Շենգենյան վիզան անվճար կլինի թոշակառուների, երեխաների, հաշմանդամների եւ այլ խմբերի համար - Mediamax.am
19729 դիտում
Շենգենյան վիզան անվճար կլինի թոշակառուների, երեխաների, հաշմանդամների եւ այլ խմբերի համար
ներկայացվել է ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացման համաձայնագրերի հիմնական դրույթները
Լուսանկարը` www.reklama.com.ua
Արմեն Լիլոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արմեն Լիլոյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացումը հնարավորություն կտա բանակցություններ սկսել ազատ վիզային ռեժիմի մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Արմեն Լիլոյանն ասել է այսօր` ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրաինտեգրման հարցերի հանձնաժողովների կողմից հրավիրված լսումների ժամանակ:
ԱԳՆ ներկայացուցիչը ներկայացրել է ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերի հիմնական դրույթները:
Վիզայի ռեժիմի դյուրացման համաձայնագիրը հստակ սահմանում է քաղաքացիների այն խմբերը, ովքեր Շենգենյան վիզա կստանան հեշտացված կարգով: Դրանք են` ՀՀ պետական պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայացուցիչները, ԵՄ երկրներում մերձավորներ ունեցող անձինք, ուսանողները, կրթական, ակադեմիական, մշակութային, գիտական, բուժման նպատակով ԵՄ այցելողներն ու նրանց ուղեկցողները, լրագրողները, միջազգային սպորտային միջոցառումների մասնակիցները եւ նրանց ուղեկցողները, ԵՄ երկրներում գործող հայկական սփյուռքի կազմակերպություններից հրավեր ստացած անձինք եւ այլն:
Շենգենյան վիզան անվճար կլինի ՀՀ թոշակառուների, մինչեւ 12 տարեկան երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց եւ նրանց ուղեկցողների, ուսանողների, հետբուհական կրթությամբ զբաղվող անձանց, լրագրողների եւ այլ խմբերի համար: Մյուս քաղաքացիների համար Շենգենյան վիզան կարժենա 35 եվրո` այժմ գանձվող 60 եվրոյի փոխարեն:
«Համաձայնագրի դրույթները չեն տարածվում Մեծ Բրիտանիայի, Իռլանդիայի եւ Դանիայի վրա, ինչը պայմանավորված է այդ երկրների միգրացիոն քաղաքականությամբ»,- ասել է Արմեն Լիլոյանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 9-ին Եվրոպական խորհրդարանը հավանություն էր տվել ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ վիզայի ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերին:
ՀՀ Ազգային ժողովում համաձայնագրի վավերացման քվեարկությունը կկայանա  առաջիկա քառօրյայի ընթացքում: Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի վավերացման վերջնական ծանուցման երկրորդ ամսվա առաջին օրը:

Ереван/Медиамакс/. Начальник Управления Европы МИД Армении Армен Лилоян сказал сегодня, что упрощение визового режима между Арменией и Евросоюзом позволит начать переговоры о либерализации визового режима с ЕС.
Как сообщает Медиамакс, Армен Лилоян сказал об этом на парламентских слушаниях, организованных парламентскими комиссиями по международным делам и по вопросам евроинтеграции.
Армени Лилоян представил основные пункты соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии между Арменией и ЕС.
Соглашение четко устанавливает категории граждан, которые смогут получать Шенгенскую визу в упрощенном порядке: члены государственных делегаций, родственники лиц, являющихся гражданами стран-членов ЕС, студенты, лица, отправляющиеся в ЕС с академической, научной, ультурной или медицинской целью, журналисты, участники международных спортивных мероприятий, лица, получившие приглашение от организаций армянской диаспоры, действующих в странах ЕС.
Шенгенская виза будет бесплатной для пенсионеров, детей до 12 лет, инвалидов и сопровождающих лиц, студентов, журналистов и других групп населения.
Для остальных граждан Шенгенская виза будет стоить 35 евро вместо нынешних 60.
«Соглашения не распространяются на Великобританию, Ирландию и Данию, что обусловлено миграционной политикой этих государств»,- сказал Армен Лилоян.
Медиамакс напоминает, что 9 октября Европейский парламент одобрил соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии с Арменией.
Вопрос ратификации соглашений будет рассмотрен в парламенте Армении на ближайшем четырехдневном заседании.