Վլադիմիր Կազիմիրով. «Չկային կնիքներ, կնքամոմեր, ոչ էլ գեղեցիկ թղթապանակներ» - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ի հարցազրույցը 1992-1996թթ. Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության ղեկավար, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով ՌԴ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կազիմիրովի հետ
Վլադիմիր Կազիմիրովը Երեւանի օդանավակայանում 90-ականներին
Վլադիմիր Կազիմիրովը
- Թոմ դե Վաալը իր «Սեւ այգի» գրքում գրել է. «Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի խնդիրը 1992թ.-ին այն էր, որ նա առհասարակ չուներ նախկին Խորհրդային Միության երկրներում աշխատելու փորձ: ԱԳՆ-ում աշխատում էին Ֆրանսիայի ու Վիետնամի գծով բազմաթիվ մասնագետներ, բայց չկար ոչ մի մարդ, ով կճանաչեր տարածաշրջանը, որը բոլորովին վերջերս էր դադարել միասնական պետության մաս կազմել: Դա հիմնական պատճառներից մեկն էր, որ պաշտպանության նախարարությունը, հազարավոր աշխատակիցներ ունենալով Կովկասում, կարողացավ այնտեղ առաջատարի դիրք զբաղեցնել»: Որքանո՞վ էր իրական այդ խնդիրը, եւ որքանո՞վ էին միասնական ՌԴ ԱԳՆ-ի ու ՊՆ-ի մոտեցումները հակամարտության վերաբերյալ:
- ՌԴ ԱԳՆ-ի ու ՊՆ-ի միջեւ հարաբերություններն իսկապես լարված էին: Պաշտպանության նախարար Պավել Գրաչովի խաղաղապահ հավակնությունների մասին շատերն են տեղյակ: Այդ հավակնությունների նախնական խթանը բավականին ողջամիտ էր, սակայն գործնական իրականացումը նրան ակնհայտ ձախողման էր դատապարտում, հատկապես գործողությունների միջգերատեսչական համաձայնեցման թերագնահատման պատճառով:
Գրաչովի ինքնագործունեության վառ օրինակներից մեկն էր 1992թ. սեպտեմբերի 19-ին Սոչիում կնքված համաձայնագիրը Ադրբեջանի ու Հայաստանի պաշտպանության նախարարների միջեւ: Այն նախատեսում էր հրադադար եւ բոլոր տեսակի ռազմական գործողությունների դադարեցում երկու ամսով: Այն մասամբ փոխառել էր մեր առաջարկությունների էությունը, որոնք առաջ էին քաշվել 1992թ. օգոստոսի սկզբին ԵԱՀԽ Մինսկի խմբում Ռուսաստանի կողմից: Բայց Գրաչովն անտեսել էր իր նախագծի համաձայնեցումը ՌԴ ԱԳՆ-ի հետ, ինչը ծնել էր մի շարք անհեթեթություններ, զրկել էր Ուկրաինայի, Բելոռուսիայի, Ղազախստանի եւ Վրաստանի օժանդակությունից եւ արդյունքում հանգեցրել այդ համաձայնագրի ձախողմանը: Ես նախօրեին Բաքվում Էլչիբեյին փոխանցեցի Ռուսաստանի նախագահի հաղորդագրությունը, սակայն ինձ ոչ ոք չէր տեղեկացրել այն մասին, որ Գրաչովը հանդիպում է նախապատրաստում Սոչիում:
Հետագայում երկու գերատեսչությունների միջեւ տարաձայնությունների հարթման նպատակով ես պաշտպանության նախարարի հասցեն առաջինը դրեցի 1994թ. մայիսին ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնագրի հասցեատերերի ցուցակում:
- Այսօր հաճախ զինադադարի կնքումը կապում են մայիսի 5-ի Բիշքեկյան արձանագրության հետ` մոռանալով, որ զինադադարի հիմքում ընկած է եղել 1994թ. ապրիլի 5-ի ԱՊՀ երկրների ղեկավարների Խորհրդի Հայտարարությունը, որում պարունակվում էին ավելի կտրուկ ձեւակերպումներ ռազմական գործողությունների դադարեցման անհրաժեշտության վերաբերյալ: Կողմերն ինչպե՞ս եկան դրան:
- 1994թ. մայիսի 12-ի զինադադարը ձեռք էր բերվել արդեն ոչ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերով, որոնց կատարումից կողմերը ձախողել էին: Անհրաժեշտ էր նոր փաստաթուղթ հստակ հրահանգներով: Ապրիլի 15-ին ԱՊՀ երկրների ղեկավարների Խորհուրդը Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ Մոսկվայում ընդունեց կարեւորագույն Հայտարարությունը զինադադարի մասին հստակ հարցադրմամբ` որպես Ղարաբաղյան կարգավորման հրատապ անհրաժեշտություն: Այդ ժամանակ Ղարաբաղի վերաբերյալ բարձրագույն մակարդակով ընդունված նմանատիպ փաստաթուղթ գոյություն չուներ, ընդ որում`այդքան բազմակողմանի եւ Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների ուղղակի մասնակցությամբ:
