Արեւմտյան Հայաստանի Սբ. Գեւորգ եկեղեցին Եվրոպայի առավել վտանգված 7 հուշարձաններից մեկն է - Mediamax.am
5038 դիտում
Արեւմտյան Հայաստանի Սբ. Գեւորգ եկեղեցին Եվրոպայի առավել վտանգված 7 հուշարձաններից մեկն է
Երեւան: Մեդիամաքս: «Եվրոպա Նոստրա» կազմակերպության հրապարակել է Եվրոպայի առավել վտանգված հուշարձանների յոթնյակը՝ Ալբանիայի, Կիպրոսի, Ֆրանսիայի, Պորտուգալիայի, Իտալիայի, Ռումինիայի եւ այսօրվա Թուրքիայի (Արեւմտյան Հայաստան) տարածքներում:
Առավել վտանգված 7 հուշարձանների յոթնյակում է նաեւ Մարդինի (Արեւմտյան Հայաստան, Դիարբեքիր) Սբ Գեւորգ հայկական եկեղեցին` ներկայացված Թուրքիայի կողմից:
«Շուրջ 15 դար Սբ Գեւորգ եկեղեցին Մարդին քաղաքի մեծ հայ համայնքի հոգեւոր օջախն է հանդիսացել: Պատմական հուշարձան դասակարգված այս շինությունը կառուցվել է 420թ. եւ օգտագործվել է հայ բնակչության կողմից մինչեւ 1915թ., մինչեւ հայերի կողմից քաղաքը լքելը», - ասված է «Եվրոպա Նոստրայի» պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաեւ, որ հուշարձանը փրկելու մտահոգությունը «Եվրոպա Նոստրային» է ներկայացրել կազմակերպության Թուրքիայի մասնաճյուղը`  Մարդինի կաթոլիկ հայ համայնքի հիմնադրամի աջակցությամբ:
«7 առավել վտանգված վայրեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2013թ. հունվարին, որի շրջանակում  21 եվրոպական երկրներ ներկայացրել են 40 թեկնածություններ:

Saint Gevorg church in Western Armenia is one of Europe's most endangered monuments - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Europa Nostra organization named 7 most endangered monuments of Europe on territories of Albania, Cyprus, France, Portugal, Italy, Romania and today's Turkey (Western Armenia).
Saint Gevorg Armenian church in Mardin town (Western Armenia, Diarbekir) presented by Turkey  is among the 7 most endangered monuments
“Over 15 centuries, Saint Gevorg church has been the spiritual center of the big Armenian community of Mardin town. This historic monument was built in 420 and used by the Armenian people till 1915, until Armenians left the town”, the statement of Europa Nostra reads this.
It's also noted that the Turkish branch of Europa Nostra organization expressed its concern over saving the church with the support of foundation of the Armenian catholic community in Mardin.
“7 Most Endangered Sites” program started in January 2013 and 21 European countries nominated 40 candidacies within it.