Հրեաներն առաջինը պետք է ճանաչեին Հայոց ցեղասպանությունը, ասել է իսրայելցի պատմաբանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելցի պատմաբան, ցեղասպանագետ Յաիր Աուրոնն այսօր Երեւանում ասել է, որ հրեաներն առաջինը պետք է ճանաչեին Հայոց ցեղասպանությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, իսրայելցի մասնագետն այս մասին ասել է այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցել է նաեւ Իսրայելի Կնեսետի նախկին անդամ, ներգաղթյալների հարցերով նախկին նախարար Յաիր Ցաբանը:
Յաիր Աուրոնին Երեւանում է գտնվում ծավալուն արխիվային հետազոտությունների հիման վրա գրած «Անընդունելի անտարբերություն» հայերեն թարգմանված գրքի շնորհանդեսին մասնակցելու նպատակով, որը կայացել է օրեր առաջ:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Յաիր Աուրոնին՝ կատարած անգնահատելի աշխատանքի համար՝ նշելով, որ հրեա մտավորականներից շատերը մշտապես կանգնած են եղել հայ ժողովրդի կողքին:
Իսրայելցի պատմաբանն ընդգծել է, թե կիսում է հայ ժողովրդի կրկնակի ցավը. առաջինը՝ ցեղասպանության ենթարկվելու, երկրորդը՝ այդ ահավոր ոճրագործության նկատմամբ ուրացման քաղաքականության համար, որի դեմ ինքը եւ առաջադեմ մտավորականության մի շարք ներկայացուցիչներ պայքարում են:
Յաիր Աուրոնին նշել է, որ իր երկրի քաղաքացիական հասարակության մեջ այս հարցում վերջին տարիներին զգալի դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, եւ հույս է հայտնել, որ դա կանդրադառնա նաեւ իրականացվող քաղաքականության վրա:
Պատմաբան Յաիր Աուրոնն իր գրքում փաստարկված անդրադարձել է 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության երկու ազգային փոքրամասնությունների՝ հրեաների եւ հայերի այն ժամանակվա իրավիճակին, քաղաքական ուժերին, բարոյականությանն ու պրագմատիզմի բարդ հավասարակշռությանը, վերլուծել պաղեստինյան հրեական համայնքի եւ սիոնիստական շարժման ղեկավարների վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության հանդեպ:

Jews should have been the first to recognize Armenian Genocide, Jewish historian says - Mediamax.am
Yerevan, July 17. /Mediamax/. Jewish historian, specialist of genocides Yair Auron said in Yerevan today that Jews should have been the first to recognize the Armenian Genocide.
The Jewish specialist said this during his meeting with Armenian President Serzh Sargsyan today former Minister of Immigrant Absorption, former member of Israeli Knesset Yair Tsaban also took part in the meeting, Mediamax reports.
Yair Auron is in Yerevan to take part in the presentation of the "Banality of Indifference" book based on extensive archive studies and translated into Armenian which took place a few days ago.
President Sargsyan thanked Yair Auron for his valuable work noting that many Jewish intellectuals had always supported the Armenian people.
The Jewish historian stressed he shares the Armenian people's double pain - the first for the genocide and the second -for the policy of denying the horrible crime against which he and a number of outstanding intellectuals fight.
Yair Auron noted that there were considerable positive changes in his country's civil society over the past years and he hoped it will concern the policy as well.
In his book, historian Yair Auron touched upon the situation of the two minorities of Ottoman Empire in the early 20th century - Armenians and Jews- as well as the political forces, morality and complex balance of pragmatism. He analyzed the attitude of the Jewish community of Palestine and leaders of the Zionist movement toward the Armenian Genocide.