ԱՊՀ Բարձրագույն ֆորումը հաստատեց ամենահրատապ պահանջների «եռյակը»`անհապաղ զինադադար, բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցում եւ դրա հուսալի ամրագրում, ինչպես նաեւ դրանից կախվածության մեջ դրեց առճակատման հետեւանքների վերացումը: Խորհուրդը կրկին դիմեց միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԽ-ին եւ ՄԱԿ-ին` կոչ անելով օժանդակել հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԱՊՀ-ի միջոցառումներին: Ցավոք, շատ քաղաքագետներ ու լրագրողներ չգիտեն այդ փաստաթղթի իրական դերի մասին:
Իսկ զինադադարի մասին համաձայնագիրը նախորդներից տարբերվում էր նախեւառաջ նրանով, որ այնտեղ որեւէ ժամկետ նշված չէր. այն կնքվել էր որպես անժամկետ: Բացի դրանից, Մոսկվայի հայեցակարգին համապատասխան, այն ստորագրել էին ոչ թե երկու, ինչպես նախկինում, այլ` հակամարտության բոլոր երեք կողմերը (ոչ միայն Բաքուն ու Ստեփանակերտը, այլեւ Երեւանը):
- Դուք Ձեր ելույթներում նշել եք, որ «Բիշքեկն ընդամենը օժանդակ օղակ էր»: Ո՞րն էր Բիշքեկի կարեւորությունը, եւ ինչպիսի՞ն էին հիմնական արդյունքները:
- Բիշքեկում հակամարտության կողմերի խորհրդարանների ղեկավարների հանդիպումը նպատակ ուներ օժանդակել երկրների ղեկավարների Հայտարարությանը: Այդ պահին կարեւոր էր հասարակական կարծիքն ուղղորդել դեպի զինադադարը, հրադադարը: Ավելի վաղ` դեռ Մոսկվայում, ես նախապատրաստել էի փաստաթղթի` Բիշքեկի արձանագրության նախագիծը: Հենց այդ նախագծի շուրջ մայիսի 4-ին եւ 5-ին ծավալվեցին բուռն քննարկումներ ու բանավեճեր` հիմնականում ադրբեջանցիների ու ղարաբաղցիների միջեւ, որոնք տեւում էին ժամեր շարունակ:
ԱՊՀ երկրների ղեկավարների Հայտարարության դրույթներին օժանդակելու առաջարկն ինքնին բանավեճի առիթ չհանդիսացավ: Բացի դրանից, նոր փաստաթղթի էությունն էր կոչ անել հակամարտության բոլոր կողմերի խորհրդարանների ղեկավարներին հրադադար հայտարարել մայիսի 9-ի` Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ: Մենք ցանկանում էինք օգտագործել այդ ամսաթիվը: Բայց այլ հարցերի շուրջ կողմերի միջեւ տարաձայնությունները չհարթվեցին:
Հայաստանը ներկայացնող Բաբկեն Արարքցյանը եւ հատկապես Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Կարեն Բաբուրյանը, բնականաբար, ամեն կերպ պաշտպանում էին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` որպես հակամարտության կողմ եւ Բիշքեկի հանդիպման մասնակից:
Աֆիադին Ջալիլովը` Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակը, հանդես էր գալիս որպես շուտափույթ հրադադարի ջատագով ավելի շատ, քան հայերը, նա պնդում էր, որպեսզի հրադադարը կապակցվի Ադրբեջանի գրավված տարածքներից հայկական զորքերի անհապաղ դուրս բերման եւ այնտեղ փախստականների վերադարձի հետ: Բայց ակնհայտ էր, որ Ջալիլովն ամենեւին շեշտը չէր դնում ռազմական գործողությունների չվերսկսման խնդիրների վրա. նա խուսանավում էր չեզոք անջատողական ուժերի տեղակայման գաղափարից եւ պատրաստ էր բավարարվել դիտորդներով:
Մայիսի 5-ի երեկոյան, իսկապես հոգնեցուցիչ վեճերից հետո, Բիշքեկի արձանագրությունը ստորագրեցին հայկական երկու պատվիրակությունների ղեկավարներն ու բոլոր միջնորդները: Միակը, ով հրաժարվեց դնել իր ստորագրությունը, Աֆիադին Ջալիլովն էր, ով անհասկանալի բացատրություններ էր տալիս, թե փաստաթուղթը չի համապատասխանում իրենց շահերին: Հետո պարզվեց, որ դա ընդամենը պատրվակ էր: Իրական պատճառը այդ օրերին Բրյուսելում Հեյդար Ալիեւի մասնակցությունն էր ՆԱՏՕ-ի Խորհրդի նիստին եւ այնտեղ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակային փաստաթղթի ստորագրումը: ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան նրա ուղեւորությունն ու ելույթը, որում հակամարտության համատեքստում ոչ Ռուսաստանը, ոչ ԱՊՀ-ն ոչ մի անգամ չէին հիշատակվել, արդեն իսկ հանդիսանում էին «զիգզագաձեւ» աշխարհաքաղաքական խաղի մի մասը, որի մեջ ներքաշվում էր Ադրբեջանի առաջնորդը արեւմտյան տերությունների ճնշման ներքո:
