Երեւան: Մեդիամաքս: Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնն այս տարի Երեւանում կմեկնարկի փետրվարի 22-ին եւ կտեւի մինչեւ մարտի 5-ը:
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանն այսօր ասել է, որ թվով 12-րդ փառատոնի մեկնարկը կտրվի «Ամառը փետրվարին» ֆիլմով: Այն «Մոսկվա» կինոթատրոնում կցուցադրվի ժամը փետրվարի 22-ին, ժամը 16:00-ին:
Փառատոնի գլխավոր հովանավոր ԱրմենՏել ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինն ասել է, որ ընկերության գործունեության կարգախոսն է «Այսօր եւ այստեղ բարելավվել մարդկանց կյանքը», եւ փառատոնը նույնպես ուղղված է այդ գաղափարի իրականացմանը:
«Փառատոնը բարձրացնում է սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց խնդիրները, հասարակությունում նրանց ինտեգրման հարցերը», - ասել է նա:
Փառատոնին ներկայացված ֆիլմերը, բացի «Մոսկվա» կինոթատրոնից, կցուցադրվեն «Նաիրի» եւ «Սինեմա Սթար» կինոթատրոններում: Մուտքն ազատ է լինելու:
Բացի ֆիլմերի ցուցադրումից, փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն վարպետության դասընթացներ եւ մրցույթներ: Մասնավորապես, մրցույթների մասնակիցները պետք է նկարահանեն 1-րոպեանոց ֆիլմ եւ ներկայացնեն լուսանկարներ՝ ներառական եւ հաղորդակցության առկա խնդիրների վերաբերյալ:
Մարտի 5-ից փառատոնում ներկայացված ֆիլմերը կցուցադրվեն նաեւ մարզերում, մասնավորապես, Գորիսում, Գյումրիում եւ Գավառում:

В субботу в Ереване стартует фестиваль британских фильмов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Фестиваль британских фильмов в этом году в Ереване начнется 2 февраля и продлится до 5 марта.
Директор армянского офиса Британского совета Аревик Сарибекян сказала сегодня, что 12-й фестиваль откроет фильм «Лето в феврале». Он будет показан в кинотеатре «Москва» 22 февраля в 16:00 часов.
Гендиректор главного спонсора фестиваля - компании АрменТел Андрей Пятахин сказал, что лозунг деятельности компании - «Улучшить жизнь людей здесь и сейчас», и фестиваль также направлен на осуществление данной идеи.
«Фестиваль поднимает проблемы людей с ограниченными возможностями, вопросы их интеграции в общество», - сказал он.
Кроме кинотеатра «Москва», фильмы будут показаны также в кинотеатрах «Наири» и «Синема Стар». Вход будет бесплатным.
В рамках фестиваля будут организованы мастер-классы и конкурсы. В частности, участники конкурса должны будут снять 1-минутный фильм и представить фотографии о коммуникативных проблемах.
С 5 марта представленные на фестивале фильмы будут показаны также в регионах Армении, в частности, в Горисе, Гюмри и Гаваре.