ԶԼՄ-ների հեղինակային իրավունքներն պաշտպանող օրինագիծը կուղարկվի ԱԺ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր սկզբունքային առարկություններ չի ներկայացրել «Հեղինակային իրավունքի և հարակից իրավունքների մասին» օրենքում լրացում կատարելու օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Նախագիծն օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրել են Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ։
Ըստ օրինագծի, նախատեսվում է թերթի, ամսագրի, ինտերնետային կայքի նյութերից քաղվածքի վերարտադրումն այլ լրատվամիջոցում թույլատրել միայն նպատակն արդարացնող ծավալով, ընդ որում` հղում կատարելով հոդվածի սկզբնաղբյուրին։
Մեկ այլ փոփոխությամբ, առաջարկվում է ԶԼՄ-ներում հեղինակային իրավունքի խախտման դեպքում վնասի հատուցումը սահմանել նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկից մինչեւ 200-ապատիկը:
Նախատեսվում է նաեւ, որ լրատվական նյութի ամբողջական վերարտադրումը կարող է իրականացվել միայն հեղինակի համաձայնության դեպքում, որի կարգն ու պայմանները սահմանվում է հեղինակային պայմանագրով:

Законопроект о защите авторских прав СМИ поступит в парламент - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении не представило сегодня принципиальных возражений относительно внесения дополнений в закон «Об авторском и смежных правах».
С инициативой о представлении данного законопроекта в Национальное собрание выступил ряд парламентариев.
Согласно законопроекту, ожидается, что воспроизведение статей из газет, журналов и интернет-сайтов в другом СМИ допускается только в оправданном целями объеме, с обязательной ссылкой на оригинал.
Согласно другому нововведению, нарушение авторских прав СМИ влечет наложение штрафа в размере от 100-кратной до 200-кратной минимальной заработной платы.
Согласно законопроекту, полное воспроизведение материала может быть осуществлено лишь в случае согласия автора, согласно срокам и условиям, изложенным в договоре.
Согласно предварительной информации, законопроект будет обсужден в ходе осенней сессии парламента Армении.