Նույն թվականի մայիսի 21-ին Ալիեւը հրապարակայնորեն հայտարարեց, որ նախապես կասեցրել էր արձանագրության ստորագրումը` Ջալիլովին չտալով այդպիսի իրավասություններ: Բիշքեկում մենք Ալիեւի հրահանգների մասին, բնականաբար, չգիտեինք, այդ պատճառով մայիսի 7-ին ես մեկնեցի Բաքու`Բիշքեկյան փաստաթղթի վերաբերյալ Ադրբեջանի վերջնական դիրքորոշումը պարզելու նպատակով:
- Ինչպե՞ս ընթացան Ձեր բանակցությունները Բաքվում:
- Մայիսի 8-ին Հեյդար Ալիեւի առանձնասենյակում կայացավ խորհրդակցություն Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության մասնակցությամբ, որին մասնակցում էի նաեւ ես: Չնայած Բիշքեկյան փաստաթղթի վերաբերյալ ադրբեջանցիների սկզբնական թերահավատությանը, շուտով շրջադարձ նկատվեց փոխզիջման ուղղությամբ: Հնչեցին փաստաթուղթը ստորագրելու գաղափարներ, բայց` լրացումներով. ինչ-որ մեկն առաջարկեց «դիտորդներ» բառից առաջ գրել «միջազգային» բառը, մյուսը` «զբաղեցրած տարածքներ» արտահայտությունը փոխարինել «զավթված» բառով: Ինչպես կարող էի, բացատրում էի, որ իրականում տեքստում փոփոխություններ կատարելն իմաստ չունի, քանի որ Բիշքեկի հանդիպման մնացած բոլոր մասնակիցները փաստաթուղթը ստորագրել են այն տեսքով եւ չեն զբաղվի դրա վերանայմամբ:
Դրսեւորվեց նաեւ Բաքվի դիվանագիտության ավանդական «ցավոտ կետը». կրկին սկսեցին պահանջել Նիզամի Բահմանովի ստորագրությունը Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի անունից: Ես նրանց ապացուցում էի, որ Բահմանովը չի կարող հավասարեցվել ներկայացված կառույցների ղեկավարներին, սակայն այդ խորհրդակցության ադրբեջանցի մասնակիցների շահերը վեր էին ցանկացած տրամաբանական փաստարկներից:
Ի վերջո, ադրբեջանցիները պատրաստակամություն հայտնեցին ստորագրել արձանագրությունը նշված վերապահումներով եւ Բահմանովի ստորագրությամբ: Խորհրդարանի նախագահ Գուլիեւը ստորագրեց, իսկ էջի ներքեւում ընթեռնելի ձեռագրով ռուսերեն գրվեցին երկու «վերապահումներ»: Փաստաթղթի մյուս կարեւոր, բայց նուրբ դրույթներին (պաշտպանության նախարարների կողմից փետրվարի 18-ին ստորագրված արձանագրություններին, ԱՊՀ-ի դերին, խաղաղապահ ուժեր ստեղծելու նրա գաղափարին) անդրադարձ չկատարվեց:
Բահմանովի ստորագրության գաղափարն անհաջող ավարտ ունեցավ: Ադրբեջանցիները փաստաթղթում ձեռագիր ավելացրել էին նաեւ նրա ազգանունը, սակայն չէին կարողացել նրան ժամանակին գտնել Բաքվում: Մոսկվային տեղեկացնելով Գուլիեւի կողմից Բիշքեկյան արձանագրության ստորագրման մասին` ես հաջորդ օրն այդպես էլ ինձ հետ վերցրեցի տեքստի օրինակը` երկու վերապահումներով ու Բահմանովի ավելացված ազգանունով, բայց առանց նրա ստորագրության:
- Դուք մի անգամ ասել էիք, որ «հրադադարի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է «հրեշավոր» կերպով` այն իմաստով, որ համաշխարհային պրակտիկայում այդպիսի բան չի եղել»: Ի՞նչ ի նկատի ունեիք:
- 1994թ. մայիսի սկզբին ադրբեջանական ղեկավարությունը շահագրգռված էր հրադադարով: Նախկինում նա կամ ցանկություն չէր հայտնում այդ քայլին գնալ, կամ նախապայմաններ էր առաջ քաշում` երբեմն ակնհայտ անիրատեսական, կամ խզում էր պայմանավորվածությունները, բայց այս անգամ այդ ցանկությունն ավելի հաստատակամ արտահայտվեց, ընդ որում, ամենաբարձր մակարդակով:
Հատկանշական է, որ այս անգամ Բաքուն ոչ մի նախապայման առաջ չէր քաշում հրադադարի համար:
Հրադադարի համաձայնագրի առաջին տարբերակը պատրաստեցի ես` նույն հիմքով, ինչպես նախկինում` Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ: Բայց ադրբեջանցիները, ովքեր մինչ այդ ուղիղ 10 անգամ ձեւակերպել էին ռազմական գործողությունների սահմանափակման մասին փաստաթղթերը Ստեփանակերտի հետ` առանց Երեւանի մասնակցության, հիմա համաձայնում էին ստորագրել համաձայնագիրը միայն Հայաստանի ներկայացուցչի հետ, բայց առանց Լեռնային Ղարաբաղի հայերի:
