Արեւմտյան Հայաստանի Սբ. Գեւորգ եկեղեցին Եվրոպայի առավել վտանգված 7 հուշարձաններից մեկն է - Mediamax.am
5038 դիտում
Արեւմտյան Հայաստանի Սբ. Գեւորգ եկեղեցին Եվրոպայի առավել վտանգված 7 հուշարձաններից մեկն է
Երեւան: Մեդիամաքս: «Եվրոպա Նոստրա» կազմակերպության հրապարակել է Եվրոպայի առավել վտանգված հուշարձանների յոթնյակը՝ Ալբանիայի, Կիպրոսի, Ֆրանսիայի, Պորտուգալիայի, Իտալիայի, Ռումինիայի եւ այսօրվա Թուրքիայի (Արեւմտյան Հայաստան) տարածքներում:
Առավել վտանգված 7 հուշարձանների յոթնյակում է նաեւ Մարդինի (Արեւմտյան Հայաստան, Դիարբեքիր) Սբ Գեւորգ հայկական եկեղեցին` ներկայացված Թուրքիայի կողմից:
«Շուրջ 15 դար Սբ Գեւորգ եկեղեցին Մարդին քաղաքի մեծ հայ համայնքի հոգեւոր օջախն է հանդիսացել: Պատմական հուշարձան դասակարգված այս շինությունը կառուցվել է 420թ. եւ օգտագործվել է հայ բնակչության կողմից մինչեւ 1915թ., մինչեւ հայերի կողմից քաղաքը լքելը», - ասված է «Եվրոպա Նոստրայի» պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաեւ, որ հուշարձանը փրկելու մտահոգությունը «Եվրոպա Նոստրային» է ներկայացրել կազմակերպության Թուրքիայի մասնաճյուղը`  Մարդինի կաթոլիկ հայ համայնքի հիմնադրամի աջակցությամբ:
«7 առավել վտանգված վայրեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2013թ. հունվարին, որի շրջանակում  21 եվրոպական երկրներ ներկայացրել են 40 թեկնածություններ:

Церковь Св. Геворга в Западной Армении - один из 7 памятников в Европе под угрозой - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Организация «Европа Ностра» опубликовала список 7 памятников в Европе, находящихся под наибольшей угрозой.
В список включены памятники на территории Албании, Кипра, Франции, Португалии, Италии, Румынии и современной Турции (Западная Армения).
В список находящихся под угрозой памятников включена также армянская церковь Святого Геворга, которая находится на территории современной Турции, в Диарбекире, (Западная Армения).
«Около 15 веков церковь Св. Геворга являлась духовным центром армянской общины города Мардин. Это историческое сооружение было построено в 420 году и служило армянскому населению до 1915 года, когда армяне покинули город»,- говорится в официальном сообщении «Европа Ностра».
Отмечается также, что свои опасения относительно судьбы памятника представил турецкий филиал организации «Европа Ностра» в содействии с армянским католическим фондом Мардина.