Շենգենյան վիզան անվճար կլինի թոշակառուների, երեխաների, հաշմանդամների եւ այլ խմբերի համար - Mediamax.am
19729 դիտում
Շենգենյան վիզան անվճար կլինի թոշակառուների, երեխաների, հաշմանդամների եւ այլ խմբերի համար
ներկայացվել է ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացման համաձայնագրերի հիմնական դրույթները
Լուսանկարը` www.reklama.com.ua
Արմեն Լիլոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արմեն Լիլոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացումը հնարավորություն կտա բանակցություններ սկսել ազատ վիզային ռեժիմի մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Արմեն Լիլոյանն ասել է այսօր` ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրաինտեգրման հարցերի հանձնաժողովների կողմից հրավիրված լսումների ժամանակ:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը ներկայացրել է ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերի հիմնական դրույթները:
Վիզայի ռեժիմի դյուրացման համաձայնագիրը հստակ սահմանում է քաղաքացիների այն խմբերը, ովքեր Շենգենյան վիզա կստանան հեշտացված կարգով: Դրանք են` ՀՀ պետական պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայացուցիչները, ԵՄ երկրներում մերձավորներ ունեցող անձինք, ուսանողները, կրթական, ակադեմիական, մշակութային, գիտական, բուժման նպատակով ԵՄ այցելողներն ու նրանց ուղեկցողները, լրագրողները, միջազգային սպորտային միջոցառումների մասնակիցները եւ նրանց ուղեկցողները, ԵՄ երկրներում գործող հայկական սփյուռքի կազմակերպություններից հրավեր ստացած անձինք եւ այլն:
Շենգենյան վիզան անվճար կլինի ՀՀ թոշակառուների, մինչեւ 12 տարեկան երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց եւ նրանց ուղեկցողների, ուսանողների, հետբուհական կրթությամբ զբաղվող անձանց, լրագրողների եւ այլ խմբերի համար: Մյուս քաղաքացիների համար Շենգենյան վիզան կարժենա 35 եվրո` այժմ գանձվող 60 եվրոյի փոխարեն:
«Համաձայնագրի դրույթները չեն տարածվում Մեծ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի եւ Դանիայի վրա, ինչը պայմանավորված է այդ երկրների միգրացիոն քաղաքականությամբ»,- ասել է Արմեն Լիլոյանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 9-ին Եվրոպական խորհրդարանը հավանություն էր տվել ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերին:
ՀՀ Ազգային ժողովում համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունը կկայանա  առաջիկա քառօրյայի ընթացքում: Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի վավերացման վերջնական ծանուցման երկրորդ ամսվա առաջին օրը:

Schengen visa to be free for pensioners, children, the disabled and other categories of Armenian citizens - Mediamax.am
19728 views
Schengen visa to be free for pensioners, children, the disabled and other categories of Armenian citizens
The Agreement clearly determines the categories of citizens who will be able to get a Schengen visa in a facilitated order
Photo: www.reklama.com.ua
Armen Liloyan
Yerevan/Mediamax/. Head of European Department of Armenian Foreign Ministry Armen Liloyan said today that the visa facilitation regime between Armenia and the EU will allow starting talks on liberalization of the visa regime with the EU.
Armen Liloyan said this at the parliamentary hearings organized by the parliamentary Commissions on Foreign Affairs and European Integration, Mediamax reports.
Armen Liloyan presented the main provisions of the Visa Facilitation and Readmission Agreements between Armenia and EU.
The Agreement clearly determines the categories of citizens who will be able to get a Schengen visa in a facilitated order: members of governmental delegations, relatives of people who are citizens of EU member states, students, people who leave for EU for academic, scientific, cultural or medical purposes, journalists, participants of international sports events, people invited by Armenian Diaspora organizations operating in the EU states.
The Schengen visa will be free for pensioners, up to 12-year-old children, the disabled and accompanying persons, students, journalists and other groups.
For the rest of the citizens, Schengen visa will cost EUR35 instead of current EUR60.
“The Agreements are not available for UK, Ireland and Denmark which is conditioned by the migration policy of these states”, said Armen Liloyan.
Mediamax recalls that the European Parliament approved the Visa Facilitation and Readmission Agreements with Armenia on October 9.
The ratification of the agreements will be considered in the Armenian parliament at the upcoming 4-day session.