Երեւանը չէր ցանկանում ոչինչ ստորագրել առանց Ստեփանակերտի մասնակցության, իսկ ադրբեջանցիները չէին ցանկանում ստորագրել ղարաբաղցիների ստորագրության կողքին, առավել եւս` նրանց ներկայությամբ: Հայտնի են «տեխնոլոգիաներ», որոնք թույլ են տալիս փաստաթուղթն առանձին-առանձին ստորագրել, այսինքն, առանց կողմերի ներկայացուցիչների առերես հանդիպման, սակայն բաքվեցիները դա էլ չէին ցանկանում:
Փակուղին անհեթեթ էր. հակամարտության բոլոր կողմերը համաձայն էին հրադադարին, սակայն խնդիրն այն էր, թե ում ստորագրությունները պետք է դրվեն փաստաթղթի տակ: Հարկավոր էր անհապաղ օգտագործել բոլոր կողմերի պատրաստակամությունը եւ ինչ-որ կերպ շրջանցել չհանդիպելու նրանց համառ ցանկությունը, որպեսզի միասնական փաստաթուղթը վերջապես ստորագրվեր:
Այդ երկու տարիների ընթացքում մենք արդեն «ֆաքսիմիլային» դիվանագիտության փորձ ունեինք, քանի որ ստիպված էինք կողմերի հետ պայմանավորվածություններ ձեռ բերել հեռախոսով, հետո դրանք ամրագրել ֆաքսի միջոցով:
Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիեւի առանձնասենյակում մենք նախապատրաստեցինք համաձայնագրի տեքստը: Արդյունքում Հեյդար Ալիեւը մայիսի 9-ին «օրհնեց» պաշտպանության նախարար Մ. Մամեդովին ստորագրել չորս կետերից բաղկացած տեքստը: Այնտեղ նշված էր նաեւ այլ ստորագրողի պաշտոն` ԼՂ բանակի հրամանատարի անունը: Բայց նա պետք է ստորագրեր ոչ թե այդ թերթիկի վրա, այլ` Ստեփանակերտում ճիշտ նույն տեքստի տակ, նույն մոսկովյան հասցեատերերով: Բաքվից ես նույն տեքստը ֆաքսով ուղարկեցի Ստեփանակերտ` ստորագրելու: Օրվա վերջում Հեյդար Ալիեւը եւս մեկ անգամ ինձ խնդրեց զանգահարել Երեւան եւ ձեռք բերել Հայաստանի ստորագրությունը: Ես զանգահարեցի, սակայն չէի մտածում, որ այնտեղ կհամաձայնեն ստորագրել: Բայց շուրջ մեկուկես ժամ անց անսպասելի ստացա Երեւանի համաձայնությունը, ինչը համապատասխանում էր հակամարտության կազմաձեւման մեր հայեցակարգին: Ես ստիպված էր երկու տպագրված «ստորագրողների» միջեւ ձեռագիր ավելացնել. «Հայաստանի պաշտպանության նախարար» (դա երեւում է նաեւ փաստաթղթի պատճենի վրա): Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Մամեդովը կրկին ստորագրեց իմ «հետգրությամբ» թերթիկի վրա, եւ ես վերադարձա Մոսկվա:
Մայիսի 10-ին ստացա վերջնական տեքստը ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի ստորագրությամբ: Մայիսի 11-ին ֆաքս ստացա Ստեփանակերտից` Լեռնային Ղարաբաղի բանակի հրամանատար Սամվել Բաբայանի նույնպիսի «միայնակ» ստորագրությամբ: Տեղեկացրեցի բոլոր երեք կողմերին ստորագրման ընթացակարգի ավարտի մասին, բոլոր կողմերին ֆաքսով ուղարկեցի մյուս ստորագրություններով թերթիկները եւ որպես միջնորդ հայտարարեցի, որ այդ համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում 1994թ. մայիսի 12-ից:
Այդ պատճառով համաձայնագիրը չունի միասնական բնօրինակ կամ բոլոր երեք կողմերի ներկայացուցիչների կողմից ստորագրված օրինակներ: Չկար ոչ կնիք, ոչ կնքամոմ, ոչ գեղեցիկ թղթապանակներ: Չէր պահանջվում եւ չկար դրա հաստատումը խորհրդարանների կողմից, իսկ ահա ժողովուրդները հաստատ սատարել էին այն:
- Ի սկզբանե առկա էր հակամարտության գոտում խաղաղապահ զորքեր մտցնելու ծրագիր` այսպես կոչված, «Գրաչովի պլանը», ընդ որում, այդ դրույթն ամրագրված է նաեւ հրադադարի մասին համաձայնագրում: Բայց հետագայում այդ հարցը հանվեց օրակարգից: Ինչո՞ւ:
- Հրադադարի մասին համաձայնագիրը չէր պարունակում հրադադարի ամրագրման այնպիսի սովորական միջոցներ, ինչպիսիք են հակամարտող կողմերի զորքերի հեռացումը շփման գծից, այնտեղից ծանր զենքի դուրսբերումը, բուֆերային գոտու ստեղծումը, չեզոք դիտորդների կամ բաժանարար ուժերի տեղակայումը, վերահսկողության միջոցների եւ միջազգային երաշխիքների սահմանումը:
