, чтобы Нагорный Карабах обрел все права, гарантирующие благополучие и процветание его населения.