2014-ից հին նմուշի անձնագրի փոխարեն կտրամադրվեն կենսաչափական անձնագիր եւ նույնականացման քարտ - Mediamax.am
17659 դիտում
2014-ից հին նմուշի անձնագրի փոխարեն կտրամադրվեն կենսաչափական անձնագիր եւ նույնականացման քարտ
Նորայր Մուրադխանյանը
Լուսանկարը` http://static.err.ee
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Նորայր Մուրադխանյանն այսօր հայտնել է, որ 2014թ. հունվարի 1-ից սկսած անձնագրի ժամկետը լրացած քաղաքացիներին կտրամադրվի նոր` կենսաչափական անձնագիր կամ նույնականացման քարտ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նա նշել է, որ հունվարի 1-ից հին նմուշի անձնագիր կտրամադրվի միայն երեխաներին եւ նախազորակոչային տարիքում գտնվող տղաներին` 3 տարի ժամկետով։ Այն անձնագրերը, որոնց ժամկետը դեռեւս չի լրացել, ուժի մեջ կլինեն մինչեւ ժամկետի ավարտը:
Նորայր Մուրադխանյանի փոխանցմամբ, կենսաչափական անձնագրի կարիքը կունենան  այն քաղաքացիներին, ովքեր ունեն արտերկիր մեկնելու խնդիր:
«Կենսաչափական անձնագրում ելքի վիզա հասկացություն գոյություն չունի: Դրանով ավելի հեշտ է սահմանային անցակետ անցնելը, իսկ դեսպանատներում վիզան ավելի հեշտ է տրամադրվում»,- ասել է նա:
Կենսաչափական անձնագիրը պարունակում է քաղաքացու անուն ազգանունը, ծննդյան տարեթիվը, ծննդավայրի անվանումն ու երկու ցուցամատերի մատնահետքերը: Ի տարբերություն հին նմուշի անձնագրի, կենսաչափական անձնագրում 32 էջի փոխարեն կլինի 40-ը: Նույնականացման քարտը պարունակում է նույն տվյալները, սակայն մատնահետքի փոխարեն այնտեղ առկա է քաղաքացու գրանցման հասցեն: Այն պարունակում է էլեկտրոնային ստորագրություն, որի  միջոցով հնարավոր է էլեկտրոնային եղանակով կատարել հարկային պարտավորությունները:
Ոստիկանության գնդապետը նշել է, որ, օրենքի համաձայն, նույնականացման քարտը ՀՀ տարածքում համարվում է անձը հաստատող լիիրավ փաստաթուղթ:
«Քաղաքացին կարող է հրաժարվել նույնականացման քարտում առկա հանրային ծառայության համարանիշից, այդ դեպքում ուժի մեջ կլինի նրա սոցիալական քարտը»,- ասել է նա:
Կենսաչափական անձնագրերը եւ նույնականացման քարտերը կտրամադրվեն 10 տարի ժամկետով: Նույնականացման քարտի պետական տուրքը 3000 դրամ է,  կենսաչափական անձնագրինը` 25 հազար դրամ: Աղքատության նպաստ ստացող ընտանիքների անդամներին եւ 16 տարին լրացած անձանց առաջին անգամ նույնականացման քարտերը տրամադրվելու են անվճար։ Ոստիկանությունն այն պարտավոր է տրամադրել 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում, իսկ ավելի կարճ ժամկետում ստանալու համար քաղաքացին պետք է հավելյալ գումար վճարի:

С 2014 года в Армении вместо старых паспортов будут выдаваться биометрический паспорт и ID-карта - Mediamax.am
17646 просмотров
С 2014 года в Армении вместо старых паспортов будут выдаваться биометрический паспорт и ID-карта
Норайр Мурадханян
Фото: http://static.err.ee
Ереван /Медиамакс/. Начальник Паспортно-визового управления полиции Армении Норайр Мурадханян сообщил сегодня, что с 1 января 2014 года гражданам, у которых истекло время действия паспорта, будут выдаваться новые биометрические паспорта или идентификационные карты.
Как сообщает Медиамакс, он отметил, что с 1 января старые паспорта будут выдаваться только детям и мальчикам предпризывного возраста сроком на 3 года. Паспорта, срок действия которых не истек, будут действовать до истечения срока действия.
По словам Норайра Мурадханяна, биометрические паспорта будут необходимы для желающих выезжать за границу.
«В биометрических паспортах нет понятия «выездная виза». С его помощью можно легче проходить пограничный контроль и получать визы в иностранных посольствах»,- сказал он.
В биометрическом паспорте содержатся имя, фамилия, дата рождения, название места рождения и отпечатки двух указательных пальцев гражданина. В отличие от старых паспортов, в биометрическом паспорте будет 40 страниц вместо 32-х.
Идентификационная карта включает те же данные, но вместо отпечатков пальцев отмечается адрес регистрации гражданина. В ней также содержится электронная подпись.
Норайр Мурадханян отметил, что согласно закону, идентификационная карта в Армении считается полноценным документом, удостоверяющим личность.
Биометрические паспорта и идентификационные карты будут выдаваться сроком на 10 лет. Государственная пошлина биометрического паспорта составляет 25 тыс. драмов, а идентификационной карты – 3 000 драмов. Членам семей, получающих пособие по бедности, а также лицам, достигшим 16-летнего возраста, идентификационные карты в первый раз будут выдаваться бесплатно. Полиция обязана предоставить ее в течение 15 рабочих дней, а чтобы получить ее за более короткое время, гражданин должен заплатить дополнительную сумму.