Մեկնակետն այն էր, որ այդ խնդիրների մի մասը լուծվելու է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարների ու Լեռնային Ղարաբաղի բանակի հրամանատարի հանդիպման ընթացքում` Գրաչովի մասնակցությամբ:
Մոսկվայի հանդիպումը տեղի ունեցավ 1994թ. մայիսի 16-17-ին: Գրաչովը, ակնհայտ զայրացած նախարարների տարաձայնություններից, բավականին անշրջահայաց կերպով լրագրողների ներկայությամբ ընտրեց խոսքի չափազանց սուր, գրեթե վերջնագրային տոն, եւ հաջորդ օրը ԶԼՄ-ները դա նկարագրեցին վառ գույներով: Խորհրդակցության համար մշակվեցին եւ հիմնականում հաստատվեցին հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման միջոցները, որոնք բխում էին հակամարտության գոտում ռուսաստանյան խաղաղապահների տեղակայումից:
Սակայն տեղի տվեցին ոչ միայն Գրաչովի նյարդերը: Նույն օրը Հեյդար Ալիեւը շտապ հանձնարարեց իր նախարար Մամեդովին չստորագրել այդ հանդիպման ընթացքում մշակված փաստաթուղթը եւ անհապաղ վերադառնալ Բաքու` իբրեւ թե լրացուցիչ հրահանգներ ստանալու համար: Մայիսի 17-ին Մամեդովի հետ միասին մեկնեցինք Բաքու: Մայիսի 18-ին Ալիեւն ընդունեց նրան եւ հանձնարարեց չստորագրել մոսկովյան փաստաթուղթը: Ալիեւը Մամեդովի հետ կանչումը Բաքու ինձ բացատրեց Գրաչովի անպատշաճ կտրուկ տոնով, բայց պատճառներն ակնհայտորեն ավելի խորն էին:
Երբ մայիսի 19-ին մենք Մամեդովի հետ միասին կրկին վերադարձանք Մոսկվա, ադրբեջանցի նախարարը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կոնդրատյեւի հետ հանդիպմանը սկսեց առաջ քաշել նոր պայմաններ, որպեսզի չստորագրեր նախապատրաստված փաստաթուղթը: Նա փորձեց զորքերի հեռացումը կապել զբաղեցրած տարածքներից հայկական ուժերի դուրս բերման հետ, թեեւ դա արդեն ոչ այնքան ռազմատեխնիկական, որքան ռազմաքաղաքական խնդիր էր, որը պետք էր լուծել «մեծ քաղաքական համաձայնագրի» մեջ:
Այդ օրերին Ադրբեջանը շատ ուժեղ ճնշման ենթարկվեց արեւմտյան տերությունների կողմից: Եթե Արեւմուտքի համար Ռուսաստանի միջնորդությամբ հրադադարը լուրջ հիասթափություն էր, ապա հակամարտության գոտում նրա խաղաղապահ կառույցների տեղակայման հեռանկարը պարզապես անընդունելի էր: Դա ակնհայտ է նաեւ մայիսի 12-ից հետո Մինսկի խմբի ղեկավարության արտասովոր ակտիվացումից եւ ամբողջ 1994 թվականի ընթացքում Ղարաբաղի նկատմամբ արեւմտյան դիվանագիտության դինամիկայից: Նրա բոլոր ջանքերն ուղղված էին նրան, որպեսզի գոնե նախանշվեր ԵԱՀԿ դիտորդական ու խաղաղապահ ուժերի ուղղվածության հեռանկարը`թույլ չտալու համար Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ այլ երկրների ուժերի տեղակայումը: Հենց այդ ճնշմանն էլ չդիմացավ Ալիեւը` տալով իր քաղաքականության հերթական զիգզագի հրահանգը, այս անգամ` դեպի Արեւմուտք:
Ադրբեջանի հեռացումը հրադադարի ամրագրման միջոցներից հնարավորություն չտվեց հիմնովին ամրապնդել համաձայնագիրը ռազմատեխնիկական առումով: Արդյունքում զինադադարը պատշաճ ամրապնդում չստացավ ոչ Ռուսաստանի, ոչ Արեւմուտքի կողմից եւ օբյեկտիվորեն մնաց համեմատաբար խոցելի: Ընդ որում, դա հիմնականում տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ Բաքուն, 1994թ. փետրվարի 18-ին Մոսկվայում կայացած պաշտպանության նախարարների հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված արձանագրության հակառակ, հրաժարվեց դուրս բերել զորքերը շփման գծից: Այստեղից, եւ առհասարակ Ադրբեջանի «կացնային» քաղաքականությունից էլ բխում են բազմաթիվ դժբախտ միջադեպերը շփման գծում:

Владимир Казимиров: «Не было никаких печатей, сургуча, нарядных папок» - Mediamax.am
Интервью Медиамакс с главой российской посреднической миссии и полномочного представителя президента РФ по карабахскому урегулированию в 1992–1996 гг.
Владимир Казимиров в ереванском аэропорту в 90-х.
Владимир Казимиров
- Том де Ваал в своей книге «Черный сад» пишет: «проблема российского МИДа в 1992 году заключалась в том, что у него не было никакого опыта работы в республиках бывшего Советского Союза. В МИДе работало много специалистов по Франции и Вьетнаму, но не было никого, кто бы знал регион, совсем недавно переставший быть частью единого государства. Это было одной из причин, почему минобороны, имея тысячи сотрудников на Кавказе, сумело занять там лидирующие позиции». Насколько реальной была подобная проблема и насколько едины были подходы МИД и Минобороны РФ под руководством Павла Грачева в отношении конфликта?
- Отношения между МИД и Минобороны РФ действительно были непростыми. О миротворческих амбициях министра обороны Павла Грачева известно немало. Изначальный импульс этих амбиций был здравым, верным, но практическое исполнение заведомо обрекало его на неудачи, особенно из-за недооценки межведомственной согласованности действий. Грачев был самонадеян, ему льстила роль миротворца.
Одним из показательных примеров его самодеятельности было соглашение, заключенное в Сочи 19 сентября 1992 г. между министрами обороны Азербайджана и Армении. Оно предусматривало прекращение огня и мораторий на все виды военных действий на два месяца. Частично это заимствовало суть наших предложений, продвинутых Россией в Минской группе СБСЕ в начале августа 1992 г. Но Грачев пренебрег согласованием своего проекта с МИД РФ, что породило ряд нелепостей, лишило поддержки со стороны Украины, Белоруссии, Казахстана и Грузии и привело к срыву этого соглашения. Мне довелось накануне передавать Эльчибею в Баку послание президента России, но о том, что Грачев готовит встречу в Сочи, никто меня не информировал.
Позднее для сглаживания расхождений между двумя ведомствами я ставил адрес министра обороны первым среди адресатов в соглашении о прекращении огня, подписанного в мае 1994 г.
- Сегодня нередко связывают заключение перемирия с Бишкекским протоколом от 5 мая, забывая о том, в основу перемирия легло Заявление Совета глав государств СНГ от 15 апреля 1994 г., в котором содержались наиболее категоричные формулировки о необходимости прекращения боевых действий. Как стороны пришли к этому?
- Прекращение огня с 12 мая 1994 г. было достигнуто уже не по резолюциям Совбеза ООН, выполнение которых было сорвано сторонами. Нужен был новый документ с четкими установками. 15 апреля Совет глав государств СНГ по инициативе России принял в Москве важнейшее Заявление с четкой постановкой вопроса о прекращении огня как неотложной потребности урегулирования в Карабахе. К тому времени по Карабаху не было такого документа, принятого на высшем уровне, причем с прямым участием президентов Азербайджана и Армении и столь многостороннего. Высший форум Содружества подтвердил «триаду» самых неотложных требований – незамедлительное прекращение огня, всех военных действий и его надежное закрепление и поставил в зависимость от этого ликвидацию последствий противоборства. Совет вновь обратился к международному сообществу, СБСЕ и ООН с призывом оказать поддержку мерам Содружества для урегулирования конфликта. Жаль, что многие политологи и журналисты не знают о реальной роли этого документа.
А само соглашение о прекращении огня отличалось от предыдущих, прежде всего тем, что в нем не было никакого срока – оно тем самым было заключено как бессрочное. Кроме того, в соответствии с концепцией Москвы оно подписано не двумя, как ранее, а всеми тремя сторонами конфликта (не только Баку и Степанакертом, но и Ереваном).
- В своих выступлениях Вы отмечали, что «Бишкек был всего лишь вспомогательным звеном». В чем была важность Бишкека и в чем состояли его основные результаты?
- Встреча глав парламентов сторон конфликта в Бишкеке имела целью поддержать Заявление глав государств. В тот момент было важно перенастроить общественное мнение на перемирие, прекращение огня. Заранее, еще в Москве, мной был подготовлен проект документа – Бишкекского протокола. Вокруг этого проекта и развернулись упорные дискуссии и острые дебаты, в основном между азербайджанцами и карабахцами, длившиеся много часов 4 и 5 мая.
Само по себе предложение поддержать установки Заявления глав государств СНГ не вызвало дискуссий. Кроме того, суть нового документа состояла в призыве руководителей парламентов ко всем сторонам конфликта прекратить огонь к 9 мая – Дню Победы. Мы хотели использовать эту дату. Но по другим вопросам противоречия между сторонами не были преодолены.
Представлявший Армению Бабкен Араркцян и особенно представитель Карабаха Карен Бабурян, естественно, всячески отстаивали статус Нагорного Карабаха как стороны конфликта и участника встречи в Бишкеке. Афияддин Джалилов, заместитель спикера парламента Азербайджана, больше, чем армяне, ратовал за скорейшее прекращение огня, но настаивал на его увязке с незамедлительным выводом армянских войск с оккупированных территорий Азербайджана и возвращением туда беженцев. Однако бросалось в глаза, что Джалилов совсем не делает акцента на том, как добиться невозобновления военных действий – он явно уходил от идеи размещения нейтральных разъединительных сил, и был готов довольствоваться наблюдателями.
В конце дня 5 мая, после действительно изматывающих споров, Бишкекский протокол подписали руководители обеих армянских делегаций и все посредники. Единственным, кто отказался ставить свою подпись, был Афияддин Джалилов, который невнятно отговаривался, что документ не отвечает их интересам. Как оказалось, это был лишь предлог. Истинной причиной было участие в эти дни Гейдара Алиева в заседании Совета НАТО в Брюсселе и подписание им там рамочного документа программы «Партнерство во имя мира». Его поездка и речь в штаб-квартире НАТО, в которой в контексте конфликта ни Россия, ни СНГ ни разу не были упомянуты, уже были частью геополитической игры «в зигзаги», в которую втягивался лидер Азербайджана с подачи западных держав.
21 мая того года Алиев публично раскрыл, что заблаговременно блокировал подписание протокола, не дав Джалилову таких  полномочий. В Бишкеке мы об указаниях Алиева, естественно, не знали, и поэтому 7 мая я вылетел в Баку для выявления окончательной позиции Азербайджана в отношении Бишкекского документа.
- Как прошли Ваши переговоры в Баку?
- 8 мая в кабинете Гейдара Алиева состоялось совещание с высшим руководством Азербайджана, на котором присутствовал и я. Несмотря на первоначальный скепсис азербайджанцев относительно Бишкекского документа, вскоре наметился поворот к компромиссу. Прозвучали идеи подписать документ, но с поправками: кто-то предложил вставить слово «международные» перед словом «наблюдатели», кто-то заменить выражение «занятые территории» словом «захваченные». Со своей стороны, как мог, я объяснял, что внесение в текст поправок вообще не имеет реального смысла, поскольку все остальные участники встречи в Бишкеке подписали документ в том виде, как есть, и не будут вновь заниматься его рассмотрением.
Сказалась и традиционная «болячка» бакинской дипломатии: вновь стали настаивать на подписи Низами Бахманова от имени азербайджанской общины Нагорного Карабаха. Я доказывал им, что Бахманов не может быть приравнен к руководителям представительных структур, однако интерес азербайджанских участников этого совещания был выше любых логических аргументов.
В конце концов, азербайджанцы выразили готовность подписать протокол с упомянутыми оговорками и с подписью Бахманова. Председатель парламента Гулиев расписался, а внизу страницы разборчивым почерком по-русски были вписаны две «оговорки». Другие важные, но деликатные положения документа (ссылка на протокол министров обороны от 18 февраля, роль СНГ, идея создания им своих миротворческих сил) затронуты не были.
Затея с подписью Бахманова завершилась конфузом. Азербайджанцы вписали от руки и его фамилию, но не смогли вовремя отыскать его в Баку. Известив Москву о подписании Бишкекского протокола Гулиевым, на другой день я так и увез с собой экземпляр текста с двумя оговорками и приписанной фамилией Бахманова, но без его подписи.
- Вы как-то сказали, что «соглашение о прекращении огня подписывалось «чудовищным» образом, в том плане, что в мировой практике такого не было». Что Вы имели в виду? В каких условиях в итоге было подписано соглашение о перемирии?
- К началу мая 1994 г. азербайджанское руководство было заинтересовано в прекращении огня. Прежде оно нередко грешило то нежеланием идти на такой шаг, то нагромождением предварительных условий, порой заведомо невыполнимых, то срывами договоренностей, но на этот раз это желание высказывалось все настойчивее, причем на самом высоком уровне. Характерно, что на сей раз Баку не выдвигал никаких предварительных условий для прекращения огня.
Первый вариант соглашения о прекращении огня был подготовлен мной на той же основе, что и прежде – между Баку и Степанакертом. Однако азербайджанцы, ровно 10 раз оформлявшие до этого документы об ограничении военных действий со Степанакертом без какого-либо участия Еревана, соглашались теперь подписать соглашение только с представителем Армении, но без армян Нагорного Карабаха.
Ереван не желал ничего подписывать без участия Степанакерта, а азербайджанцы не хотели ставить подпись рядом с карабахцами, тем более в их присутствии. Известны «технологии», позволяющие подписать документ порознь, то есть без очной встречи представителей сторон за одним столом, но бакинцы не хотели и этого.
Тупик был абсурдным: все стороны конфликта согласны на прекращение огня, но дело упиралось в то, чьи подписи должны стоять под документом. Надо было безотлагательно использовать готовность всех сторон прекратить огонь и как-то обойти их упорное нежелание встречаться, чтобы нормально подписать единый документ.
У нас за эти 2 года уже был опыт «факсимильной» дипломатии, когда приходилось договариваться со сторонами по телефону,  а затем закреплять их посредством факса.
В кабинете тогдашнего президента Азербайджана Гейдара Алиева в Баку мы подготовили текст соглашения. В итоге Гейдар Алиев 9 мая «благословил» министра обороны М. Мамедова подписать текст из четырех пунктов. В нем была обозначена должность другого «подписанта» - командующего армией НК. Но ему предстояло подписывать не этот же лист, а в Степанакерте точно такой же текст с теми же московскими адресатами. Из Баку факсом тот же текст был отправлен мной на подписание в Степанакерт. В конце дня Гейдар Алиев еще раз попросил меня позвонить в Ереван и попытаться добиться подписи Армении. Я позвонил, но не думал, что там согласятся на подписание. Однако часа через полтора неожиданно получил согласие Еревана, что соответствовало нашей концепции конфигурации конфликта. Пришлось мне между двумя напечатанными «подписантами» вписать от руки «Министр обороны Армении» (это видно и на фотокопии документа). Министр обороны Азербайджана Мамедов заново поставил свою подпись на листке с моей припиской, и я улетел в Москву.
10 мая я получил окончательный текст с подписью министра обороны Армении Сержа Саргсяна. 11 мая пришел факс из Степанакерта с такой же «одинокой» подписью командующего армией Нагорного Карабаха Самвела Бабаяна. Я тотчас известил все три стороны о завершении процедуры подписания, перекрестно разослал факсом каждой стороне листы с другими подписями, и как посредник объявил о вступлении этого соглашения в силу с 12 мая 1994 г.
Поэтому соглашение не имеет единого оригинала или экземпляров, подписанных представителями всех трех сторон. Не было никаких печатей, сургуча, нарядных папок. Не требовалось и не было его одобрения парламентами, а вот народы точно одобрили.
- Первоначально был план о введении в зону конфликта миротворческих войск, так называемый «план Грачева», причем данное положение зафиксировано и в соглашении о прекращении огня. Однако затем этот вопрос был снят с повестки. Почему?
- Соглашение о прекращении огня не содержало таких обычных средств закрепления прекращения огня, как развод сил конфликтующих сторон от линии их соприкосновения, отвод от нее тяжелых вооружений, создание буферной зоны, размещение там нейтральных наблюдателей или разделительных сил, мер контроля, международных гарантий. Исходили из того, что часть этих задач будет решена на встрече министров обороны Азербайджана, Армении и командующего армией Нагорного Карабаха при участии Грачева.
Встреча в Москве прошла 16–17 мая 1994 г. Грачев, явно раздосадованный несговорчивостью министров, весьма опрометчиво при журналистах избрал слишком резкий, почти ультимативный тон диктата, и на следующий день СМИ расписали это в ярких красках. К совещанию были разработаны и в основном одобрены меры по укреплению режима прекращения огня, исходившие из размещения в зоне конфликта российских миротворцев.
Но нервы подвели не только Грачева. В тот же день Гейдар Алиев срочно дал указание своему министру Мамедову не подписывать выработанного на этой встрече документа, и немедленно вернуться в Баку будто бы за дополнительными инструкциями. 17 мая вместе с Мамедовым мы вылетели в Баку. 18 мая Алиев принял его и дал указание не подписывать московский документ. Алиев объяснял мне отзыв Мамедова в Баку неподобающе резким тоном Грачева, но причины явно лежали глубже.
Когда 19 мая мы с Мамедовым опять же вместе вернулись в Москву, азербайджанский министр на встрече с заместителем министра обороны России Кондратьевым начал выдвигать новые условия для того, чтобы не подписывать подготовленный документ. Он попытался увязать развод войск с выводом армянских сил с занятых территорий, хотя это уже не столько военно-технический вопрос, сколько военно-политический, который надо было решать в «большом политическом соглашении».
В те дни Азербайджан подвергся сильнейшему давлению со стороны западных держав. Если прекращение огня при посредничестве России было для Запада немалым огорчением, то перспектива размещения в зоне конфликта ее миротворческих структур было для них неприемлемым. Это видно и из необычайной активизации руководства Минской группы после 12 мая, и из всей динамики западной дипломатии по Карабаху на протяжении всего 1994 г. Все ее усилия были нацелены на то, чтобы обозначить хотя бы перспективу направления наблюдателей и миротворческих сил ОБСЕ – лишь бы не допустить размещения сил России и других стран СНГ. Вот этого нажима Алиев и не выдержал, дав команду на очередной зигзаг в своей политике, на сей раз в сторону Запада.
Уход Азербайджана от средств закрепления прекращения огня не дал возможности основательно упрочить соглашение в военно-техническом отношении. В итоге перемирие не получило надлежащего подкрепления ни от России, ни от Запада и объективно осталось сравнительно хрупким. Причем это во многом из-за того, что Баку, вопреки протоколу встречи министров обороны в Москве 18 февраля 1994 г., отказался разводить войска от линии соприкосновения. Отсюда, да и в целом из-за «топорной» политики Азербайджана и множество прискорбных инцидентов на линии соприкосновения.